Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
wymiana gabek... wszedzie.
Gąbki można prawdopodobnie wymienić w każdym zakładzie naprawy sprzętu fotograficznego, i prawdopodobnie około 20-30zł, może być taniej jeśli masz swoją gąbkę ale ile taniej nie mam pojęcia.

[EDIT admin] pomieszaly sie tematyi pierwszy post jest mylacy. Temat dotyczy samodzielnej wymiany gąbek amortyzujących.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A czym się to podkleja? Mam kropelkę, ale jak mi ona zaparuje na lustro ... :shock:
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Eldred napisał/a:
A czym się to podkleja? Mam kropelkę, ale jak mi ona zaparuje na lustro ...
Z mojej praktyki wynika, że najlepiej użyć noża do tapet w celu wycięcia cienkiego paska z podkładki pod mysz i przykleić to niewielką ilością butaprenu :-P

Kropelka po pierwsze może albo zeżreć gąbkę albo zamienić ją w coś twardego no i pozostaje kwestia wspomnianego parowania cyjanoakrylu który jak wiadomo służy w kryminalistyce do ujawniania odcisków palców i dobrze je utrwala :->
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Ale po kij te gąbki wymieniać to ja tak samo nie wiem jak po co wiercić coś w dupkach szkieł M42...
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
ubeuszek napisał/a:
Ale po kij te gąbki wymieniać
nie wiem jak w twoim me i innych pleśniakach ale przez ostatni rok przewinęło się przez moje ręce z dziesięć puszek i chyba tylko dwie w ogóle miały tą gąbkę 8-)
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
ME i ME Super nie mam, w K1000 jest. Nie wiem co mi da wymiana/założenie gąbki :-D
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
zapewne troche je wyciszy :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gąbka ma amortyzować uderzenie lustra.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No i lustro nie będzie walić o obudowę.

[ Dodano: 2009-06-01, 19:36 ]
plwk, był szybszy :->

[ Dodano: 2009-06-01, 19:37 ]
ubeuszek napisał/a:
ME i ME Super nie mam,
a w stopce masz :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
nemo napisał/a:
przez ostatni rok przewinęło się przez moje ręce z dziesięć puszek i chyba tylko dwie w ogóle miały tą gąbkę

Na krótką metę bezpieczniej jak nie ma niż gdyby miała się przyklejać do lustra.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Myślicie że dał bym sam radę taką gąbkę przykleić? mam butapren i taką gąbkę jaką pokazał Psobecki, i przez wiele lat byłem małym modelarzem (głównie modele samolotów z magazynu "Mały modelarz" ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Eldred, zapałka i nie ma problemu. Jeśli masz świeży butapren to musisz po nałożeniu chwilkę poczekać aż trochę zgęstnieje i przykleić. Cała filozofia 8-)

Jak coś ci wyjdzie krzywo itp to ten klej łatwo usunąć i powtórzyć operację.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dziękuję wszystkim, jeszcze się zastanowię, ale chyba spróbuję sam (chociaż trochę szkoda takiego ładnego aparatu :-> )


O! i podkładkę pod mysz też gdzieś taką mam, tam jest trochę twardsza (gęstsza?) gąbka pod spodem, więc możliwe że lepiej tłumi dźwięk.

[ Dodano: 2009-06-01, 19:59 ]
ubeuszek, btw nie wiem na ile to prawda ale możesz porysować lub nadłupać lustro jeśli będziesz kłapał nim bez gąbki.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Wymiana gąbki pod lustro oraz uszczelniejącej tylną klapę w lubelskim serwisie na Hryniewieckiego to koszt 40 zł.
 

savik  Dołączył: 22 Lis 2008
Pozwólcie, że dorzucę swoje 3gr na temat gąbek.
Gadałem kiedyś o tym z Panem Adamem Bieńkiem, który naprawił mi ME Supera.
Problem jest podobno w tym, że ta gąbka ma tylko dodatkowo wytłumić lustro i działa w zasadzie tylko, gdy robisz zdjęcie pionowo. Lustro ma jakiś swój automagiczny amortyzator, który załatwia sprawę. Jeśli wymienisz gąbkę na zbyt grubą/nieoryginalną to po jakimś czasie rozwali Ci się ten amortyzator i kicha... Gąbki oryginalne są bardzo trudne do dostania i Pan Bieniek od jakiegoś czasu przestał je sprowadzać. Jego rada była taka - jak się rozwali to trzeba ją wywalić, żeby nie zasyfiła matówki i olać... Lustro sobie da radę a przy pionowych kadrach będzie po prostu bardziej walić. Jeśli amortyzator jest sprawny - nie będzie o nic uderzać i nie rozwali się.
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
wymiana gabek... wszedzie.
Dzisiaj zadzwoniłem do sławnego Pana z Zielonej Gory u ktorego chcialem wymienić gabki w me super bo sie kleją, ale jak mi powiedzial ze koszt to 100zl, to mnie troche zatkalo. :-/ Pozostala samodzielna wymiana, a teraz pytania: 1. gąbka bez roznicy jaka? 2. w ktorych miejscach dokladnie trzeba w okolicach lustra wymieniac gabke? tylko nad lustrem? 3. tylną klape tez bym odnowil, tylko czym? bo zwykla gąbka to chyba nie. 4. czym kleic? butapren faktycznie najlepszy do tego?
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Zainteresuj się mikrogumą z podkładek pod myszki oraz polimerowym klejem szewskim (= do butów).
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
ok, podasz dokładną nazwe tego kleju? :-) to od myszki nada sie do tylnej klapy?
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Podkładki bywają różne i miałem takie, z których guma by się nadała bezproblemowo patrząc na to, co jest w aparacie. Pewnie coś sobie dobierzesz.
A co do kleju, to różne firmy maja różne nazwy. Ot, chociażby "PATTEX Klej do butów".
http://www.pattex.pl/content/view/160/197/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
MiQ27 napisał/a:
Zainteresuj się mikrogumą z podkładek pod myszki


savik napisał/a:
Jeśli wymienisz gąbkę na zbyt grubą/nieoryginalną to po jakimś czasie rozwali Ci się ten amortyzator i kicha...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach