Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
  Broń boże nie wojna systemowa. Po prostu nie zazdroszczę im.
Popatrzcie na ten temat z forum użytkowników Nikona.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=15409

A to cytat z wątku:
„a ja cie pociesze - nie widziałem jeszcze zdjęc z 20 letniego obiektywu, które by były na cyfrowych body dobre.
siada strasznie kontrast. to kwestia powłok jak sądze.
chciałem sobie kupić starego manualnego 85/1.4 ale sobie odpuściłem. Te manuale produkowane w ostatnich latach na ebyu kosztują tyle co w wersji AF, więc kupię kiedyś nówkę AF.”

No aż człowieka współczucie bierze, jak słyszy, że 20 lat dla niektórych powłok to dużo. :lol:
No ja szczerze mówiąc też 20 letnich obiektywów, które robią dobre zdjęcia z cyframi, to nie widziałem. Sam mam 30 letnie, to je oglądam. A te 20 letnie to może kiedyś na jakimś plenerku dacie pomacać? :D

Nie no. Wiem. Nie powinienem. Ani to mądre, ani miłe. Ale jakoś tak powstrzymać się nie mogłem. :lol:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dorzucę kamyczek z pl.rec.foto.cyfrowa - jakiś czas temu:
http://groups.google.com/...2adfddd8ec6e455

Polecam w ogóle cały wątek.

To zemsta starych SMC, zza grobu - za miękkie jotpegi!
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
To zemsta starych SMC, zza grobu

Może one i stare, ale młode duchem! Tak, jak ich użytkownicy :mrgreen: Gdy wziąłem do ręki mojego M 100/4 macro pierwszy raz, to się prawie posikałem, to samo było, gdy zobaczyłem knoty z tego na ścianie, albo odbitki 30x40. Poczułem, że zaczyna się coś nowego w moim życiu :lol:
BTW Widziałem wczoraj w FJ Samsungi - te odpowiedniki istDS i L: 2999 i 2499 z ob. 18-55. Kto to kupi za taką cenę? Moim zadaniem za drogo, np. w porównaniu do K100D. Ale ja się nie znam...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
FJ Samsungi - te odpowiedniki istDS i L: 2999 i 2499 z ob. 18-55. Kto to kupi za taką cenę?
Ale to widziałeś w FJ, a to raczej drogi sklep. W innych sklepach jest znacznie taniej. Samsung GX-1 kit średnio 2400-2600.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
szpajchel napisał/a:
BTW Widziałem wczoraj w FJ Samsungi - te odpowiedniki istDS i L: 2999 i 2499 z ob. 18-55. Kto to kupi za taką cenę?

Jak w kwietniu Samsungi były pokazane na targach fotograficznych w Łodzi to mogłem kupić je odpowiednio za 2700zł i 3000zł, stwierdziłem, że to za drogo jak dla mnie. Niestety w sklepach były w tych samych cenach mniej wiecej do lipca. Kupiłem w końcu w sklepie internetowym za 2480zł więc takie ceny jak podajesz to przegięcie. W internetowych najtańszą aktualnie oferte widziałem za 2340zł za GX-1S! 2440zł kosztuje teraz K100D z AsterFoto - pewnie teraz wybrałbym K100D (wtedy nie mogłem go zdobyć), choćby z racji dwuletniej gwarancji (no i stabilizacja na którą czekałem).

Swoją drogą w tych FJ, w których byłem nie mieli Pentaksa bo twierdzili (między innymi), że się nie sprzedaje - przy takich cenach - nic dziwnego.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nigdy nie mialem nikona w reku, bo mi zaden znajomy nie dal potrzymac nawet, ale wszyscy mowia o legendarnej kompatybilnosci szkiel nikona a w drugim zdaniu, ze nigdy z niej nie korzystali, bo costam, zamierzaja kupic jakis ob. F1,8 za 5 tys ale moze za 5 lat... Aha, Nikon oczywiscie rulez.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
gebi napisał/a:
szpajchel napisał/a:
BTW Widziałem wczoraj w FJ Samsungi - te odpowiedniki istDS i L: 2999 i 2499 z ob. 18-55. Kto to kupi za taką cenę?

Jak w kwietniu Samsungi były pokazane na targach fotograficznych w Łodzi to mogłem kupić je odpowiednio za 2700zł i 3000zł, stwierdziłem, że to za drogo jak dla mnie. Niestety w sklepach były w tych samych cenach mniej wiecej do lipca. Kupiłem w końcu w sklepie internetowym za 2480zł więc takie ceny jak podajesz to przegięcie. W internetowych najtańszą aktualnie oferte widziałem za 2340zł za GX-1S! 2440zł kosztuje teraz K100D z AsterFoto - pewnie teraz wybrałbym K100D (wtedy nie mogłem go zdobyć), choćby z racji dwuletniej gwarancji (no i stabilizacja na którą czekałem).


Na poczatku jak sie K100 pojawilo - tez tak myslalem, ze K100 lepsze od GX-1S - ale teraz w zyciu bym nie zamienil swojego GX-1S na Kastode. Te slawne problemy z BF/FF, gorszy wizjer, brak TTL'a dla starych lamp - tego zadna stabilizacja nie zrekompensuje - tym bardziej, ze nic nie zastapi jednak dobrego statywu :-D
A gdy masz statyw - to po co wlaczac stabilizacje?

W kwestii roznic cenowych wyglada to tak, ze roznica pomiedzy hurtem a detalem nie jest az tak wysoka, jakby tego handlowcy sobie zyczyli. W dodatku od handlowcow wymaga sie wypracowanie pewnego poziomu obrotu, tak wiec ci bardziej zdesperowani wyrzucaja do swoich sklepow internetowych nadmiarowe sztuki w cenie hurtu, byle odzyskac zamrozona w hurtowym zakupie gotowke. Jeszcze inni drenuja ceny przez przemyt. Jeszcze inni nie maja sprzetu na polce, ale daja oferte w cenie hurtu lub ponizej traktujac to jako walke z konkurencja - bo gdy pojawi sie zamowienie, zawsze zdaza sprowadzic i sprzedac - nawet bez zysku, i tak przy okazji wypracuja poziom obrotu wymagany dla pozyskania cen hurtowych, a zarobia sobie na sprzedanych akcesoriach, kartach pamieci itd....

W dodatku - sklep internetowy musi przyjac w ciagu 10 dni towar niechciany przez klienta - wiec jak sie taki klient trafi, to potem trzeba i tak cos zrobic z macanym sprzetem - a najlepiej jest wtedy obnizyc cene i zrobic "promocje" :lol:
Tak wiec, nie dziwmy ze ceny sa takie jakie sa.... rynek jest zywy i dostosowuje sie do zastanych warunkow :mrgreen:

Polskim problemem w dodatku jest przeklety wysoki podatek VAT i bardzo niskie zarobki. Jesli cena hurtu takiego aparatu w kwocie netto wynosi np. 2.300 zl a jest sprzedawany w kwocie netto za np. 2.600 zl to handlowiec ma zysk w kwocie 300 zl. Z tej kwoty nasi kochani urzednicy zabieraja swoj haracz w wysokosci VAT 22% - czyli ok. 54 zl handlowiec musi oddac jako VAT od wartosci dodanej do ceny zakupu netto. Zostaje mu w kieszeni 245 zl dochodu - wiec z tego musi zaplacic zaliczke minimum 19% podatku dochodowego. Tak wiec zostanie mu po zaplaceniu podatku VAT i podatku dochodowego ok. 200 zl zysku.... REWELACJA....o ile nie trzeba odlozyc co miesiac minimum 800 zl na ZUS, oplacic ksiegowego, bank, lokal, media itd...
Ile aparatow trzeba sprzedac i z jakim zyskiem, by na to wszystko wystarczylo? :-P

Rozpisalem sie w tej kwestii, aby lekko podniesc swiadomosc funkcjonowania w tym dosyc wrednym i agresywnym MATRIXIE - ze przy naszych zarobkach ten system wykancza wszystkich - nas kupujacych, przez windowanie cen, handlowcow - przez haracze, producenta - przez blokowanie rynku zbytu.

Podsumowujac dodam tylko - ze trzeba miec rowniez swiadomosc w jednej kwestii. Jak sie kupi aparat najtaniej w malo znanym sklepie internetowym - to dajemy najmniej zarobku dla firmy - wiec jak damy zarobic 20 zlotych, to trudno jest oczekiwac zlotych poduszek i wsparcia technicznego za takie pieniazki. Wiec czasem lepiej nie leciec na taniosc, a kupowac w sprawdzonym zrodelku nawet nieco drozej, ale z wieksza pewnoscia, ze firma za rok bedzie istniala i bedzie jeszcze naszym gwarantem jakby odpukac ....cos sie dzialo z aparatem :mrgreen:
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
VAT płaci klient "ostateczny", a nie handlowiec. Ale niech się lepiej na ten temat wypowiedzą księgowi. Zgadzam się z tym, że VAT jest zbyt wysoki, ale nie wierzę, że importer zadowoli się marżą na poziomie ok. 10%. Stawiam na jakieś 30% do dalszej odsprzedaży.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
kivirovi napisał/a:
wszyscy mowia o legendarnej kompatybilnosci szkiel nikona a w drugim zdaniu, ze nigdy z niej nie korzystali, bo costam
bo żaden się nie przyzna, że mu pomiar światła nie działa.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
pepek napisał/a:
VAT płaci klient "ostateczny", a nie handlowiec. Ale niech się lepiej na ten temat wypowiedzą księgowi. Zgadzam się z tym, że VAT jest zbyt wysoki, ale nie wierzę, że importer zadowoli się marżą na poziomie ok. 10%. Stawiam na jakieś 30% do dalszej odsprzedaży.


Tak - vat za towar placi klient w 100%. Jesli handlowiec jest vatowcem - jego rowniez dotyczy vat czyli "podatek od wartosci dodanej". Handlowiec jak placi w hurtowni, tak jakby "zaklada juz za klienta" czesc VATu jaki w przyszlosci od niego pobierze. Doda swoja marze i przy sprzedazy pobierze pelen 22% VAT od klienta. Proporcjnalnie do swojego zysku zaniesie potem do skarbowego juz tylko brakujaca czesc podatku. Panstwo ma wiec w rozliczeniu koncowym dwa strumyki z tego podatku - hurtownia zanosi wczesniej VAT jaki zaplacil handlowiec "zakladajac go za swojego klienta" przy swoim zakupie, plus handlowiec musi oddac wartosc VAT od swojego zysku, czyli od wartosci dodanej.

To oznacza, ze handlowiec znajac cene netto aparatu w hurtowni - dodaje do niej zysk jaki chce osiagnac np. 100 zl - i juz wie, ze zaniesie w zebach ok. 18 zl podatku VAT i o tyle mniejszy bedzie mial zarobek ze stu. To co zostanie po odliczeniu, bedzie musialo wystarczyc na zaplacenie zaliczki na podatek dochodowy minimum 19%. I po tym obliczeniu handlowiec wie, jak bardzo duzy osiagnal zysk ktory smialo moze przeznaczyc i odlozyc na.... zaplacenie oplat typu 800 zl za ZUS, plus na media, lokal itd...;-)

To sie mniej wiecej praktycznie przeklada na to, ze z kazdych 100 zl marzy zostaje w kieszeni ok. 20 zl czystego zysku, ktory to mozna dopiero po tych paskudnych odliczeniach przeznaczyc na przyslowiowe waciki, czy odlozyc na zakup nowego obiektywu do Pentax'a;-)

Teraz jak bym napisal, ze roznica w cenie hurt-detal w Polsce jest na poziomie 5-10% to pewne nikt nie uwierzy, ale ... jak jakis szalony handlowiec rzuci 20% marzy, to trudno sie potem dziwic, ze GX-1S kosztuje 2.999 zl :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach