Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Pentax SMC M 85mm 2 - ile wart, bo nie chcę przepłacić.
Tak jak w temacie. Czy ktoś wie ile to jest warte, biorąc pod uwagę rzadkość tego szkła?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
wedlug mnie 600-700 mozna dac...no chyba ze trafiles na jakas okazje.....
ale potem i tak Spinner ci powie ze mozna bylo taniej kupic :mrgreen: :-P
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
To była, rozumiem wartość nominalna, a teraz proszę wartość realną. Co mam na myśli? To, że np. taki 135/3.5-M kosztuje jakieś 300zł, a w/w obiektyw kosztuje dwa razy więcej. Czy to oznacza, że ma dwa razy lepsze osiągi? Dwa razy ładniejszy bokeh, dwa razy mniejszą aberrację itd.
Chodzi mi o to - czy te 700zł zapłacę jedynie po to, żebym mógł się chwalić: "Inni takiego nie mają".

A Spinnera zamknijcie w najwyższej wieży zamku i niech żewnie śpiewa jak Danusia Jurandówna, ażebym ja się nie załamał, jak już przepłacę za ten obiektyw.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cena zależy od jakości szkłą, ale również od jego ogniskowej, jasności, podaży na rynku (wtórnym), popytu, rzadkości występowania w przyrodzie i pewnie od paru innych rzeczy jeszcze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Matewka napisał/a:
czy te 700zł zapłacę jedynie po to, żebym mógł się chwalić: "Inni takiego nie mają".


Przede wszystkim.

Ma ladny bokeh, wbrew obiegowej opinii jest dosc ostry. Nie zmienia to faktu, ze absolutnie go nie potrzebujesz, zeby zrobic zdjecie życia. Wystarczy co masz (byle sprawne :-P )
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Mógłbyś mi Fafniak przesłać jakieś sample z tego obiektywu, bo widzę w stopce, że masz to szkło? Najlepiej na dziurze 2.0. Byłbym rad. :-D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Matewka, wartości / użyteczności starych szkieł nie podaje się w liczbach i krotnościach. Są np. takie, które kupuje się tylko po to, żeby je mieć, a inne po to, żeby ich używać. I taki M85/2 warto mieć, bo jest ładny, mały, jasny i trudny do kupienia. Jak dla mnie to wystarczy, ale np. jesli do zakupów podchodzisz bardziej pragmatycznie - to może się okazać za mało.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Matewka napisał/a:
Mógłbyś mi Fafniak przesłać jakieś sample z tego obiektywu, bo widzę w stopce, że masz to szkło? Najlepiej na dziurze 2.0. Byłbym rad. :-D


ja bym kupił na twoim miejscu heliosa 1.5 85mm
świetny nawet na pełnej dziurze w zasięgu 1.5 metra, później już lepiej przymknąć, a raczej dalej .
(takie opinie krążą)
a kosztuje połowę pentaxa
a za cene pentaxa masz w komisach (Angielskich) takumara 1.8/85mm.
a do cyfry zawsze lepiej jaśniej
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Matewka, wartości / użyteczności starych szkieł nie podaje się w liczbach i krotnościach.


Dokladnie - szklo jest male, ladne i mowiac profesjonalnie "ogolnie fajoskie":-)

http://cgi.ebay.de/ws/eBa...:MEWA:IT&ih=008

http://manufactura.home.p...?t=2295&start=0

Pzdr
Spinner
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Matewka, daj mi na priva swojego maila ktory przyjmie pliki
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
guerilla, wiesz jak to jest z rosyjskimi obiektywami. Każdy egzemplarz sobie, zależy od dnia tygodnia w którym zszedł z taśmy oraz pogody.
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
tez chcialem kupic 85/1.5 ale doszedlem do wniosku, ze to jest szklo albo dla bardzo twardych ludzi, albo do studia itp, bo na piesza wycieczke po miescie tego nie wezme, a m85 tak...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
na allegro lezy pentax 80/2 za kup teraz 500 pln (nie moja aukcja)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach