radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Ja psikam samymi zapalniczkami :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dobra, mam Magnifaxa 4. Nikt mnie nie ostrzegł, że to takie wielkie bydle.

Mam kilka lamerskich pytań:

Brakuje mi do niego żarówki. Mam zwykłą głowicę. Czym się kierować przy wyborze żarówki? Halogen czy jakaś inna?

Druga rzecz to lampa ciemniowa. Mam taką z szybkami w różnych kolorach. Jaka żarówka (ilu watowa) mi wystarczy?

No i do tego czeka mnie kilka technicznych decyzji i kroków: znaleźć stałe miejsce na blat, wyrzucić ubrania z szaf, by było miejsce na osprzęt oraz zrobić jakieś zaciemniacze na okna (rolety "przeciekają").

O papierze, chemii i filtrach multigrade sobie poczytam.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
1. 150 W specj. do powiększalników. Żadnych halogenów, ksenonów. Układ włókna w powiększalnikowych jest nieco inny, chodzi o równomierność rozkładu światła. Ewentualnie dokupić głowicę do koloru z żarówka halogenową (znacznie lepsze rozwiązanie)
2. 15-25 W
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jasiek Matacz napisał/a:
Noo, to faktycznie było lamerskie pytanie
odezwał się Jasiek -specjalista :mrgreen: Pytanie było o moc żarówki do posiadanej lampy, a nie o to jakie filtry. :-P Jakbyś przeczytał. to zauważyłbyś, że horhe pisze o posiadaniu kilku filtrów do lampy. A w takich lampach nie można przekraczać mocy 25 W, bo przy wyższej mocy to barwnik w filtrze się wypala.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada napisał/a:
1. 150 W specj. do powiększalników.


Kurde, http://www.ebay.pl/itm/PH...=item5892f98c38

To jedyna aukcja takiej żarówy, a dokładnie paczki z 4.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tylko volty chyba nie takie. :-P
http://fotonegatyw.com.pl...view?id=1370715 i teraz już wiesz, dlaczego sugeruję szybkie nabycie głowicy z halogenem. :mrgreen:
Po weekendzie coś mogę zabrać do Krakowa. Żarówkę powinienem mieć, a dawno już do niej nie mam głowicy, więc...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W czarno-białych jest za 49,70.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jasiek Matacz napisał/a:
niektóre duże lampy Kaisera i Ilforda nie mają żarówek 40W?
Tak, ale tam są inne filtry. Te, które ma horhe to najprawdopodobniej szklane z zabarwioną żelatynowa folią w środku.

 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:

Ha!Jednak mi się uda Cię zaskoczyć jak widzę, kiedyś w moje ręce wpadła nieznana mi lampa ciemniowa z tabliczką max 40W :-) I czy czasem niektóre duże lampy Kaisera i Ilforda nie mają żarówek 40W?

Napis na takiej lampie zwykle oznacza dopuszczalną moc gniazdka na żarówkę. Już żarówka 25W potrafi po dłuższym czasie uszkodzić filtr w lampie.

Poza tym problemy z zadymianiem papierów od różnego typu oświetleń pojawiają się tylko przy papierach multigradacyjnych. Przy normalnych stałogradacyjnych barytach kolor ciemnoczerwony i oliwkowy dają duże bezpieczeństwo.
Tyle z moich doświadczeń.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja mam oliwkową lampę do ogólnego oświetlenia ciemni, ale to jest jakieś 2 metry od powiększalnika i taką lampę do oświetlania lokalnego:

http://fotonyf.republika.pl/pictures/lampal1.jpg

używaną w zasadzie jako ręczna, zwykle leży wyłączona a jak potrzebuję na coś popatrzeć, włączam, biorę w łapkę i poświecam. Średnio wygodna, bo nie ma żadnego uchwytu, takie pudełko trochę nieporęczne, poza tym zasilane z 230V ale jakoś się sprawdza.
No i przy tym zestawie, nic mi się nie zaświetla.
A przy okazji - ciekawe rozwiązanie lampy z efektem Schwarzchilda przetestował technik219:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=40739
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Tylko oświetlenie o kontrolowanej długości fali daje gwarancję, że papier nie złapie zadymienia. Bo rzecz jeszcze w tym, że przy testach, kiedy rozkładamy papier pod lampą i po upływie jakiegoś czasu go wywołujemy, może nie wykazać zadymienia. Jednak w połączeniu z właściwym naświetleniem pod powiększalnikiem naświetlenie to może zsumować się z naświetleniem lampą i światła zszarzeją.
Co "wypraktykowałem"? Fomaspeed (stałogradacyjne) można z powodzeniem obrabiać przy świetle żółtym (diody led) 590 nm. Tak samo papiery Foton (jak ktoś jeszcze je ma). Natomiast zmiennogradacyjne wymagają jż światła czerwonego (led) 660 nm: Fomaspeed Variant, Kodak Polymax II, Ilford MG IV. Może się ktoś obruszyć, że światło czerwone fałszuje ocenę odbitki w wywoływaczu. Bo rzeczywiście fałszuje - obraz wydaje się o wiele ciemniejszy niż w rzeczywistości. Ale tak samo fałszują wszystkie lampy ciemniowe - żółte, oliwkowe i jaki tylko są. Dlatego nie ma sensu dążenie do zbudowania takiej lampy, która pozwoli na ocenę odbitki. Przypominam, że papier należy wywoływać w czasie podanym przez producenta: PE i MG w czasie 60-90s, baryty 90-120 s. I dopiero po utrwaleniu (długoletni praktycy dodają, że również po wyszuszeniu), w świetle dziennym można oceniać odbitkę lub próbkę. A po co w takim razie lampa ciemniowa? Po to, żebyśmy w ciemni nie musieli szukać niczego po omacku, żebyśmy wkładali papier do właściwej kuwety i żebyśmy sobie nosów nie porozbijali. Każde oświetlenie ciemniowe może zaświetlić papier, Nawet to zalecane przez producenta. Wystarczy zwiększyć jego natężenie, albo zmniejszyć odległość od lampy do papieru, albo wydłużyć czas narażenia materiału na oświetlenie ciemniowe.
Fotonyf zareklamował "moją" lampę "ze Schwarzschildem". Tak, działa i jestem z niej zadowolony, chociaż "aptekarze i śrubkolodzy" na forum "korex" wybrzydzali. Jednak po zamieszczeniu mojej odpowiedzi na ich zarzuty nastąpiła cisza. Czyli, że moja argumentacja nie jest pozbawiona sensu. Jakby kogoś temat interesował bardziej szczegółowo, jestem do dyspozycji ( zostało mi trochę części i ze dwie płytki :-> ).
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dobra, dokonałem przeglądu sprzętu, który zakupiłem.

Magnifax 4 z głowicą B&W, obiektyw Anaret 105, do tego dedykowany trafo, w razie potrzeby użycia halogenu, żarówki brak.
Karetka jest, widzę że zamontowane ramki bezszybkowe 24x36 (ale nie wiem czy dobrze). Do tego dołączone są jakieś 2 szybki akurat pasujące do karetki (jedna matowa, druga przezroczysta - niestety ta druga nieco porysowana na brzegach). Widzę, że karetka ma takie blaszki umożliwiające dostosowanie otworu do wielkości negatywu.
Jest jakiś zegar MeraTronik.
4 kuwety na oko 18x24 i 2 30x40. No i 3 pary szczypców.
Maskownica 18x24 i 30x40.
Zmyśla lampa ciemniowa z 2 szybkami: GB3 oraz R1 z drugiej strony.
Do tego suszarka 30x24.

Czego mi do tego brakuje prócz żarówek do powiększalnika i lampy ciemniowej? Z rzeczy lekko sfatygowanych to oprócz tej szybki do karetki, jeszcze filtr czerwony pod obiektyw jest lekko pęknięty/ porysowany.

Chciałbym robić 135, 6x6 oraz 6x7.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
135, 6x6 oraz 6x7.
To wszystko zrobisz na szybkach (matowa od góry, przezroczysta na spodzie) ewentualnie lepiej ramki bezszybkowe do 6x7, 6x6. Obiektyw ok. 50 mm do 135 i 80 mm do 6x6. Kondensor jest ? Termometr zakładam, że masz. Do suszarki to koniecznie wałek (gumowy, nie do ciasta :-P )
jorge.martinez napisał/a:
filtr czerwony pod obiektyw jest lekko pęknięty/ porysowany.
Mało istotne.
Żarówkę do lampy ciemniowej to kupisz, a ja idę szukać tej do powiększalnika. :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada napisał/a:
ewentualnie lepiej ramki bezszybkowe do 6x7, 6x6.
Wiem, ale to jakiś rarytas, kurde.

Dada napisał/a:
Kondensor jest ?

Jest.
Dada napisał/a:
Do suszarki to koniecznie wałek (gumowy, nie do ciasta :-P )

Zanim dorosnę do barytów, to sobie kupię.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie pieprz się z plastikiem, chyba że masówkę będziesz robił na zlecenia.

jorge.martinez, Tyś jest w czepku urodzony. Znalazłem nawet 2 szt. 150 W. Dobre, bo polskie z Polamu. Jedna nawet z oryginalnym, ubiegłowiecznym kartonikiem. :lol: A nawet długo nie musiałem szukać. To na kiedy mam rezerwować wolne popołudnie przy :-B ?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Filtr czerwony pod obiektyw od razu zdejmij - przeszkadza tylko, zwlaszcza jak wsadzisz glowe zeby spojrzec w lupke do ustawiania ostrosci.

[ Dodano: 2012-06-07, 19:57 ]
jorge.martinez napisał/a:
Magnifax 4 z głowicą B&W
No to powiem Ci, ze fajnie zaczynasz. Ja od tygodnia tez z magnifaksa 3 na 4 jestem przeniesiony. Nowa sprzet w lazience, czyli trzeba to opic :mrgreen:

[ Dodano: 2012-06-07, 19:58 ]
Szczypce masz plastikowe? Jesli tak, to dobrze.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada napisał/a:
To na kiedy mam rezerwować wolne popołudnie przy :-B ?

W niedzielę wybieram się do KRK. Więc na poobiednie piwko chętnie bym się spotkał.

Dada napisał/a:
Nie pieprz się z plastikiem

Dziś już nie ma naturalnych dziewczyn :-P

A poważnie, nie mam warunków do płukania barytów. Więc na razie w ogóle o tym nie myślę.

tref napisał/a:
No to powiem Ci, ze fajnie zaczynasz.

No i na tym skończę, bo co mogę chcieć więcej?

Na pewno dokupię sobie obiektywy (i lepszą 105-tkę), no i jeszcze filtry by się przydały jednak.

Dada napisał/a:
Tyś jest w czepku urodzony.

Myślisz, że to czepek osłabił moje mieszki włosowe?

tref napisał/a:
Szczypce masz plastikowe? Jesli tak, to dobrze.

No to jeszcze muszę szczypce dokupić.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
Magnifax 4 z głowicą B&W,
Zaraz. zaraz, to jaką Ty masz w końcu głowicę ? Bo przez głowicę B&W to ja rozumiem głowicę halogenową z regulacją kontrastu na dwóch filtrach, a nie głowicę na zwykłą żarówkę.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W niedzielę to ja jeszcze na wsi jestem. :-P Do płukania barytu to albo płuczkę trzeba kupić, albo sobie zrobić. :-P Szczypce to minimum dwie sztuki. A co do plastikowych, to mam metalowe z gumowymi nakładkami (taka wielka pęseta) i wolę od plastikowych.

[ Dodano: 2012-06-07, 20:36 ]
No to normalna głowica jest, tak do BW jak i koloru też można.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach