Ryba80  Dołączył: 01 Lip 2009
  Czy ktoś zna sposób komunikacji aparatu z lampą
Witajcie, to po pierwsze.
Po drugie, czy jesteście posiadaczami jakże cennej wiedzy, jak aparat komunikuje się z lampą systemową? Potrzebuję tej wiedzy, gdyż jestem bardzo niezadowolony z dostępnych na rynku lamp do makrofotografii nasadzanych na czoło obiektywu. Wolałbym uczynić taką lampę własnymi siłami. Chciałbym przy tym uzyskać wszystkie funkcje AF540'ki - podświetlanie celu dla AF, kratkę czerwoną dla AF, sterowanie siłą błysku, zapisywanie ustawień lampy w EXIF'ie, błysk na pierwszą, drugą, obie kurtyny, itd, itp. Wiem, że procesor prosty mi to umożliwi bez większego kombinowania, jednakże nie chciałbym musieć inwestować 2kPLN w nowy korpus tuż po uszkodzeniu obecnie posiadanego...
Wdzięczność swą okażę publikując opracowanie lampy po wykonaniu prototypu (~3-7miesiecy po uzyskaniu wiedzy). ;)

Pozdrawiam
Grzesiek
 
anugal  Dołączył: 01 Cze 2008
To zdumiewające, ale jest nas dwóch w niemal dokładnie takiej samej sytuacji. Pracuję nad pierścieniową lampą błyskową (jednak większą, portretową) i poznanie P-TTL byłoby bardzo pomocne. Od pewnego czasu usiłuję taką lampę wypożyczyć, jednak bezskutecznie. Myślę, że mam wiedzę i sprzęt by ten protokół podejrzeć. Jednak, co zrozumiałe, nikomu nie uśmiecha się narażanie ukochanego sprzętu na eksperymenty, w imię nauki.
Jeśli się czegoś dowiesz, będą ogromnie wdzięczny za informacje.

Pozdrawiam.
Bartek

Ps. teraz doczytałem podtytuł, rozpiskę stopki i jej funkcje znajdziesz TUTAJ.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Skontaktujcie się z tym użytkownikiem:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=14575
może już rozgryzł komunikację lampy z korpusem.
 
anugal  Dołączył: 01 Cze 2008
Dzięki jak nie wiem co.
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
No to jak już to rozpracujecie, to nie zapomnijcie opisać wszystkiego w tym wątku. Innym użytkownikom też się może przydać :)
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Ciekawe czy nie naruszą tym samym jakiejś licencji. :evilsmile:
Ja jeszcze myślałem o rozkminieniu komunikacji z obiektywem.
(oczywiście takim z AF, bo szećiostykowe A już dawno rozkminione),
ale własnie szkoda eksperymentować na własnym sprzęcie :).

A i jeszcze myślałem o rozpruciu firmwaru.
Chodzi mi o to, żeby dało się używac eMek jak A. Technicznie da się zrobić.
Myślę o czymś takim, najpierw "uczymy" aparat na ile należy wychylić popychacz aby uzyskać koeljne wartości przysłon. Czyli np uczymy przyslony 8: ustawiamy pierścieniem 8 a aparat opuszcza popychacz i mierzy światło. Kiedy pomiary przestają się różnić to znaczy, ze przysłona osiągnęła wartość 8 - zapisujemy położenie popychacza. I tak dla każdej. Zapisujemy szkło w pamięci, np jako M50/2 i już. Potem wybieramy po podłączeniu tak, jak wybieramy ogniskową dla SR. Pierścień na maksymalną wartość i sterujemy przysłoną z body.
Jakby kolesie z Pentaxa tak to zrobili i jeszcze swoje Mki i K zapsiali na gotowo gratis. I wlasnie sam się bawie w elektronikę i komputerki i chodzi mi to po głowie, ale wygląda na piekielnie ciezkie do realizacji.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Limonit napisał/a:
A i jeszcze myślałem o rozpruciu firmwaru (...)
Przypomniałeś mi całkiem niedawną przeszłość, kiedy pracowałem w firmie BenQ i mieliśmy praktycznie nieograniczony dostęp do każdej warstwy oprogramowania i hardware telefonów BenQ-Siemens: można było zrobić wszystko za pomocą JTAGa i debuggera Lauterbach.
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
No tak.
Praca z narzędziami developerskimi jest przyjemna i lekka.
Z JTAGiem, kodem źródłowym i dokumentacją najlepiej. :mrgreen:

Ale pamiętam dawne czasy komórek, np siemensa serii 35, który był rozpracowany na wszystkie sposoby i to raczej metodą inżynierii wstecznej. Niby można.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach