Michał Rembas  Dołączył: 22 Lis 2006
Obiektywy do K10d
Witam!
Przymierzam się poważnie do sprawienia sobie K10d. Ale nie wiem, jaką zetstaw obiektywów wybrać. Na Amazon.uk aparat z obiektywem 16-45 kosztuje 837 funtów, a aparat z aż dwoma obiektywami 18-55 i 50-200 kosztuje tylko 750 funtów. Co ma w sobie ten obiektyw 16-45 że jest aż tak drogi, koszyj wiecej niż. Sam nie wiem co robić: z jednej strony mam ochotę na tę wariant z dwoma obiektywami. Ale z drugiej strony nie chciałbynm aby szkło podstawowe było takie sobie. Aparat potrzebuję do robienia zdjęć turystycznych - ludzie, architektura, przyroda. Będe wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Michał Rembas ( mój adres: m.rembas@macsimum.com.pl)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ludzie raczej nie narzekają na 18-55 mm. Niektórzy wręcz twierdzą, że te 2 mm z dolnego zakresu ogniskowych kosztują więcej niż analogiczny odcinek autostrady :mrgreen: . Jedno weź pod uwagę - apetyt rośnie w miarę jedzenia, a wejście w system to już początki obżarstwa. Ja bym wziął zestaw z dwoma obiektywami, zwłaszcza, że piszesz o zdjęciach turystycznych, a za te 87 funtów kupiłbym dobrą torbę albo plecak. Albo coś innego (np drugi akumulator) - możliwości jest chyba dość dużo
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Otoz obiektywy o ktorych piszesz a wiec komplet 18-55 i 50-200 oraz postawiony po drugiej stronie 16-45 to zupelnie inna polka sprzetowa, sadze ze widzac to wlasnie po cenach...

Ja z szacunku dla wlasnej osoby nie wzial bym zestawu z dwoma obiektywami, ale przez wszystko trzeba w zyciu przejsc...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Andee napisał/a:
Ja z szacunku dla wlasnej osoby nie wzial bym zestawu z dwoma obiektywami
Nie przesadzaj. Michał chce robić zdjęcia typowo turystyczne, więc uważam że ten zestaw jest wystarczający. Niedługo zaczniecie polecać 16-50/2.8, bo te tańsze są be... :-P (Sam czekam na 50-135/2.8 :mrgreen: ) Mam 18-55 i jest wystarczający do zastosowań "turystycznych" w dobrym tego słowa znaczeniu. Do ambitniejszych kadrów używam stałek.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Był już niedawno podobny wątek, przeszukaj forum. 18-55 nie jest zły (a nawet powiem, że jest dobry).
argawen napisał/a:
Mam 18-55 i jest wystarczający do zastosowań "turystycznych" w dobrym tego słowa znaczeniu. Do ambitniejszych kadrów używam stałek.
Dokładnie tak! Jeśli chcesz mieć wygodny spacer-zoomik-standard kup zestaw 2 szkieł. Narzekał nie będziesz. Za to do zdjęć art stałki.

[ Dodano: 2007-01-03, 12:17 ]
LINK do forum -16-45
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
No to ja dorzuce swoje 3 grosze...
Jaki obiektyw z dostepnych na bagnet K, bylby odpowiednikiem nikonowskiego 18-200 VR?
Przy zalozeniu ze K10D ma wbudowana stabilizacje, ktory mialby zblizona jakosc (optyka, ergonomia, wykonanie) za ros´zsadna cene?
Dodam, iz potrzebuje czegos co by zastapilo kit (18-55) na jakis turystycznych wypadach.
PS
Ktos sie orientuje kiedy maja wyjsc obiektywy z nowej serii, z uszczelnieniami.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
rodric napisał/a:
Jaki obiektyw z dostepnych na bagnet K, bylby odpowiednikiem nikonowskiego 18-200


http://www.sigmaphoto.com...302&navigator=6
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, - a ty sie mnie czepiasz ze radze nikona........z sigma beda klopty.....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mowisz o FF/BF?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jezeli mam byc szcery to wolalbym juz tamrona....mniejsze prwdopodobienstwo dziurawego AF
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
(nie czepiam sie ze radzisz Nikona, tylko ze bez argumentow. Ja podalem odpowiedz na pytanie ktorego nie trzeba argumentowc)
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
Mam rozumiec ze ze wszystkimi sigmami beda problemy (AF) ja je podepne pod K10d?
Czy tylko ze spacer-zoomami z dolnej polki?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
rodric, - sigmy sa bardzo fajne optycznie i naprawde ostre.....przynajmniej te ktore mialem
ale bardzo czesty jest z nimi klopot wlasnie z FF/BF - czy z K10D tego nie wiem....
jedyna rada wpierw kupic body (lepiej z kitem) i szklo nastepne kupowac i na miejscu sprawdzac jak dziala AF
zobacz tez czy po wyostrzeniu na pelnej dziurze i zmianie przeslony na wieksza aparat nie rozostrzy ci .....serio mialem taki przypadek.....wina lezala po obydwu stronach body i szkla.....
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
rodric napisał/a:
Mam rozumiec ze ze wszystkimi sigmami beda problemy (AF) ja je podepne pod K10d?
Czy tylko ze spacer-zoomami z dolnej polki?


chyba nie jest to reguła, choć mała precyzja AF ogólnie jest chyba przypadłością tego typu obiektywów (pewniew tych, kosztujących tyle co samochód nie ;-) ). Mam sigmę 70-300 (i to nieco starszą od tych najnowszych APO) i nie narzekam, choć i tak wolę ostrzyć ręcznie. Większy problem jest z jakością optyki sigmy, która niestety - nie wiem jak jest z najnowszymi obiektywami - "słynie" ze sporego rozstrzału. Czasem trafi się bardzo dobry egzemplarz, a czasem kicha. Ja bym się Sigmy nie bał, ale proponuję wcześniej przetestować konkretny egzemplarz przed kupnem. O Tamronach nie słyszałem, żeby aż tak rózniły się między sobą, ale... jak się da zawsze lepiej stestować (albo chociaż zastrzec sobie możliwość zwrotu w przypadku niezadowolenia). Bo srzedawać potem na allegro ze świadomością, że żeni się komuś kaszanę, to chyba nic fajnego.
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
[/quote]
cypis napisał/a:
Ja bym się Sigmy nie bał, ale proponuję wcześniej przetestować konkretny egzemplarz przed kupnem


Tak, ale chcialbym kupic jakis przez internet- zawsze troche taniej .-)
Co do zakresu ogniskowych, moze i ma racje Fafniak, aby brac narazie body z kitem, a potem, no coz, moze sie uzbiera na jakas gwiazdke :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
rodric napisał/a:
cypis napisał/a:
Ja bym się Sigmy nie bał, ale proponuję wcześniej przetestować konkretny egzemplarz przed kupnem


Tak, ale chcialbym kupic jakis przez internet- zawsze troche taniej .-)
Co do zakresu ogniskowych, moze i ma racje Fafniak, aby brac narazie body z kitem, a potem, no coz, moze się uzbiera na jakas gwiazdke :mrgreen: [/quote]

jak ze sklepu internetowego, to do 10 dni możesz oddać bez podania przyczyn... A jak z allegro to już inna sprawa :-/ Ale zawsze można próbować się dogadać, ze sprzedającym. Z mojego doświadczenia wynika, że - jak się uda dogadać - nie nie ma większych problemów z anulowaniem transakcji. Zdarzało mi się. Kiedyś kupiłem obiektyw ze złym bagnetem. Innym razem po porostu mnie rozczarował...

[ Dodano: 2007-01-08, 15:13 ]
a do fotografii turystycznej kit jest okej, tym bardziej, że nieźle radzi sobie pod światło. Sam robię sporo tego typu zdjęć. Tyle, że niestety kit bywa za krótki. Fajnie byłoby mieć sigmę taką nad jaką zastanawia się kolega zaraz temat obok ;-) . Fotki zdradzają naprawdę niezły obiektyw : http://manufactura.home.p...d463db296#33463

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach