Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
seweryn1 napisał/a:
mnie zawsze uczyli, że trzeba motywować pozytywnie
No to do dzieła. Motywuj. Mi i wielu innym ciężko się motywuje, kiedy wszystko dawno już opadło.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Jarku zawsze z niecierpliwością oczekuje na Twoje wypowiedzi na forum. Pamiętam, że odczułem wielki smutek, jak w chwili zniechęcenia porzuciłeś na jakiś czas to forum. Pamiętam jak kiedyś w wątku o tym kto jaką uczelnię ukończył, do jakiej uczęszczał, z Twojej wypowiedzi zaczęło mi się wydawać, że masz coś wspólnego z teologią. Do dziś mnie to nurtuje. Pozdrawiam i życzę cierpliwości.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie bardzo rozumiem... ja tylko napisałem, że skoro uważasz, że trzeba motywować pozytywnie, to masz zawsze i wszędzie zielone światło. Po prostu to rób, a nie narzekaj, że inni tego nie robią.
Jeśli masz ochotę, to przejrzyj posty autora wątku, który przygodę na forum zaczął od narzekania na problemy z K100D, później poprzez problemy z innymi rzeczami dojrzał do decyzji zakupu K-7. Kupił i co? I oczywiście ma problemy. Zamiast sto lat temu zmienić system i przestać mieć problemy. Na dodatek te problemy są w większości przypadków wyimaginowane. W szczegóły nie będę wchodził - wszystko jest do przeczytania na forum.

Co do mojego wykształcenia, to w szkole byłem prymasem.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
folab napisał/a:
nie ładne oddanie koloru skóry (różowa mocno)

Proszę bardzo, góra minuta zabawy w PSie
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Co do mojego wykształcenia, to w szkole byłem prymasem.

Ja też :mrgreen:
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
większości przypadków wyimaginowane

Nie prawda,one zawsze istnieją,często z mojej winy i pomoc kolegów pomaga mi to zrozumiec tak jak i w tym przypadku.
Alkohol ,śmiech i wiadomo lampa która zawsze dodtkowo podnosi kontrast plus takie a nie inne oddanie koloru skóry przez tę matrycę spowodowały podkreślenie koloru twarzy,koledzy pomogli.
Jarek Dabrowski napisał/a:
Co do mojego wykształcenia, to w szkole byłem prymasem.

I podobnie jak klsa rządząca gardzisz prostym ludem. :-/

schwefel, potrafię poprawic w PSie ,pytanie było czemu tak wyszło i jak sobie dac rade w trakcie wywołania RAWa.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Co do mojego wykształcenia, to w szkole byłem prymasem.

folab napisał/a:
I podobnie jak klsa rządząca gardzisz prostym ludem. :-/

Jaka tam klasa rządząca?! Prędzej duchowieństwo...
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
folab, a próbowałeś używać Adobe Lightroom? Naprawdę bardzo udane narzędzie i w większości przypadków dużo bardziej nadaje się do obróbki zdjęć niż przesławiony PS. Jak już ktoś powiedział PS jest dla grafików, a LR właśnie dla fotografów.
Możesz sobie ustawić presety, tak, że podczas importu automatycznie zmieni ci kolorystykę wszystkich zdjęć, inne bajery też zresztą możesz ustawić automatycznie. W PS też to pewnie jest możliwe ale IMO w LR dużo szybciej, łatwiej i przyjemniej.
 
mirekw11  Dołączył: 09 Lis 2008
Samp napisał/a:
Jaka tam klasa rządząca?! Prędzej duchowieństwo...

Przecież to prawie jedno i to samo :evilsmile:
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
mirekw11 napisał/a:
Przecież to prawie jedno i to samo

Toć to już polityka i religia razem wzięte, a regulamin swoje...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
mac_27 napisał/a:
w większości przypadków dużo bardziej nadaje się do obróbki zdjęć niż przesławiony PS. Jak już ktoś powiedział PS jest dla grafików, a LR właśnie dla fotografów.


Oj oj...
LR pracuje tak samo jak PS na wtyczce CameraRaw. Zatem to samo co możesz zrobić w LR zrobisz również w PS. Dodatkowo w PS zrobisz znacznie więcej. Nie mąć chłopakowi w głowie.
LR ma wiele innych ciekawych funkcji poza obróbką i nie umniejszam jego wartości bo sam go używam. Ale pod względem obróbki nie przewyższa fotoszopa.

 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Jacek S, oczywiście, masz rację, nie chcę tutaj forsować przewagi LR nad PS. Wydaje mi się jednak, że łatwiej wskoczyć w świat cyfrowej obróbki zdjęć używając LR, który w moim odczuciu jest dużo bardziej intuicyjny niż PS. Nieinwazyjna edycja też ma wiele zalet i to że w dowolnym momencie możemy zastosować zmiany do wielu zdjęć na raz.
A jeżeli chodzi o PS, to właśnie dobrzez zaznaczyłeś, żeby używać go z wtyczką CameraRAW, a nie później jakieś cuda wyczyniać na warstwach i tym podobne.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
mac_27 napisał/a:
Nieinwazyjna edycja też ma wiele zalet i to że w dowolnym momencie możemy zastosować zmiany do wielu zdjęć na raz.


Kupując Photoshopa otrzymujesz Bridge i CameraRaw.
Używając Bridge i CameraRaw też pracujesz bezinwazyjnie i też możesz stosować zmiany do wielu zdjęć. Chodzi mi o to, że jak sobie Folab nie radzi z CameraRaw to przesiadka na Lightrooma nic nie da.

Jak ktoś nie potrzebuje pracować na warstwach to taniej jest kupić Lightrooma, który samodzielnie zawiera cechy Bridge i wtyczkę Camera Raw i jeszcze trochę... Pozdr.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jacek S napisał/a:
LR pracuje tak samo jak PS na wtyczce CameraRaw.
A tutaj się z Panem nie zgodzę:

- PS'em każde kolejne zdjęcie trzeba otwierać osobno.

- Camera Raw nie ma tego wszystkiego co LIghtroom, chociażby presetów i filtra połówkowego.

- W lightroomie od początku do końca obrabiasz Rawa, a w Camera Raw wywołujesz rawa, a potem otwierasz w PS'ie jpg lub inny format który wybierzesz.

- PS ma mnóstwo funkcji do fotomontarzu, czyli bardziej inwazyjnej obróbki, Lightroom ma wszelkie funkcje najważniejsze dla fotografa na "wierzchu" i przystosowane do wygodnej i szybkiej pracy ze zdjęciami.

- w Lightroomie można zastosować obróbkę z ostatniego zdjęcia do kolejnego otwieranego a w Camera Raw nie.

- Lightroom jest przynajmniej dwa razy tańszy.

Mam zamiar kupić na dniach LR2, i szczerze mówiąc brakuje mi w tym programie tylko 3 rzeczy:

- żeby można było zmieniać saturację i jasność poszczególnych kolorów na filtrze połówkowym (zdarza się że chcę usunąć niebieski zafarb w cieniu np. na sukni ślubnej, ale nie zmniejszając nasycenia nieba, wtedy muszę zmniejszać saturację niebieskiego na całym zdjęciu a potem połówkowym zwiększyć całość saturacji na niebie)

- żeby można było używać PS'owych pluginów, bo jest wiele darmowych i płatnych jak np. Hemisphere do fiśajów, których chciałbym używać od razu w Lightroomie (wiem że są darmowe programy w których można odpaliś PS'owe pluginy ale powinno się dać w samym LR2) a może się da, ale tego nie zauważyłem?

- żeby miał wbudowaną funkcję prostowania beczek fiśaja itp. jak już się tyle płaci za program dla fotografów to mógłby taką funkcję mieć.


Jacek S napisał/a:
LR ma wiele innych ciekawych funkcji poza obróbką i nie umniejszam jego wartości bo sam go używam. Ale pod względem obróbki nie przewyższa fotoszopa.

Ależ przecież to jest fotoszop, tyle że zaprojektowany tak, by był wygodniejszy do obróbki zdjęć, gdyby w camera raw było rzeczywiście to samo co w LR2, i można by jeszcze było otwierać całe katalogi i szybko obrabiać jedno zdjęcie po drugim, kupiłbym photoshop elements 6.0 bo też ma w sobie Camera Raw.

p.s.
I jeszcze małe pytanko odnośnie lightrooma, czy można jakoś zamiast zapisywać każde zdjęcie po obróbce, zaznaczać zdjęcia do zapisania, i po skończonej obróbce kliknąć, żeby wszystkie oznakowane zdjęcia zapisały się hurtem?
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Eldred napisał/a:
- PS'em każde kolejne zdjęcie trzeba otwierać osobno.

- Camera Raw nie ma tego wszystkiego co LIghtroom, chociażby presetów i filtra połówkowego.

- W lightroomie od początku do końca obrabiasz Rawa, a w Camera Raw wywołujesz rawa, a potem otwierasz w PS'ie jpg lub inny format który wybierzesz.

- PS ma mnóstwo funkcji do fotomontarzu, czyli bardziej inwazyjnej obróbki, Lightroom ma wszelkie funkcje najważniejsze dla fotografa na "wierzchu" i przystosowane do wygodnej i szybkiej pracy ze zdjęciami.

- w Lightroomie można zastosować obróbkę z ostatniego zdjęcia do kolejnego otwieranego a w Camera Raw nie.


Tu się z Panem nie zgodzę.

Eldred napisał/a:
- Lightroom jest przynajmniej dwa razy tańszy.


To prawda.

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jacek S napisał/a:
Chodzi mi o to, że jak sobie Folab nie radzi z CameraRaw to przesiadka na Lightrooma nic nie da.
a to już fakt, z tym że Lightroom da trochę większe możliwości i wygodę, no i fajne presety ;-)

[ Dodano: 2009-08-24, 12:31 ]
Jacek S napisał/a:
Tu się z Panem nie zgodzę
cóż za wyczerpująca odpowiedź ;-)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Eldred napisał/a:
cóż za wyczerpująca odpowiedź


No bo to co napisałeś nie jest prawdą. CameraRaw 5.4 pod względem obróbki daje te same możliwości co LR 2.4.
Do ACR też możesz wgrać wiele plików i je zsynchronizować. Zmiany zostaną zapamiętane bez konieczności eksportu obrazka. Obrobione obrazki widać w Bridge.
Prestety możesz również dograć lub zapisywać własne.
Gradienty, plamkowanie, selektywna obróbka również działa.

Lightroom jest zintegrowany i przez to prostszy ale nie daje więcej możliwości niż ACR i Bridge.

Łatwość robienia galerii www, zarządzanie wydrukiem, export dużej liczby obrazków, możliwość wypalenia płyty, możliwość np. wgrania pluginu do eksportu na konto PicasaGoogle - to są zalety Lightrooma - a nie sama obróbka.

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jacek S napisał/a:
CameraRaw 5.4 pod względem obróbki daje te same możliwości co LR 2.4.
Jak wrócę do domu, sprawdzę dokładnie wszystko o czym napisałem, bo mam triala najnowszego fotoszopa, bo aż mi się nie chce wierzyć.

Jacek S napisał/a:
Do ACR też możesz wgrać wiele plików i je zsynchronizować. Zmiany zostaną zapamiętane bez konieczności eksportu obrazka.
Można wczytać cały katalog tak żeby móc pomijać zdjęcia których nie chce się wywoływać bo są nieudane?

Można jakoś wczytać ustawienia na zasadzie "copy settings from previous image"? bo o to Mi chodzi, to dla mnie baaardzo przydatna funkcja. (aha w LR tez nie trzeba eksportować obrazka, wystarczy go pozmieniać a potem przełączyć na następne i użyć w/w funkcji)

No i powtórzę, po co fotografowi Lightroom jeśli camera raw w PS Elements za 300zł miałby te same funkcje? I dlaczego nie widzę jakiegoś boomu na PSE?

[ Dodano: 2009-08-24, 12:42 ]
Jacek S napisał/a:
Obrobione obrazki widać w Bridge.
Prestety możesz również dograć lub zapisywać własne.
Aha, dla mnie to już zupełnie nie to samo.

Jacek S napisał/a:
Gradienty, plamkowanie, selektywna obróbka również działa.
to rzeczywiście jest, a filtr połówkowy w ACR?
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Eldred napisał/a:
bo aż mi się nie chce wierzyć.


No, to jest argument.

Eldred napisał/a:
Można wczytać cały katalog tak żeby móc pomijać zdjęcia których nie chce się wywoływać bo są nieudane?

Pisałem już o przeglądarce Bridge?
Dodatkowo jak wczytasz wiele zdjęć do ACR to też możesz na tym etapie je pominąć przed wywołaniem.

Eldred napisał/a:
Można jakoś wczytać ustawienia na zasadzie "copy settings from previous image"? bo o to Mi chodzi, to dla mnie baaardzo przydatna funkcja. (aha w LR tez nie trzeba eksportować obrazka, wystarczy go pozmieniać a potem przełączyć na następne i użyć w/w funkcji)


oczywiście.

Eldred napisał/a:
No i powtórzę, po co fotografowi Lightroom jeśli camera raw w PS Elements za 300zł miałby te same funkcje? I dlaczego nie widzę jakiegoś boomu na PSE?


Cenowo o czywiście LR wychodzi taniej skoro nie potrzebuje się PS. Ja mam i to i to.

Eldred napisał/a:
Aha, dla mnie to już zupełnie nie to samo.

W LR masz kilkanaście gotowych presetów (gotowców) zapisanych - pozostałe musisz dograć, lub stworzyć własne.

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jacek S napisał/a:
Łatwość robienia galerii www, zarządzanie wydrukiem, export dużej liczby obrazków, możliwość wypalenia płyty, możliwość np. wgrania pluginu do eksportu na konto PicasaGoogle - to są zalety Lightrooma
Dla mnie żadna z tych rzeczy nie jest potrzebna, a wręcz nie mam zamiaru żadnej z nich używać. Dla mnie ważne jest to, że jest to najwygodniejszy i najszybszy program do rawów jakiego kiedykolwiek używałem. (Do tego ma wersję 64 bitową i po prostu śmiga na win7 64)

[ Dodano: 2009-08-24, 12:49 ]
Jacek S napisał/a:
Pisałem już o przeglądarce Bridge?
No ale to już jest zabawa kilkoma programami na raz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach