r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
bEEf napisał/a:
Cytat
Podzwoń sobie jednak po sklepach i zobacz jakie warunki proponują handlowcy.(cut)


Spokojnie. W każdym MM tak jest. Dokładnie w każdym - nie stemplujesz gwarancji (ba! każdy sprzedawca wręcz do tego zachęca) i masz 2 tyg na oddanie/wymianę. Jedyny warunek - możesz wymieniać na ten sam model, ew. inny, ale nie w niższej cenie. MM ma swoje wady, ale tu jest tak jak powinno być.


własnie wróciłem z MM.
pomimo wczesniejszych deklaracji wymieniłem body na inne, po tym jak dzisiaj w świetle mieszanym udało mi się zrobić fotki z FA 50/1,7 na których FF miał jakieś pół metra przy odległości fotografowania ok. 3-4 m.

teraz z duszą na ramieniu czekam aż się akumulator naładuje.

wymiana kosztowała mnie "trochę" zdrowia, gdyż MM wymienia po "potwierdzeniu uszkodzenia". Miły Pan poprosił mnie o zademostrowanie wady zestawu k10d z kitem (no bo to przecież kupiłem) w świetle jarzeniowym (bo takie tam mają) i z politowaniem na twarzy obserwował moje wysiłki.
zważywszy, że problem FF przy takim świetle prawie nie wystepuje, kit ma minimalną przysłonę 3,5 na szerokim końcu i jest dość mydalny sam z siebie - oceniam swoje szanse wykazania zasadności reklamacji na zerowe i tak też się stało.
powstrzymując chęć zamordowania wszystkich dookoła, poprosiłem miłego Pana o spełnienie mojej osobliwej i nieuzasadnionej zachcianki wymiany "całkowicie sprawnego korpusu" na co po długich namowach raczył przystać (widać go zmęczyłem). wyraz politowania utrzymał mu się na twarzy do końca :evil:

i tak to jest z tą wymianą w MM - generalnie trudno się dyskutuje z kimś, kto nie rozumie o czym właściwie mówisz :cry:

ja w każdym razie do MM już nie pojadę w tej sprawie - jak to nowe body też będzie wredne (numery seryjne ma podobne do starego, więc specjalnie się nie łudzę) to pojedzie do serwisu (bo o odzyskaniu kasy trzeba niestety zapomnieć)

pozdrawiam

r0man

P.S. Jakbym już nic nie pisał, to znaczy, że trafił mnie szlag ....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
r0man, wpisz się do przyklejonego wątku z numerami seryjnymi
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
wpisałem tego, którego zwróciłem
nowego wpiszę jak przetestuję

pozdr

r0man

[ Dodano: 2007-01-17, 21:59 ]
zrobiłem pierwsze szybkie testy nowego body na FA 50/1,7

na razie jest bardzo ok :-D

zarówno na żarowym, jak i lampie błyskowej (wspomaganie) ustawia ostrość w punkt - tak na karcie testowej, jak i na modelu.
strefa ostrości jest nieco przesunięta ku przodowi ale punkt ostrzenia zdecydowanie nie jest na granicy tylko gdzieś na 2/5 tej strefy licząc od tyłu.

jutro będę testował dalej z innymi szkłami i przy świetle dziennym i świetlówkach.

jeżeli rzeczywiście będzie ok i mu szajba nie odbije po czasie (jak fafniakowemu), to teoria o różnych partiach się nie sprawdzi. numery seryjne obu puszek różnią się o 4.

pozdrawiam

r0man
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man, no to się cieszę :-D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
r0man, to super. Warto byc twardym.
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek, Jarek : dzięki za ciepłe słowa, ale się troche pospieszyłem z wnioskami :oops:

Dobre wyniki, o których pisałem wczoraj, puszka rzeczywiscie osiąga , ale testy zrobiłem w innym pomieszczeniu - też przy halogenach, ale okazuje się że innych.
W identycznych warunkach daje identyczne wyniki jak poprzednia.

Powtórzyłem też problematyczne zdjęcia z kitem - wyniki takie same jak poprzedniej puszki, ale zdjęcia są w sumie ok - wychodzi jedynie mydło z kita na szerokim końcu. Muszę więc odszczekać to co napisałem o 0,5 metrowym FF. Usprawiedliwia mnie jedynie stan lekkiej paranoi w jaki popadłem :-/

Cała ta sytuacja zaczęła mnie męczyć, więc, żeby się ostatecznie przekonać o co chodzi, zrobiłem następujący test:

z projektora do kina domowego rzutowałem na ekran jednolite kolorowe tła i testowałem AF w świetle rozproszonym - odbitym od ekranu.

wyniki są nastepujące (z AF 50/1,7 na 1,7):

światło niebieskie - duży BF z lekko nieostrą linią na która był wycelowany czujnik;

światło białe - w punkt;

światło czerwone - duży FF z lekko nieostrą linią j.w..

imponująca (w stosunku do DS-a) czułość autofokusa.

Jak dla mnie to zamyka temat wobec następujących konkluzji (dotyczących tych dwu korpusów, które miałem w ręce - nie chcę uogólniać - niech każdy wyciągnie własne wnioski):

układ AF jest nadmiernie czuły na barwę światła w której ustawia ostrość;

fabryka ustawia body optymalnie dla swiatła dziennego - w wyniku czego przy świetle o
innej barwie oraz bardzo jasnych szkłach AF może nieprawidłowo ustawiać ostrość;

najwyrazniej brak zaimplementowanej korekty AF w funkcji temperatury barwowej światła - być moze nie tak łatwo to zrobić dla wszystkich obiektywów (jest nadzieja, że poprawią to w przyszłych firmware'ach)

100% powtarzalność parametrów regulacji fabrycznej (jeszcze raz podkreślam - dla tych dwu puszek)

Każdy może te testy powtórzyć - wystarczą jedynie kolorowe żarówki dyskotekowe za parę złotych - do czego gorąco zachęcam ;-)

Jestem bardzo ciekaw jak to w końcu jest:
są idealne egzemplarze czy jest to tylko kwestia oswietlenia ?
jak te puszki, które są idealne w świetle żarowym, spiszą się np. w warunkach fotografowania w cieniu, w słoneczny dzień z bardzo niebieskim niebem ?

pozdrawiam

r0man

P.S. dopiszę się do wątku z numerami i usunę zarzut 0,5 m FF jako fałszywy
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no kurde ale to by byla jakas gigantyczna bzdura.....
aparat nie moze byc urzadzeniem ktore dziala tylko w okreslonych warunkach....
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
fafniaku, każdy rzecznik prasowy szybko udowodni Ci, że się mylisz ;-)

D, DS, DL, Kastoda czy Kadysz - wszystkie jak czytam (i sam stwierdzam) mają problemy z FF/BF. Część z Was pisze, że wydumane ale ja niestety nie mogę się z tym zgodzić. Wystarczy test na focuschart i wszystko jasne. Może przy streetshooterce czy fotach "u cioci na imieninach" nie jest to istotne, ale dla mnie, gdy zwykle mam "głębie" rzędu 2-3cm, jest to kluczowe!

[ Dodano: 2007-01-18, 10:35 ]
r0man napisał/a:

Cała ta sytuacja zaczęła mnie męczyć, więc, żeby się ostatecznie przekonać o co chodzi, zrobiłem następujący test


Wg mnie ma to sens, co w 3kolorowym teście wykryłeś. Brawa za pasję badacza :D
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man, a gdybys tak dla kazdego zdjecia (koloru swiatla) ustawial custom WB przed celowaniem AF?
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek napisał/a:
r0man, a gdybys tak dla kazdego zdjecia (koloru swiatla) ustawial custom WB przed celowaniem AF?


sprawdzę wieczorem i napiszę co i jak.

szczerze mówiąc wątpię - przecież robię na AWB więc puszka sobie sama WB ustawia
AF z tych ustawień raczej nie korzysta

juz nie mówiąc o tym, że nie po to robię RAW, żeby się WB stresować ;-)

pozdrawiam

r0man
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
AWB jest ograniczone do zakresu 4000K - 8000K , a to jest niewiele i nie obejmuje nawet swiatla zarowego (3200K)
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
valdi99 napisał/a:

Wg mnie ma to sens, co w 3kolorowym teście wykryłeś. Brawa za pasję badacza :D


dziękuję za uznanie ;-)

dla mnie ważne jest jedynie ustalenie czy jest co naprawiać.

świadomość, że może byc dobrze a nie jest, bo puszka wymaga serwisu trochę by mnie męczyła (nie lubię jak mi coś nie działa) i pewnie bym ją wysłał do naprawy.

z drugiej strony nie wszystkie moje doswiadczenia z serwisami elektronicznymi są udane.
dla przykładu: gdy pojawiły się na rynku pdtwarzacze dvd kupiłem sobie Panasonica i jak to z wczesnymi modelami bywa, miał on problemy z niektórymi płytami. serwis nie tylko go nie naprawił, ale wręcz popsuł - po paru podejściach sie poddałem a niesmak pozostał mi do dziś. od tego czasu wole nie stawiać serwisu przed zadaniami, które moga ich przerastać ;-)

jezeli jest to cecha tego body, to trudno - imho da sie z tym żyć a wiedząc o problemie można unikać jego występowania.
poza tym wierzę w Pentaxa - liczę, że poprawią to firmwarem.

aby to jednoznacznie rozstrzygnąć, w dalszym ciągu zachęcam innych do wykonania testu przy kolorowym oświetleniu

pozdr

r0man

[ Dodano: 2007-01-18, 11:39 ]
Bronek napisał/a:
AWB jest ograniczone do zakresu 4000K - 8000K , a to jest niewiele i nie obejmuje nawet swiatla zarowego (3200K)


no fakt masz rację.

poza tym awb aparat oblicza i aplikuje dopiero na etapie odczytu matrycy.
gdy ustawia AF, to jeszcze nie wiadomo co wyjdzie z naświetlenia (np. w mieszanym oswietleniu flash + zastane)
tak czy owak spróbuję potestować - przynajmniej nauczę się ustawiać custom wb ;-)
za oknem pada, więc ze zdjęć w plenerze i tak nici :-(

pozdrawiam

r0man

[ Dodano: 2007-01-18, 11:45 ]
no właśnie sie złapałem na błędzie w rozumowaniu

skąd niby puszka ma wiedzieć, jaki jest kolor swiatła w momencie ustawiania ostrości.
przecież matryca nie widzi sceny.

w tej sytuacji potrzebny byłby dodatkowy czujnik, którego raczej nie ma

no to na korekcję firmwarem nie ma co liczyć :-(
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man, nie wiem jak dziala AWB w typowych DLSRach, a co dopiero szczegoly odnosnie budowy K10D, ale wydaje mi sie ze czujniki automatycznej ekspozycji (TTL umieszczone za pryzmatem) mialyby wystarczajace dane zeby ustawic (automatycznie) WB przed nacisnieciem spustu migawki. Czyli teoretycznie jest mozliwe ze AWB dziala odpowiednio wczesnie. Ale lepiej i tak polegac na recznym ustawieniu WB, tylko jezeli WB tak mocno wplywa na dzialanie AF to ... dziwne.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
A czujniki AF w ogóle maja dane o kolorach? bo mam wrażenie, że żadnych filtrów w rodzaju stosowanych w matrycach bayerowskich przed czujnikami AF nie ma. Czujnik zatem nie wie jaki jest kolor światła. Ustawienia balansu bieli sa wykorzystywane dopiero w momencie tworzenia pliku jpg - zatem mogą byc one w przypadku AWB wyliczone z danych zarejestrowanych podczas ekspozycji pzrez matrycę.
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek: pytanie tylko, czy to wb wpływa na AF i czy to przypadkiem nie AF ma problem techniczny - np z różnym katem załamania swiatła o różnej barwie
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man napisał/a:
pytanie tylko, czy to wb wpływa na AF
no wlasnie to jest najbardziej podejrzane. A moze Twoje szkielko jest nie teges, i ma potezna aberacje chromatyczna, czyli bardzo rozne zalamanie swiatla na roznych dlugosciach? Ew. taka sama przypadlosc ukladu optycznego AF, hm ...
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek: szkiełko kupiłem używane więc nie wykluczam, że odbiega jakością od normy - nie wiem czy ktos przy nim nie majstrował. zdjecia wyglądają ok, ale tak naprawde nie mam porównania z innymi a ostrość na 1,7 choć niezła, to na kolana nie powala.
przyjrzę mu sie pod kątem aberracji chromatycznej i może wrzuce jakieś sample do waszej oceny czy mieści sie w normie.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man, tylko nie wiem kto moglby to ocenic :-/ Bo o ile ocenic szklo mozna stosunkowo latwo (w tym przypadku tylko na pelnej przeslonie) to jego wplyw na AF jest owiany mgla tajemnicy.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Kwestia wpływu CA na system AF mogłaby być rzeczywiście istotna. Obydwie 50/1.4, które testowałem miały sporą aberrację chromatyczną przy przysłonach 1.4-2.0 (właściwie, to nie wygląda to jak typowa CA do jakiej jestem przyzwyczajony, raczej jak takie mgliste niebieskie przesunięcie/poświata na kontrastowych krawędziach - nie wiem jak to lepiej opisać), Oczywiście, najbardziej widoczne jest to przy 1.4 i zmniejsza się z przymykaniem przysłony. Wyobrażam sobie, że coś takiego może ogłupiać system AF. Tylko, że to nie wyjaśnia kwestii wrażliwości systemu na naładowanie baterii. Podobnie jak nie wyjaśnia tego dlaczego problem zniknął u mnie mimo tych samych warunków oświetleniowych.
BTW, moja puszka ostrzy dobrze również w innych warunkach oświetleniowych, chociaż rzeczywiście, przy świetle dziennym chyba raczej udałoby mi się uzyskać BF, niż FF...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Tylko, że to nie wyjaśnia kwestii wrażliwości systemu na naładowanie baterii
Hm.. tylko u mnie bateria była full, potem nagle pokazała sie połowa, zrobiłem może ze trzy fotki i aparat wyświetlił, że bateria jest rozładowana. To kiedy ty zdażyłeś zrobić te fotki testowe ? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach