bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
Stara Smena, zmartwychwstanie.
Ostatnio przeglądając różne strony natknąłem się na coś takiego
http://robgru.allhyper.co.../index.php?id=6

Starą smenę można za grosze dorwać na alledrogo lub na jakimś okolicznym bazarku.
Moj egzemplarz to stara wysłużona SMENA OMEHA. Nadadzą się wszystkie SMENY o podobnej konstrukcji. Liczy się sam obiektyw. ;) ( f4 40mm lub podobny)
A więc do pracy rodacy.
Czego na potrzeba?

*SMENA
*pierścień odwrotnego mocowania 52mm>pentax K lub pokrywka bagnetu.
*śrubokręt
*Wiertarka (niepotrzebna jesli używamy pierścienia)

Do roboty:

1.Zacznijmy od demontażu obiektywu. W tym celu odkręcamy 2 śrubki zazanczone na rysunku a. (rysunek dodam za chwilkę na samym dole postu) Teraz obiektyw powinien "wyjść" bez problemu. Oczywiście można mu w tym pomóc.

2. Mamy już Obiektyw. Co teraz? Demontujemy wszystkie zbędne elementy, czyli:
-migawkę
-mechanizm spustu migawki
Naciąg migawki, wszystkie zębatki oraz pierścień ustawiania czasu i plastikowy pierścień pokazujący ustawiony czas migawki możemy zostawić.(wcześniejszy pierścień za którym kryła się migawka proponuję po demontażu migawki zamontować z powrotem. Umożliwi nam to montaż pierścienia 52mm.

3. Kolejnym krokiem jest przymocowanie ob. do pierścienia 52mm. Po prostu przyklejamy go do obiektywu. powinien pasować idealnie. tak było w moim przypadku. Jeśli jest inaczej, improwizacja ;p.

4. Jeśli zdecydowaliście się na montaż za pomocą zaślepki bagnetu, za pomocą wiertarki należy wywiercić na środku otwór o średnicy trochę większej niż średnica tylnej soczewki. Teraz za pomocą kleju (lub odpowiednio skróconych śrubek za pomocą których obiektyw trzymał się w smenie) mocujemy ob. do dekielka.

;) Moim zdaniem zaletą użycia pierścienia jest zdecydowanie pewniejsze mocowanie naszego tworu w korpusie a dodatkowo możemy używać takich wynalazków jak mieszki i pierścienie pośrednie.

Jeszcze dziś zamieszczę zdjęcia. Jutro wieczorem postaram się o jakieś sample.

TYŁ

PRZÓD

STWOREK

2

3

ON BODY ;p 1 2

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Pokaż jak to na aparacie wygląda :-)
 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
Prześmiesznie ;p nie mam czym zrobić foto. chyba, że telefonem.

K200D

K200D II
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
:-D Smientax!!! :-B :-B
 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
Szkoda, że nie mam gniazda X w k200d... mam do tej smeny lampę.. zrobiłbym sobie home made softboxa albo jakiś beauty dish.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Limited!!!
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No fajne... ale co to daje? Jakieś efekty specjalne? Nie bardzo łapię o co chodzi i po co tyle zachodu?
 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
zachodu.. użyłem tylko tego co miałem w domu, i poświęciłem temu jakieś.. 40 min?
co uzyskałem? Obiektyw makro o przyzwoitej skali odwzorowania i nie takiej złej jakości optycznej. A przy okazji zagospodarowałem starą Smienę.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Pokaż jakie zdjęcia tym da się robić!
 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
jutro pójdę z tym w jakiś plener. Ale widziałem gdzieś na CanonBoard jakieś sample z podobnej konstrukcji z Smienowego obiektywu.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
bogdano napisał/a:
co uzyskałem? Obiektyw makro o przyzwoitej skali odwzorowania i nie takiej złej jakości optycznej.

O wiele przyzwoitsze makro robi się przy użyciu dwóch skręconych ze sobą obiektywów, np. 135 na aparacie z dokręconą do niego 50-tką. Inwestycja to tylko pierścień z dwustronnym gwintem. Nie potrzeba mieszków i pierścieni ;-)




 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
Zdaję sobię sprawę, sam mam taki pierścień i za jego pomocą mocuję do kita heliosa. Niestety kit ma za krótką ogniskową, więc pojawia się spore winietowanie. Jak ty radzisz sobie na 135 i odwr. mocowanym heliosie? xd już na 55 mm skala jest hardcorowo duża a GO to istna żyletka.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ja robię na analogach i dlatego trochę inaczej to wygląda.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach