UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
[*istDS] Regulacja lustra w *istDS
Witam,

Czy ktoś wie, jak reguluje się pozycja lustra w *ist D/DS (przypuszczam, że i w K100D/110D też)? Lustro opiera się o bolec, który jest mimośrodowo zamontowany na okrągłej podstawie. Sęk w tym, że nie wiem, jak to obrócić - bolec jest okrągły i ma w środku stożkowate wgłębienie, czyli imbusem, jak D70, go potraktować się nie da, a kombinerkami mi się grzebać nie chce :) Google nie daje żadnej informacji...

Może ktoś już to przerabiał?

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
witaj!
nie przerabialem tego tematu ale wyglad mi na to ze reg. tych trzpeini odbywa sie niestety spoza komory lustra......
 

UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
Bałem się takiej odpowiedzi, choć też o tym myślałem. Ale przecież to strasznie niewygodne w serwisowaniu... Chyba że mają jakiś specjalny klucz. Kurczę, na Apollo jakoś nie liczę - nawet mapować gorące piksele wysyłają aparaty do Niemiec.
Pozdrawiam,
Piotr
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
UnclePete napisał/a:
Bałem się takiej odpowiedzi, choć też o tym myślałem. Ale przecież to strasznie niewygodne w serwisowaniu...
- niekoniecznie - masz caly czas tor optyczny na podgladzie......krecac z zewnatrz......
UnclePete napisał/a:
Kurczę, na Apollo jakoś nie liczę - nawet mapować gorące piksele wysyłają aparaty do Niemiec.
- tez wiem o tym od jakiegos czasu..... :shock:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
a taka regulacja pozycji lustra to w jakim celu jeśli można spytać?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys, - podejrzewam ze UnclePete, podejrzewa ze jednak lustro nie jest precyzyjnie ustawione.....
W tym drugim istD mialem podobne podejrzenia ale bylo z nim tyle klopotow ze o tej drobnostce zapomnialem.....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja bym uwazal - pamietaj, ze zmieni ci sie odleglosc nie tylko od matowki, ale i od sensora AF - i to przeciwstawnie... Lepiej chyba ustawic sam sensor od dołu imbusem... albo sama matowke (podkladką)
 

UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
alkos napisał/a:
Ja bym uwazal - pamietaj, ze zmieni ci się odleglosc nie tylko od matowki, ale i od sensora AF - i to przeciwstawnie... Lepiej chyba ustawic sam sensor od dołu imbusem... albo sama matowke (podkladką)


U mnie AF działa w miarę poprawnie, więc nie mam po co ustawiać sam sensor. Natomiast popatrzyłem na konstrukcję luster i niewielkie przesunięcie lustra "głównego" (tego co rzuca obraz na matówkę) praktycznie nie powinno powodować przesunięcia tego lustra od AF. I ich pozycje "spoczynkowe" są regulowane oddzielnie.
Teoretycznie musiałbym zmniejszyć odległość między matówką a obiektywem (aparat ostrzy nieco dalej, niż widać na matówce - cały czas zapominam, czy to nazywa się BF czy FF), więc jakaś podkładka wchodziłaby w grę - czy masz jakiś pomysl jak ją wykonać? Mi nic nie przychodzi do glowy poza wąskimi paskami taśmy klejącej, ale nie chciałbym ubabrać matówki.

Pozdrawiam,

Piotr
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
U mnie też ostrzenie na matówkę daje minimalny BF.
 

UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
valdi99 napisał/a:
U mnie też ostrzenie na matówkę daje minimalny BF.

Zamierzasz coś z tym robić, czy postanowiłeś przyzwyczaić się? Szerze mówiąc ten BF przeszkadza mi przy robieniu zdjęć długimi jasnymi szkłami.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
UnclePete napisał/a:
Zamierzasz coś z tym robić


Zamierzam lecz jeszcze nie wiem co :-/ . Na razie ostrzę manualnie nieco przed obiektem (mając na uwadze ów BF) i jest OK. Ale mnie wnerwia że przy AF miałem FF, a przy manualnym BF dla odmiany...

[ Dodano: 2006-12-28, 21:00 ]
Opis kalibracji lustra do AF/MF jest TUTAJ, szkoda że do N*** D70. Ech, żebym tak wiedział jak dobrać się do tego w moim DS...
 

UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
sołtys napisał/a:
a taka regulacja pozycji lustra to w jakim celu jeśli można spytać?

W celu minimalnej zmiany odległości matówki od obiektywu. Nie mam możliwości regulacji położenia matówki (brak jakichkolwiek podkładek między matówką "oknem" przy pryzmacie, gdzie jest zamocowana) - jedna z podstawowych regulacji w lustrzankach.

Tak a propos moich dalszych zmagań z tym problemem: trzpienie podtrzymujące lustro głowne i do AF, o ile w ogóle są regulowane (a chyba powinny być), są regulowane raczej z komory lustra. Próbowałem dostać się do nich od zewnątrz, po zdjęciu bocznego kawałka obudowy, ale odpowiednie miejsca zasłania trudno demontowalna elektronika i za niej nie widać żadnych np. otworów do regulacji. Natomiast wszystke trzy śruby od dołu na 99% regulują położenie czujników AF.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Ostrzenie w punkt (bez FF czy BF) skorygowałem via menu serwisowe, ale nadal miałem lekki BF ostrząc na matówkę (manualnie). Potem skojarzyłem, że ludzie sprzedając wymienne
matówki do DSa, dają też jakieś podkładki, więc problem może byc dość powszechny... No i eureka & bingo :) Wyciąłem sobie taką ramkę z przezroczystego kawałka slajdu (o wymiarach połowy klatki małoobrazkowej) dałem pod matówkę (miedzy matówkę i pryzmat) i hula aż miło! Zarówno AF jak i matówka ostrzy w punkt.
 

UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
To dziwne z tymi podkładkami - przecież w Pentaksach matówka jest mocowana matową stroną w kierunku pryzmatu i opiera się od tamtej strony o nieruchomą ramkę, więc dokładność ostrzenia nie zależy od jej grubości (w odróżnieniu od np. Canonów). Więc według mnie problem raczej leży po stronie złego wyregulowania body. Zresztą z rozpaczy zastosowałem rozwiązanie podobne do Twojego - dorobiłem cienką podkładkę.

A jak wszedłeś do menu serwisowego?
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Zobacz moje posty np. TUTAJ...

Podkładka okazała się niezbędna u mnie, ale to przypadłość raczej dość powszechna. Tak czy owak wolę ostrzyć manualnie, na matówkę bo AF nie jest niezawodny i tak dokładny. W tym celu sprawiłem sobie nawet matówkę z klinem i rastrem, tzn. dopiłowałem do rozmiaru DS wyjętą ze starego ME Super. Ostrzy się z nią świetnie, pomijając raster i klin, jest ona bardziej matowa od oryginalnej, przez co gdy uzyskasz ostrość, obraz nagle 'wyskakuje' z nieostrości - aż trudno przeoczyć ten moment :)
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
valdi99 napisał/a:
dopiłowałem do rozmiaru DS wyjętą ze starego ME Super

O widzisz, zabieram się do takiego zabiegu w przyszłym tygodniu.
Przygotowałem dwie matówki z pleśniaków i... na razie się zastanawiam jak się do całości zabrać.
- Jak dopasować rozmiar?
- Jak docinać, by nie porysować/złamać itp?
- Jak dopasować, by raster/klin był dokładnie na środku?
Może jakieś sugestie, albo tutorial?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
dwakleszcze, chyba najtrudniejsze będzie to
dwakleszcze napisał/a:
Jak docinać, by nie porysować/złamać itp?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
raster/klin chyba nie musi być idealnie w środku , a obróbka pewnie pilniczek nie brzeszczot
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
dwakleszcze napisał/a:
Może jakieś sugestie, albo tutorial?


Dużą przycinasz równo wokoło, z każdej strony, docelowe rozmiary w cm to:
2.5019 x 1.7526

Narysuj najpierw na kartce prostokąt o docelowych rozmiarach i zaznacz m-sce przecięcia przekątnych. Na kartce kładziesz matówkę (gładkim i wypukłym do góry) uważając aby środek klina wypadł na przecięciu przekątnych. Bierzesz linijkę, przyciskasz nią dobrze matówkę (ale przez np. flanelkę, żeby nie porysować) i odwzorowujesz linie na matówce rysując mocno czymś ostrym (linie z kartki widać przebijające przez matówkę) a potem kombinerkami obłamujesz brzegi i równasz je trąc o papier ścierny. Przy odrobinie ostrożności jest do zrobienia, piłując trzeba trzymać matówkę za brzegi i nie dotykać jej powierzchni palcami. Potem dmuchanie, płukanie, suszenie i do korpusu :roll:
 

UnclePete  Dołączył: 25 Lis 2006
valdi99 napisał/a:
Zobacz moje posty np. TUTAJ...



Coś się skopało na stronie, pod tym linkiem nic nie ma. Czy mogłbyś jakoś wkrótce opisać, jak wchodziłeś do menu?
Z góry dziękuję!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach