tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Ten biały :evilsmile:

A swoją drogą, to bardzo się zdziwiłem, jak po zresetowaniu ustawień do fabrycznych okazało się, że aparat ma ustawioną korekcję :shock: Albo reset tego nie czyści albo fabrycznie jest wpisana bezsensowna. Dobrze, że nie zrobiłem afery sprzedawcy...

 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
cholera to teraz musialem edit zrobic a nie mam juz nic do powiedzenia :mrgreen:

O juz wiem:

Wie ktos moze, czemu obiektyw skalibrowany w puszce na jedna odleglosc moze ostrzyc inaczej na inne odleglosci ?Tzn na makro jest ok, na 5metrow jest np 10cm front fokus.

Tzn z czego to wynika?
W tym opracowaniu o AF canona pisza, ze obiektywy maja ostrzyc z dokladnoscia do 1/3 glebokosci plaszczyzny ogniskowania. Ta glebokosc jest stala niezaleznie od odleglosci, na ktora sie ostrzy. Stad wiec obiektyw moze ostrzyc poprawnie z fabryczna dokladnoscia, ale np blad tej 1/3 glebokosci pl. ogniskowania moze powodowac nieadekwatnie wiekszy ff/bf na dalekich odleglosciach.
Planuje to moje gdybanie wrzucic do adekwatnego watku, ale cos czuje, ze nas zaraz wyciachaja, wiec tutaj tez zapytam :mrgreen:
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
O widzisz elgreen u mnie też widzę taką przypadłość

Cytat
Wie ktos moze, czemu obiektyw skalibrowany w puszce na jedna odleglosc moze ostrzyc inaczej na inne odleglosci ?Tzn na makro jest ok, na 5metrow jest np 10cm front fokus.


Fakt faktem że te moje "testy" :mrgreen: były robione na szybko, tuż przed wyjściem do pracy - więc nie są bardzo miarodajne. Ale takie miałem odczucie
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
mario1 - ale ty masz 2 puszki : K20D i K7 - mozesz wykluczyc przynajmniej wine puszki, bo masz porownanie
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
Wiem, wiem elgreen, dlatego dzisiaj wydrukowałem tą tablicę testową i zaczynam proces kalibracji. Na K20 *16-50 działa bardzo dobrze (nie jest to ideał - ale dla mnie wystarczająco).

[ Dodano: 2010-04-27, 14:00 ]
Mnie tylko zastanawia ta rozbieżność ostrości zależna od odległości i od ogniskowej. Przyznam się bez bicia że na K20 tego nie sprawdzałem - nie było potrzeby rozbiłem zdjęcia (głównie portrety) i było ok. Mniej więcej ostro tam gdzie chciałem. Nie myślcie że jestem jakimś onanistą "sprzętowym" ;-) . W K20 było ostro gdzie trzeba więc nie szukałem dziury w całym. Niestety przy k7 nawet współpraca z dołączonym kitem jest taka sobie - myślę że po kalibracji będzie lepiej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdzałem K-7 z posiadanymi w domu szkłami i wychodzi mi taki obraz:
1. ostrzenie manualnymi na potwierdzenie ostrości - OK
2. 3 kity - OK
3. F50/1.7 - od 1 metra do nieskończoności było OK ale do 1m był BF, dałem +1 i jest OK dla całego zakresu
4. DA 12-24 - jest BF (również z DL-em), konieczna korekta +3
5. Sigma 24-60 - jest FF (również z DL-em), konieczna korekta -8
6. Sigma 50-150 - na bliskie odległości jest FF, na dalekie OK, konieczna korekta -11 (dostępna -10) i wtedy jest OK w całym zakresie

Obie Sigmy pojechały z body do regulacji.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Fajnie miec tyle szkiel i 2 puszki :-D

Dajesz korekte -10 i mimo, iz przedtem bylo ok na daleko - nadal jest ok ?
(o Sigmie 50-150 pisze)
ps. A kity (18-55) zawsze sa ok haha :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak wychodzi, nie wiem dlaczego ale jest w porządku. Przy dalekim obiekcie trudno mi ocenić rozkład głębi ostrości ale widzę czy jest ostry czy nie.
elgreen napisał/a:
Fajnie miec tyle szkiel i 2 puszki

Mój młody ma jeszcze K100D Super :-P
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
Przeprowadziłem regulację mojej gwiazdki 16-50. Korekcja na poziomie +3 jednostek daje zaskakującą poprawę. Coraz bardziej mi się podoba AF w K7. :mrgreen: 70 mm limited - kalibracja na poziomie +7 jednostek i AF strzela w punkt. Jeszcze mnie czeka kalibracja pentax'a 35 mm i sigmy 70-200 hsm.

[ Dodano: 2010-04-27, 23:02 ]
Mam jeszcze jedno pytanie. Sprawdziłem moje pierwsze fotki programem PhotoME. Wynika z niego że aparat miał wystrzelane jakieś 200 fotek. Gdzieś na forum znalazłem info że to norma. Tak więc jak z tym jest?? Pytam, ponieważ jak kupiłem aparat, pudełko było trochę zdewastowane. Widać że nie raz je ktoś otwierał.
 

elektrorelax  Dołączył: 05 Mar 2010
Ave Pentaksiarze

Ja do Was z dwoma zapytaniami, a mianowicie:

1) odnośnie podglądu optycznego w K7. Jak powinien działać ten podgląd, bo w zasadzie jak go załączam to ginie tylko całe menu nastawien w wizjerku oraz obraz zmienie nieznacznie swoją jasność - a zatem nie zauważam żadnej istotnej zmiany. Na czy więc polega podgląd?
I czy jest właściwym, że przesuwając guzik na podgląd nie wskakuje on tylko sprężynuje przeskakując spowrotem na ON? Nie ma niestety nic o tym w instrukcji, dlatego to jak i sam podgląd sprawiają, że nie mam pewności czy dzialają poprawnie.

A drugie me pytanie dotyczy Bracketingu - czy to normalne, że każde ze zdjęć (ja wybrałem 5 z ekwiwalentem co 1.3) posiada inną wartość przysłony? Przecież zmienia to ostrość w poszczególnych płaszczyznach tj zmienia się GO. Czy nie wpływa to zatem na wynik nałożenia tych zdjęć do kupy, w celu np. wywołania HDRa? Robiłem kiedyś Bracketing fuji s9600 i wydaje mi się że wartość przysłony każdego zdjęcia pozostawała ta sama tylko czas migawki się zmieniał.

dzięki za rozwianie wątpliwości mych. PZDR.
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
elektrorelax napisał/a:
odnośnie podglądu optycznego w K7

A przy jakiej przysłonie sprawdzasz ten podgląd, bo na pełnej dziurze lub zbliżonej do pełnej nie zauważysz różnicy, ale zmień na np. f10 i skieruj na jakiś obiekt oddalony od tła to zauważysz różnicę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
elektrorelax napisał/a:
A drugie me pytanie dotyczy Bracketingu - czy to normalne, że każde ze zdjęć (ja wybrałem 5 z ekwiwalentem co 1.3) posiada inną wartość przysłony?

Rób w trybie Av to przysłona będzie jednakowa a zmieniany będzie czas.
 
mario1  Dołączył: 17 Paź 2008
Potwierdzam celność k7 (oczywiście po własnoręcznej kalibracji!!!!). Pierwsze wesele z K7 naprawdę bajka- jak ktoś będzie miał problem z AF polecam w pierwszej kolejności przeprowadzić kalibrację.

Na weselu urodził mi się inny problem. Czy ktoś miał problemy z zamiennikami zasilania do k7? Kupiłem na alledrogo zamiennik. Zrobiłem nim jakieś 500 zdjęć - sporo przeglądałem fotek na aparacie. Pokazywało mi zaledwie jedną kreskę mniej. Nagle ni z gruszki ni z pietruszki aparat się wyłączył. Po chwili włączyłem aparat na oryginalnej baterii. Włączył się bez problemu, ale przez jakieś 10 minut podczas podglądu zdjęć na krawędziach migotał mi obraz. Myślałem że bateria zrobiła mi zwarcie. Sprawdziłem miernikiem - rozładowała się do ZERA!! Po naładowaniu ładowarką zamiennik działa ok. Nie wiem co o tym myśleć.

[ Dodano: 2010-07-02, 23:43 ]
Jak jest z tym gniazdem x-sync. Na k20 działa mi bez problemu. Na k7 mi nie odpala (sprawdzałem na kilku kablach). Czy jest jakiś myk w k7 - trzeba to gniazdo uaktywnić - w menu nic takiego nie wiedzę.

[ Dodano: 2010-07-03, 09:16 ]
Sprawa z gniazdem x-sync rozwiązana. Jeżeli ktoś by miał podobny problem z K7 -niech sprawdzi urządzenia (w moim przypadku lampy, oraz nadajnik bezprzewodowy). W nadajniku, oraz w dwóch lampach na trzy, Chińczycy pomylili polaryzację gniazda. W miejscu "+" był u mnie "-". Tylko ciekawe że K20 to nie przeszkadzało??
 
Marcin_gps  Dołączył: 25 Lip 2010
Witam wszystkich!

Dołączyłem niedawno do grona posiadaczy K7. Na domyślnych ustawieniach zdjęcia porażka - mydło, niedoświetlone, dziwne kolory. Kalibracja AF +3, ustawienie kolorów na neutralne i olanie trybów auto/P daje przyzwoite rezultaty. Chciałbym jednak skonsultować kilka ustawień z doświadczonymi użytkownikami:

1. PEF/DNG - jest jakaś różnica jakościowa, czy liczy się tylko kompatybilność kontenera z oprogramowaniem?
2. Shake Reduction on or off? U siebie nie widzę żadnych korzyści tej funkcji, ba, jest wręcz gorzej z włączoną stabilizacją. Jakie są Wasze doświadczenia?
3. Na dniach kupuję obiektyw SMC Takumar 55/1.8. Co muszę zmienić w ustawieniach aparatu, by móc korzystać z tego szkiełka?

Wybaczcie lamerskie pytania. Z góry dzięki za odpowiedź :-B

pozdrawiam,
Marcin
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
1. PEF/DNG nie ma różnicy jakościowej.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Marcin_gps,

Na pewno wiele zyskasz, jak przeczytasz instrukcję obsługi.
 

Bhp  Dołączył: 28 Maj 2010
Witam

Ja mam problem ( tak sądzę ) z przednim e-pokrętłem mianowicie jak jest np na Tv 1/6400 i zaczynam nim krecic w lewo, bądź w prawo by zmniejszyć to zaczyna mi skakac np do 1/5000 potem 1/8000, albo też nie chce w ogóle zaskoczyc. Czy też tak macie czy mam wysłać aparat na gwarancję ? Potem mogę wrzucić filmik jak to u mnie wygląda.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
jorge.martinez napisał/a:
Na pewno wiele zyskasz, jak przeczytasz instrukcję obsługi.

Eh, RTFM... ;-)
 
Marcin_gps  Dołączył: 25 Lip 2010
Dokładnie, recepta na wszystko. Szkoda tylko, dlaczego nie ma tam odpowiedzi na moje pytania (poza 3.). W ogóle to proponuję zamknąć cały dział problemy i zamiast tego dać linka do instrukcji :D Joke. Nie chcecie pisać, trudno.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marcin_gps napisał/a:
Shake Reduction on or off? U siebie nie widzę żadnych korzyści tej funkcji, ba, jest wręcz gorzej z włączoną stabilizacją. Jakie są Wasze doświadczenia?

Zależy od ogniskowej i czasów. Przy dłuższych ogniskowych jest lepiej, przy krótszych może być gorzej. Podobnie z czasami przy dłuższych jest lepiej, przy krótszych może być gorzej niż bez SR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach