zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
W moim kiksie z manualnymi to nie działa. Mam ustawione w menu "Przechwytywanie ostrości" (zakładam, że to to samo co pułapka ostrości), Tryb AF ustawiony na AF.S, do puszki podpięty Jupiter-37AM. Jak przycisnę spust do połowy to jak jest ostro to mam sygnał dźwiękowy, jak wcisnę do końca to wyzwala migawkę i bez znaczenia czy jest ostrość czy nie. Działa to dla odmiany z Sigmą 17-70 przełączoną z AF na M, ale muszę cały czas trzymać wciśnięty spust migawki do oporu. To jest normalne, czy można to ustawić aby działało to po jednym wciśnięciu? Z drugiej strony w Sigmie jest to mi zbędne (tylko sprawdzałem czy to w ogóle działa), ale z chęcią bym to uruchomił na Jupiterze :-(
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
zuka68, tak to ma działać właśnie. Musisz mieć obiektyw "ze stykami", dlatego z Jupiterem nic nie zdziałasz.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
... Znowu źle ...

Pułapka ostrości to coś w stylu namiastki AF-u, tylko że to MY kręcimy obiektywem, wciskamy do końca spust migawki, a aparat w momencie potwierdzenia ostrości odpala migawkę - jeśli aparat nie potwierdzi ostrości, zdjęcia nie zrobimy...


Gwiazdor napisał/a:
zuka68, tak to ma działać właśnie. Musisz mieć obiektyw "ze stykami", dlatego z Jupiterem nic nie zdziałasz.


Styki nie mają nic do rzeczy w tym wypadku. Sam robię 135 z serii K pentaksa więc...
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
triger napisał/a:
... Znowu źle ...

Styki nie mają nic do rzeczy w tym wypadku...


W takim razie dlaczego to mi działa tylko na obiektywie ze stykami?
 

niezgod  Dołączył: 03 Cze 2009
zuka68 napisał/a:
triger napisał/a:
... Znowu źle ...

Styki nie mają nic do rzeczy w tym wypadku...


W takim razie dlaczego to mi działa tylko na obiektywie ze stykami?


Nie wiem jak w k7 ale w k200 działa mi z każdym obiektywem manualnym, nieważne czy ze stykami czy bez.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
niezgod napisał/a:
Nie wiem jak w k7 ale w k200 działa mi z każdym obiektywem manualnym, nieważne czy ze stykami czy bez.
Mi na K10d z Takimarem na M42 nie działa. Nie mam innego manulanego. No ale temat o K7 wiec może tam działa inaczej.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
Jeżeli aparat ma tę funkcję, czyli musi wtedy mieć potwierdzanie ostrości, to obiektyw nie ma nic do tego. No musi być manual a przełącznik w korpusie nastawiony na AF.
ps. Chyba że się mylę. Moja Mka z Kixem działa.
 
katwolf  Dołączył: 11 Gru 2010
mam k7i działa pulapka ostrości
u mnie na K7 dziala pułapka ostrości z smc 50 1,4 M bez zadnych styków

tak jak było napisane wczesniej:
ustawiam tryb AF na AF-S
wciskam spust do konca
ostrze... i cala filozofia dziala jak zlapie ostrosc klapie lustrem
przydaje sie miec wlaczoną funkcję zdjęć seryjnych gdyz kazdorazowe wciskanie spustu by zrobic kolejne zdjęcie jest uciążliwe a Pulapki ostrosci uzywamy raczej by robic foty szybciej i dokladniej bynajmniej ja tak mam w ferworze akcji koncertu czy innej imprezy szybkiej i ciemnej swiatłem gdzie smc 50 1,4 sprawdza mi sie idealnie.

oczywiscie czytalem ze ornitolodzy i podgladacze wszelkiej masci stosuja te funkcje w inny sposob ;)

jest jeszcze takaopcjs jak zwalnianie migawki w innej pozycji pierscienia przyslony niz w pozycji A ja to mam na "zezwalaj" gdyz mój obiektyw akurat nie ma wogóle automatyki i tak musi miec tak wiec obstwiam ze z wylaczoną tą opcją w menu aparatu nie da sie robic fotek Manualem wogole a nie tylko z pulapka ostrosci - chyba bo nie chce mi sie tego teraz sprawdzac. Ale osobom które tego nie widzą wolałem napisać na wszelki wypadzioch.

no i oczywiscie przechwytywanie ostrości w opcjach włączone
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
Temat ten wraca chyba przy okazji każdej puszki, a sprawa jest prosta. Pułapka działa ze szkłami pentaksa między innymi K,M oraz A natomiast nie działa z M42. Bagnet pentaksa jest metalowy, zwiera styki przez co pułapka działa. M42 pokryte są farbą która izoluje. Jeżeli ktoś chce aby pułapka działała z M42 musi zdrapać tą farbę w okolicy styków i wszystko w temacie.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
krzychu128 napisał/a:
Jeżeli ktoś chce aby pułapka działała...
i przy okazji żeby aparat nie prześwietlał
krzychu128 napisał/a:
z M42 musi zdrapać tą farbę w okolicy styków i wszystko w temacie
 

mak400  Dołączył: 23 Kwi 2010
u mnie z Pentaconem 1.8/50 też pułapka nie działała, ale dla sprawdzenia porad j.w. podłożyłem pod obiektyw, a styki kawałek folii. Zadziałało. Teraz wystarczyło zdrapać trochę farby na obiektywie i pułapka ostrości funkcjonuje bez zarzutu :mrgreen:
Dziękuję!


--------------------------------
Pozdrawiam.
 
marekg  Dołączył: 25 Gru 2009
A więc:
1. obiektywy manualne np M42 z przejściówką , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
2. obiektywy z AF PENTAX-a , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
3. obiektywy manualne z bagnetem PENTAX-a , pułapka ostrości - DZIA

Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-03-30, 20:17 ]
A więc:
1. obiektywy manualne np M42 z przejściówką , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
2. obiektywy z AF PENTAX-a , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
3. obiektywy manualne z bagnetem PENTAX-a , pułapka ostrości - DZIAŁA

Pozdrawiam
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
marekg napisał/a:
obiektywy z AF PENTAX-a , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
- to zależy - działa z obiektywami które mają własny przełącznik AF/MF (DA *)

marekg napisał/a:
obiektywy manualne np M42 z przejściówką , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
- jak zewrzesz styki zadziała tak samo jak w obiektywach manualnych z bagnetem K
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
marekg napisał/a:
obiektywy manualne np M42 z przejściówką , pułapka ostrości - NIE DZIAŁA
a jak przejściówką z kołnierzem ? [ prosze nie pisz ze nie działa na nieskończonosci]

[ Dodano: 2012-03-31, 00:17 ]
zuka68 napisał/a:
. Jak przycisnę spust do połowy
pułapka działa tylko z wężykiem spustowym :idea: no tak gdzie w kiksie wkręcić wężyk spustowy :evilsmile:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
grzegorzgr napisał/a:
pułapka działa tylko z wężykiem spustowym :idea: no tak gdzie w kiksie wkręcić wężyk spustowy :evilsmile:
ciekawe, skąd takie mądrości :?:
nigdy nie miałem wężyka spustowego, a jakoś pułapka ostrości działała w moich aparatach
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
nawet nie wiesz ile straciłeś.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach