tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
no wlasnie, wyspiarscy gorale :-)
powinniśmy pisa ć chyba w wątku o trunkach, ale co tam, może ktoś przeklei! Wiesz jaki fajny Oan jest na etykietce? W czapce z flagą :-D Czarnej czapce, włochatej, z flagą niebiesko-biało-czerwoną w pasy. A napis głosi 0.7l (jakoś szybko się to spożywa, już jest mniej niż pół!)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Opinia o Porst(Cosina?) 1.2/55mm
Bronek napisał/a:
Cosina to zupełnie inna sprawa - 55/1.2 (filtr 58mm, powłoki MC, produkcja japońska, bagnet K) . Jeżeli nie ma jakiś specjalych felerów to mam szczerą ochotę kupić. Nawet nie podam gdzie, żeby was nie kusić :mrgreen: Jakieś uwagi o tym obiektywie?

Cosina produkowała obiektywy między innymi firmowane przez Porst-a na rynek niemiecki, ja posiadam kilka obiektywów Porsta (na M42) oraz korpus Porst Compact Reflex SP czyli Cosinę CSR.
Na stronie:
Odnośnik do testu obiektywu Porst 1.2/55mm
podają, że Fujica odstąpiła produkcję tego obiektywu firmie Porst, ale sądze, że chodziło raczej o firmę Cosina, która to produkowała dla Porsta. Na jakiejś aukcji widziałem obiektyw Fujica 1.4/55mm który wyglądał dokładnie tak samo jak Porst 1.4/55 więc jest to jakiś ślad.

Obiektyw Porst 1.2/55 (z mocowaniem bagnetowym K jest dość popularny na niemieckim Ebay-u, na mocowanie gwintowe jeszcze nie udało mi się znaleźć, chociaż wyżej wymieniony test jest dowodem na jego istnienie) widziałem w sierpniu w komisie, niestety na podstawie oględzin zdjęcia na ekraniku wybrałem zamiast niego Pentax-a M 1.7/50mm bo Porst wydawał mi się zbyt miękki i bajkowy w pełni otwarty, Pentax jest bardziej kontrastowy i na LCD wydał się ostrzejszy. Po obejrzeniu zdjęcia na komputerze wydaje się, że Pentax jest owszem, bardziej kontrastowy, ale mimo wszystko Porst jest chyba ostrzejszy :shock: (albo inaczej - jest miękki, ale jednocześnie ma większą rozdzielczość, popatrzcie na bagnet chorągiewki, tam gdzie Pentax zlewa już szczegóły tam Porst je rozróżnia!) Żałuję teraz, że nie wziąłem tego obiektywu, najwyżej odsprzedałbym go później bez większych problemów, ale trudno (był sporo cięższy co też miało znaczenie).

Dla Waszej oceny zamieszczam wycinki ze zdjęć zrobionych tymi obiektywami.

Porst 1.2/55 (w pełni otwarty).


Pentax 1.7/50mm (w pełni otwarty).


Niestety warunki nie były do końca testowe, zdjęcie nie jest zrobione z tego samego miejsca, ale wystarczy popatrzeć na paluszki chłopczyka, które na zdjęciu wykonanym Porstem są wyraźne a u Pentaksa rozmyte (mimo, że zdjęcie jest kontrastowe). Szkoda, że nie doceniłem tego wtedy na ekraniku aparatu, bo kupiłbym Porsta (50-tka Pentaksa jest zdecydowanie łatwiejsza i tańsza do zdobycia).

 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Re: Opinia o Porst(Cosina?) 1.2/55mm
gebi napisał/a:
Odnośnik do testu obiektywu Porst 1.2/55mm
podają, że Fujica odstąpiła produkcję tego obiektywu firmie Porst, ale sądze, że chodziło raczej o firmę Cosina, która to produkowała dla Porsta. Na jakiejś aukcji widziałem


ale to inny obiektyw - ten o ktory pytalem ma srednice filtra 58mm, nie 55. No nic, zobaczymy. W kazdym razie przyjmuje ze Cosina potrafi(la) robic dobre jasne obiektywy, czasami lepsze niz Pentax.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gebi napisał/a:
podają, że Fujica odstąpiła produkcję tego obiektywu firmie Porst, ale sądze, że chodziło raczej o firmę Cosina, która to produkowała dla Porsta. Na jakiejś aukcji widziałem obiektyw Fujica 1.4/55mm który wyglądał dokładnie tak samo jak Porst 1.4/55 więc jest to jakiś ślad.


Dla porsta robilo wiele firm, a jeszcze jednym podejrzanym w sprawie f:/1.2 może być Tomioka... ale Cosina jest bardzo prawdopodobna :-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Bronek napisał/a:
ale to inny obiektyw - ten o ktory pytalem ma srednice filtra 58mm, nie 55. No nic, zobaczymy. W kazdym razie przyjmuje ze Cosina potrafi(la) robic dobre jasne obiektywy, czasami lepsze niz Pentax.

Nie zauważyłem, że podałeś rozmiar filtra 58. Z tego co widzę (w obiektywach które posiadam) Porst "lubi" rozmiar filtra 55mm (obiektywy 28/2.8, 35/2.8, 55/1.4, 135/2.8 no i z tej stronki na którą podałem adres 55/1.2 też jak widać taki ma).
Tak mi się wydawało, że widziałem Revuenony z filtrem 58mm i proszę, na Allegro jest takowy. Od tego obiektywu, który chcesz kupić różni się chyba tylko ceną i nazwą Revuenon zamiast Cosina. Na obiektywach Tomioki, które widziałem na aukcjach nie ma wypisanego rozmiaru filtra i chociaż zdarzają się Revuenony Tomioka, Yashinony Tomioka, Chinony Tomioka, to mają one (chyba w zależności od serii) najczęściej inny pierscień ostrzenia (wygląda jak draska z pudełka zapałek, a nie są karbowane).
Z drugiej strony spotkałem się z opinią o Revuenonie, że to bardzo fajny obiektyw. Nie pamiętam adresów, ale tak na szybko:
np. Odnośnik do niemieckiej strony

Tutaj z kolei jest opisany Cosinon Tomioka (chociaż na zdjęciu jest obiektyw Yashinon Tomioka) i ten jest z kolei karbowany :-/ :
Odnośnik do testów
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
gebi napisał/a:
Tak mi się wydawało, że widziałem Revuenony z filtrem 58mm i proszę, na Allegro jest takowy. Od tego obiektywu, który chcesz kupić różni się chyba tylko ceną i nazwą Revuenon zamiast Cosina.
Z drugiej strony spotkałem się z opinią o Revuenonie, że to bardzo fajny obiektyw. Nie pamiętam adresów, ale tak na szybko:
np. Odnośnik do niemieckiej strony


rzeczywiscie, ten obiektyw wyglada baaardzo podobnie do tej Cosiny o ktora mi chodzi :-D Dzieki za linka!
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Re: Opinia o Porst(Cosina?) 1.2/55mm
gebi napisał/a:
Bronek napisał/a:
Cosina to zupełnie inna sprawa - 55/1.2 (filtr 58mm, powłoki MC, produkcja japońska, bagnet K) . Jeżeli nie ma jakiś specjalych felerów to mam szczerą ochotę kupić. Nawet nie podam gdzie, żeby was nie kusić :mrgreen: Jakieś uwagi o tym obiektywie?

Cosina produkowała obiektywy między innymi firmowane przez Porst-a na rynek niemiecki, ja posiadam kilka obiektywów Porsta (na M42) oraz korpus Porst Compact Reflex SP czyli Cosinę CSR.
Na stronie:
Odnośnik do testu obiektywu Porst 1.2/55mm
podają, że Fujica odstąpiła produkcję tego obiektywu firmie Porst, ale sądze, że chodziło raczej o firmę Cosina, która to produkowała dla Porsta. Na jakiejś aukcji widziałem obiektyw Fujica 1.4/55mm który wyglądał dokładnie tak samo jak Porst 1.4/55 więc jest to jakiś ślad.

Obiektyw Porst 1.2/55 (z mocowaniem bagnetowym K jest dość popularny na niemieckim Ebay-u, na mocowanie gwintowe jeszcze nie udało mi się znaleźć, chociaż wyżej wymieniony test jest dowodem na jego istnienie) widziałem w sierpniu w komisie, niestety na podstawie oględzin zdjęcia na ekraniku wybrałem zamiast niego Pentax-a M 1.7/50mm bo Porst wydawał mi się zbyt miękki i bajkowy w pełni otwarty, Pentax jest bardziej kontrastowy i na LCD wydał się ostrzejszy. Po obejrzeniu zdjęcia na komputerze wydaje się, że Pentax jest owszem, bardziej kontrastowy, ale mimo wszystko Porst jest chyba ostrzejszy :shock: (albo inaczej - jest miękki, ale jednocześnie ma większą rozdzielczość, popatrzcie na bagnet chorągiewki, tam gdzie Pentax zlewa już szczegóły tam Porst je rozróżnia!) Żałuję teraz, że nie wziąłem tego obiektywu, najwyżej odsprzedałbym go później bez większych problemów, ale trudno (był sporo cięższy co też miało znaczenie).

Dla Waszej oceny zamieszczam wycinki ze zdjęć zrobionych tymi obiektywami.


Mam Porsta 1.4 50 mm z bagnetem pentaxa. Jest naprawdę świetny. Na pełnym otworze miękki (ale nie tragiczny), potem konkretny ale bez przegięć (nie wiem, jak to określić - nie jest po prostu za ostry, jest w sam raz). Nie bardzo kontrastowy, ale to też lubię... Jak go gdzieś namierzycie bierzecie... Spodoba się.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
No i jak Bronek - kupiłeś tą Cosinę?
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
RARITAT
tak aby podgrzac atmosfere:

http://cgi.ebay.de/SMC-Pe...1QQcmdZViewItem

;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak!
Nawet nie zaglądaj, bo Cię ceha strzeli, tak jak mnie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ABSOLUTE RARITÄT !!!
taa, ale cena... oczywiście jest jej wart, no ale!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tia.....
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
gebi, nie, nie moglem siedziec przed monitorem akurat gdy konczyla sie aukcja - dzieci. Nic to, mam co innego, na razie wystarczy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek, snip.pl - w takich sytuacjach.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
albo justsnipe.com - calkiem darmowy :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach