bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mygosia napisał/a:
Fafniak i lutownica?

Boże, nie :shock: !

;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
mygosia napisał/a:
Fafniak i lutownica?


Wiesz, ja nie znam Fafniaka od tej strony :-P

Tak w ogóle to się tylko raz na żywo widzieliśmy w Stodole, jak jeszcze nie miałem Pentaksa, a mieszka na sąsiednim osiedlu :mrgreen:
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Pawelek-79, mam stacyjkę lutowniczą. Kiepską, bo kiepską, ale MESa już uratowała w lutowaniu kilku kabelków (patrz w połowie strony http://www.mypentax.com/PentaxMeSuper.html). Jak chcesz, mogę Ci ją pożyczyć na kilka dni.
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
pawelek-79 tylko grzałką!!! Transformatorówką możesz uwalić płytę!
Grzałka, żel albo pasta lutownicza, przyda się multimetr.
Oberwany kabelek odrobinę z izolacji obedrzeć (tak na 2mm), umaziać w paście lutowniczej, przysmażyć dodając cyny troszkę, odrobinę pasty na płytę w miejscu lutowania, przysmażyć, kabelek przylutować i... voila. Delikatnie, bez pośpiechu i będzie ok. Multimetrem sprawdzić czy jest przewodzenie przez lutowany punkt.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
thrackan, bardzo chętnie. A w której części Wawy mieszkasz? Ja na Ursynowie. Jak gdzies w pobliżu, to może jeszcze dzisiaj pod wieczór wpadnę.

[ Dodano: 2009-06-07, 15:54 ]
P.S.
Ma ktoś pożyczyć filtr do fotografii w podczerwieni? Gwint może być 49,52,55, 58, 67 lub 72mm. Oczywiście ktoś z Ursynowa najchętniej i też na chwilę. Najlepiej to z własną K100D, to byśmy spróbowali jaka jest różnica w czasie ekspozycji z filtrem w moim zmodyfikowanym egzemplarzu a w oryginalnym :mrgreen:

Chociaż sama fotografia w bliskiej podczerwieni nie bawi mnie, to jednak chętnie sprawdzę aparat :-D
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Pawelek-79, mieszkam w okolicach Centrum. Poszło PW. Dzisiaj mam czas do 19:30. Puść SMSa jak się zdecydujesz, bo nie wiem, czy będę jeszcze na forum.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
pawelek-79: mieszkam na ursynowie i mam filtr hoya r72 Φ 67mm. maila pisz to się umówimy.

Fafniak: http://www.astrosurf.com/~buil/d70/ircut.htm <- to nie wygląda zbyt skomplikowanie. lutować nie trzeba. widzę, że chodzi Ci po głowie to samo, co mi 8-)

ewentualnie tu jest kolejna instrukcja: http://www.lifepixel.com/...nstructions.htm
i ciekawy patent z korygowaniem autofocusa do ir jest opisany tu: http://www.evolvingbeauty...fra-red_d70.htm
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
ryve, co powiesz na jutro? Tylko musisz wziąć jeszcze statyw, bo ja nie mam go w Warszawie.

ryve napisał/a:
http://www.astrosurf.com/~buil/d70/ircut.htm <- to nie wygląda zbyt skomplikowanie.

Dużo prościej niż u mnie. Już chciałem zaproponować tę matrycę od D50, co mi pozostała po filtrze, ale widzę, że inaczej są wyprowadzone ścieżki, więc chyba nic z tego i trzeba odkrywać oryginalną.

Mnie osobiście zdjęcia w IR mało interesują, a po doświadczeniach z tym słabszym filtrem, dochodzę do wniosku, że wolałbym mocniejszy - teraz to dopiero łatwo czerwone przepalić :-(

[ Dodano: 2009-06-08, 22:43 ]
I jeszcze jedno przyszło mi do głowy - między tylną powierzchnią matrycy, a tylną płytką drukowaną jest trochę przestrzeni - miejsce na wstawienie ogniwa peltiera i wyprowadzenie z boku rurek odprowadzających ciepło do specjalnego gripa :evilsmile:
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
pawelek-79: oj, sorki - nie zrozumiałem w pełni Twych intencji. mówiąc szczerze nie mam za bardzo czasu na bieganie po mieście z aparatem. chciałem Ci po prostu filtr pożyczyć, żebyś się przymierzył.

a jeśli chodzi o przekazanie filtra, to każda pora dobra (mam coś a'la areszt domowy).

 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
no przecież napisałem: pisz maila (adres w profilu) :-P

[ Dodano: 2009-06-08, 23:05 ]
ciekawy patent na w miarę tani filtr ir o dowolnym rozmiarze: http://www.pbase.com/chunlo/image/102086854
inna sprawa, że do takiego d70, to można wyciąć z tego filtra kawałek i włożyć go tuż przed matrycę. w wizjerze wszystko widać normalnie a aparat robi zdjęcia ir.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zrobiłem teścik.



Poniższe zdjęcie wykonałem z czasem 20s, ISO 400, f/5,6



A to już bez filtra z czasem 1/60s i niezmienionymi pozostałymi parametrami:


Czy jest jakaś różnica w stosunku do oryginalnego filtra - sami oceńcie, ja nie potrafię.
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Super te liście.
Pamiętam ze studiów, że robi się zdjęcia lotnicze w IR (a dokładniej spektrostrefowe) właśnie żeby ocenić stan drzewostanu na podstawie ilości podczerwieni odbijanej przez liście. Tylko nie pamiętam kiedy jest dobrze a kiedy lasek zaczyna podsychać... :evilsmile:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Limonit, czy pamiętasz zakres podczerwieni, w jakim jest to robione? Jadę na długi weekend na wieś, to porobię zdjęcia i zobaczymy, czy coś widać. Szkoda, że nie mam możliwości zrobienia zdjęcia lotniczego, ale co tam.
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Doczytałem teraz na szybko 800-900nm, czyli bliska podczerwień.
Typowe zdjęcie spektrostrefowe wygląda tak, że podczerwień odwzorowywana jest jako barwa czerwona, czerwona jako zielona, zielona jak niebieska, poniżej zielonego - film był nieczuły (czyli niebieski był zwyczajnie czarny). Można coś takiego by było odtworzyć wykonując kilka zjdęć z różnymi filtrami i potem to jakoś sprytnie obrobić i połączyć. W praktyce stosowało się odpowiednie specjalne błony fotograficzne. Ale oczywiście nas interesują raczej efekty artystyczne, więc trzeba eksperymentować.
I też doczytałem - chlorofil odbija IR, czyli im więcej podczerwieni na zdjęciu tym rośliny zdrowsze.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie znam dokładnej charakterystyki tego filtra, ale na pewno przepuszcza bliską podczerwień. Nie wiem, jak z dalszą podczerwienią i moim filtrem na matrycę.
Jakby ktoś widział ogłoszenie na allegro, czy gdzieś, w stylu - sprzedam matrycę do K100D/DS/ DS2/ DL - stan niewiadomy, wymontowana z niedziałającego aparatu, to proszę o kontakt. Jak okaże się sprawna, to usunę filtr podczerwieni z tej matrycy, albo wstawię specjalny filtr na podczerwień i będzie git, a drugą matrycę będę miał w zapasie, jak będę chciał robić normalne zdjęcia.

Zdjęcia po balansie bieli na biały blok (poprzednio balans bieli był na zieleń drzew.




[ Dodano: 2009-06-10, 10:05 ]
Mam nadzieję, że trafię na mgłę lub bardzo mało przejrzystą atmosferę w ciągu dnia. Wtedy będzie można zobaczyć fajne efekty podczerwieni (spodziewam się, że mgła będzie zupełnie przezroczysta dla podczerwieni). :evilsmile:

[ Dodano: 2009-06-10, 10:12 ]
Ach, pisałeś coś o przesunięciu kolorów na zdjęciach w podczerwieni. Na zdjęciu jest balkon z niebieską balustradą. W rzeczywistości ona też jest niebieska :-/
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
pawelek-79 napisał/a:
... drugą matrycę będę miał w zapasie, jak będę chciał robić normalne zdjęcia.

Prawdziwy diehard :mrgreen: Może zasugerujemy Pentaxowi takie rozwiązanie? Możliwość wymiany matrycy przez użytkownika, podobnie jak dziś się wymienia matówki ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
michal5150, to już nie raz był taki pomysł. Jeśli dostęp byłby tak prosty jak w podlinkowanych zdjęciach z przeróbki Nikona D70, to czemu nie

A to zdjęcie z dzisiaj:



[ Dodano: 2009-06-16, 17:49 ]
Odświerzyłem temat, bo chcę zakomunikować, że dokończyłem naprawę - dolutowałem pomarańczowy kabelek i kabelki od czujnika IR z diodą sygnalizującą samowyzwalacza. Znów działa jak przed uszkodzeniem matrycy.

Przy okazji zapraszam do kilku słów krytyki nt. ostatnich moich zdjęć.
TU --> http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=100
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
jesli filtr IR to to co pokazywałeś

To jedyny element optyczny, który można uznać za filtr IR. Zastanawiam się nad jego usunięciem do pobawienia się, ale chyba tego nie zrobię, bo fotografia w bliskiej podczerwieni tak mnie nie bawi. Spróbowałem i wystarczy.

Natomiast zamierzam użyć pasty termoprzewodzącej stosowanej do procesorów komputerowych w celu rozproszenia ciepła z matrycy na elementy metalowe konstrukcji. Muszę tylko ponownie rozebrać aparat i pomierzyć, gdzie jest wolne miejsce. Chciałbym jeszcze wstawić miedzianą płytkę, co by przyjmowała ciepło (większa bezwładność cieplna matrycy) i rozpraszała je. Płytka miałaby znacznie większą powięrzchnię od matrycy. Muszę się tylko rozejrzeć, ile tego miejsca mam. Ale to dopiero po tym, jak przyjdzie do mnie K7, bo nie będę miał czym zdjęć robić (bo Canonem A640 to jedynie "fotki" ;-) )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach