Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
K10D - karty pamięci
Witam!

Kupiłem do K10D dwie karty pamięci - obie po 2GB - Goodram 100x i Pretec Cheetah 133x. Częściej w sumie używałem Goodrama, ale pracując z plikami jpg odniosłem subiektywne wrażenie że Pretec, mimo że nominalnie szybszy, działa nieco wolniej. Dziś się zmobilizowałem i postanowiłem sprawdzić obie karty. Zmierzyłem czas zapisu plików jpg+RAW DNG - mierzony od naciśnięcia spustu migawki do momentu zgaśnięcia kontrolki zapisu na kartę. Rezultat był porażający...
Goodram 100x - 4s
Pretec 133x - 17s.
Dla ciekawości sprawdziłem jeszcze w ten sam sposób trzy inne karty SD których używam w innych urządzeniach:
Lexar 256MB (nie znam prędkości zapisu, ale prawdopodobnie standardowa) - 20s
Extreme Memory 1GB (prędkośc zapisu nieznana, używam jej od ponad roku na codzień w czytniku do przenoszenia plików i zawsze wydawała mi się szybka) - 4s
Extreme Memory 512kB (również bez oznaczeń prędkości, była na Allegro reklamowana pzrez sprzedawcę jako High Speed) - 10s

Jak widać sporo zależy od szybkości karty - i należy uważać na karty Preteca...


Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
IMHO najlepszy SanDisk, a w k10D to ExtremeIII.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sandisk ma dobrą opinię, ale niestety dość słono za to płacisz. Osobiście gdy będę teraz kupował drugą kartę chyba wezmę znów Goodrama - ten pierwszy jest w/g mnie OK. Nie słyszałem też aby ludzie skarżyli się na niezawodność tych kart.
Musze też sprawdzić szybkość tego Preteca w innym sprzęcie - jeśli też będzie wolny - spróbuję reklamacji z tytułu niezgodności z umową.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Też mam w tej chwili Goodrama. Po krótkiej przygodzie z PQI, gdzie 2 karty pod rząd padły, Goodram spisuje się bardzo dobrze.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Krzychoo napisał/a:
Po krótkiej przygodzie z PQI, gdzie 2 karty pod rząd padły

A nie mowilem ?!?!? :evil:
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Oj mówiłeś, pamiętam. Ale czasami jest tak, że wychodzi nieudana seria danych urządzeń, kładzie cień na daną firmę, podczas gdy kolejne egzemplarze są już ok. Tej wersji postanowiłem się trzymać i niestety zawiodłem się.
Przyznaję zatem rację i więcej PQI nie kupię.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja uwazam ze nie ma co oszczedzac na kartach...jezeli zalezy wam na waszych zdjeciach......
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
W firmie używam PQI (ale Compact Flash) od roku czy dwóch bez problemów. Więc może to jednak zależy od serii albo akurat mieliśmy szczęście.
GoodRam-a mam dwie karty SD - używałem ich z WR33 i K100D ale niewiele bo najpierw zapełniam SanDiska i chodziły OK ale kasetka chyba nie jest jeszcze super wymagająca co do prędkości (że o Optio już nie wspomnę).
Jakoś tak - mimo braku złych doświadczeń - najpewniej jednak czuję się z SanDiskiem.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Mam SanDiska Extreme III 2GB i dziala w kadyszce w porzadku, nawet bardzo :-)

[ Dodano: 2007-01-05, 13:51 ]
Oprocz tego mam 2x SanDisk Ultra II 1GB i tez dziala OK, ale ich uzywam raczej z DSem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bronek, właśnie taka konfiguracja jest wg mnie najlepsza.
Fafniak napisał/a:
Ja uwazam ze nie ma co oszczedzac na kartach...jezeli zalezy wam na waszych zdjeciach......
Dokładnie tak, przecież kartę kupuje się raz! Pomyślcie sobie, że kupujecie kliszę w puszce (raz drożej ale dzieląc na ilość otrzymanych rolek taniej) tak tutaj - raz a dobrze!
 
Inżynier  Dołączył: 13 Lis 2006
także używam Ex III - 1 i 2 GB - uważam że są znakomite :-)
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Mam Goodrama 100x w KaSetce; spisuje się prawie tak dobrze jak u Marka Wyszomirskiego, czyli 4,5s Mam też kingstona elite pro - jest o ułamki sekund gorszy
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Maciek napisał/a:
W firmie używam PQI (ale Compact Flash) od roku czy dwóch bez problemów. Więc może to jednak zależy od serii albo akurat mieliśmy szczęście.

Używaj PQI póki nie padnie.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja też kiedyś słyszałem sporo dobrego o kartach PQI i początkowo pzrymierzałem sie do właśnie takiej. Ale - ostatnio na pl.rec.foto.cyfrowa kilka osób skarżyło się, że karty PQI im padły. Prawdopodobnie trafiła im się lewa partia, lub obniżyli poziom kontroli jakości. W każdym razie zrezygnowałem z akupu PQI. Sprawdziłem tego niefortunnego Preteca 133x w czytniku kart - okazuje się, że przy kopiowaniu plików pomiędzy kartą w czytniku a twardym dyskiem jest ok. 8x wolniejszy od Goodrama x100. W przyszłym tygodniu jadę z nim do sklepu z reklamacją.

[ Dodano: 2007-01-16, 21:40 ]
Rozstrzygnęła się sprawa mojego Preteca - wymienili mi na inny egzemplarz. Tez jest wolniejszy od Goodrama 100x, ale różnica jest już znacznie mniejsza - czas zapisu na karcie RAW(DNG)+jpg - 6s (na Goodramie 100x - 4s). W każdym razie po swoich doświadczeniach nikomu nie radzę kupowania kart Pretec Cheetah do K10D.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
czas zapisu na karcie RAW(DNG)+jpg - 6s (na Goodramie 100x - 4s)


Ot, tak sobie zmierzylem: Sandisk Ultra II Plus (to usb to dopiero bajer!) 2 GB - 3,3s dla RAW+JPEG :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
to usb to dopiero bajer!
taka gadźet, ale już kiedyś pisałem, że może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Fajnie mieć, zwłaszcza, że nie wpływa negatywnie na szybkość zapisu.
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Ja mam Patriot 4GB 133x, czas zapisu ponizej 3s, (RAW+JPG)

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
U mnie zapis Raw 2-2.9 sek. Strzelane 4 próbki, czas w zależności od motywu.

[ Dodano: 17-01-07, 14:51 ]
Aha.. Sandisk 2 Ultra 2 GB
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
sam raw?
Tak, w PEF.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Warto by gdzieś tabelę z takim porównaniem umieścić - byłaby to wskazówka, jakich kart szukać. Tylko proponuję podawać zawsze czas JPG+RAW w standardzie DNG - po pierwsze - DNG to większe pliki więc dłuższy czas i łatwiej zmierzyć, po drugie - w odróżnieniu od PEF DNG ma stałą długość - więc czas zapisu powinien mniej zależeć od fotografowanego motywu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach