kubiq  Dołączył: 06 Cze 2009
Viridian napisał/a:
No to musisz mieć walnięte to szkło.
Normalnie ten Takumar zachowuje się dokładnie tak jak każde inne szkło na PK, tj. pomiar przy otwartym plus przeliczenie.
Bo chyba nie powiesz mi, że Twój MES mierzy z innymi szkłami na roboczej?


Reszte szkieł na m42, więc problem nie dotyczy bo tam zablokowałem popychacz.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Czekaj czekaj.

Słyszałeś o symulatorze przysłony??

Przy bagnecie masz taki dzyndzel, który się rusza wraz z pierścieneim przysłon,
a który popycha odpowiedni suwaczek w bagnecie aparatu.
Z tąd aparat wie, jaka przysłona jest ustawiona (o ile przysłon będzie przymknięte szkło), i mierząc na pełnej dziurze, wprowadza odpowiednią korekcję.

Także nie niszcz obiektywu, tylko dowiedz się, jak jest zbudowany aparat :-P
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
sprawdź czy na bagnecie obiektywu ta wajha od przysłony która wystaje, nie jest zgięta, przegięta czy coś w tym rodzaju
 

kubiq  Dołączył: 06 Cze 2009
Nie jest zgięta.
No właśnie teraz nie mam pod ręką tego analogowego body, ale jak o tym rozmyślam to prawdopodobnie coś jest nie tak z body. Gdy podpinam tego takumara do k10d to po naciśnięciu zielonego guzika ładnie przymyka przysłonę, a na analogowym szczerze mówiąc to szkło jest pierwszym na bagnet jaki tam podpiąłem.. więc może przez ten cały czas nie zdawałem sobie sprawy że body jest uszkodzone.

A co do obiektywów to ich nie niszczę, po prostu blokuję przysłonę, bo korzystając z przejściówki m42>Pk popychacz nie działa(nie sięga), a to jest w pełni odwracalne.
 
pipiku  Dołączył: 09 Cze 2011
Witajcie

Jeśli chodzi o Takumara bajonet 135mm f 1:2.5 to jest jeden problem bo sąna rynku oryginalne stare asashi made in japan i bardzo podobne made in vietnam taiwan itp itd. Ostatnio dokonałem zakupu owego made in japan i powiem wam że jestem uwiedziony tym szkiełkiem nie wiele pstrykałem bo nie bytło czasy moje fotki może nie są dobrze skadrowane, nie chodziło tu o sztukę ale o sprawdzenie możliwości i jakości szkła. Co mogę powiedzieć to, że szkło świetnie pracuje przy małym świetle pięknie wybiórczo ostrzy (bardzo duży obrót pierścienia focusa) pod mocniejsze światło lapie małą mgiełkę wokół konturów nawet pomimo wysuniętej osłony ale tylko przy dużych otwarciach po przymknięciu problem znika. następną zaletą są naprawdę małe wymiary to taki fajny kompaktowy prawie obiektyw. Na ci mogę uczulić i ostrzec przy zakupie sa 135 2.5 z tłoczonymi napisami "Takumar bajonet ......... " przy osłonie przeciw słonecznej i made in japan i pracują świetnie. Są również na naszym rynku szkła również rzekomo made in japan ale bez tłoczeń napisów tylko ów napis jest nadrukowany i tu mogę się pochwalić wyłowiłem u znajomych 2 takie sztuki i nie ma porównania z tym tłoczonym napisem pomimo przymknięcia obiektyw się gubi. Wzrokowo oceniając wydawało mi się że ten obiektyw z nadrukowanym opisem miał albo brak albo inna powłokę na przedniej jak i na tylnej soczewce.
Poniżej fotki z mojego bajoneta. Proszę nie oceniajcie ich w kategoriach artystycznych gdyż nie taki był cel ich wykonania













Zdjęcia oczywiście bez najmniejszej obróbki
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
pipiku napisał/a:
Jeśli chodzi o Takumara bajonet 135mm f 1:2.5 to jest jeden problem bo sąna rynku oryginalne stare asashi made in japan i bardzo podobne made in vietnam
Chyba Ci się coś pokićkało, jak produkowano ten obiektyw, to w Wietnamie dopiero po wojnie sprzątali i nikomu się nawet nie śniło o fabryce Pentaksa w Wietnamie.
 
pipiku  Dołączył: 09 Cze 2011
ale ja mówięo póżniejszych obiektywach na których ktoś wymyślił dopisek bajonet te 2 o których piszę to oba podobno japan
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wietnam to się objawił kilka lat temu.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
A ja się spotkałem z czymś takim - Asahi Optical Co. Takumar (Bayonet) 135/2.5 Made in Taiwan.
Można chyba dojść po numerze gdzie został wyprodukowany. :roll:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Cytat
Pentax resurrected the Takumar name in the 1980s and 1990s for a budget line of zoom and prime lenses that lacked the Pentax "Super Multi-Coating" anti-reflective coating, an optical treatment that reduces lens flare. These lenses are marked "Takumar (Bayonet)" to distinguish them from the older screw-mount Takumar lenses.

Czyli Pentax produkował tanie obiektywy pod nazwą Takumar. Właśnie one miały napis "Takumar (Bayonet)"
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To co innego. Na Tajwanie nawet zaślepki były produkowane (miały napis Made in Taiwan) i jakaś część obiektywów także. Niemniej jednak było to w trochę innych czasach i nie sądzę, aby bardzo się różniły od japońskich.Wtedy jeszcze kontrola jakości była normalna (nie było ISO 9001 :-P ), a na Tajwanie chyba nawet ostrzejsza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach