libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
prosze o pomoc w wyborze obiektywu.
Potrzebuje obiektyw z wiekszym zoomem do K100 D ale jaki ? Jestem bardzo nie zdecydowany po przeczytaniu roznych opini. Moze uscisle, chodzi mi o cos w zakresie 70-75-300 mm, ale co ? Tamron, sigma,lub jeszcze cos innego. Sigma niby dobra, ale do 200 mm itp.itd. Dodam jeszcze, ze do wydania mam ok. 1200 zl.
Prosze o pomoc i sprawdzone opinie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
DA 50-200 cię nie zadowoli? Krótszy jest, ale...
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
No wlasnie, krotszy jest i to o cale 100 mm. A ja tak lubie nature focic. Chcialem jeszcze dodac ze chodzi mi tez o funkcje makro.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Libertyn, Twój nick świadczy o tym, że jesteś odważnym człowiekiem, więc jeżeli nie masz oporów przed kupowaniem na Allegro proponuję zajrzeć na tą aukcję, ja sobie tam taki kupiłem za cenę wg mnie konkurencyjną, a opinie o tym szkle są raczej pozytywne:
http://www.allegro.pl/ite..._pentax_fa.html

Jest jeszcze Sigma 170-500, ale to już inna liga cenowa :mrgreen:
Pozdrówka - Kuszelas
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Kuszelas dziekuje ci, ale ja nie chce eksperymentowac. Piszesz, ze opinie sa raczej pozytywne. Jaka jest Twoja opinia, ile zdjec nim zrobiles ? moze cos pokazesz ? Ja nie chce z calym plecakiem obiektywow sie szwedac i niepotrzebnie kase wydawac. Dlatego prosze o zetelne porady, ktory z obiektywow w tej klasie cenowej bylby najlepszy.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
libertyn, mysle, ze warto rozwazyc rowniez Tokine 80-400 ATX, mysle, ze powinienes kupic w tej cenie a szkielko ma swietny stosunek jakosci do ceny uwazam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tokina ta kosztuje ponad 2K i w tej cenie wybrałbym Sigmę 135-400. Poza tym, Sigma (choć też mientka) nie jest aż tak mydlana na końcu.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Michu napisał/a:
Sigmę 135-400


to jest semi-profi?
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Nie, nie, oba nie dla mnie. Pisalem juz ze mam do wydania ok. 1200 zl.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Michu napisał/a:
Tokina ta kosztuje ponad 2K i w tej cenie wybrałbym Sigmę 135-400. Poza tym, Sigma (choć też mientka) nie jest aż tak mydlana na końcu.


W zasadzie masz racje ale ja kierowalem sie jedynie aktualna oferta jednego z komisow, w ktorej widnieje - Tokina 80-400/4.5-5.6 ATX (n/u) 1300 zł. Jesli jest w rzeczy samej n/u w tej cenie to ja mysle ze to dobra oferta.

Co do obiektywu w cenie >~2000 to ja bym chyba jednak wolal dozbierac i kupic Sigme 170-500.
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Za wysoka polka.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja wiem Milo, czy Semi-pro? To chyba najtańszy zoom do 400mm. I do tego dość niezły.
Libertyn. To, czy rzeczona Sigma jest mydlana na długim końcu, to zależy od Ciebie, od tego, jak postrzegasz ostrość. Jeżeli jesteś z W-wy, możesz iść do przedstawiciela, strzelić foty testowe i w domciu, przy kominku, w eleganckim szlafroczku i ze szklaneczką spirytusu w dłoni dokonać dokładnej analizy, czy Ci odpowiada ta jakość.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
libertyn napisał/a:
Za wysoka polka.

Napisz do Interfoto w sprawie tej Tokiny, jesli jest na stanie i stan jest rzeczywiscie jak nowy to az dzwine, ze jest jeszcze na stanie. :>
Nie mniej jednak cena 1300zl w takim przypadku jest w porzadku.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Staszek - 170-500: raz, że za ciemne na długim końcu, dwa mam teraz lustrzaną 500 i prawdę powiedziawszy nieomalże w ogóle jej nie używam (pewnie niedługo sprzedam), bo to jest po prostu za długie.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Nie sprawdzalem wiec moge sie mylic ale pewnie swiatlo ciut lepsze przy 400mm (moze nawet 5.6).
Wszystko zalezy od zastosowan. Czasem zwyczajnie lepiej jest miec to 500 nawet 6.3 i nie korzystac zbyt czesto konczac krecenie na 400, niz nie miec w ogole i sila rzeczy nie korzystac zbyt czesto... ;)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Staszek - o szkle czasami decydują też inne duperele. Jak chociażby gabaryty - różnica długości tych szkieł to prawie 5 cm. Poza tym 135-400 ma filtry 77mm (mam już dwa takie szkła) zaś ten dłuższy to już 86mm.
Pewnie, że masz rację: lepiej mieć te 100mm niż nie mieć. Ale w dłuższej perspektywie - mając do czynienia z obecnym 500mm szkłem, darowałbym sobie.
Wiesz - zaznaczam, że to tylko mój punkt widzenia.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Michu, Zgadzam sie. Z powodow, ktorego opisujesz (srednica filtra, gabaryty) dla wielu osob swietnym wyborem jest proponowany dluzszy kit - kompaktowy o przyzwoitej jakosci. Niestety pytajacy nie sprecyzowal do czego ten obiektyw ma sluzyc a jedynie zaznaczyl, iz 200 to krotko.

Jesli do uwiecznienia jakichs detali architektonicznych to i 80-320 pewnie wystarczy jesli bedzie wyciagany raz na jakis czas z torby. Ale jesli do ptaszkow to juz 400 na dlugim koncu to raczej takie minimum. No i pozostaje ewentualna przerwa miedzy 50(55) a krotkim koncem tego tele. Te 20-30mm jest malo odczuwalne ale przerwa miedzy 50 a 135 moze juz byc uciazliwa.

Oczywiscie to juz uwagi ogolne do przemyslenia przy kupnie tele a nie odpowiedz na Twojego posta :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiem Staszek - wdałem się w polemikę, bowiem przerabiałem już temat zoomów do 400-500mm i takie jakieś właśnie wnioski mnie były naszły. Szkoda tylko, że ta Tokina ma opinię tak mydlanej - prawdę powiedziawszy wolałbym ją od tej Sigmy. Ale to już inna bajka.
Libertyn, porozglądaj się po sklepach (Pstryk, Aster-foto) za tym 80-320. To przyzwoite szkło - jeśli znajdziesz nówkę, to moim zdaniem warto. Jeżeli zaś nie musi to być Pentax, to mimo wszystko radziłbym wizytę u przedstawiciela Sigmy. Wersja 70-300 APO zbiera niezłe recenzje (o ile trafisz na dobry egzemplarz).
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Re: prosze o pomoc w wyborze obiektywu.
Cześć!

libertyn napisał/a:
Potrzebuje obiektyw z wiekszym zoomem do K100 D ale jaki ? Jestem bardzo nie zdecydowany po przeczytaniu roznych opini. Moze uscisle, chodzi mi o cos w zakresie 70-75-300 mm, ale co ? Tamron, sigma,lub jeszcze cos innego. Sigma niby dobra, ale do 200 mm itp.itd. Dodam jeszcze, ze do wydania mam ok. 1200 zl.
Prosze o pomoc i sprawdzone opinie.


Miałem ten sam problem, czy dobrze rozwiązany - okaże się ;-) , ale zdecydowałem się na Tamrona 70-300 Di LD 4-5,6. Prócz tego rozważane były Pentax DA 50-200 (naprawdę dobre szkło) i Sigma APO 70-300. Googlałem, czytałem, pisałem do ludzi którzy testowali lub mają te obiektywy (mam tu na myśli Sigmę i Tamrona) i... decyzja zapadła, a wygrał Tamron, bo:
- dobrą ostrość utrzymuje do +/- 260 - 280 mm (info od usera tego szkła, a patrząc po testach Sigma jest tu wyraźnie gorsza)
- do 200 mm nie jest ciemniejszy niż 1:4,5 (dobry wynik jak na tą klasę)
- ma pierścień przesłony - dla mnie był to warunek, dlatego też (i z powodu góry kończącej się na 200 mm), po dłuugim namyśle zrezygnowałem z DA 50-200
- na testach w optyczne.pl jakoś bardziej mi podpasował, bardziej niż Sigma, choć fakt, na full tele trochę mocniej aberruje i jest nieco gorszy pod ostre światło
- ma makro 1:2 (no, Sigma też ma)
- szalę przeważyło to:
http://forums.dpreview.co...essage=20458929
Mi taka jakość w zupełności wystarcza.

Reasumując - poczekaj z tydzień do 10 dni to napiszę coś o tym Tamronie z własnych doświadczeń (może nie będę załował zakupu ;-) ). Przytoczona Sigma i ten Tamron to praktycznie ta sama klasa, nowych Pentaxów do 1200 - 1300 zł w sumie to nie ma, oczywiście poza DA 50-200 (choć skapiec.pl wyrzuca jeszcze FA 80-320 za 1549 zł, dobre szkło, choć IMO cena zbyt wysoka, no i są jeszcze FA 100-300 za ok. 1050 zł i FA J 75-300 za ok. 630 zł, ale ten nie ma możliwości ustawienia przesłony pierścieniem).

 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Dziekuje PT, poczekam. Moze w miedzy czasie jeszcze ktos cos doradzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach