Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
farm, film i LV to 2 rzeczy które wykańczają baterię w trymig. Bez tego ok. 1000 kłapnięć spokojnie zrobisz.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
:?:
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
kacperAs, :?: :?:
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
Witam

Mam pytanko. Muszę z k7 kalibrować obiektywy - problem z ostrością. Podczas kalibracji *16-50 zauważyłem że ostrość zmienia się w zależności od ogniskowej, czy odległości od obiektu. Czy coś źle robię?? Ktoś zauważył taką przypadłość??

[ Dodano: 2010-04-27, 10:15 ]
Aha fota dla 31 mm
http://www.imagebanana.co...lx/IMGP3192.jpg

Fota dla 55mm
http://www.imagebanana.co...so/IMGP3193.jpg
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Jest to normalne w przypadku wiekszosci zoomow. Tzn normalnym jest ze wymagaja dokladnej kalibracji na wszystkich ogniskowych.
(przykladowo Tamrony 17-50 nie maja takiej mozliwosci - a raczej serwis w Gdansku nie ma - i trzeba sie pogodzic z odstepstwami od optymalnej ostrosci na niektorych ogniskowych, lub walczyc o wymiane )
Z 16-50 Pentaxa nie powinno byc problemu z kalibracja - a jesli bedzie, zrob foty testowe i żądaj wymiany. Mysle, ze moze to tez byc problem puszki. Tak czy inaczej - wysylaj do Pentaxa na kalibracje - powinni dojsc co jest przyczyna i poprawic.

Edit: Mario1 - jak juz robisz takie fotki to naswietl je poprawnie. Nic nie widac. Chociaz przy wywolywaniu popraw expozycje (rozumiem, ze w warunkach domowych jest za malo swiatla).
No i nie pod swiatlo!
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
mario1 napisał/a:
Witam
Mam pytanko. Muszę z k7 kalibrować obiektywy - problem z ostrością. Podczas kalibracji *16-50 zauważyłem że ostrość zmienia się w zależności od ogniskowej, czy odległości od obiektu. Czy coś źle robię?? Ktoś zauważył taką przypadłość??


Mam do ciebie pytanie i prośbę.
Pytanie: robisz oprócz zdjęć tablic testowych, jakieś inne zdjęcia?
Prośba : jesli tak, to pokaż normalne fotki, na których problem z bf/ff się ujawnia.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Sugerujesz, ze jesli na celu czarno bialym pojawiaja sie problemy, to dla celu typu twarz modela lub wlosy - bedzie dla autofokusa latwiej ?
Tutaj masz przyklad jak sie przeklada fotka z tablicy na tzn "normalna" fotke.
http://img171.imageshack....bliska5516.jpg/
(z bliska na f/1.4, z daleka na f/2.0 - Sigma 50mm HSM/1.4)

 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
elgreen słuszna uwaga
Cytat
No i nie pod swiatlo!
- dzięki za podpowiedź. Benek wieczorkiem coś poszukam - na razie jestem w pracy
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
elgreen napisał/a:
Sugerujesz, ze jesli na celu czarno bialym pojawiaja sie problemy, to dla celu typu twarz modela lub wlosy - bedzie dla autofokusa latwiej ?


Sugeruję, że jeśli ktoś chce znaleźć BF/FF w swoim aparacie to niezależnie od rodzaju body i obiektywu - znajdzie go. :lol: Znam to z autopsji. A problemy z pseudo BF/FF, spowodowane np. wielkim punktem AF w Pentaksie, albo testowaniem w słabym świetle kiedy każdy aparat lubi zbzikować to już klasyka. ;-)

Po prostu wychodzę z założenia, że aparat słuzy do robienia zdjęć, a nie do testowania. Toteż gdy podczas normalnego codziennego użytkowania zauważamy, że coś nie gra z ostrością, wówczas zaczynamy się martwić i robimy testy. I to solidne testy - statyw, różne rodzaje światła, używany tablic testowych ustawionych równolegle do płaszczyzny matrycy (vide testy optycznych) itp. itd.

A w wypadku mario1 chyba ten pierwszy etap został pominięty. Bo na razie wiemy tylko tyle, że mario1 ma problem z BF/FF w dwóch zaprezentowanych zdjęciach testowych. A nie wiemy jak się aparat sprawdza u niego w praktyce. ;-)

[ Dodano: 2010-04-27, 11:38 ]
mario1 napisał/a:
Benek wieczorkiem coś poszukam - na razie jestem w pracy

Poczekam. :mrgreen:
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
To nie tak do końca Benek kalibrować aparat zacząłem w momencie jak stwierdziłem, że niestety w porównaniu z moim K20, K7 wypadła naprawdę blado. Jedyny plus to to że naprawdę nie przestrzela ostrości "tak z głupia"...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
mario1 napisał/a:
To nie tak do końca Benek kalibrować aparat zacząłem w momencie jak stwierdziłem, że niestety w porównaniu z moim K20, K7 wypadła naprawdę blado.


A to bardzo przepraszam. :oops:

Swoją drogą dziwię się, że w k-7 + 16-50 masz problemy z AF/BF. Wrzuć wieczorem koniecznie jakieś normalne zdjęcia, chętnie je zobaczę.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
Benek napisał/a:
A problemy z pseudo BF/FF, spowodowane np. wielkim punktem AF w Pentaksie, albo testowaniem w słabym świetle kiedy każdy aparat lubi zbzikować to już klasyka. ;-)


oj to się zgadza, sam taką głupotę przerobiłem, nie mówię że tak jest w tym przypadku ale Benek też ma dużo racji
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Alyjen napisał/a:
oj to się zgadza, sam taką głupotę przerobiłem


Myślisz że ja nie?! Zrobiłem jakiś czas temu sprzedawcy awanturę, że mi Sigma 10-20 na 8.0 robi BF!!!
:mrgreen:
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
Z wielkością tego czujnika to faktycznie prawda. Po kalibracji K7 widzę różnicę, co do tablic to tak wyszło przy "okazji niejako" - chciałem się zorientować czy takie odchyłki są w normie. Na pewno powtórzę proces kalibracji w weekend jest więcej czasu - może więcej światła będzie. Benek poszukam wieczorkiem fotek - wrzucę na stronę.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Alyjen napisał/a:
oj to się zgadza, sam taką głupotę przerobiłem

Każdy kto ma do czynienia z Pentaxem robi ten błąd. Iść w plener i robić zdjęcia. ;-)
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
Meggido napisał/a:
Alyjen napisał/a:
oj to się zgadza, sam taką głupotę przerobiłem

Każdy kto ma do czynienia z Pentaxem robi ten błąd. Iść w plener i robić zdjęcia. ;-)


ano :oops: drugi błąd to oczekiwanie, że da się zrobić 100/100 ostrych zdjęć biegającemu jak mały motorek 2latkowi, którego dodatkowo mamusia tak ubrała, że AF preferuje jego rączki/nóżki/cokolwiek a nie twarzyczkę, tutaj przykład akurat trafiony, ale nie ważne w co celuje AF i tak preferuje kurteczkę a myszkowanie w okolicy twarzy zwiększa tylko ryzyko że pójdzie na tło
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Bo z tym czujnikiem to kazdy zapomina jaki on wielki jest

Srodkowy czujnik to nie ten punkt co miga na matowce tylko ta okragla ramka wokol niego ;-)
edit: no i trzeba wziac poprawke, ze matowka moze byc przesunieta.

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
elgreen napisał/a:
Srodkowy czujnik to nie ten punkt co miga na matowce tylko ta okragla ramka wokol niego ;-)


A jesteś pewny, że środkowy czujnik to nie ten największy prostokąt w środku ramki? :lol:
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
No jestem, macierz czujnika pionowego i poziomego wykracza conajmniej 3 krotnie poza ten kwadrat oznaczony na matowce. Podobnie zreszta u Canona:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=5078
(opracowanie z 2005 roku)
The pixel arrays are actually three times longer than indicated by the viewfinder markings.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wychodzi na to że k-7 ma nie jedenaście a trzy punkty AF - centralny i dwa boczne.
Coś chyba pokręciłeś. :mrgreen:

P.S. Punkt centralny jest mniej więcej wielkości tego pseudokółka w środku ramki, zbudowanego z dwóch nawiasów ( ).

EDIT
Zmieniłeś obrazek - teraz wszystko już gra. Źle cię zrozumiałem. Oczywiście piszemy o tym samym. :mrgreen:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach