Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Jakość dzisiejszych błon fotograficznych...
Chciałbym zapytać Was o zdanie w sprawie jakości błon fotograficznych. Niedawno słyszałem opinię jakoby obecnie produkowane klisze są gorszej jakości niż te produkowane kilka lat wcześniej.
Zdarza mi się robić zdjęcia na kliszy i używam najczęściej filmu Fuji 100 (nie SUPERIA!), który jak na mój gust ma bardzo duże ziarno (poniżej crop z tego filmu, wielkość skanu to 1840 X 1232). Wydaje mi się, że kiedyś filmy o tej czułości miały znacznie mniejsze ziarno, a może to moje "cyfrowe skrzywienie"?

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Marcinicus napisał/a:
który jak na mój gust ma bardzo duże ziarno (poniżej crop z tego filmu). Wydaje mi się, że kiedyś filmy o tej czułości miały znacznie mniejsze ziarno, a może to moje "cyfrowe skrzywienie"?

Tzn na odbitkach widzisz ziarno z kliszy?
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Tzn na odbitkach widzisz ziarno z kliszy?


Nie odbijam na papier, ale uprzedzając pytanie - kiedyś również na zdjęciach nagranych na płytkę po zeskanowaniu to ziarno było mniejsze, a może ta FUJI tak ma?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Marcinicus napisał/a:
Zdarza mi się robić zdjęcia na kliszy i używam najczęściej filmu Fuji 100 (nie SUPERIA!), który jak na mój gust ma bardzo duże ziarno


Fuji 100 ma takie ziarno:



O ile skanuje sie go na normalnym skanerze. W labach skanuja na malej rozdzielczosci i straszliwie przeostrzaja - no i stad ziarno...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Marcinicus napisał/a:
kiedyś również na zdjęciach nagranych na płytkę po zeskanowaniu to ziarno było mniejsze, a może ta FUJI tak ma?

A moze byl inaczej zeskanowane?

Trzeba by bylo zrobic prawdziwy test - i zeskanowac na tym samym skanerze stary i nowy film :-)

Tak mi sie nasunelo - czy np mogla sie zmienic metoda wywolywania przez laby? I czy to mogloby miec wplyw na ziarno???
[jak wiadomo w procesie cz-b ma to wplyw].
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Fuji 100 ma takie ziarno:


No tak, widzę różnicę, ale Twoja fotka zdaje się, również nie była skanowana w dużej rozdzielczości?

Cytat
Tak mi sie nasunelo - czy np mogla sie zmienic metoda wywolywania przez laby? I czy to mogloby miec wplyw na ziarno???


Ostatnio pan z labu teoretyzował, że ogólnie fotolaby stosują coraz gorszą chemię, odczynniki nie są często zmieniane itp...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Marcinicus napisał/a:
ale Twoja fotka zdaje się, również nie była skanowana w dużej rozdzielczości?


W takiej jak widac.

Marcinicus napisał/a:
że ogólnie fotolaby stosują coraz gorszą chemię, odczynniki nie są często zmieniane itp...



A to inna sprawa, ale to wplywa na kolory nie ziarno...

[ Dodano: 2009-04-11, 14:24 ]
mygosia napisał/a:
czy np mogla sie zmienic metoda wywolywania przez laby?


Metoda nie, jakosc tak.
 

RadoKub  Dołączył: 25 Mar 2009
moze to byc wina filmu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach