milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Jupiter 9 85/2
Chodzi mi konkretnie o tego http://allegro.pl/item154...do_pentaxa.html . Ma wklejony bagnet, nie wiadomo czy ostrzy na nieskonczonosc, ale ta cena... Oplaca sie zaryzykowac?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
milo napisał/a:
nie wiadomo czy ostrzy na nieskonczonosc
- jezeli ma wklejony bagnet to raczej tak.....zapytaj sprzedajacego....
to jest chyba dosc mile szklo.....moze nie powala ostroscia ale bokeh musi miec sliczny przy takiej przeslonie :-P
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Ja bym nie ryzykował bez osobistego sprawdzenia. A szkiełko zacne... miałem... Choć za miękkie na pełnej dziurze

Dopiero teraz zobaczyłem... aaale osochozi w Twoim podpisie, Milo?
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
---------

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
zapytaj sprzedajacego....


no w aukcji napisal ze nie wie i nie moze sprawdzic, ale chyba tych 100zl warte?
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
milo napisał/a:
no w aukcji napisal ze nie wie i nie moze sprawdzic, ale chyba tych 100zl warte?


Przed pojawieniem sie "rzeznikow macro" itp 80zl bylo normalna cena za takiego Jupiterka.
Samo w sobie szklo jest super ale rozstrzal jakosci pomiedzy poszczegolnymi egzemplarzami jest ogromny.

Dlatego Encor napisal:
Encor napisał/a:
Ja bym nie ryzykował bez osobistego sprawdzenia


I to jest dobra rada. Druga sprawa to fakt, ze to szklo moglo by pojsc pewnie za 200zl gdyby bylo dalej z gwintem.

Jesli masz zbedne 80zyli to ja bym zaryzykowal bo cena w tych czasach sympacztyna. Jesli masz gdzies w okolicy gielde fotograficzna to chyba lepiej sie udac i pomacac.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
Druga sprawa to fakt, ze to szklo moglo by pojsc pewnie za 200zl gdyby bylo dalej z gwintem.


Ale uzywanie obiektywow z gwintem nie jest ani wygodne ani praktyczne. tutaj wklejony jest bagnet wiec zawsze szybciej i latwiej, zobacze moze sie na niego skusze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sam bagnet nic nie załatwia o ile nie jest sprzęgnięte przeniesienie przesłony i o to się spytaj sprzedającego
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
Przed pojawieniem się "rzeznikow macro" itp 80zl bylo normalna cena za takiego Jupiterka.


Dokładnie. Ja na giełdzie kupiłem swojego MC w bardzo dobrym stanie za 65zł (no, troszkę się targowałem - gostek chciał właśnie 80 na początku :mrgreen: ). Ale to było jakieś 4 lata temu

Stanislaw Boryn napisał/a:

Samo w sobie szklo jest super ale rozstrzal jakosci pomiedzy poszczegolnymi egzemplarzami jest ogromny.


Jak to w radzieckich produkcjach
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
watpie zeby byla tam "obsluga" przeslony przez aparat ale 80zl to nie majatek....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
plwk napisał/a:
Sam bagnet nic nie załatwia o ile nie jest sprzęgnięte przeniesienie przesłony i o to się spytaj sprzedającego


wydaje mi sie ze przyslona jest zablokowana i dziala manualnie, ale nie omieszkam zapytac
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
milo napisał/a:

ale chyba tych 100zl warte?



Milo, a skąd wiesz za ile pójdzie :-P ? Co niektórzy też są nim zainteresowani :mrgreen:
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
plwk napisał/a:
Sam bagnet nic nie załatwia o ile nie jest sprzęgnięte przeniesienie przesłony i o to się spytaj sprzedającego


E tam, załatwia. Odpada Ci osobne montowanie przejściówki do korpusu i obiektywu do przejściówki. Oczywiście praca jest nadal na przysłonie roboczej.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
milo napisał/a:
wydaje mi się ze przyslona jest zablokowana i dziala manualnie, ale nie omieszkam zapytac

Jupiter nie ma przysłony auto, ona i tak działa wyłącznie manualnie. Oprócz normalnego manualnego pierścienia ma jeszcze pierścień "preselekcji przysłony" (że tak to nazwę), do blokowania stopnia przymknięcia przysłony (w ogóle tego nie używam). O ile pamiętam, to Jupiter 200 też cos takiego ma.
A co do tego "przyklejonego mocowania K", nie wydaje mi się, żeby ostrzył na nieskończoność. Na zdjęciu to wygląda jakby ktoś zdemontował bagnet z jakiegoś szkła i zamontował na wcisk (albo może nagwintował od wewnątrz i wkręcił) do Jupitera. Tylko, że w tym momencie to dział jak przejściówka z kołnierzem (czyli brak ostrzenia na nieskończoność)

[ Dodano: 2007-01-03, 17:34 ]
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1710
Tu było troche o Jupiterze.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
djack, jezeli obiektyw odsuniemy od "teoretycznej" wlasciwej odleglosci to nie bedzie ....ale jezeli jest on np. lekko blizej? Bedzie raczej na nieskonczonosc ostrzyc
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Fafniak jeśli dobrze zrozumiałem "lekko bliżej" tzn. mniej niz odległość robocza? Wtedy powinien, bo bedzie przejeżdżał trochę za nieskończoność. Tak mi się przynajmniej wydaje. Ale ten Jupiter z aukcji nie wygląda na taki. W Jupiterze nie da się tyłka tak prosto odkręcić i wstawić inny. W tym J. z aukcji wygląda jakby oryginalny tyłek był na miejscu. Widać obręcz gwintu M42 i na to nałozony jest tyłek Pentaxa. Nakręciłem przejściówkę z niesk. na mojego Jupitera i porównałem ze zdjęciem w aukcji i widać róznicę w połozeniu gwint/bagnet
 

MG  Dołączył: 20 Gru 2006
Mam tego jupitera w wersji MC (nie przerabianego, z gwintem) i jak dla mnie to bardzo przyjemna portretówka. Na pełnej dziurze jest rzeczywiście nieco miękki ale po lekkim domknięciu robi się ostry, tak mniej-wiecej na 5,6 to już brzytwa. Testowałem go z Eosem 300D i rozdzielczość szkła ewidentnie przekraczała możliwości 6.3MPX matrycy.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja mam jupitera-9 z przejsciowka na m42 bez nieskonczonosci - jest wygodniejsza. F2 mydlane, f2.8 moze byc, od f4 jest ostry jak nalezy. Jakby kogos interesowalo, to chetnie opchne.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
mily napisał/a:
chetnie opchne.

za ile i czy to jest MC?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach