argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
rjan napisał/a:
Przełączanie Tamrona na manual pierścieniem (taki to mechanizm on ma) nic nie da
Czas kupić Pentaxa DFA 100mm/2.8 :-P
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
rjan napisał/a:
Secundo, wg instrukcji nie jest potrzebny wężyk. Naciska się spust i aparat czeka na obiekt w polu ostrości.


No tak, ale chodziło mi o to abyś nie musiał czatować razem z aparatem na tego ptaka. Mając wężyk, ustawiasz aparat w tryb seryjny, ustawiasz pułapkę ostrości, blokujesz spust wężykiem i idziesz spać.

Można oczywiście bez wężyka, ale wtedy trzymasz paluchem spust i nie idziesz spać ;-)

Chyba, że potrafisz zablokować wciśnięty spust jakoś inaczej...
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Jacek S napisał/a:
Można oczywiście bez wężyka, ale wtedy trzymasz paluchem spust i nie idziesz spać ;-)

Chyba, że potrafisz zablokować wciśnięty spust jakoś inaczej...

Dyć mówię, że w instrukcji napisano, że naciskasz spust, puszczasz i idziesz spać. Chyba, że źle to rozumiem. Zresztą to takie dywagacje na sucho... Podepnę jakieś SMC i popróbuję.

argawen napisał/a:
Czas kupić Pentaxa DFA 100mm/2.8 :-P

Ten to akurat chyba bez przełącznika jest? :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
argawen napisał/a:
Mnie tylko dziwi, że nie czytałem narzekań na działanie tego ficzera w poprzednich korpusach. Nagle jest be w K-7 :shock: .
Miałem co tydzień pisać, że nie mogę użyć pułapki ostrości w kadyszce? Bo nie mogę, nie mam takich szkieł. A mógłbym, gdyby body pozwalało, bo jak już napisano to tylko kwestia puszki. Szkoda, że w K-7 tego nie poprawili. :-/
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
rjan napisał/a:
Dyć mówię, że w instrukcji napisano, że naciskasz spust, puszczasz i idziesz spać.


Nie znalazłem...

rjan napisał/a:
Zresztą to takie dywagacje na sucho...


Ja nie dywaguję, tylko mówię jak jest... (przynajmniej u mnie)

rjan napisał/a:
Podepnę jakieś SMC i popróbuję.


No właśnie ;-)


Gwiazdor napisał/a:
bo jak już napisano to tylko kwestia puszki.


To, że coś napisano na forum to nie znaczy, że tak jest.
Generalnie czepiałbym się słowa TYLKO.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Miałem co tydzień pisać, że nie mogę użyć pułapki ostrości w kadyszce?
Gwiazdor napisał/a:
Szkoda, że w K-7 tego nie poprawili. :-/
Nikt nie pisał, to Pentax uznał, że wszystko jest OK ;-)

[ Dodano: 2009-08-11, 21:55 ]
rjan napisał/a:
Ten to akurat chyba bez przełącznika jest? :-P
No cóż... . Czas kupić jakiś manual. :-P
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
argawen napisał/a:
Nikt nie pisał, to Pentax uznał, że wszystko jest OK


Ciekawe ilu użytkowników to używa faktycznie a dla ilu będzie to kolejny pretekst aby pisać na forum że pentax upada i trzeba zmienić system :mrgreen:

Wydaje mi się, że jak komuś potrzebna jest niezbędnie pułapka ostrości to może zainwestować kilka dych w jakiegoś manuala ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jacek S napisał/a:
to może zainwestować kilka dych w jakiegoś manuala ;-)
Zgadzam się z tą tezą :evilsmile:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dzięki wam, właśnie przetestowałem jak działa pułapka ostrości ;-)

jesteście wielcy :-D

nie wiem jeszcze jakie do tego mógłbym znaleźć zastosowanie, ale przynajmniej wiem jak :evilsmile:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jacek S napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
bo jak już napisano to tylko kwestia puszki.
To, że coś napisano na forum to nie znaczy, że tak jest.
Generalnie czepiałbym się słowa TYLKO.
Oczywiście nie mogę mieć 100% pewności, ale odrobina logiki zdaje się potwierdzać że to tylko kwestia puszki. Bo co jest potrzebne żeby zrobić zdjęcie? Wyzwolenie migawki. A co steruje migawką? Ano body. A czy body może nie ruszać silniczkiem kiedy ma podpięty obiektyw AF? Pewnie, w końcu z DA*16-50 silniczkiem nie rusza. ;-)
Ja nie widzę żadnego powodu, dla którego to nie można było tak zrobić. :roll:
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Gwiazdor napisał/a:
Pewnie, w końcu z DA*16-50 silniczkiem nie rusza.


Czyli sam sobie odpowiedziałeś, że to sprawa obiektywu.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jacek S napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Pewnie, w końcu z DA*16-50 silniczkiem nie rusza.
Czyli sam sobie odpowiedziałeś, że to sprawa obiektywu.
Albo nie rozumiem o co ci chodzi, albo coś kręcisz. Bo dlaczego K10D z firmware 1.2 kręci silniczkiem, a z firmware 1.3 już nie? Kwestia obiektywu? :evilsmile:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Bo dlaczego K10D z firmware 1.2 kręci silniczkiem, a z firmware 1.3 już nie?

W firmware 1.3 K10D dodano obsługę SDM. Nie ciągnijmy offtopa.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Samp napisał/a:
W firmware 1.3 K10D dodano obsługę SDM.

To ja się ze zdziwieniem zapytam - skoro K10D miał od początku styki do SDM to nie miał obsługi SDM ???? :shock:
Proszę odpowiedz mi zanim wyczyścisz ten wątek (albo przy info, że mój wątek został usunięty) :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
skoro K10D miał od początku styki do SDM
Te styki to są od PowerZooma. Wykorzystano je do SDM.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Samp, bez urazy, ale to nie mnie to tłumacz. :roll: To nie ja twierdze, że działaniem silnika AF steruje obiektyw.

Dobra koniec tego OT.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Te styki to są od PowerZooma. Wykorzystano je do SDM.

Nie chcę tu robić off topów, ale skoro już są(i niedługo zostaną wyczyszczone), to czy tych styków nie zamieszczono tam właśnie z myślą o SDM? W końcu żaden z cyfrowych Pentaksów nie obsługuje w pełni wszystkich funkcji PowerZooma, ba, obsługuje tylko zmianę ogniskowej z poziomu korpusu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pawelek-79, wytłumaczenie jest pewnie banalne - styki może i zamieszczono z myślą o SDM, ale w momencie wypuszczenia k10d na rynek, nie było jeszcze żadnego szkła z napędem SDM, więc pewnie inżynierzy zostawili sobie furtkę do zmiany protokołu wymiany informacji między body a obiektywem

gdyby od razu dano obsługę nieistniejących SDM, to w razie zmiany protokołu, mogłoby dojść do przedziwnych sytuacji
a tak był spokój
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Gwiazdor napisał/a:
To nie ja twierdze, że działaniem silnika AF steruje obiektyw.


Oczywiście wszystko przeinaczyłeś ;-)

Ja też tak nie twierdzę. Twierdzę tylko, że pułapka ostrości została zaprojektowana dla obiektywów manualnych. Niektóre obiektywy AF wyposażono w przełącznik AF/M i dzięki temu można skorzystać z tej funkcji. I nie jest proste przerobienie całego projektu z tym związanego za pomocą dwóch linii programu. Wymagałoby to zarówno opatentowanie innego rozwiązania jak również mechaniczną zmianę sterowania układem AF/MF.
Wiązałoby się to ze znacznymi kosztami a co za tym idzie z podniesieniem ceny korpusu. W związku z tym, że funkcję zwaną pułapką ostrości stosuje niewielu użytkowników, pentax zaproponował tańsze rozwiązania. Twoje elaboraty nic tu nie zmieną. Tylko Ci się wydaje, że pułapka ostrości to albo kręcenie silnikiem albo nie.
Myślę, że większość użytkowników zgodzi się, że zamiast płacić więcej za korpus i rzadko używaną funkcję lepiej dokupić manualny obiektyw (jeśli ktoś nie ma *). Ale oczywiście pisać wolno Ci wszystko, nawet jeśli nie rozumiesz zagadnienia. Takie jest prawo w wolnym kraju ;-)

PS. Ale jak potrafisz napisać taki program (fragment programu) to napisz i wyślij do pentaxa, może dołączą do następnego FW. Ja jestem ZA (chociaż mi to nie potrzebne).

 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jacek S napisał/a:
I nie jest proste przerobienie całego projektu z tym związanego za pomocą dwóch linii programu.
Wydaje mi się (bo informatykiem nie jestem ;-) ), że wystarczy:

IF "pułapka ostrości"=true THEN SKIP ustaw_ostrość_za_pomocą_silniczkaAF_lub_SDM

oraz

IF ostre=true then zrób_zdjęcie

Ale ani ze mnie programator, ani nie mam SDK do procesora i całego układu zastosowanego w K10d, bo na 99% bym to napisał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach