zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
K100D - rozterki
Witam,

Szukam lustrzanki cyfrowej dla siebie, na polu walki zostaly Pentaks K100D, Canon 400D i Sony Alpha 100. Do żadnego systemu nie jestem szczególnie przywiązany (no, za Canonem nie przepadam). Posiadam analogową Minoltę z kitem i worek sprzętu M42.

Teraz mam parę pytanek a propos K100D:

A) Wielkość - czy jest to większe, czy mniejsze niż np. Canon 300V lub Minolta 505si? Jeszcze nie miałem okazji widzieć tego aparatu na żywo, a mniejszy sprzęt niż ww. to by było już dla mnie za mało. Podobnie z głośnością tego korpusu. Jak to wygląda w porównaniu do manualnych Pentaxów, Praktiki itp.

B) Lampy - w megaskrócie, rozumiem że ten P-TTL to jest autorski system Pentaxa? Jest szansa na kupienie w sensownej cenie lampy o LP min. 35? Jestem skazany tylko na lampy Pentaxa, czy może Metz wspiera P-TTL?

C) Obiektywy analogowe - czy istnieje jakiś szerokokątny zoom MF w systemie Pentaxa, który by można wkręcić w to body?

D) Długi ZOOM kitowy - dotychczas focąc manualem świadomie zrezygnowałem z długich obiektywów, ze względu na problemy z ostrzeniem (używałem 4/200), po czasie uznałem że 2.8/135 to max jaki nie wywołuje u mnie frustracji. No ale AF to zupełnie inna bajka...
Teraz, mając możliwość zakupu DOUBLE-KIT-a zastanawiam się, czy to szkło jest porządne i warte tej ceny. Może ktoś z Was może zapodać jakimś linkiem do testu?


pozdr
zasiu

[ Dodano: 2006-12-16, 17:04 ]
I jeszcze jedno pytanko: czy po podłączeniu aparatu do komputera za pomocą USB aparat jest samoczynnie wykrywany jako dysk przenośny? Czy trzeba instalować jakieś dodatkowe opgrogramowanie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A - bez trudności znajdziesz tabelkę z wymiarami K100D i będziesz mógł porównać z tamtymi (szerokośc K100D - 129 mm)
B - na dzisiaj nie ma żadnych lamp z p-TTL oprócz Pentaxa - tańsza na allegro za 900 (Sigmy będą po zmianie chipa za czas jakiś - dzisiaj za zmianę chipa trzeba bulić łącznie z wysyłką do producenta). Metz nie robi nic z p-TTL, Soligor dawał takie informacje przy dwóch swoich lampach ale ostatnio zmienili opis i podkreślają, że nie ma obslugi p-TTL
C - analowe zoomy Pentaksa zaczynają się od 24 mm - zobacz http://www.bdimitrov.de/kmp/
D - podobno długi zoom z kita jest całkiem przyzwoity
Pytanie dodatkowe - tak aparat jest widziany jak twardy dysk i nie trzeba nic instalować.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
plwk napisał/a:
B - na dzisiaj nie ma żadnych lamp z p-TTL oprócz Pentaxa


Trzeba jeszcze sprawdzić lampy Samsunga - widziałem ostatnio na jakiejś wystawce, leżącą obok modelu GX-1 lampę łudząco podobną do FGZ-360.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
plwk napisał/a:
B - na dzisiaj nie ma żadnych lamp z p-TTL oprócz Pentaxa - tańsza na allegro za 900 (Sigmy będą po zmianie chipa za czas jakiś - dzisiaj za zmianę chipa trzeba bulić łącznie z wysyłką do producenta).


Powyzsze stwierdzenie troszke mija sie z prawda. Pozwole sobie doprecyzowac zeby w archiwum pozostala poprawna wersja.

Tak wiec Sigmy jak najbardziej posiadaja P-TTL ktory w przypadku starszych egzemplarzy nie bedzie dzialal z K100D.
Nie mniej jednak P-TTL jest, zarowno w wersji ST jak i Super i dziala ze starszymi DSLR'ami.

AFAIK najnowe egzemplarze tejze powinny z kasetka wspolpracowac bez oporu w P-TTL'u.

Pozdrawiam.
 

zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
Skoro tak o lampach... mam jeszcze starą, ale bardzo porządną lampę z automatyką tyrystorową, wyzwalaną za pomocą tzw. gorącej stopki. Nie ma strachu, że coś się stanie po podłączeniu i odpaleniu tego typu lampy w K100D?
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
jest strach ;]
 

zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
hamster napisał/a:
jest strach ;]


Dobra, ale czy uzasadniony? :-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jesli chodzi o strach. Jedynym niebezpieczeństwem jest napięcie na stopce. Nie mogę znaleźć jakie jest dopuszczalne napięcie dla Pentaksa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dopuszczalne do 30V
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Nie mogę znaleźć jakie jest dopuszczalne napięcie dla Pentaksa.
Tutaj link Flash with the Pentax dSLRs

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach