guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Henry napisał/a:
Na nierówne świecenie w Magnifaxie kiedyś pomogła mi wymiana żarówki na dużą mleczną (taką większą banię).


Dokładnie! Ja używam takiej z 69s - ledwo się w kolumnie mieści - wypełnia ją w 95%, 150W - trochę za słaba na b. duże powiększenia ale do 30x40 daje radę przy rozsądnych czasach i f8/11. Wcześniej też nie mogłem sobie poradzić z nierównym światłem, a ceny żarówek ciemniowych to jakiś nonsens - 50pln...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dzieki za info, o tym nie pomyslalem. Tyle, ze teraz, przybnajmniej w Unii, to juz chyba po ptakach :-(
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Żarówki ciemniowe nie są objęte zakazem ;-) Ewentualnie pójdziesz do sklepu, mrugniesz okiem do sprzedawcy i powiesz "poproszę przemysłową żarówkę grzewczą" ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Na ebayu brytyjskim raczej znajdziesz bez problemu.

A btw. mowi sie tyle jak to Europa przestawia sie powoli na te energooszczedne rteciowy. W bidnej Syrii absolutnie wszystko jest juz nimi oswietlane, wlacznie z ogrodkami i knajpami.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Dzieki za info, o tym nie pomyslalem. Tyle, ze teraz, przybnajmniej w Unii, to juz chyba po ptakach :-(


w każdym sklepiku elektrycznym powinieneś znaleźć - one wcale nie są chodliwe bardzo, te duże i mocno żarówki. Im bardziej zapyziały sklepik tym większa szansa, że dostaniesz taką żarówę. Generalnie wersje 100Wattowe leżą wszędzie, ale to trochę za mało (przynajmniej do 6x7).
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Stare Krokusy miały redukcję wydłużające tubus . Używałem z powodzeniem 200Watowej żarówki mlecznej . Opemus 6 dopiero dawał fajne światło poprzedni nie był taki dobry nie wiem dlaczego . Szkoda że ten tekst nie jest pisany 15-18 lat temu . Tutaj potrzeba eksperta ciemniowego . Zobaczy powiekszalnik już wie co jest źle , czy żarówka mocowanie , halogen czy może wkładka w czeskim powiększalniku . Chwila uwagi takiego fachowca i nie ma problemów w ciemni
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
pawel1967 napisał/a:
Używałem z powodzeniem 200Watowej żarówki mlecznej .

Robię sobie kiedyś powiększenie z 6x6 i co chwilę muszę poprawiać ostrość. Uporałem się z ostrością, więc papier, zegar trach, idzie... patrzę, a ostrość w oczach mi się rozlewa (w czasie naświetlania!). Ki diabeł? Coś mnie tknęło - wyjmuję negatyw (ramki bezszybkowe), a negatyw jak z gumy :shock:

Okazało się, że kolega robił duże powiększenia i z powodu zbyt długich czasów wkręcił żarówkę zwierciadlaną z mlecznym przodem bańki.......500W. Gdybym go wtedy miał pod ręką, to chyba trzeba by było wzywać pogotowie....
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Czemu Wy się męczycie z żarówką ? Nie lepiej załozyć głowicę z halogenem ? Światła więcej, przy tej samej mocy, równomierność oświetlenia też duuużo lepsza. Od dawna używam Opemusa 5a z głowicą i zapomniałem już o żarówkach. Trwałośc żarówki halogenowej też jest wyższa.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ale głowica daje nieraz za bardzo rozproszone światło, co nie każdemu odpowiada (wolę ostre ziarno, a takie to raczej z kondensora). I Halogen jednak nie daje aż tak dużo światła. Do GFA 66 była żarówka 75W z zimnym lustrem. Mocniejszych nie spotkałem. A żarówkę możesz dać 150W, 200W albo...500W. (To co opisałem wcześniej zdarzyło się 20 lat temu). Można próbować założyć żarówkę halogenową do zwykłej głowicy.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
W którymś z Czeskich nowszych powiekszalników miałem jakąś żarówka halogenową . Ale 500W to naprawdę geniusz . Dwusetki używałem z przedłużonym tubusem Krokusa i to też nie była ciagle włączona . Ta redukcja była fabryczna Krokusowska . Taki ewenement ale zdawał egzamin
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
dzerry napisał/a:
Calosc jest na maksa niestabilna. Naswietalm na splitgrading, a filtry trzymam w szufladzie na matowke. Niestety, przy duzych powiekszeniach - z wyosoko podniesionym powiekszalnkiem, cala konstrukcja masakrycznie sie giba i ewidentnie nie da sie naswietlic idealnie w to samo miejsce

Szuflady Opemusa to makabra, w ogóle szuflady na filtry to nie był taki dobry pomysł, "tymczasowe" rozwiązanie gdy pojawiły się papiery VC. Nie tylko Ty masz problemy z split-filtering, ja po prostu przyśrubowałem kolumnę poprzez płaskownik stalowy do sufitu.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
A po co w Opemusie pakować filtry do szuflady skoro ma on piękna głowicę z filtrami dichronicznymi i światłem do tego przystosowanym rodzaj halogenu. Szuflada była na matówkę . Mam w piwnicy komplet filtrów do szuflady ale są to filtry polskie i delikatnie mówiąc niezbyt dobre

[ Dodano: 2010-10-19, 08:25 ]
Naświetlałem papier strasznie długo aby uzyskać dobry efekt a i tak kolory nie były takie jak powinny
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
pawel1967 napisał/a:
A po co w Opemusie pakować filtry do szuflady skoro ma on piękna głowicę z filtrami dichronicznymi
Hej, nie każdy Opemus ma taką głowicę, a filtr jest dobrze mieć powyżej negatywu.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
timor napisał/a:
ej, nie każdy Opemus ma taką głowicę, a filtr jest dobrze mieć powyżej negatywu.
Cytat


Nie koniecznie. Są uchwyty do mocowania fltrów pod obiektywem.
A swoją drogą – do każdego powiększalnika można doczepić głowicę filtracyjną. Ja do swojego Krokusa 69s przykleiłem taśmą samoprzylepną głowicę od Magnifaxa 3a.

Co do rozkładu światła, to w starej Fotografii kiedyś znalazłem wyniki testó∑, z których wynikało, że najrówniej świecą nasze Krokusy (test był robiony w Czechosłowacji). Nic dziwnego - miały one bardzo skuteczne i proste ustrojstwo do ustawiania położenia żarówki. W nowszych konstrukcjach, pozbawionych tego rozwiązania, tak dobrze już nie było. Z oczywistych względów to samo dotyczy wymienianych powiększalników czeskich, a także, być może, niektórych modeli Dursta.

Co do kondensorów – do Krokusa 69s produkowano 2 rodzaje: do formatu max. 6x9 i do małego obrazka. Mam obydwa. Ten mniejszy daje nieco mocniejsze światło.

Co do jakości samych powiększalników, w uproszczeniu można przyjąć, że najważniejsze cechy, to: równomierny rozkład światła, jakość obiektywu, stabilność kolumny.
Stare Krokusy doskonale spełniają pierwszy warunek, jednak fatalnie wypadają w pozostałych punktach. Wymiana obiektywu (Rodagon, Componon, Nikor EL, czy choćby Meogon) zmienia jakość zdjęć radykalnie. Poprawia się zarówno ostrość jak i kontrast.
Kolumnę można przymocować w górnej części do ściany, osiągając wymaganą stabilność.

Powiększlniki czeskie mają fatalną mechanikę - plastikowe trybiki szybko ulegają zniszczeniu.

Najlepsze jednak w dalszym ciągu są profesjonalne powiększalniki zachodnie: Omega, Besseler, Durst Laborator, ale zarówno ich ciężar jak i ceny mogą odstraszyć co mniej odważnych entuzjastów domowej ciemni.
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
wiktor33 napisał/a:
Są uchwyty do mocowania fltrów pod obiektywem.

Oczywiście są, ale przy dużych powiększeniach wiesz co robią z ostrością i kontrastem. Co do Krokusów to zgadza się z unoszeniem żarówki, to jest dobre.
wiktor33 napisał/a:
do każdego powiększalnika można doczepić głowicę filtracyjną

To też racja, ciągle jednak jej koszt jest duży.
wiktor33 napisał/a:
Najlepsze jednak w dalszym ciągu są profesjonalne powiększalniki zachodnie: Omega, Besseler, Durst Laborator

I tu racja, sam mam omegę D3. Masywne to to, ale ich ceny nie są takie złe, bo nikt ich nie chce. Rzadko kto ma stałą ciemnię.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
wiktor33, skąd Ty wytrzasnąłeś ten kondensor na 6x9?!!!
Ja też chcę taki!

Możesz zrobić jakąś fotkę tego białego kruka?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
wiktor33, skąd Ty wytrzasnąłeś ten kondensor na 6x9?!!!
Ja też chcę taki!


Ja też mam taki :-P
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Nie wiem czy to bardziej Wy szczęściarze, czy ja pechowiec....
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Co myślicie o durst m305, ostatnio na allegro rozeszło się kilka sztuk jak świeże bułeczki w cenie około 200 zł, czy taka cena będzie przyzwoita (bez obiektywu)?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
wiktor33 - daj foto tego kondensora, to będę wiedział co ja mam...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach