Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Ładowarka BC-700 - pierwsze wrazenia...
Zakupilem ladowarke 4-procesorowa BC-700 oraz losowa grupe 10 sztuk akumulatorkow 2400mAh malo znanej marki :-/ .

Akumulatory zostaly naladowane na FULL najnizszym pradem ladowania 200mA, a nastepnie po ich naladowaniu zostala uruchomiona procedura testu dla wykazania ich pojemnosci, ktora ... zajela ladowarce ponad polowe dnia :mrgreen: (diagnostyka zawsze jest czasochlonna :lol: )


Efekt koncowy to pomiary pojemnosci, napiecia, czasu ladowania, pradu ladowania posiadanych akumulatorkow.
Pierwsza losowa grupa czterch akumulatorow dala wynik pomiaru wyjasniajacy, dlaczego na jednych akumulatorach mozna wykonac 500 zdjec, a na innych zaledwie 50 :-D

Na wyswietlaczu pojawil sie wynik pomiaru:
1: 727mAh (czas naladowania 3h 46min)
2: 2.48Ah (2480mAh) (czas naladowania 12h 56min)
3: 1936mAh (czas naladowania 10h 03 min)
4: 2.19Ah (2190mAh) (czas naladowania 11h 23min)

To oznacza, ze gdybym zastosowal tak dobrany komplet - bylbym z niego bardzo niezadowolony - najslabszy z tej grupy akumulator zamiast nominalnych 2400mAh ma zaledwie 727mAh.

Zwazywszy nawet na pewnien blad pomiaru, moglem spokojnie go wyeliminowac z dalszych zastosowan.

Kolejna losowa czworka z badanej grupy zostala tak samo przebadana. Tu wynik dla trzech akumulatorow byl zblizony (ok. 2260mAh), ale czwarty mial zaledwie 424mAh !!!

Czyli kolejno losowo wybrana probka czterech akumulatorow pozostawilaby wrazenie, ze cos jest nie tak z aparatem - ze zbyt szybko rozladowuje - albo ze nagle pokazuje na wyswietlaczu brak energii - a po wylaczeniu i ponownym wlaczeniu ze jest ok - i ze to niby aparat zle mierzy naladowanie akumulatorow :mrgreen: .

Ostatnie przebadane dwa akumulatorki daly rowniez sredni wynik pomiaru, czyli ok. 2300 mAh

Wniosek - jesli aparat robi malo zdjec na komplecie akumulatorkow - co najmniej jeden z nich nie ma nominalnej pojemnosci.

Jesli nie posiadamy takiej ladowarki - powinnismy miec przynajmniej ladowarke czterokanalowa i najtanszy multimetr cyfrowy.

Najgorszy akumulator zawsze ladowal sie najkrocej (najszybciej) i wykazywal najmniejsze napiecie po naladowaniu na FULL. W ten sposob mierzac czas ladowania kazdego akumulatorka i jego napiecie jest szansa na wyeliminowanie najslabszego ogniwa - jest bowiem chyba pewna koincydencja w tym, ze krotki czas ladowania i najnizsze napiecie po naladowaniu moze oznaczac najslabszy akumulator.

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ciekawy test, na pewno sie przyda. Ta BC 700 to jest firmy Techno line ? Tej samej co IC 8880 ?.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Tak, To jest Techno Line.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
Tak, To jest Techno Line.
Dzięki
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tok'Ra - co prawda nie miałem kłopotów z akumulatorami, ale z ciekawością przeczytałem Twój tekst. Daje on do myślenia i chyba w najbliższym czasie zapodam sobie taką ładowarkę. Na razie używam ładowarki GP (nie mam jej akurat pod ręką, więc nie napiszę jaki model).
Taka mała ciekawostka:
Używam dwóch kompletów TDK 2300 i jednego GP 2300. W przypadku GP aparat zachowuje się podobnie, jak opisało to wielu użytkowników - na wyświetlaczu pokazuje rozładowane aku, a po włączeniu dalej można focić. W przypadku TDK (dłużej wytrzymują od GP) - dopiero na koniec możliwości aku na wyświetlaczu jest to sygnalizowane i ponowne odpalenie aparatu nic nie zmienia. Ciekawe, dlaczego tak się dzieje...

Pozdrówka
Marucha
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
argawen napisał/a:
Ciekawy test, na pewno się przyda. Ta BC 700 to jest firmy Techno line ? Tej samej co IC 8880 ?.


tak, to jest Techno Line, bardzo podobny do IC8800. Jedyna różnica to brak potężnych (1 amper i więcej!) prądów ładowania.

[ Dodano: 2007-01-01, 18:47 ]
Więcej tu http://www.technoline-ber...alog.php?kat=15

[ Dodano: 2007-01-01, 18:49 ]
marucha, może te GP to podróbki i jeden z nich ma mocno mniejszą pojemność? Z akumulatorkami jak z kartami pamięci - podróbki niemal nie da się odróżnić, różnica wychodzi tylko "w praniu".
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
JA osobiście jeżeli mogę polecić to akumulatory Pentagrama - średnio 350 zdjęć na jednym ładowaniu - natomiast akumulatory Energizer niestety są dużo słabsze i dużo droższe. Ładowarkę jaką posiadam to ładowarka Energizera... całkiem sprawnie ładuje Pentagramy ale już Energizery nie koniecznie... :)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
U mnie maja racje bytu tylko GP i Sanyo. Nie zawiodłem się na nich.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Bronek - raczej nie są podróbki, ponieważ kupione były w "oficjalnym" obiegu razem z ładowarką, chociaż nigdy na 100% nie wiadomo :-/ Ponadto na GP spokojnie wyciągam ponad 400 fotek.

Pozdrówka
Marucha
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
argawen, a to przepraszam. W każdym razie dobrze byłoby znać pojemność wszystkich.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
argawen, a to przepraszam. W każdym razie dobrze byłoby znać pojemność wszystkich
A za co przepraszasz ? :-) .
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
er .... , mialo byc do marucha.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Proponuję wykonać dla tych najsłabszych procedurę odświeżania (discharge-refresh). Ładowarka wykonuje wtedy serię cykli ładowania/rozładowania mierząc podczas każdego rozładowania pojemność. Cykle są powtarzane aż do momentu, gdy w kolejnym cyklu nie nastąpi wzrost pojemności. Trwa to dość długo (czasem nawet kilka dni) ale często okazuje się, że akumulatorki odzyskują właściwą pojemność.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Marek Wyszomirski, wlasnie tak reanimowalem swoje stare akumulatorki "zmasakrowane" przez kiepska ladowarke, ale niestety zostaly juz mocno zuzyte.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż... między 'często' a 'zawsze' jest jednak róznica. Nie wiadomo, czy odświeżanie pomoże, ale zawsze warto spróbować.
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Ja kiedyś kupiłem aku Duracell i po sprawdzeniu miernikiem (omomierzem) 2 z 8 były po prostu zwarte. Raczej nie polecam. Jak ładowarka nie ma jakiegoś zabezpiecznia, to może się po prostu zniszczyć.
Co do ładowarki, to potrzebuję na 8 aku różnych rozmiarów. W końcu znalazłem taką. Trochę droga i w Polsce nie do zdobycia, ale porządna - ładuje do 8 akumulatorków, nawet 11Ah rozmiar D (R20) da radę przez noc naładować (można włączyć ładowanie prądem 2A).
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Muszę chyba sprawić sobie taką ładowarkę. Uważne uzytkowanie i dbanie o akumulatory (z multimetrem w ręku) może poprawić ich charakterystyki. Jak kupiłem GP 2600 to też nie były równe sobie ale udało mi się je tak wychować że teraz idą równo, więc nie ma paniki - nowe akumulatory nie muszą takie idealne co do pojemności.
Tok'Ra, Spróbuj może przeprowadzić taki "discharge-refresh" na wybranej grupie jak pisał Marek Wyszomirski, może wrócą do pełni sił.
 

martyr  Dołączył: 28 Paź 2006
amas napisał/a:
Ja kiedyś kupiłem aku Duracell i po sprawdzeniu miernikiem (omomierzem) 2 z 8 były po prostu zwarte. Raczej nie polecam. Jak ładowarka nie ma jakiegoś zabezpiecznia, to może się po prostu zniszczyć.

Z tego co wiem to na naladowanym akumulatorze nie mozna sprawdzic rezystancji w/w. Miernik wskaze glupoty (przewaznie jest to wartosc ujemna, a w przypadku badania "przejscia" buzzerek w mierniku bedzie piszczal).

Mialem okazje montowac linke produkcyjna w jednej z czolowych firm produkujacych baterie i aku. Tam nie ma konkretnej kontroli jakosci. Poprostu bateria (aku) schodzi z linki i wlazi prosto do kartona, pozniej do klienta. Nie ma mozliwosci dobrej kontroli baterii przy tak ogromnej ilosci produkowanych sztuk (dziennie liczy sie w tysiacach). Wiadomo, ze maszyna moze sie pomylic, tym bardziej przy takiej ilosci sztuk. Problem tkwi u producenta, a dokladniej kontroli jakosci producenta baterii.

Pozdrawiam.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
amas, nooo, to sobie niezla maszyne sprawiles, ladowanie pradem 2A :shock:
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Wiesz, jak potrzebuję ładować 8x11Ah, to nie ma zmiłuj... ;)

[ Dodano: 02 02 01, 07 ]
Martyr, oprócz ~zerowej rezystancji, aku "dawał" również zerowe napięcie. Był ewidentnie walnięty prosto z kartonu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach