tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dickkett napisał/a:
Maciek K1000 napisał/a:
Daj linka do tego testu
Ja znam ten:
http://fotopolis.pl/index.php?n=5171&p=3

O to chodziło: :mrgreen:
Cytat
Po przeliczeniu na mały obrazek zakres ogniskowych wynosi 28-84 mm. Jak widać, przelicznik 2x ułatwia obliczenia związane z ogniskową (dla porównania Canon stosuje znacznie mniej wygodny przelicznik 1,6x).
hahaha
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Jasne Bronek, masz absolutną rację, dla mnie świat fotografii zaczął się od małego obrazka no i tak mi zostały te przyzwyczajenia...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
valdi99 napisał/a:
A nie jest tak, że skoro standardową (zblizoną do ludzkiego oka) ogniskową jest rzeczone 40mm - choć ja powiedziałbym że 50mm - to obiektyw z ogniskową 300mm daje "zoom 6x", gdyż 300mm jest dokładnie 6x więcej niż owe standardowe 50mm?

50mm standardem owszem jest, ale dla klatki filmu. Ktoś gdzieś powiedział że tzw standard ogniskowej to przekątna klatki (albo matrycy). A od jakiej ogniskowej powinno się liczyć zoom 24 czy 50mm to sprawa dyskusyjna a dyskusja byłaby bez sensu. Dlatego właśnie nie ważne jaki jest zoom, tylko ważna jest ogniskowa.
valdi99 napisał/a:
Chyba że w kompaktach określa się to na podstawie stosunku najdłuższej i najkrótszej ogniskowej

Dokładnie tak jest. Producenci starają się tak dobrać ogniskowe kompaktów aby tylko móc pochwalić się jak największym zoomem za wszelką cenę.

Bronek, Masz rację ale trzeba różne ogniskowe różnych ustrojstw jakoś sprowadzić do wspólnego mianownika. Kto siedzi w systemie może zapomnieć o "odpowiedniku..." ale jak ktoś jest na etapie zastanawiania się jaki aparat wybrać to musi się do czegoś odnieść.
gebi napisał/a:
Nic z tego nie zrozumiałem. :-/ :shock: Pewnie dlatego, że nie fotografuję kompaktem :lol:
Hamster, musisz się chyba bardziej postarać

No chyba tak.
Może ktoś wysupła trochę czasu i napisze jakieś łopatologiczny FAQ dla niezorientowanych w ogniskowych? ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A to nie jest tak, że standardowy obiektyw, to taki, z którym aparat mieści się bez problemu do futerału?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, buuu, a moj dees byl bez futeralu. A w tym ktory sobie dokupilem, miesci sie ze wszystkimi moimi obiektywami.... czy to znaczy ze nie mam standardowego obiektywu, czy raczej ze mam same standardowe obiektywy?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To znaczy, że masz niestandardowy futerał.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
W temacie futerałów Durex twierdzi, że standard wbrew obiegowym opiniom nie jest precyzyjnie określony: europejski rozmiar jest mniejszy od afroamerykańskiego.
Hmmm.... Jak zauważyłem, Jarek w innym poście też sygnalizuje coś podobnego. Najprawdopodobniej mam znów z tym kolegą połączenie transcedentalne.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
W temacie futerałów Durex twierdzi, że standard wbrew obiegowym opiniom nie jest precyzyjnie określony: europejski rozmiar jest mniejszy od afroamerykańskiego.
futerał, kuferek... pochwa
nazywa się to różnie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Masz standardowy komplet obiektywów - no chyba, że masz jeszcze miejsce w futerale a wtym wypadku musisz coś z tym zrobić ;-)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bo tak naprawdę nie liczy się ogniskowa tylko pole widzenia/przybliżenie - to są wartości uniwersalne niezależnie od wielkości elementu światłoczułego. A cale przeliczniki czy tez cropy maja jedynie zadanie odniesienie do tego co ludzie znają najlepiej czyli 35mm. Mi się to średnio podoba bo wprowadza kupę zamieszania, a że kłamstwo powtórzone milion razy w mediach staje się prawdą to później słyszymy takie farmazony (szczególnie od userów E-systemu) że obiektyw o ogniskowej 150mm staje się psiejsko-czarodziejsko 300-stu milimetrowym tele :lol:
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Standardowym obiektywem, przyjęło się nazywać taki obiektyw, którego długość ogniskowej, jest w przybliżeniu równa przekątnej elementu światłoczułego (matrycy w cyfrach, czy klatki filmu w analogach). Czyli:

Z twierdzenia pitagorasa wiemy że: kwadrat przekątnej w prostokącie (bo taki kształt mają elementy światłoczułe) to suma kwadratów dwóch jego przyległych boków.

Czyli dla klatki małoobrazkowej to będzie: 36*36+24*24=1296+576=1872. Pierwiastek kwadratowy z 1872 wynosi około 43,3mm. Niemniej jednak obiektywami standartowymi zwyczajowo przyjęło się nazywać obiektywy 50mm.

W lustrzankach cyfrowych pentaksa element światłoczuły CCD ma wymiary 23,5 mm x 15,7 mm. Postępując więc analogicznie: 23,5*23,5+15,7*15,7=552,25*246,49=798,74 Co po spierwiastkowaniu daje około 28,3. Tak więc obiektywem standardowym dla takiego aparatu będzie, co ciekawe, obiektyw 28mm. A ciekawe o tyle, że wśród starych pentaksowych obiektywów, mamy kilka świetnych 28 :-)

Przelicznik ogniskowych, który dla lustrzanek pentaksa podaje się że wynosi 1,5. Obliczyć można najprościej dzieląc przekątną klatki małego obrazka przez przekątną klatki dla której przelicznika szukamy. Czyli w naszym wypadku: 43,3/28,3 wynosi około 1,53.

Jeśli chodzi o podawaną w obiektywach kompaktów krotność zooma, to równa się ona ilorazowi dla którego dzielną jest największa osiągalna przez obiektyw ogniskowa a dzielnikiem najmniejsza możliwa ogniskowa. Czyli dla aparatu Canon PowerShot S3 IS którego ogniskowa wynosi: 6mm - 72mm a podawana krotność zooma to 12, podstawienie tych wartości do powyższego wzoru wygląda tak: 72mm/6mm=12x czyli wszystko się zgadza :-)

Czyli mówiąc inaczej: krotność to liczba przez którą trzeba pomnożyć najmniejszą możliwą dla obiektywu ogniskową aby uzyskać największą. Jak widać wartość ta tak naprawdę mówi nam bardzo niewiele. Aby uzyskać pełne dane o obiektywie, to oprócz krotności, musimy znać też wielkość matrycy i jedną ze skrajnych wielkości ogniskowej, dla tego obiektywu, dlatego jeśli ktoś się chce poważnie zajmować fotografią, to o krotności lepiej niech zapomni bo to za dużo roboty :-D

Pozdrawiam i proszę poprawić ewentualne błędy.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zimową maturę piszesz?
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Bardzo chętnie. Tylko cofnijmy czas o parę lat. :-D Ja nawet dopłacę za tą operację. Tylko nie dużo bo i czas tylko o kilka lat cofnąć trza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach