folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Moje problemy z K-7.
[dokleiłem tu problemy folaba z temtu o k7, których kontynuacją jest ten wątek]

Wymieniłem korpus na nowy bo nie mogłem uwierzyc że AF może byc mniej dokładny niż w K100d ,niestety wychodzi na to że właśnie tak jest :evil: Może pokaże porównanie do K100.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
folab napisał/a:
Wymieniłem korpus na nowy bo nie mogłem uwierzyc że AF może byc mniej dokładny niż w K100d ,niestety wychodzi na to że właśnie tak jest Może pokaże porównanie do K100.


Raczej to te tamrony. AF k-7 jest dokładny. Sprawdzałem na 4 * i 3 LTD.

PS. Oczywiście nie porównujesz bezpośrednio obrazka z matrycy 6mpix i 14mpix tylko ten większy bardzo dokładnie zmniejszyłeś do 6 megapikseli... ?

 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Czy obiektyw powinien idealnie,co do milimetra ostrzyc z minimalnej odległości,czy raczej należy brac pod uwagę odległości średnie i do takich odległości kalibrowac szkło ?Może tak byc że konkretne szkło trochę słabiej ostrzy z minimalnej odległości a przy większych już dobrze ?
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
folab napisał/a:
Może tak byc że konkretne szkło trochę słabiej ostrzy z minimalnej odległości a przy większych już dobrze ?


Przy mniejszych odległościach jest mniejsza głębia ostrości i bardziej widoczny błąd.
Dla obiektywu 50mm i przysłony 2.8 ustawionego na 1m - GO wynosi 4cm a ustawionego na 3m - GO wynosi 40 cm.

Zatem według mnie jakakolwiek kalibracja szkieł ciemniejszych niż f1.4 nie ma sensu. A te jasne, tylko i wyłącznie w przypadku wyraźnego nietrafiania z bliskiej odległości.
Tak zwany FF czy BF na obiektywach szerokokątnych to jest albo mit, albo wina fotografa. GO dla obiektywu 16mm, przysłony 2.8, ustawionego na odległość 3 metry wynosi od 1.81m do 8.81 m, a zatem 7 metrów. Nie wierzę ani w tak duży FF ani BF. Nie wierzę też aby jakakolwiek kalibracja potrafiła skalibrować obiektyw, który nie trafia w takich warunkach. Jedyne w co wierzę to w malkontenctwo i/lub dyletanctwo obsługującego aparat ;-)

PS. Ewentualnie w faktyczną usterkę szkła/korpusu.

PS2. Często obarcza się przypadłością BF obiektyw sprawny z racji tego, iż wielu miłośnikom fotografowania kartek z kreskami wydaje się, iż ostry obszar powinien być dokładnie na środku głębi ostrości. Oczywiście tak nie jest.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
folab napisał/a:
Czy obiektyw powinien idealnie,co do milimetra ostrzyc z minimalnej odległości,czy raczej należy brac pod uwagę odległości średnie i do takich odległości kalibrowac szkło ?

Tak w kwestii formalnej - fotografujesz ze statywu oczywiście?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
sołtys napisał/a:
Tak w kwestii formalnej - fotografujesz ze statywu oczywiście?


Te z bliska jak najbardziej,te dalekie nie,ale tak samo dla porównania robię Kasetką i z bliska k100D i K7 trafiają dokładnie tak samo a z kilkudziesięciu metrów K7 przesówa strośc wstecz,obiekty mieszczą się jeszcze w GO ale praktycznie za każdym razem K7 z większej odległości ustawia bardziej przed ,czemu ?
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
folab napisał/a:
K7 przesówa strośc


przesuwa ostrość ;-)


Zawsze tak jest, że po nastawieniu na jakąś odległość więcej "ostrego" obszaru w GO powinno znajdować z tyłu niż z przodu. Czasami nie wiedząc podstawowych rzeczy, nie warto zabierać się samodzielnie za kalibrację szkieł, bo można zrobić więcej złego niż dobrego ;-)
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Jacek S napisał/a:
Zawsze tak jest, że po nastawieniu na jakąś odległość więcej "ostrego" obszaru w GO powinno znajdować z tyłu niż z przodu.

Dokładnie tak,a w przypadku k7 jest odwrotnie,więcej z przodu.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Moje problemy z K7.
Oj mam tych problemów co nie miara,na początek takie coś,mój Tamron 17-50 delikatnie zaliczył glebę i bardzo powoli ostrzy na ogniskowej 17mm ale wystarczy przesunąnąc na 17,1 i pracuje normalnie ,no właśnie normalnie to on pracuje z K100D natomiast z K7 raz normalnie a za chwilę męczy się szuka ostrości i potwierdza kompletnie nie ostre zdjęcie wręcz rozmyte ,dziwne ,ktoś rozumie czemu tak ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak działają z nim obiektywy, które nie zaliczyły gleby?
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
ale to chyba problemy ze szkiełkiem a nie z K7... ?? czy się myle... ??
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
plwk napisał/a:
Jak działają z nim obiektywy, które nie zaliczyły gleby?

Takich problemów nie ma ,są inne ,bo prubuję je idealnie skalibrowac,ale pracują normalnie.
pawgra napisał/a:
ale to chyba problemy ze szkiełkiem a nie z K7... ?? czy się myle... ??

Chyba tak bo korpus wyminiłem myśląc że to jego wina i dalej mam to samo

Przed chwilą zauważyłem jeszcze cos,bardzo nie równo pracuje ten zestaw z zewnętrzną lampą ,potrawi mocno prześwietlic,ale po podłączeniu tego obiektywu do K100 nie ma takiego problemu ona go jakoś trawi.Podłączyłem więc do k7 kita ,naświetlenie z lampą wyszło równo,bez przepałów.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tamron do remontu
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
plwk, Nie dziwi Cie że jeden korpus jest nie wrażliwy zbytnio a drugi szaleje ?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
folab moze być tak, że Kasetka ma większą tolerancję AF-a dlatego szybciej ustawia ostrość - mniej więcej. A K-7 nie toleruje takich niedokładności i próbuje ustawiać tak długo, aż będzie super dobrze.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może być to kwestia czułości
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Na to nie wpadłem,dzięki panowie. :lol:
Tym bardziej że pierścien ostrości chodzi z oporem { luz potem opór i luz }

[ Dodano: 2009-07-28, 17:21 ]
Panowie kolejny problem ,moje obiektywy z K7 nie ostrzą na nieskończonośc ,pierścien dobija do końca skali ale ostrośc jest gdzies na kilkudziesięciu metrach i dalej juz spada ostrośc,oczywiście ręczne ostrzenie nic nie zmienia,natomiast z K100 ostrośc jest tam gdzie trzeba.To wygląda jakby w k7 matryca była w innej odległości.
Tu jest ten samotyw ,fotografowane na najodleglejszy plan.
K7
http://img5.imagebanana.c...w5/IMGP1061.jpg
100
http://img5.imagebanana.c...fx/IMGP0762.jpg
To są pełne rozmiary,trochę skompresowane trzeba chwilkę zaczekac,najlepiej na dysk zrzucic i porównac.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Ja tam nie widzę żeby kasetka lepiej wyostrzyła , biorąc pod uwagę to :
Jacek S napisał/a:
PS. Oczywiście nie porównujesz bezpośrednio obrazka z matrycy 6mpix i 14mpix tylko ten większy bardzo dokładnie zmniejszyłeś do 6 megapikseli... ?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
gezeb, Obejrzyj w pełnym rozmiarze a zobaczysz że ostrośc z K7 kończy się kilkadziesiąt metrów wcześniej a było ostrzone dokładnie w to samo miejsce.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Oglądałem w pełnym , porównywałem szczególnie na kominach , inna sprawa to obiektywy (exifów nie widzę ) , sam się o tym przekonałem że nie wszystkie wyrabiają na matrycy 14tce
i te które na kasetce mi pasowały na k20 już nie zawsze się sprawują , trzeba mieć tego świadomość .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach