krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
Analogowy Pentax a nowe obiektywy a AF
Mam pytanie chciałbym powrócić do fotografii analogowej i w związku z tym mam pytanie czy nowe obiektywy z autofokusem będzie się dało podpiąć pod analoga pentaxa. pytam się ponieważ posiadam cyfrę pentaxa oraz Cosine na gwint M42 i o ile mam kilka obiektywów w tym systemie a dopiero dokupuję obiektywy pentaxa to się zastanawiam czy kupując nowe obiektywy będę ich mógł używać z analogiem czy lepiej kupować obiektywy manualne pentaxa i podpinac je do cyfry.
Pytanie jest o tyle dla mnie ważne że muszę przyjąć jakąś strategie zakupów; jak zawsze chodzi o zasób portfela no i o praktyczność łatwiej jest wziąć dwa body niż dwa zestawy obiektywów


pozdrawiam
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Krishna, niestety akurat żadnego obiektywu z bagnetem K nie da się podpiąć do lustrzanek M42, bo gwint jest od bagnetu mniejszy. Operacja odwrotna jest możliwa (za pomocą aluminiowej lub mosiężnej przejściówki, dostępne spokojnie na allegro). Jeżeli chcesz się bawić w fotografię analogową na szkłach z bagnetem K, musisz dokupić analoga z tymże mocowaniem. Jeżeli chcesz mieć pełną współpracę (nie licząc pokrycia pełnej klatki - każdy model obiektywu DA ma inaczej) to zainwestuj w któryś z modeli: Z-20, PZ-20, Z-50p, Z-70, PZ-70, MZ-6, ZX-L, MZ-7, ZX-7, Z-1p, PZ-1p, Z-1, PZ-1. O ile się nie mylę, te korpusy obsługują wszystkie szkła na bagnet K wraz ze szkłami nie posiadającymi pierścienia przysłon (sterowanie z poziomu korpusu), oraz szkła M42 wraz z przejściówką.

 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Obiektywy z serii DA np. są projektowane pod niepełna klatkę. Na filmie generalnie będą powodować winietę.
Obiektywy bez pierścienia przesłon z aparatami co nią nie sterują nie będą dobrze działać (np. kit 18-55 na ME Superze będzie działał jakby byl na domkniętej przesłonie).
A reszta ... to zależy jaki aparat weźmiesz. Jak chcesz iśc w autofocus to szukaj nowszych korpusów analogowych co mają AF (MZtki przykładowo) i takie tam.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
O, tu jest tabelka rozjaśniająca nieco sprawę: http://www.mosphotos.com/...patibility.html
 
krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
dzięki za odpowiedź
czyli jeśli nie zależy mi na AF (a nie zależy mi specjalnie jakoś ciągle ostrze ręcznie) to kupować obiektywy analogowe z bagnetem K i będą hulac z każdym body Pentaxa (oczywiście z ograniczeniami tryb Av i/lub M)
jeśl chodzi o przejścióki to wiem bo tak podpinam M42 pod cyfre.

dzieki jeszcze raz i pozdrawiam


mam jeszcze jedno pytanie z tego co piszecie to obiektywy DA pełnej klatki nie obsłużą a obiektywy o jakim oznaczeniu były ostatnie produkowane przez Pentaksa pod pełną klatkę chodzi mi czy obiektywy F i FA obsługują pełną klatkę
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
krishna napisał/a:
z tego co piszecie to obiektywy DA pełnej klatki nie obsłużą

Obiektywy DA stałoogniskowe w większości (poza bodaj dwoma) nie dają na pełnej klatce widocznej winiety.
krishna napisał/a:
obiektywy o jakim oznaczeniu były ostatnie produkowane przez Pentaksa pod pełną klatkę

Ostatnie były FAJ bez pierścienia przysłon ale mogą być również starsze F, FA oraz DFA.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
krishna napisał/a:
z tego co piszecie to obiektywy DA pełnej klatki nie obsłużą


W sumie nawet kit od ogniskowej, bodajże 30mm nie ma już winiety (A może nawet mniej, nie pamietam teraz dokladnie ale na wakacjach focilem analogiem z kitem od K10)
 
krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
czyli jednak prawda jest że co prawda z większym lub mniejszym problemem ale można dowolnie konfigurować połączenia aparatów i obiektywów niezależnie od epoki powstania i technologii zastosowanej przy produkcji.

co raz bardziej mi sie ten Pentax podoba a zastanawiałem się nad Sony/Konica Minolta
Beeee plastikowy badziew :evilsmile:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Do wymienionych aparatów możesz dodać Super A, mój ulubiony aparat. Pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci używanie Tv ze szkłami DA. Av niestety nie ma.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
dsk napisał/a:
Do wymienionych aparatów możesz dodać Super A, mój ulubiony aparat. Pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci używanie Tv ze szkłami DA. Av niestety nie ma.


Hehe, tak to jeszcze można dodać MZ-10, też przyjemny i niedrogi korpusik ;-)

[ Dodano: 2009-04-25, 19:02 ]
krishna napisał/a:
czyli jednak prawda jest że co prawda z większym lub mniejszym problemem ale można dowolnie konfigurować połączenia aparatów i obiektywów niezależnie od epoki powstania i technologii zastosowanej przy produkcji.

:mrgreen:
Baaa, możesz autentycznie zrobić zdjęcie przez słoik po ogórkach, albo zbudować sobie obiektyw z dowolnej soczewki skupiającej. Rzuć okiem na słynną konstrukcję Eldreda http://pentax.org.pl/view...light=raynoyang :lol:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
kenzo napisał/a:
W sumie nawet kit od ogniskowej, bodajże 30mm nie ma już winiety

Kit na 24 mm uzyty z MZ30
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Dada, no przecież winieta jest, chociaż już używalna.
Za to na 18mm jest tak:

 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie zdjąłeś tulipanka. :-P
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
dsk, fakt, ale tuman ze mnie :oops: Bez tulipanka jest duzo mniejsza?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Pewnie minimalnie mniejsza. :)
 
krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
ładne zdjęcia
a te słoiki po ogórkach to gdzie sprzedają sporo zaoszczędzę :evilsmile:
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Krishna, w każdym spożywczym. Ale najpierw trzeba pozbyć się ogórków :-P
 

MaCk  Dołączył: 27 Wrz 2008
Podłączę się pod ten temat.
Ja też zapragnąłem fotografii analogowej i ostatnio nawet zakupiłem p30.

Możecie mi coś wytłumaczyć? Jak zapewne większość kolegów wie, ten korpus nie ma priorytetów. Ma tylko tryb M i P.
Kit 18-55 mm nie ma pierścienia przysłony, ale to nie znaczy, że aparat sam dobiera zawsze największa przysłonę. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych dobiera większy otwór względny.
Dążę do tego, że przy słabym świetle może wcale nie przymknąć przysłony, czy tak?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
MaCk, Tak
 

MaCk  Dołączył: 27 Wrz 2008
Eldred, dzięki!
Jaką radość daje potwierdzenie własnych obserwacji...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach