woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
Iza napisał/a:
pawelek-79 napisał/a:
Musiałem przegapić jakąś dyskusję na ten temat
Krótka dyskusja odbyła się w wątku z pierwszym odcinkiem. W skrócie: tych operacji nie da się przeprowadzić pod powiększalnikiem, a takie są założenia konkursu.


Nie do końca z tym mogę się zgodzić. Pracowałem w lab. foto na cyfrowym labie Agfa i robiąc odbitki z negatywu można bylo nanosic korekty:
1. ostrosc
2. kolory
3. nasycenie
4. jasnosc
5. kontrast
6. kadrowanie
7. redukcja czerwonych oczu

w sumie chyba tyle a więcej już nie pamiętam :)

Pozdrawiam
Woxy
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
woxy, ale cyfrowy lab to nic innego jak skaner. Z powiekszalnikiem ma niewiele wspolnego.
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
dan napisał/a:
woxy, ale cyfrowy lab to nic innego jak skaner. Z powiekszalnikiem ma niewiele wspolnego.


Rozumiem. Więc jeśli mówimy o powiększalniku, to nie wiem jak jakieś nowsze, ale takim do zdjęć cz-b, którymi kiedyś się bawiłem, to co mogłem nim wykonać to :

1. Naświetlić fotkę na papier - cyfr. pozytyw
2. Wykadrować fotkę kręcąc maskownicą z papierem - cyfr. obracanie
3. Powiększyć - zmniejszyć fotkę korygując wysokość ramienia powiększalnika - cyfr. przycinanie
4. Naświetlić dłużej lub krócej, co chyba na kontraście się odbijało - cyfr. kontrast.


I chyba to już wszystkie możliwości działania z powiększalnikiem, bez jakichś dodatkowych sprzętów. Jeżeli się mylę to proszę o poprawę :oops:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
woxy napisał/a:
1. Naświetlić fotkę na papier - cyfr. pozytyw

+ Autolevels przy prawidlowej ekspozycji. Papier jest tak skonstrowany, ze automagiczne sam wwycina maske - czy to szara, czy kolorowa.
woxy napisał/a:
4. Naświetlić dłużej lub krócej, co chyba na kontraście się odbijało - cyfr. kontrast.
No nie do konca :-) Kontrast reguluje sie gradacja papieru lub filtra dla papierow multigradacyjnych.

Oprocz tego mamy jeszcze dziesiatki innych technik, z ktorych czesc zostala niemal wprost przetlumaczona na jezyk fotoshopa - dogge/burn na przyklad.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Kontrast reguluje sie gradacja papieru lub filtra dla papierow multigradacyjnych.


Nie ma tego dla koloru z tego co wiem... ale sa inne techniki -np. przedluzenie wybielania itp...
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
dzerry napisał/a:
woxy napisał/a:
1. Naświetlić fotkę na papier - cyfr. pozytyw

+ Autolevels przy prawidlowej ekspozycji. Papier jest tak skonstrowany, ze automagiczne sam wwycina maske - czy to szara, czy kolorowa.
woxy napisał/a:
4. Naświetlić dłużej lub krócej, co chyba na kontraście się odbijało - cyfr. kontrast.
No nie do konca :-) Kontrast reguluje sie gradacja papieru lub filtra dla papierow multigradacyjnych.

Oprocz tego mamy jeszcze dziesiatki innych technik, z ktorych czesc zostala niemal wprost przetlumaczona na jezyk fotoshopa - dogge/burn na przyklad.



No tak, ja o tym nie wiedziałem.
Papiery to miałem z CCCP przywożone lata (90-93), plus jakieś takie w czerwono białych opakowaniach kupowane w Polsce ale już nie pamiętam jaka była nazwa.
A moja wiedza o wywoływaniu to było tyle aby rozmieszać odpowiednio odczynniki a potem ustawić papier i naświetlić.
Bardzo dawne czasy, ale fajnie było.

Dzięki za info, zawsze to lepiej jak się więcej wie niż żyje w pozornej świadomości wiedzy ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Przypominam, że został jeszcze jeden dzień do końca drugiego odcinka. Zachęcam do przysyłania prac, a także skanów do następnych odcinków :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Już niedługo pojawią się wyniki :-D
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Drugi odcinek Pleśń Czelendż szczęśliwie dobiegł końca, a oto wyniki:

1. alkos


2. didimos
didimos napisał/a:
Próbka kontrolna, czyli najniższy wspólny mianownik, zrobiona chyba najprościej jak się da - w Irfanview: Image->negative->autoadjust colors, suwaczki w color corrections.



3. gezeb


4. kaczor


5. opiszon
opiszon napisał/a:
stosowane triki:
krzywe, zmiana kontrastu, itepe, itede, metodą alkosa, potem lekkie dociągnięcie balansu kolorów



6. pawelek-79
pawelek-79 napisał/a:
Inwersja i zabawa suwakami(poziomy) w PSE. Ściana jest mocno niebieska,
bo wydawaje mi się, że jest od zacienionej strony i tak powinna wyglądać.



7. plwk
plwk napisał/a:
Wykorzystałem Zoner Editor 10 PL
1. Edycja - Poprawić obraz - Krzywe - odwrócenie i wygięcie krzywej do parametrów 65, 65
2. Edycja - Poprawić obraz - Poziomy - indywidualne przycięcie dla każdego kanału
3. Edycja - Poprawić obraz -Edycja kolorów - zielony na 94%, niebieski na 92%
4. Przeskalowanie do 70 pikseli - bez wyostrzania



8. Stachu
Stachu napisał/a:
1.Poziomy, każdy kanał osobno.
2.Odwrócenie krzyrzej (tak normalnie, nie jakoś logarytmicznie, czy
coś).
3.Znowu poziomy.
4.Balans kolorów. (To jest dozwolone?)
5.Lekkie wygięcie krzywej.
6.Zmniejszenie i wyostrzenie.



9. takseo


10. woxy
Musiałam zmniejszyć Twoje zdjęcie do przepisowego rozmiaru, więc niestety może nie być tak ostre jakbyś chciał. Następnym razem zmniejszaj do 700pix na dłuższym boku proszę.
woxy napisał/a:
1. Negatyw
2. Kontrast
3. Krzywe
4. Poziomy



11. zbyllu
zbyllu napisał/a:
Oto lista wykonanych operacji:
Open
Invert
Curves
Levels
Curves
Curves
Levels
Brightness/Contrast
Image Size
8 Bits/Channel



Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział oraz danowi za udostępnienie swojego skanu. Dan, jeśli będziesz chciał, możesz wstawić w wątku swoją wizję dla porównania :-D
Zapraszam do następnego odcinka i szczególnie zachęcam do przysyłania skanów, bo w tej chwili nie mam już niczego w zapasie.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
armagedon!!!!!! wysłałem złą pracę! :evil:

no nie ważne. Kolorystycznie, najbardziej podoba mi się wersja Stachu, mimo przepaleń.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Iza, nie ma za co :-) Ciesze sie, ze moj skan do czegos sie przydal :-) Z filmem jeszcze sie nie rozstaje, wiec do nastepnych edycji tez bede cos tam podsylal :-)

W tej edycji bardzo mi sie podoba roznorodnosc ( :mrgreen: ) A mojej wizji najblizsza jest praca Stacha (moze widzial moja wersje na Flikrze? ;-) :-P )

Na powyzszym skanie testowalismy z Dagio przycinanie swiatel w celu pozbycia sie maski i uzyskania odpowiedniego balansu kolorow. Dodatkowo Dagio znalazl metode na odzyskiwanie szczegolow z swiatel przy zachowaniu proporcji miedzy poszczegolnymi skladowymi R, G, B.

I pokazal mi cos takiego:



Tak mniej-wiecej zapamietalem tamta scene :-)

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Heh, chciałem mieć niebieskie niebo, a wyszedł mi koszmarek. Czy wygrałem niepisany konkurs na najgorsze wywołanie negatywu??? ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
takseo napisał/a:
mimo przepaleń.

Jakich przepalen? :-P Jaki masz monitor? :-P
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
dan napisał/a:
W tej edycji bardzo mi sie podoba roznorodnosc
Tu się zgadzam. Na początku pomyślałam, że może będzie za łatwo, ale jak zaczęły przychodzić prace i każda była zupełnie różna od reszty, stwierdziłam, że będzie ciekawie :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rzeczywiscie Stachu imho najlepiej, tuz za nim gezeb i woxy :-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
o kurcze, widać u kogo monitor od jutra do wymiany :-P
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
dla mnie alkos, potem stach. no ale mnie tam nie bylo :-)

ino ja tez na lcd siedze. czy cholea wie na czym. te imaci to sie nie nadaja do grafiki za zbytnio :roll:
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
dan napisał/a:
Jakich przepalen? :-P Jaki masz monitor? :-P


CRT LG Flatron :P Faktycznie nie ma przepaleń, wczoraj musiało mi się coś uroić.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
:mrgreen:
dan, nie widziałem wcześniej tego zdjęcia.
Kolory na wersji woxy mi się podobają.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
To ja moze tylko powiem, ze nie zadzial sposob - wrzucic do gimpa, uruchomic wtyczke i voila!

Tzn zadzialal, ino straszne przejaranie wyszlo na niebie - ale tylko w jednym miejscu ;-)

Sciagam nastepnego :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach