suczong  Dołączył: 26 Paź 2008
7- fajne zimne kolory, 6- przydałoby się trochę mniejsze nasycenie zieleni, streety też się podobają, ale nie wypowiadam się bo to nie moja działka :-)
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Dziekuję Panowie za podpowiedzi. Co do makra to rzeczywiście, zdaję sobie sprawę, że z łatwością można znaleźć lepsze, ale jak na sprzęt którym to robiłem to efekty są wydaje mi się nie najgorsze, w każdym razie zdarzało mi robić o wiele gorsze. Może teraz z cyfra będzie trochę lepiej bo będzie można więcej poeksperymentować, zobaczymy.. Makro to świetna zabawa, kto nie próbował to polecam, szczególnie, że pora roku odpowiednia i robactwa pod dostatkiem :)
BartekKw, co do BW 1-dynki to zdaję sobie sprawę, że nie jest idealnie, na pewno spróbuję poprawić w niedalekiej przyszłości. W wywoływanie RAWów bawię się dopiero od tygodnia, na razie mam sporo problemów z dobieraniem balansu kolorów itp.
Ryve - Ja w zdecydowanej większości przypadków mam na odwrót - wydaje mi się, że zdjęcie jest dobre, a po weryfikacji okazuje się, że jednak nie :) Sprawa tym bardziej się komplikuje kiedy tak jak ja w przypadku pierwszej serii, jest się emocjonalnie związanym z modelką :)
Pozdrawiam.

No i poprawiłem :) oto rezultat, chyba jest sporo lepiej.. jak myślicie?
 
MichalR
[Usunięty]
imho na ostatnim jest sporo gorzej zamiast lepiej. tu gdzie przydalby sie szczegol, czyli na wlosach z lewej, obrobka spowodowala ze pojawila sie czarna plama. oryginal jest fajnie miekki, po obrobce zdjecie stwardnialo na tyle ze przy dluzszym patrzeniu bola oczy. za ostro je imho potraktowales. pozostale zdjecia - najlepsza 9tka, na reszcie sa za duze szumy, sprawiajace wrazenie niezamierzonych, ktore je z deczka oslabiaja technicznie.

pozdrawiam
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Faktycznie chyba przegiąłem, wersja pośrednia: ( na przyszłość trzeba w delikatniejszym świetle portrety robić to nie będzie tyle problemów z kontrastem) :)

 
MichalR
[Usunięty]
better :-B

pozdrawiam
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
martinnezzz: a Ty nie nauczyłeś się jeszcze, ze gdzie polaków trzech, tam cztery opinie? ;-) słuchać dobrych rad należy, ale swoje zdanie też trzeba mieć.

to nie jest aluzja do tego zdjęcia i jego wariantów. ot po prostu mi się skojarzyło.

by the way: ostateczna wersja jedynki ze wszystkich zaprezentowanych podoba mi się najbardziej. ale to szczegół. podoba mi się zdjęcie a zbiór pikseli jest tematem wtórnym*

* nie dotyczy zdjęcia przedostatniego (czyli z czarnymi plamami na włosach).
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Heh, no tak wiem Ryve, ale akurat w tym wypadku Michal dobrze podpowiedział. No to na razie ostatnia seria, takie weekendowe pejzaże. Przy czym 13 nie jestem do końca pewien, możliwe że to zwykły pstryk, ale wystawiam, może ktoś coś podpowie. Pozdrawiam i dziękuję za komentarze!

10.



11



12



13.a



13.b

 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Ostatnia wersja 1-ki dużo lepsza. Landszafty niestety nie budzą emocji.
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
Nie najgorsze te ostatnie widoczki.12 i 13a podobają mi się,na 12.mz.brakuje czegoś na pierwszym planie,żeby zawiesić oko.Natomiast 13a.uważam,że ma spory potencjał.Ja na Twoim miejscu poszedłbym dalej polem i poszukał takiego miejsca gdzie "elektryka"i drzewa nie wchodziłyby w kadr.Skupiłbym się tylko na łanie zboża i niebie(podoba mi się proporcja kadru).Jak masz możliwość to udaj się w to miejsce,pstryknij i wstaw do oceny,bardzo lubię takie swojskie klimaty.A propo obróbki to ja wolę zdecydowanie 13a.Pięknie wyszło zboże.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Bartek - mógłbyś rozwinąć. Nie budzą emocji czyli nie podobają się? Co jest dokładnie nie tak? Głównie chodzi mi o 10 i 11. Może nie są to arcydzieła, ale wydawało mi się, że są całkiem niezłe. Ale nie wykluczam, że się mylę, tylko chciałbym poprawić na przyszłość poprawić błędy jeśli jakieś popełniłem :)

Andrzej - Dzięki za opinie.Przy 13 niestety nie miałem już zbytnio czasu łazić i szukać kadru bo było robione tuż przed zachodem, a dodatkowo przemokły mi buty :)
Ale na pewno wrócę tam jeszcze i poszukam jakiegoś ciekawszego ujęcia.
Pozdrawiam!
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
martinnezzz napisał/a:
Bartek - mógłbyś rozwinąć. Nie budzą emocji czyli nie podobają się? Co jest dokładnie nie tak? Głównie chodzi mi o 10 i 11. Może nie są to arcydzieła, ale wydawało mi się, że są całkiem niezłe. Ale nie wykluczam, że się mylę, tylko chciałbym poprawić na przyszłość poprawić błędy jeśli jakieś popełniłem :)



Racja...powinienem uzasadnić ;-) Podkreślam że jest to czysto subiektywne odczucie
Zasadniczo mz fotografowianie łanów zboża wprowadza pewiem nieład w kadr - jest ich tak dużo że trudno się skupić na wątku przewodnim. Poza tym nie należę do wielbicieli tego typu tematyki. I tak :

10 - linia wysokiego napięcia poprowadzona centralnie przez kadr nie wydaje mi się interesującą......BW nie jest złe ale w dolnej części kadru chyba przedobrzyłeś z kontrastem. Na niebie lekki przepał (lub to kwestia monitora)

11 - taki wakacyjno-wycieczkowy pstryk do albumu. Zasadniczo brakuje troche światła mz

12 - chmurki przepalone i te łany.... :-/ Zdjąłbym ewentualnie troche koloru bo bije po oczach

13a - lepsze niż 13b ale ponownie łany.....Co prawda jest troche urozmaicenia w postaci drogi, drzew i dość ciekawego nieba - dlatego to zdjęcie jest najciekawsze z serii. Podział kadru nie budzi zatrzeżeń.

To tak okiem laika ;-) :-B
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ostatnia seria krajobrazowa jest całkiem, całkiem. Niezłe bw. 13 chyba najlepsza z setu,
13b ciekawe spojrzenie na tonację, podoba się. Mz brakuje na łanach minimalnie kontrastu podkreślającego ich fakturę. Może warto popróbować stworzyć kompozycję z tymi wygniecionymi śladami po kołach by prowadziły wzrok, budowały jakieś rytmy i plany.
Krzaczory po lewej i energetyka po prawej nie służą kadrowi na plus.
Ogólnie podobają mi się kolory jakie osiągnąłeś.
Kolega dobrze kombinuje i czekam na następne zdjęcia :-B
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Bartek, White, dzięki wielkie za komentarze, na prawdę sporo dla mnie znaczą i dają do myślenia. Muszę staranniej dobierać kadry i poświęcić więcej czasu na przemyślenie i zaplanowanie zdjęcia. Jestem w gorącej wodzie kompany i często robię zdjęcia nie do końca będąc pewny kadru ale z nadzieją, że może coś wyjdzie. Widzę, że takie coś daleko mnie nie zaprowadzi, przynajmniej nie w krajobrazie i podobnych. Postaram się robić mniej zdjęć, ale bardziej nad każdym myśleć chociaż przyznam, że cyfrówka i brak ograniczeń co do liczby zdjęć do tego nie zachęca :)
W sumie mam cyfrę od tygodnia to pewnie taka początkowa fascynacja spowodowana brakiem ograniczeń i z czasem minie :)

1-dynka po raz kolejny, chyba ostatni.



[ Dodano: 2009-07-31, 10:47 ]
2 klatki z wczorajszej wyprawy nad jezioro. Co myślicie o nich? Jak BW?

14.



15.


[ Dodano: 2009-07-31, 14:39 ]
I jeszcze jedna, hmmm chyba nikt nie widzi że dodałem zdjęcia :/

16.

 
korpek  Dołączył: 31 Lip 2009
Fajne. Tak wygląda konwersja do B&W w K100D ?
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Nie jest najlepiej:

14 - coś przedobrzyłeś z obróbką - spójż na postać skrajnie prawą - przepadł zakres tonalny. Przepał centralnie na niebie mocno razi. Trzy pozostałe osoby rozmazane i zniszczone obróbką. Pomost nieostry...Kadr i ucięty słupek po prawej

15 - przepaliłeś kamienie na I planie, utraciłeś szczegóły w tle. Jest też coś z obróbką co widać na tafli wody w miejscu gdzie powinna być przezierna z brzegu

16 - kadr nieciekawy a zarazem tematyka mz.....brak kontrastu na I planie. Woda przelewa sie na lewo
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Co do obróbki to używałem metod stosowanych przez Martina Hensona opisanych na http://www.digital-monochrome.co.uk/ to jest zwiększanie kontrastu poprzez ekstremalne użycie USM a potem maskowanie obszarów w których powoduje to problemy, oraz zwiększenie kontrastu poprzez dodge and burn. Najbardziej interesuje mnie właśnie fotografia czarno-biała, a efekty które dają metody typu channel mixer itp (przerobiłem chyba wszystkie) średnio mnie satysfakcjonują - lubię duży kontrast. Była to pierwsza próba więc wyszło jak widać ...
Rzeczywiście na 14 nie udało się uniknąć przepału, ale na 15mi się, że nie przepaliłem, no może w 2 małych punktach na 2 kamieniach. Co do wody to nie wiem dokładnie o co chodzi, ale możliwe, że to przez polar,który użyłem do zredukowania odblasków na wodzie.
W zasadzie w ciemni cyfrowej mam małe doświadczenie, ale chciałbym nauczyć się robić dobre, kontrastowe BW, a wydaje mi się, że ta technika na to pozwala. Oczywiście dzięki za cenne uwagi Bartek - myślisz, że powinienem na razie odpuścić sobie zaawansowaną obróbkę typu maskowanie i dodge and burn i skupić się na czymś innym?
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
mysle ze powinienes wykorzystac funkcje filtra BW w wersji CS3 - czyli funkcja black&white i obrobka czerni na poszczegolnych kanalach. Do tego selektywna czern i biel, gradient i bedzie dobrze ... :-B
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
BartekKw napisał/a:
mysle ze powinienes wykorzystac funkcje filtra BW w wersji CS3 - czyli funkcja black&white i obrobka czerni na poszczegolnych kanalach. Do tego selektywna czern i biel, gradient i bedzie dobrze ... :-B

dokładnie tak zgadzam się z BartekKw po tych zabiegach wychodzi bardzo dobre BW.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Podszedłem jeszcze raz do obróbki 15stki. Niektórych szczegółów nie da się już chyba uratować, ale zrobiłem co się da. Wiem że pierwszy plan jest na tym zdjęciu nieciekawy ( te betonowe wzorki :/ ). Głównie chodzi mi o uzyskanie poprawnego BW. Jak zawsze dzięki za uwagi, bardzo mi one pomagają w nauce :-B

Poprawiona 15 :

 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
Moim skromnym amatorskim okiem to BW na 15.(tej pierwszej jest chyba lepsze).Faktem jest,że na poprawionej jest znacznie lepsze niebo ale piasek i woda wyszły nijakie(dużo lepsze na pierwszej).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach