alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
K10D - powiekszenie na LCD
Jakie powiekszenie na LCD odpowiada komputerowemu 100%? 8x? 10x? Poza tym - czy mi sie wydaje, czy aparat wyswietla zdjecia w mniejszej niz faktyczna rozdzielczosci?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nie wiem, ale jak chcę być pewien ostrości, to musi na x8 być wirtuozem, na x10 grać bez fałszu, a na x12 przynajmniej umieć trzymać instrument.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
nie panimaju :-|
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tref chyba odpowiedział nie w tym wątku co trzeba.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
oj, Panowie, chodzilo o to, że jeśli zdjęcie ma być ostre, to ja patrzę tak:
x8 - musi być idealnie ostre
x10 - w miarę ostre
x12 - coś tam delkatnie rozmazane.
Nie wiem, który x odpowiada za komputerowe 100%.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
mniej więcej 4x
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dłuższy bok rejestrowanego obrazu w największej rozdzielczości to 3872 piksele. Ekranik LCD ma ok. 210000 pixeli co proporcjach obrazu 3:2 daje ok. 560 pixeli na dłuższym boku. Aby zatem 1 pixel rejestrowanego obrazu odpowiadał 1 pixelowi na wyświetlaczu należy oglądać obraz w powiększeniu ok. 3872/560 czyli mniej więcej 7x.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pytanie tylko, czy krotność powiększenia na LCD jest podawana liniowo. Można ocenić empirycznie... ja nie mam jak.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Szacuję na podstawie tego, jaki obszar zdjęcia widzę na ekranie w domu, w widoku 1:1 i działa. Zauważcie, że podgląd jest wygładzany w czasie powiększania na ekraniku K10 - to moim zdaniem bardzo zły pomysł zresztą...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jestem także ciekaw, czy ten LCD jest skalibrowany sprzetowo :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
chociaz po zastanowieniu stwierdzam, że moje rozumowanie jest błędne, bo przecież pow. LCD aparatu jest znacznie mniejsza niż monitora...

[ Dodano: 2007-01-19, 20:06 ]
Ale zauważyłem, ze jak jest ostro na 4x, to jest ostro na monitorze 1:1 również...
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
podgląd jest wygładzany w czasie powiększania na ekraniku K10 - to moim zdaniem bardzo zły pomysł zresztą
taaa... mnie tez sie to nie podoba.

[ Dodano: 2007-01-19, 19:12 ]
po zastanowieniu - inaczej sie niestety nie da, bo LCD musialby miec kosmiczna rozdzielczosc :/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
jaad75 napisał/a:
podgląd jest wygładzany w czasie powiększania na ekraniku K10 - to moim zdaniem bardzo zły pomysł zresztą
taaa... mnie tez się to nie podoba.


Zgodnie z tym, co napisał Marek, podgląd nie jest wygładzany, a interpolowany powyzej ~8x ...
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
:mrgreen: Hmmm, no tak . . . . Opinia Trefa przypomniała mi stary kawał o 3 stopniach muzykalności:
1 stopień - JAK GRAJĄ TO SŁYSZĘ
2 stopień - MI TAM MUZYKA W TAŃCU NIE PRZESZKADZA
3 stopień - NA KONCERTACH MUZYKI POWAŻNEJ W FILHARMONII NIE CHCE MI SIĘ WYMIOTOWAĆ . . .

I to by było na tyle - :-B
Pozdrówka - Kuszelas
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
czyli jakby nie patrzeć wychodzi na moje :-B
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
wedlug mnie 6x jest odpowiednikiem 100% powiekszenia...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
mniej więcej 4x
Marek Wyszomirski napisał/a:
mniej więcej 7x
Fafniak napisał/a:
wedlug mnie 6x

Nie pozostaje nic innego, jak tylko zrobić ankietę.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż - ja podałem uzasadnienie dlaczego w/g mnie ok. 7x. Pozostaje albo się ze mną zgodzić, albo znaleźć w tym uzasadnieniu błędy:-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski, - ja nie bede podawal.... 8-) :-P atak na serio osadzam to po tym co widze potem na ekranie monitora przy 100%
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
alkos napisał/a:
Bronek napisał/a:
jaad75 napisał/a:
podgląd jest wygładzany w czasie powiększania na ekraniku K10 - to moim zdaniem bardzo zły pomysł zresztą
taaa... mnie tez się to nie podoba.


Zgodnie z tym, co napisał Marek, podgląd nie jest wygładzany, a interpolowany powyzej ~8x ...

Każdy obraz o rozdzielczości innej niż natywna jest na ekranie LCD interpolowany - więc również podgląd całego zdjęcia jest interpolowany. Chodzi właśnie o interpolowanie z wygładzeniem, tak jak to robią niektóre przeglądarki z funkcją lupy - a ja bym chciał, żeby powiększał tak jak to robi np. Photoshop przy powiększeniu powyżej 100% (żeby nie dorabiał "brakujacych" szczegółów, tylko pokazywał "jaggies").

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach