Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
alkos, no tak ale może właśnie w niektórych podkładkach gąbka/guma jest prawie identycznej miękkości jak oryginalna, i można ją stosować jako zamiennik.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Eldred, ale grubość to podkładka pod mysz może mieć inną niż w lusterku.. :-)

..innymi słowy fotel z Ikei może mieć też podobną miękkość, ale wyrzeźbić z niego podkładki to tylko diehard się podejmie.. :-P

[ Dodano: 2009-06-03, 16:48 ]
no dobra, przesadziłem z tym fotelem..
ale uważam, że podkładki pod mysz mają różną grubość, najczęściej inną niż ta lusterkowa

BTW - czy w Pentaxie LX powinna być też gąbka na lustrze? U mnie nie ma, kłapie niemiłosiernie.. :?:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
SQ6GIT napisał/a:
Eldred, ale grubość to podkładka pod mysz może mieć inną niż w lusterku.. :-)
A co za problem brzytwą przyciąć? Nie trzeba być Dajhardem do tego ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Eldred napisał/a:
A co za problem brzytwą przyciąć? Nie trzeba być Dajhardem do tego

ok, w takim razie cofam swoją awersję do fotela z Ikei... ;-)
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
no to ja juz moge napisac co i jak. :-) Kupilem ten klej do butów pattex(okazał sie idealny do tego) i jakis filtr do odkurzacza, ale niestety gąbka byla za 'rzadka'. a jednak to zrobilem, użyłem gabki z wieszaka od spodni(takie wieszaki zawsze maja cienką warstwe gabki). Byla idealna. Nowa gabka wyglada razem z me super jak nowa z fabryki. Polecam. :-D

[ Dodano: 2009-06-03, 21:11 ]
Teraz zastanawiam sie za co ten gość chcial 100zl, mnie to kosztowało dokladnie 8zl(cena kleju). Jesli robocizna to pozostałe 92zl to ja dziekuje.
 

Kubańczyk  Dołączył: 29 Lis 2008
Dzień dobry
Jeśli mogę dodać coś od siebie to dobrym materiałem do wykonania podkładki jest materiał o nazwie EVA powszechnie stosowany w technice ortopedycznej (na pokrycia) lub mikrogum - zachowuje długo sprężystość nie zmiennie od temperatury.
Taki materiał można dostać w każdym warsztacie lub zakładzie sprzętu ortopedycznego - w każdym większym mieście - lub u zwykłego szewca.
A do łączenia tylko świeży BUTAPREN - sprawdźcie datę ważności bo inaczej będzie glut!!
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
jiro napisał/a:
Dzisiaj zadzwoniłem do sławnego Pana z Zielonej Gory u ktorego chcialem wymienić gabki w me super bo sie kleją, ale jak mi powiedzial ze koszt to 100zl, to mnie troche zatkalo. :-/


:shock: A ja u niego za 100 zł robiłem wymianę wszystkich gąbek (łącznie z tymi uszczelniającymi tylną klapę), czyszczenie aparatu (mechanizmy ze starych smarów, do których przylepił się kurz, oraz kosmetyka - między innymi odcisk palucha na którejś z wewnętrznych soczewek okularu), ponowne smarowanie, regulację kąta nachylenia lustra (bo na matówce nie było równo ostro u góry i udołu).

jiro napisał/a:
Teraz zastanawiam sie za co ten gość chcial 100zl, mnie to kosztowało dokladnie 8zl(cena kleju). Jesli robocizna to pozostałe 92zl to ja dziekuje.


Może podał Ci cenę za taki właśnie kompleksowy przegląd albo nie powołałeś się, że namiar masz z forum Pentaksa?
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
piotrecius napisał/a:
jiro napisał/a:
Teraz zastanawiam sie za co ten gość chcial 100zl, mnie to kosztowało dokladnie 8zl(cena kleju). Jesli robocizna to pozostałe 92zl to ja dziekuje.


Może podał Ci cenę za taki właśnie kompleksowy przegląd albo nie powołałeś się, że namiar masz z forum Pentaksa?

pytalem go tylko i wylacznie o wymiane gabek, zreszta sam to powtorzyl wiec nie ma mozliwosci zeby byla pomylka.
zapytalem jeszcze pozniej o czyszczenie matowki ale stwierdzil ze to nie ma sensu bo trzeba sie bawic z elektronika.
raczej ciezko mi bedzie zadzwonic do niego jeszcze raz... zero checi z jego strony, a i zaproponowana cena byla chora.

ale to tylko moje odczucia...
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
MiQ27 napisał/a:
Zainteresuj się mikrogumą z podkładek pod myszki oraz polimerowym klejem szewskim (= do butów).

Podkładka pod myszki jest zbyt twarda. Doświadczalnie zastosowałem piankę do nurkowania - moim zdaniem jest lepsza od tego, co oferują na Ebayu w zestawach "firmowych".
Do pozostałych uszczelnień (np. tylnej klapy) użyłem czarnej piankowej uszczelki do okien - takiej o przekroju D.
Pewnym problemem jest zdjęcie szmaty z pianki i cięcie. Ja używam skalpela lekko zwilżonego wodą z mydłem. Dobre wyniki daje także nożyk do listewek balsowych ( modelarskie).
Kleję butaprenem - smarowanie obu powierzchni, 10 minut i przyłożenie z dociskiem.
Gąbki tylnej klapy w SP - tylko wciśnięte w szczelinę.
Wymiar gąbki? - do SP w instrukcji naprawczej jest mowa o 3mm wysokości.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja w moim Me Superze ostatecznie usunąłem całkowicie tą sparciałą usmoloną gąbkę, i robię zdjęcia bez niej, aparat wcale nie działa głośniej więc mam powody przypuszczać że nie jest ona niezbędna, w pionie też nie jest głośniej (przynajmniej tak mi się wydaje).

Co do uszczelnień z tyłu pod klapką to jeśli ktoś byłby tak miły i pokazał mi zdjęcie, na którym widać jak powinny wyglądać te uszczelnienia, żebym mógł ocenić jak źle jest u mnie, to było by super... Me Super.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
aparat wcale nie działa głośniej więc mam powody przypuszczać że nie jest ona niezbędna

Gąbka zapewne nie jest do wyciszania ale do amortyzacji uderzenia.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
plwk napisał/a:
Gąbka zapewne nie jest do wyciszania ale do amortyzacji uderzenia.
A czy zamortyzowane uderzenie nie powinno być cichsze?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
A czy zamortyzowane uderzenie nie powinno być cichsze?


Niekoniecznie. Mozesz tą gąbkę usunąć, tylko się potem nie zdziw jak ci zaczną wychodzić nieostre zdjęcia przez opadniete lustro...
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
Eldred napisał/a:
Ja w moim Me Superze ostatecznie usunąłem całkowicie tą sparciałą usmoloną gąbkę

Zauważ, że niema producenta, który nie stosował by gąbki lustra.
Jak sądzisz? - wklejeją z przyzwyczajenia, czy żeby się nie wyróżnać ;)
Eldred napisał/a:
Co do uszczelnień z tyłu pod klapką to jeśli ktoś byłby tak miły i pokazał mi zdjęcie, na którym widać jak powinny wyglądać te uszczelnienia, żebym mógł ocenić jak źle jest u mnie, to było by super... Me Super.

Uszczelnienie klapy jest w rowku korpusu. Tu nie ma czego fotografować. Sprawdż wizualnie czy gąbka jest, czy też są tylko jej pozostałości. Uszczelka z czasem się wykrusza i korpus przestaje być szczelny - jeżeli tylko dla kurzu, to otwiera się kwestia trwałości body, jeżeli również dla światła to w końcu zobaczysz to na negatywach.
Korpusy ME były robione jakieś dziesięć lat po SP, więc jak przypuszczam masz jeszcze trochę czasu;) Te pozostałości przed założeniem nowej, trzeba usunąć plastikowym "dłutkiem" . Palstikowym, żeby nie porysować metalu - chodzi o prostokąt plastiku o grubości równej lub niewiele mniejszej od szczeliny rowka i tak wycięty, bu podbierał starą gąbkę do góry.

[ Dodano: 2009-06-19, 12:50 ]
alkos napisał/a:
Eldred napisał/a:
A czy zamortyzowane uderzenie nie powinno być cichsze?


Niekoniecznie. Mozesz tą gąbkę usunąć, tylko się potem nie zdziw jak ci zaczną wychodzić nieostre zdjęcia przez opadniete lustro...

W jaki sposób opadnięte? - opisz nieco ten objaw.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mbs napisał/a:
W jaki sposób opadnięte? - opisz nieco ten objaw.


Zdaje mi sie ze moze sie rozregulowac od stukania przy tylnim zaczepie - dostajesz wtedy coraz wiekszy frontfokus...
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
alkos napisał/a:
mbs napisał/a:
W jaki sposób opadnięte? - opisz nieco ten objaw.

Zdaje mi sie ze moze sie rozregulowac od stukania przy tylnim zaczepie - dostajesz wtedy coraz wiekszy frontfokus...

Czyli zmana kąta...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mbs napisał/a:
Czyli zmana kąta...


Nie tylko - takze zwiekszenie odleglosci od matówki.
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
alkos napisał/a:
mbs napisał/a:
Czyli zmana kąta...


Nie tylko - takze zwiekszenie odleglosci od matówki.


Japońce w instrukcji serwisowej SP na stronie 38 pkt 2c, nazywają gąbkę "shock absorber" i mówią o konieczności skrócenia starego typu 4mm gąbki na obu końcach, by mieściła się w ramce lustra.

Podkreślanie tego typu drobiazgów w serwisówce z pewnością nie jest przypadkowe.

Uważam, że wycięcie kawałka pianki i jej wklejenie nie zajmie więcej niż pół godziny razem z zastanawianiem się czym przyciąć i gdzie leży butapren, a zyskujemy pewność, ze aparat będzie działał jak należy.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No to jak wrócę z pracy pobawię się dzisiaj w małego modelarza. :->
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
Eldred napisał/a:
No to jak wrócę z pracy pobawię się dzisiaj w małego modelarza. :->

Gąbka może nie dotykać samego lustra - u mnie opierają się na niej paski ramki trzymającej lustro - nie samo szkło! Naciągnij lustro leciutko palnem ( 5mmm) i puść - posłuchaj dźwięku przed wymianą i po wymianie. Butaprenu cieniutko! Powodzenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach