PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:


a po co przeliczać? :lol: Przyzwyczaić się i już. Gdy robisz w MF (masz jakiś aparat na kliszę 120?) to też przeliczasz?


Mam aparat na film 120. Nietypowy rozmiar 6x8 cm. Przeliczam, zeby wiedziec ktore szklo standard, a ktore wide lub tele, oczywiscie ja pamietam ktore, co jest. Bo do czegos trzeba sie odnosic. Jesli tak mowisz, zeby nie przeliczac, to czemu nie mowimy o szkle np 77mm w zaokragleniu 115 mm?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
czemu nie mowimy o szkle np 77mm w zaokragleniu 115 mm?

mowimy o szkle 77mm, bo to jest szklo 77mm i koniec. Tutaj nie ma zadnej filozofii, ani przeliczania.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Masz racje. Tak jak moje szkielko do sredniego formatu 100mm, to100 mm i koniec. Nie trzeba przeliczac jakie to jest szklo, prawda? Bo kazdy wie, jakie to szklo ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Bo kazdy wie, jakie to szklo ?


No oczywiscie, w 6x8 - standard.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
no oczywiście, tylko dodaj jaki format :mrgreen: W DSLR format domyślny to 24x36, więc po co się trudzić z przeliczaniem.

[ Dodano: 2007-01-21, 17:34 ]
PiotrB. napisał/a:
Bo do czegos trzeba się odnosic
do formatu się odnoś. Tego na którym montujesz szkło o którym mowa.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ja bym stawiał na coś w rodzaju K100DS, czyli coś w rodzaju K100D ale z wizjerem i matrycą Kadyszki + reszta bebechów z Kasetki.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
djack, też się tego obawiam. Znaczy, żaden realny postęp. Wydaje mi się że na postęp trzeba będzie dłużej poczekać, albo zmienić format.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
O rany. Panowie. Mineło dopiero ok 3 miesięcy od wypuszczenia K10D, a Wy o nowej puszce gadacie :-) .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
argawen, trzeba iść z postępem, kto się nie rozwija, ten się cofa (heh tylko, że na razie Ty juz masz Kadyszkę, a ja nie :-P , ot, taki rozwój)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
no oczywiście, tylko dodaj jaki format :mrgreen: W DSLR format domyślny to 24x36, więc po co się trudzić z przeliczaniem.

[ Dodano: 2007-01-21, 17:34 ]
PiotrB. napisał/a:
Bo do czegos trzeba się odnosic
do formatu się odnoś. Tego na którym montujesz szkło o którym mowa.


Czyli co? W/g tego rozumowania szklo 50mm w dslr jest standard? 35 mm jest szeroki?
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Piotrze - zamieszanie jest bo sie przyzwyczailismy do formatu 35mm i ogniskowych... Gdybys zaczynal na MF to 105tka nie oznaczalaby dla Ciebie portretowego szkla... a standard...;-)

Niestety trzeba sie przyzwyczaic... I moze zapamietac katy widzenia szkiel... Mi sie nie chce jakos:-)

Pzdr
Spinner
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Masz racje Spinner. Dyskusja wziela sie stad, ze Luka zadal pytanie, co sadzicie, jaka bedzie nowa puszka? Ja tylko stwierdzilem, ze chcialbym zeby byla pelna klatka, itp., itd. Wystarczy przeczytac moj watek. Tylko tyle. A ze ktos sie z tym nie zgadza, to jego sprawa. Chyba jest mozliwosc wymiany wolnych mysli?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
PiotrB., nie wiem skad wziales ze 50 to standard w dslr; zapewne ja cos namieszalem. "do formatu sie odnos" czyli w kontekscie aparatow cyfrowych (w domysle "z sensorem APS"), jezeli mowa o 50mm to jest to krotki tele, pomiedzy 28 - 35 to standard, a 24 i mniej to szeroki. Analogicznie jak np. w formacie 645 , 75mm to standard.

A jak to bedzie z nastepna puszka - jezeli bedzie DSLR w formacie 135 to wtedy bedziemy sie martwic rozroznianiem. Ale moim zdaniem nie bedzie takiego - to byloby czysto marketingowe zagranie, szkoda pary. Linia FA* zostala zastapiona linia DA* nie bez powodu.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
no oczywiście, tylko dodaj jaki format W DSLR format domyślny to 24x36,

Ale to juz wyjasnilismy. :mrgreen:

Dlatego napisalem, ze chcialbym zeby byla pelna klatka, a nie, ze bedzie. :mrgreen: Patrz wyzej moja watek.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jesli wezmie sie pod uwage, ze planuja "2xFF" w 645D to nie wydaje mi sie aby im bylo spieszno do "FF" w DSLR - tym bardziej, ze linia DA sie rozwija i takze nowe "profi zoomy f2,8" zrobili pod "APS-C"...

Pzdr
Spinner
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nooo masz racje. I dlatego czekam na 645D :mrgreen: A co bedzie, to bedzie w DSLR-ach.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
no to sobie wyjasnilismy :-D Szkoda ze forum, jako medium, jest takie "waskopasmowe", czasami trudno proste rzeczy przekazac . Znacznie prosciej bylybo siasc przy :-B :-B :-B :-B :-B
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
PiotrB. napisał/a:
Nooo masz racje. I dlatego czekam na 645D A co bedzie, to bedzie w DSLR-ach.


Kwestia czy Ci sie bedzie chcialo chodzic z takim klocusiem... A moze do tego czazu juz beda zupelnie inne technologie, rozwiazania - nie ma mocnych - i nie ma prorokow... Nikt nie wie jak to bedzie za 10 np lat ;-)

Pzdr
Spinner
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
psyt napisał/a:
Coz, moim zdaniem nie bedzie K1D (a K1000 to nr zarezerwowany), pojawi się co najwyzej K10DS lub K9D, natomiast dla profesjonalistow bedzie 645D. Nie sadze by Pentax w najblizszych latach probowal tworzyc konstrukcje konkurujace z D2X czy 1DMark cos tam... ten segment jest zbyt ciasny i zbyt wymagajacy dla "nowych bagnetow"...

Skoro Samsung na powaznie wszedl w foto, to nie wierze, zeby nie sprobowal za jakis czas zagrac "pierwszych skrzypiec" w matrycach swiatloczulych.
Zatem nastepna seria dslr Pentaksa, po serii K, bedzie miala juz matryce Samsunga, kto wie czy nie wykorzystujace technologie podobna do tej:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5324


Oczywiscie, po drodze nie zabraknie konstrukcji jubileuszowych, takich pentaksowych cacuszek, tego jestem pewnien... ;-)

Samsung juz ma swoje CMOS ale male jeszcze ale majace 7.2 M
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
[quote="Spinner"]
Kwestia czy Ci się bedzie chcialo chodzic z takim klocusiem... A moze do tego czazu juz beda zupelnie inne technologie, rozwiazania - nie ma mocnych - i nie ma prorokow... Nikt nie wie jak to bedzie za 10 np lat ;-)

Jesli mi sie chce czasami, co prawda, ale chodze, z klocusiem o wadze 5 kg ( Fuji GX680 z zoomkiem 100-200) po miescie robic zdjecia, to nie bedzie problemu zeby chodzic z malym klocuszkiem jaki bedzie Pentax 645D :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach