mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Największa karta do K100D
Mam pytanie do użytkowników K100D. W instrukcji obłsugi przykładowe ilości zdjęć przy róznych formatach sa podawane dla kart SD do 1 GB. Czy ktoś uzywa karty o większej pojemności? Czy K100D łyka wszystko? Jakiej największej karty używacie? Czy mieliście jakiekolwiek problemy w przypadku próby z duzymi kartami? Ja mam na razie zwykłą 512-stkę, ale zamierzam sobie dokupić cos porządniejszego, nie chcę jednak potem żałować, jeśli miałaby nie działać. Jakie modele kart polecacie? Nie chodzi mi o oszczędność, moge wydać więcej. Zależy mi na szybkości, niezawodności i dużej pojemności. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Po upgrade do najnowszej wersji firmware powinien łykać bez problemu karty ponad 2 GB.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tego co się orientuje to do 2GB chyba normalnie a po upgradzie firmware i rozszerzeniu funkcjonalności o obsługę kart SD HC sporo więcej (na razie chyba maksymalna pojemość na rynku to 8GB). Więcej w wątku http://manufactura.home.p...opic.php?t=1159
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
gdzieś czytałem, że 8GB działa w kasetce bez zastrzeżeń, ale gdzie to było to już nie pamiętam.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Mi karta 4 GB działała z firmware w wersji 1.00, gdzie teoretycznie nie powinna. Ważna rzecz: karta nie miała napisu SDHC i nie była sprzedawana jako SDHC. Bawiłem się w ten sposób PQI, zanim padła, a potem przez chwilę Goodramem. Później zrobiłem aktualizację firmware'u do 1.01 i tak mi zostało.
Znalezione tutaj:
http://www.fotal.pl/druku...?PHPSESSID=e55e

"Karty SDHC wyglądają identycznie jak karty SD, jednak nie są kompatybilne wstecz. Dzięki zaawansowanej technologii są wstanie pomieścić dużo większe ilości danych. Norma SD 1.1 pozwalała na budowę kart do 2GB przy czym powstawały również karty SD 4GB, natomiast SDHC według specyfikacji 2.00 określa maksymalne pojemności już na poziomie 32GB."

Czyli da się kupić kartę 4 GB zgodną wstecz ze starym standardem SD.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Krzychoo, tam wcale nie pisze że te karty 4GB były zgodne ze standardem, natomiast wyraźnie pisze że standard SD 1.1 zezwalał na max. 2GB. Z tego wniosek że karty SD 4GB, mimo że były (są?) dostępne, to nie są zgodne ze standardem SD 1.1 .
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Krzychoo - działać mogła, ale prawdopodobnie jej "widziana" pojemność wynosiła ok. 2 GB.

Pozdrówka
Marucha
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Bronek, masz rację. Po prostu teoria swoje a życie swojej. Sprawdziłem w praktyce i dzielę się wiedzą.
Marucha-widziana była poprawna pojemność, aparat pokazywał tyle samo RAW'ów co teraz po aktualizacji firmware'u.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Krzychoo, to co sprawdziles to nazywa sie "konkretna karta o pojemnosci 4GB dziala w konkretnym urzadzeniu obslugujacym karty SD". A nie "karta jest zgodna ze standardem SD i ma pojemnosc 4GB". Pomiedzy dzialaniem konkretnego urzadzenia w konkretnych warunkach, a zgodnoscia ze standardem, jest kolosalna przepasc. Uwierz mi, zajmuje sie standaryzacja (w BSI oraz ISO) poniekad zawodowo.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Oki Bronek. A zatem informuję, że nie do końca zgodne ze standardem SD karty PQI 4 GB i Goodram 4 GB (obie bez oznaczeń SDHC i prawie na pewno nie wykonane w tym standardzie) działały na moim K100D z firmware 1.00.
 
login7  Dołączył: 19 Sty 2007
Witam wsiech jestem tu nowy aparat i karta kupiona dzisiaj rano :D
Po aktualizacji firmware K100D z 1.00 do 1.02 karta SDHC A-Data x150 4GB widziana prawidłowo - wcześniej error ( na 8GB mnie nie stać i tak przydebeciłem ale podobno 8 GB ma chodzić )
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
login7 napisał/a:
Witam wsiech jestem tu nowy aparat i karta kupiona dzisiaj rano :D
Po aktualizacji firmware K100D z 1.00 do 1.02 karta SDHC A-Data x150 4GB widziana prawidłowo


Kolega może z Radomia? bo była niezła wyprz. też kupiłem ale wieczorem i już ostatnią sztukę :-) chociaż do Radomia mam 100km. :-D

Ale pytanie - czy w aktualizacji są jakieś haczyki czy nawet laik sobie poradzi? i w jaki jest orientacyjny czas zapisu jpg,raw. dla tej karty

Byłoby super jakbyś to zmierzył tak jak koledzy powyżej.

dzięki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
marcin711, główny haczyk w aktualizacji to naładowane akumulatory i nie przerywanie póki napewno nie skończy. Reszta zgodnie z opisem załączonym w paczce.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
plwk, może (ale nie musi) być jeszcze jeden haczyk - przyzwoita karta która na pewno nie przekłamuje danych. Teoretycznie plik firmware powinien mieć sumę kontrolną, ale 1. w naprawdę złych warunkach (dużo błędów i dużo pecha) suma może się zgadzać mimo że firmware jest uszkodzone 2. nie wiadomo czy na pewno ta suma kontrolna jest. W praktyce, jeżeli zdjęcia na karcie zapisują i odczytują się bez problemów to nie ma o czym myśleć. Ale, jeżeli karta jest nowa, czyli niesprawdzona, to ... ostrożnie.
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
Dzięki na razie się oczywiście bawię, super sprawa ostre zdjęcia przy 1/4 sek.

gorzej z balansem w pomieszczeniu, światło mieszane dzięki SR mogę robić z ręki i bez lampy ale kolory :-( w życiu takich nie widziałem.

pokazuje mu białą kartkę i jest trochę lepiej ale to jeszcze nie to.

pozdro Marcin
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Kolega może z Radomia? bo była niezła wyprz. też kupiłem ale wieczorem i już ostatnią sztukę chociaż do Radomia mam 100km.

Ja jechałem przedwczoraj 250km w jedną stronę - do Krakowa też po ostatnią sztukę na wyprzedaży :mrgreen:
Cytat
Dzięki na razie się oczywiście bawię, super sprawa ostre zdjęcia przy 1/4 sek.

Yep, a wszędzie piszą, że "cudów się oczywiście po SR nie można spodziewać" :-) Dla mnie to jest, no może nie "cud", ale, powiedzmy, "solidny wypas". Rękę mam raczej stabilną i w lekkiej hybrydzie, którą do tej pory psrykałem, spokojnie dawałem radę na 1/25. Teraz ostre 1/6 - 1/8 to norma. A w kadyszce podobno jeszcze lepiej.
Cytat
gorzej z balansem w pomieszczeniu, światło mieszane dzięki SR mogę robić z ręki i bez lampy ale kolory w życiu takich nie widziałem.

Nie używaj Auto WB w pomieszczeniach - brakuje mu skali - ustawiasz ręcznie na "żaróweczkę" i jest gites. A najlepiej pstrykaj w rawach ;-) Ma to też inne zalety, w tym jedną niespodziewaną (przynajmniej przeze mnie). Zauważyłem, że przy dużej czułości i dłuższych czasach pojawiają się niestety hot pixele - z tego, co czytałem w sieci to raczej norma w tego rodzaju matrycach. Ale no problemo - PPL je wszystkie przy wywoływaniu rawów pięknie usuwa :-D
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
bEEf, - super optymizm.... podziwiam... :mrgreen: duże :-B dla Ciebie!!!
 
login7  Dołączył: 19 Sty 2007
Do aktualizacji polecam zasilacz 8-) ( około 50 zł, do aktualizacji softu + nauka obsługi w zaciszu domowym :lol: po co męczyć bateryjki ) i akumulatorki w body ( jakby elektrownia nagle zgasła) jestem z okolic Grodziska Mazowieckiego >>> byłem w najmniej lubianym markecie -> MM w Wawie i wybuliłem 2200 za ostatnią sztukę. Co do haczyków to brak jak na moje oko, >>> ściągasz soft, rozpakowujesz, wgrywasz na kartę, wciskasz MENU na body i przy wciśniętym dajesz power ON, zapodajesz by zmienił soft, cierpliwie czekasz aż zacznie mrygać że skończył, dajesz power OFF, dajesz power ON i masz nowy firmware .... zapodajesz kasetce SD-ka 4GB lub 8GB formatujesz i używasz - koniec.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
login7 napisał/a:
Do aktualizacji polecam zasilacz 8-)
Nie przesadzajmy :-) . Robiłem już ładnych parę razy updatów w DS i K100D, wystarczyło mieć naładowane akku.
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
bEEf napisał/a:

Ja jechałem przedwczoraj 250km w jedną stronę - do Krakowa też po ostatnią sztukę na wyprzedaży


to podziwiam :-o

bEEf napisał/a:

Nie używaj Auto WB w pomieszczeniach - brakuje mu skali - ustawiasz ręcznie na "żaróweczkę" i jest gites.


jakoś ta żaróweczka nie zawsze mnie przekonuje, czasem biała kartka daje lepsze rezultaty
ale dzięki poćwiczę.

Login7 - dzięki za instrukcję

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach