Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
eee tam dla mnie w pentaxie to najgorsza sprawa jest zamienienie "stronami swiata" nieskonczonosci i minimum.....pentax ma odwrotnie niz reszta swiata... :evil:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Tak, to przeszkadza jak sie fotografuje roznymi systemami... :-|

Pzdr
Spinner
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner, - a wiesz jak przeszkadz przy przesiadce z kamery na aparat i po kilku dniach operowania aparatem - powrot na kamere... :evil: ?
 
thorgal
fotonyf, ty masz mz5n jak ten korpus w kwestii wizjera ma sie do pz1p, sa zblizone ?
Niestety w niedziele nie moge do bydgoszczy bo juz mam ja zaplanowana inaczej, natomiast jak by mozna bylo to chcialbym oblokac tego Twojego mz5n, ja bym przyniosl praktice i np. nikona. Jezeli by pasowaly Ci pon-pt w godzinach 8-16 to pracuje w biurze w budnyku Gobexu i mozna by sie spotkac i pogadac ?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
thorgal napisał/a:
fotonyf, ty masz mz5n jak ten korpus w kwestii wizjera ma się do pz1p, sa zblizone ?


Hmmm, nie wiem, nie mam Z1p...

thorgal napisał/a:
Niestety w niedziele nie moge do bydgoszczy bo juz mam ja zaplanowana inaczej


To żałuj :-)
Ale zobaczę, jak sie da porównać w Bydgoszczy mój MZ-5n z czyimś Z1, to napiszę jakie miałem wrażenia.
A z Praktiką mogę tez porównać. Jakąś mam w domu.

thorgal napisał/a:
ezeli by pasowaly Ci pon-pt w godzinach 8-16 to pracuje w biurze w budnyku Gobexu i mozna by się spotkac i pogadac ?


Ba, w tych godzinach, to ja pracuje i szanse na pogadanie są asymptotycznie bliskie zeru. Musimy wymyśleć coś innego.
Mam szanse na jakiś wolny czas po niedzieli. Dam znac.
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
fotonyf napisał/a:

Hmmm, nie wiem, nie mam Z1p...


W Z-1p jest ciemniejszy ale większy.
Jeśli dobrze pamiętam... :mrgreen:

fotonyf napisał/a:
Ale zobaczę, jak się da porównać w Bydgoszczy mój MZ-5n z czyimś Z1, to napiszę jakie miałem wrażenia.


Ciężko porównywać - oba aparaty reprezentują zupełnie inne filozofie pracy.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Myślałem tylko o samym wizjerze :-)
 
thorgal
fotonyf, Czy porownals juz moze te wizjery ?
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
thorgal, daj mi dzionek, to spróbuję porównać Z1-P, MZ-6, Prakticę EE-2 i L moimi niewprawnymi oczami ;-)
 

thorgal  Dołączył: 09 Sty 2007
cezarc, Swietnie by skladalo gdybys dal rade, bo akurat mam na oku zipka, to moglbym go zassac :)
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
No to by było jakoś tak:
Podług mnie najjaśniejszy wizjer ma Praktica L, a najciemniejszy EE2. Z kolei między Z1p i MZ6 nie zauważyłem różnicy w jasności, tyle że MZ6 ma jakby żółty zafarb, a Z1p raczej daje naturalny kolor.
Powiększenie wygląda bardzo podobnie w obu pentaksach (może ciut ciut większe w Z1p), jak również szerokość kadru. Praktiki więcej obcinają i chyba bardziej powiększają (obie tak samo).
Same matówki zaś - chyba najbardziej lubię tę z Praktiki L z mikrorastrem na środku, bo kliny w EE2 niby ułatwiają ostrzenie, ale trzeba mierzyć po krawędzi no i czasem jeden się robi czarny, co wkurza. Ostrzenie ręcznie w pentaksach jest mniej komfortowe niż w L-ce, ale kręcąc mordką parę razy wte i wewte daje się wyostrzyć (o szybkości nie ma mowy). Pentaksowe matówki pomijając kreski i kółka wydały mi się takie same.
W praktikach patrzyłem przez 35mm zamknięte do 4, a w pentaksach zoom ustawiony na 35mm przy maksymalnym otworze (3,5).Oświetlenie - chyba 60W na suficie.
 

thorgal  Dołączył: 09 Sty 2007
cezarc, Dziekuje za porownanie. Czy masz moze mozliwosc podpiecia do Zipa stalki z Praktici ? Dzieki temu moznaby wykluczyc trudnosci ostrzenia na roznych szklach (zoom i staloogniskowe) i wyluskac cechy ostrzenia na konkretnym korpusie ?
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
thorgal, podpiąłem - 35/2,8 i 135/2,8.
Ciekawa sprawa. Ze 135 wygodniej ostrzyło mi się pentaksami (bez różnicy Z1p czy MZ6), ze względu na równomiernie jasną matówkę. W praktikach wręcz przeszkadzał mi mikroraster, zaś kliny w EE2 nie przeszkadzały, ale też za bardzo nie pomagały. Za to poza środkowym kółkiem na obszarze z soczewką Fresnela obraz był ciemniejszy niż w pentaksach, zwłaszcza w EE2.
Z 35 już mikroraster i kliny się przydawały, ale subiektywnie mogę stwierdzić, że wcale gorzej mi się nie ostrzyło żadnym pentaksem. A jeśli już, to prawie niezauważalnie, bo brak klinów i mikrorastra jest kompensowany przez jasną na całym obszarze matówkę. Większe powiększenie matówki w praktice też jakoś wyraźnie nie pomagało. Może gdybym testy gdzieś w plenerze przeprowadzał i dłużej, doszedłbym do jeszcze jakichś wniosków, ale w mieszkaniu trudno coś więcej stwierdzić.
Reasumując - Z1p wg mnie spokojnie daje radę przy ręcznym ostrzeniu, no a jak podepniesz jasną stałkę - to już pełen komfort. Niestety mam walniętego pancolara 50/1,8, więc tego nie mogłem podpiąć, a pewnie byłoby jeszcze lepiej.
 

thorgal  Dołączył: 09 Sty 2007
Po czasie pewnym
cezarc, Dzieki bardzo. To mi pozwala miec juz jakis poglad i chyba sie jednak zdecyduje na takiego z1p'a, zeby tak ktos jeszcze za rozsadne pieniadze go chcial sprzedac... :)


Po czasie pewnym postanowilem temat organoleptycznie wymacac...
Jak to sie pieknie mowi kupilem Z1Pka... wdeplem w ba...
No coz ostrzy sie fajnie, na poczatku kupilem nieoryginalna przejsciowke na M42 i to byl blad bo musialem caly czas Sonnara 180 trzymac przy ostrzeniu ale kurde jest dobrze bo w wizjerze zero niepotrzebnych kółek, rastrów, jedynie mala obwodka na srdku ale spoko :)
Niestety z obiektywami M42 sie okazaly problymy, a mianowicie na lini przeslona i bolec przyslony..shit
No to kupilem Tamrona 60-300 mm z adaptall na PK i M42 i .... lepiej,lepiej :)
Ogolnie moge powiedziec ze jest sporo zalet w Zipku ale to co best to dla mnie ergonomia, szczegolnie sie to czuje przy szklach typu Sonnar 180...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach