minor  Dołączył: 29 Gru 2006
Pentax + M42
Czy Pentax ME Super z przejściówką K->M42 (link http://allegro.pl/item151..._in_japan.html) będzie prawidłowo mierzył czas, czy też trzeba będzie wprowadzać korektę naświetlania ? Problem w tym, że ta sama scena mierzona zarówno Prakticą MTL5B+Pentacon, ISO 400 przy f/2,8 jak i lustrzanką cyfrową wskazuje czas 1/15 (dodatkowy pomiar światłomierzem Leningrad to potwierdza) natomiast w przypadku Pentaxa ME Super jego światłomierz przy tym samym szkle (adapter K->M42), tej samej czułości 400 i przysłonie f/2,8 ustawia czas już na 1/125. Czy zatem przy szkłach na M42 body Pentaxa będzie niedoświetlać aż o -3EV ? Pytam, bo paczka z korpusem doszła właśnie dziś i wyniki tego pomiaru trochę mnie zmartwiły, sam nie wiem co robić. Zgodnie z przewidywaniami po wymianie baterii nic się nie zmieniło - światłomierz zaniża ekspozycję o -2 do -3EV. Czy jedynym rozwiązaniem jest ustawienie na stałe korekty ekspozycji na korpusie na 4x, tzn. +2EV? Ten typ tak ma? Będę wdzięczny za pomoc, bo korpus jest znakomity i mam trochę szkieł na M42, które chciałbym wykorzystać.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
minor, a jak jest z innymi szkłami?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ewentualnie napisz z jakiego miasta jesteś - może jakieś spotkanie z podobną puszką rozwieje wątpliwości. Prawdę powiedziawszy spotykam się chyba po rwz pierwszy z tego typu sytuacją.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
minor, - zobacz czy przejsciowka nie zachacz o jakiegos dynksa od przeslony (od strony aparatu) ? :evil: tak mi wpadlo do glowy.......
malo tego ja swoaj przejsciowke "kalibrowalem" poprzez nacicnanie jednego z wystepow w pierscieniu - tak aby swiatlomierz pokazywal prawidlowe wartosci.....tyle ze to byla sytuacja gdzie wywalilem sprezynke blokujaca przejsciowke i wywiercilem otwor na bolec w obiektywie......
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
minor Z tą przejsciówką, którą masz możesz byc spokojny, że nie zahaczy o popychacz przesłony. Fizycznie niemożliwe. Ale sprawdź inną rzecz. W bagnecie po prawej stronie (patrząc od przody aparatu) powinien być taki dzyndzel umieszczony na obrotowym pierścieniu. To jest sprzęgło pierścienia przysłony i swiatłomierza (w obiektywach bagnetowych przenosi obrót pierścienia do body). Po pierwsze sprawdź czy ten dzyndzel nie jest ułamany (powinien się kończyć na zewnętrznej krawędzi bagnetu). Po drugie (zakładając, że pierwsze jest OK) sprawdź czy przejściówka przekręca się do końca (powinna tak jak obiektyw K przesunąć ten dzyndzel). Możliwe, ze tę blaszkę blokującą masz w złym miejscu. Po trzecie sprawdź ME Super z jakimś obiektywem bagnetowym, jeżeli masz taką mozliwość (będziesz wtedy pewien czy to wina przejściówki czy aparatu).
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Z tą przejsciówką, którą masz możesz byc spokojny, że nie zahaczy o popychacz przesłony. Fizycznie niemożliwe. Ale sprawdź inną rzecz. W bagnecie po prawej stronie (patrząc od przody aparatu) powinien być taki dzyndzel umieszczony na obrotowym pierścieniu. To jest sprzęgło pierścienia przysłony i swiatłomierza (w obiektywach bagnetowych przenosi obrót pierścienia do body).
- eee no wlasnie o ten dzyndzel mi chodzilo....
 
minor
Z innymi szkłami jest to samo, sprawdzałem 2 Pentacony i Jupitera.
Jestem z Wodzisławia Śląskiego.
djack - sprawdziłem:
1) dzyndzel nie jest ułamany i kończy się dokładnie jak napisałeś na zewn.krawędzi bagnetu,
2) przejściówka przekręca się do końca przesuwając do oporu (ok.70st.) ów dzyndzel,
3) niestety nie mam żadnego szkła na bagnet K, same M42 :-(

Po kolejnych próbach dotarcia do przyczyny problemu chyba domyślam się o co chodzi.
Dzyndzel, czyli sprzęgło pierścienia przesłony jest przekręcany przez przejściówkę do oporu - tu leży pies! Kiedy nie dokręca się go do oporu, ale zakończy wkręcanie na ok. 2mm przed nim, po założeniu obiektywu światłomierz wskazuje prawidłową ekspozycję !
To chyba wyjaśnia wcześniejszy wadliwy pomiar.
Dzięki za naprowadzenie i pomoc w rozwiązaniu problemu.
Pozdrawiam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
minor napisał/a:
Dzyndzel, czyli sprzęgło pierścienia przesłony jest przekręcany przez przejściówkę do oporu - tu leży pies! Kiedy nie dokręca się go do oporu, ale zakończy wkręcanie na ok. 2mm przed nim, po założeniu obiektywu światłomierz wskazuje prawidłową ekspozycję !
- czyli wracamy do tego co napisalem pilowniae pierscienia przejsciowki......tez tak mialem - ruska ?
 
minor
Przejściówka made in Japan (http://allegro.pl/item151..._in_japan.html). Teraz po prostu nie dokręcam jej do końca, ale pomyślę o piłowaniu.
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
wiem - jedno - mialem oryginalna przejsciowke pentaxa i tej nie trzeba bylo pilowac ani ni cinego z nia robic...
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Ja swoją kupiłem onegdaj na giełdzie - nie była oryginalna, ale też nigdy nie było z nią problemów. Ani o nic nie zaczepiała, ani nie musiałem wyjmować blaszki mocującej - wszystko działało idealnie na wszystkich korpusach, które miałem
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja swoją kupiłem Allegro. Była (i jest) ruska, o nic nie zaczepiała, nic nie piłowałem, w komplecie nie było kluczyka do wyjmowania jej z korpusu ale robiłem to przy pomocy paznokcia i nie przeszkadzało mi to wcale.
Potem kupiłem drugą, bodajże Hamy, z kluczykiem i też nie miałem nigdy problemu.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ja mam podobnie. Jedna jeszcze radziecka (Łomo) i dwie Hamy. Nawet bardziej lubię tę ruską, bo trochę ciaśniej wchodzi. Hama wchodzi troche luźniej (jest po prostu minimalnie szersza).
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
minorDla mnmie też nowy problem. Mam Hamę i z CZJ działa bezproblemowo, dokupiłem też (chyba na tej samej aukcji japoński) drugą - zobaczymy. Ale martwi mnie ten kąt obrotu - 70st.? Jak dla mnie to niecałe 45.
 
minor
Ok. 70st. bo w przypadku mojego pierścienia to prawie 1/4 obrotu. Nie wiem czy mam pecha, czy przejściówka jest felerna. Na razie focę z nią.
 
MW  Dołączył: 28 Maj 2007
Ja mam zupełnie inny problem . Po przykręceniu obiektywu m42 wraz z przejściówką do Pentaxa Me super nie zamyk się przysłona. Bagnet wystający z obiektywu nie zgrywa się z łapką w body (patrząc od przodu łapka jest na 9 a bagnet na 6 ). Nie wiem jak ten problem rozwiązać. Proszę o pomoc ...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
MW napisał/a:
Bagnet wystający z obiektywu
Masz na mysli popychacz przesłony? W M42 on nigdy nie spotka się z popychaczem w body (i lepiej żeby się nie spotkał). Jeżeli Twój obiektyw ma przełącznik przesłony, to musisz go ustawić na M i mierzyć światło przy przymkniętej przysłonie. Przy przełączeniu na pozycję A masz tylko pełną dziurę. Najlepiej napisz jaki masz obiektyw.
 
MW  Dołączył: 28 Maj 2007
Dziękuje za pomoc! Jestem dopiero kompletuje swój sprzęt i mam tylko bardzo starego Heliosa-44m 58f, lecz zamierzam kupić inny obiektyw o podobnej ogniskowej. Jaki polecacie?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Do ME Super?
SMC Pentax-M 50/1.7. No chyba, że możesz poszastać gotówką, to wtedy poszukaj jaśniejszego, o świetle 1.4
 

MG  Dołączył: 20 Gru 2006
Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem to możesz zacząć od SMC Pentax M 50/2.0. Całkiem przyzwoita 50-tka, a że niedoceniana to kupić można nawet za stówkę lub niewiele więcej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach