matb  Dołączył: 02 Lis 2006
jorge.martinez napisał/a:
Marzy mi się DA 40/2,8 podpięty pod pełną klatkę (ale to mało racjonalne, bo mam przecież FA35 i FA50
Jest to bardzo racjonalne. Szczególnie, jak się podpina tego naleśnika pod jakiś niewielki korpus, jak na przykład *ist.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
piotrecius napisał/a:
Super A ma ttl błysku i grzechem jest z tego dobrodziejstwa nie korzystać (cyfrowy p-ttl to już niestety nie to samo
Przpomne tylko, ze SuperA, LX i 645 to jest analogowy TTL, a lustrzanki AF to cyfrowy TTL - jeden wiecej pin na stopce. Wydaje mi sie, ze nowsze lampy niekoniecznie beda wspolpracowly z SuperA. Ale moge sie mylic.
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Wydaje mi sie, ze nowsze lampy niekoniecznie beda wspolpracowly z SuperA.


No właśnie. Jak to jest? Mam Metza AF58 i do SFXn juz zapinałem i działał - jeszcze nie wiem jakie efekty bo film nie wywołany. Ale moje pytanie brzmi: czy tego Metza mogę zapiąć do SuperA bez szkody dla lampy lub aparatu?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Mnie się wydaje, że ten dodatkowy PIN na stopce jest tylko do lampki wspomagającej AF i wszystko będzie banglać.
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Dzięki za odpowiedz piotrecius, może chcesz jedną 500FTZ sprzedać ale pewnie i tak tania nie jest a nie wiem czy będę kupować cyfrowego Pentaxa więc chyba będę musiał poszukać tej 280 albo 400FTZ (ona ma skręt bo na zdjęciu niewidać) A tak w ogóle to optyka Pentax ma kosmiczne ceny, na Allegro ob. 50f1.4 to nawet i 500zł do Canona FD w idealnym stanie mozna kupic poniżej 200. A jak z tymi obiektywami, dużo gorszy optycznie ten 28-80 od 35-70, wie ktoś.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Źródła podają, że 400FTZ ma obrót - 90stopni w jedną stronę i 180 w drugą (280 tak samo). Myślę, że ta 280 może być tańsza (choć to pewnie zależy od stanu) i na stówę będzie gadać z Super A. Poza tym jest nieco mocniejsza, można jej w manualu na sztywno używać z 1/12 mocy (400FTZ można przykręcić kurek tylko do 1/4 mocy). Dodatkowo 280 ma własną automatykę, której nie ma ani 400ftz ani moje 500tki (!) więc gdy podłączysz ją do jakiegokolwiek aparatu nie obsługującego TTL (nawet jeśli nie będzie to Pentax) ustawiasz tylko przysłonę zgodną z programem (f4 lub f8) i lampa sama sobie mierzy potrzebną moc błysku. Niektórzy mówią nawet, że dobra automatyka lampy daje bardziej przewidywalne rezultaty niż PTTL w cyfrówkach. Moim zdaniem AF280T jest lepszym wyborem niż AF400FTZ. Brak zooma palnika (stałe pole krycia błyskiem jak dla obiektywu o ogniskowej 35mm na kliszy) nawet by mi nie przeszkadzał, bo zewnętrznej lampy w większości używa się po to, żeby nie walić na wprost tylko kreatywnie odbijać i rozpraszać jej światło.
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Dzięki, w takim razie będę się za nią rozglądał.

[ Dodano: 2009-11-14, 23:43 ]
Kurcze, na Allegro za Super A samo body już ktoś daje 580 ja dałem 300 w ciut gorszym stanie z obiektywem, to chyba nie przepłaciłem.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
piotrecius napisał/a:
stałe pole krycia błyskiem jak dla obiektywu o ogniskowej 35mm na kliszy)

A moja AF 280T kryje pole widzenia obiektywów o ogniskowej od 28 mm czyli kącie widzenia 76 stopni. ;-) Instrukcja obsługi też podaje taką informację. Po nałożeniu nasadki AFW 1 (dyfuzora) pole krycia zwiększa się do 84 stopni czyli dla obiektywu 24 mm (wszystko w odniesieniu do filmu 35mm). Dodatkowo 280tka ma ujemny wznios głowicy - 10 stopni, co pozwala jej używać dla naprawdę małych odległości (od 50 cm(!),ale tylko na małych czułościach - na dużych praw fizyki już się nie przeskoczy -> przepały). Jedynie czym ten lampion ustępuje innym, to brak skokowego podziału błysku, tak jak jest w w AF 200T ( 1/1; 1/2;1/4;1/8). Obydwie lampy tworzą dobrą, uzupełniającą się parę. (Mam je ;-) )
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Ale ciężko tą 280-kę trofić. A może coś sprawdzonego dedykowanego do Pentaxów (Super A) z TTL-em?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
AF 200T ? ;-) Pilnuj alledrogo - niedawno był "wysyp" 280tek i 200tek (tzn. po 2-3 aukcje). Może wkrótce powtórzy się.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
jacekh napisał/a:
czy tego Metza mogę zapiąć do SuperA bez szkody dla lampy lub aparatu?
To na pewno możesz. Najgorsze co się stanie to nie będzie błysku. :-)
piotrecius napisał/a:
Mnie się wydaje, że ten dodatkowy PIN na stopce jest tylko do lampki wspomagającej AF i wszystko będzie banglać.
Jestem na 99% pewien, że dzerry ma racje. Ma ktoś SuperA w pobliżu? :evilsmile:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Chyba macie racje - z ciekawości zajrzałem do instrukcji AF500FTZ:

instrukcja obsługi napisał/a:
AF500FTZ ma szereg funkcji działających wyłącznie z aparatami Pentax, ktore mają złącze obiektywu KAF2 bądź KAF i są wyposażone w obiektywy FA- lub F-. W innych przypadkach lampa może być jedynie ustawiana ręcznie, a automatyka pomiaru oświetlenia TTL nie działa.


Choć nie ze wszystkim się zgadzam - fotografowałem korpusem Z-1 z obiektywami serii K i M i automatyka TTL AF500FTZ działała z nimi wyśmienicie...
Najlepiej byłoby tą (nie)kompatybilność SuperA i nowszych lamp potwierdzić doświadczalnie ale niestety nie mam dostępu ani do SuperA, LX i 645.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Gwiazdor napisał/a:
Ma ktoś SuperA w pobliżu? :evilsmile:


Mam 3 sztuki... mam też program A i *ista - to gdzie i o której ?? mam też FGZ360 i FGZ540 ;-) niestety nie mam FTZ500... acz byłem blisko jej posiadania.
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Pokazały się 3 szt lamp na Allegro: AF 200S; AF 200T; AF 280T. Ta ostatnia z battery packiem i kablem. Ma zdęciu jeden koniec jest podłączony do packa a drugi który trzeba by podpiąć do aparatu ma trzy bolce a w korpusie chyba nie na takiego wejścia, czegoś tam brakuje czy ja zle kombinuje.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
No chyba nie do końca. Skoro to jest battery pack do lampy, to drugi koniec kabelka podłączasz do lampy, żeby ją zasilić a nie korpus aparatu.
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Pisałem do właściciela, kabel ma służyć do połaczemia z drugim packiem żeby można było wyzwalać dwie na raż, więc żeby go wykorzystać (kabel) trzeba mieć drugi pack i kabel synchro, chyba. Ale w w tym packu są tak jak w aparacie np. super a dwa styki chyba do pracy w TTL-u ale jak to wykorzystać skoro kabel synchro i wejście w aparacie nie przekarzą informacji ze styków.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
zoran, obejrzałem zdjęcia z tej aukcji. Końcówki kabla dobrze nie widać,ale jej kształty nasuwają przypuszczenie,że może być nie do drugiego packa tylko do kostki synchro starszego typu (pięć pinów ułożonych nie na okręgu,jak do obecnie używanych lamp,a w "szachownicę" na planie kwadratu - takie były np. do LXa , łączone przewodem SC 4P Wtedy kostka szła w sanki aparatu i była komunikacja między aparatem a lampą ). Ale to tylko moje domysły.
Tak, czy inaczej warto przygarnąć choćby dla samego lampiona.
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Dzięki MarWoj, sprubuję ją upolować. Dzisiaj dotarł do mnie Supar A z ob. 28-80 ale stan ob. masakra, klekocze jak by miał się zaraz rozsypać, niby ostrzy i zoom działa ale dobrze to niewygląda no i chyba brakuje styku bo to ob. A, jest tylko dziura po nim. Co do aparatu, powiedz mi jak się przełącza z preselekcji czasu na preselekcję przysłpny tak żeby można było z obiektywem A z korpusu to przestawać.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
nie ma takiej opcji.

podaj na pw maila to Ci wysle manuala do SuperA to poczytasz o wszystkich trybach pracy tego body.

Pzdr
paw
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
zoran napisał/a:
z ob. 28-80 ale stan ob. masakra, klekocze jak by miał się zaraz rozsypać,

Nie wiem, co to za obiektyw, ale jeśli to takumar-A, to tak miewa . Miałem w rękach dawno temu nówkę, i.... wybrałem varioplana exacty/cosiny , bo był matalowy i nie klekotał. Takumary - A były produkowane chyba do serii P 30/P 50. Niestety poza nazwą ani trochę nie przypominają pierwowzorów z gwintem M 42.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach