TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
  Kilka pytańóff głównie o wyborze body.
Witam!
Pomału przymierzam sie do zakupu lustra.
"Teoretycznie" nie jestem związany z żadnym systemem, wybór padł na K.
Od dawna focę głównie analogiem hobby - w pracy cyfrą i/lub analogiem.

Nie chcę wydawać mase niepotrzebnej kasy na super body, dalatego wybór padł na najtansze modele:
Pentax k110/100D oraz Samsung GX-S1.

1. nie mam nawet ułamka doświadczenia z jakimkolwiek SR, nigdy nie miałem nic takiego ani w puszce ani w słoju. Pentax ma to w body, częściowo plus, ale jak to działa?i czy działa?
O ile działek zwiększa Wam to margines nieporuszonych fotek?
No dobra ale przypuśćmy że sprawuje sie wyśmienicie i faktycznie o 3 działki jak podaje producent ale:
czy matryca nie jest poddana na uszkodzenia?
Nie powiem SR przydałby mi się strasznie bo focę głównie w świetle zastanym, no i moja Żoneczka by się ucieszyła bo jak foci moją F85 to jej bariera nie do przeskoczenia nieporuszonego zdjęcia przy 50mm - 1/80s :D
2.Wizjer
Dalatego właśnie wziołem pod uwagę Samsunga (niestety aparat musi byc nowy bo musi byc fakturka vat inaczej wstawiłbym tu DS'a)
Bawiłem się tym samsungiem ale:
-faktycznie wizjer kontrastowy - dobry chodz bardzo mały pryzmat - przyzwyczajenia z analoga
-prównałem także K100D i wielkość nie jest dramatyczna, tylko wiadomo lustra - jaśniejsze to to jest ale mniej kontrastowe.
-Samsung jest mniejszy o kilka "siknięć" plastiku do formy, Pentax nieco większy jest (plus) - serdeczny palec ucieka ale nie tak jak w samsungu - albo to tylko takie wrażenie.
3.Marka
Niebardzo mi się uśmiecha nosić Samsunga na szyi, wolałbym jednak wiedziec że mam Pentaxa.
4.
AF
wiem że będe bawił się manualnymi ale...
wiadomo nie zawsze, czy w K100 faktycznie jest szybszy i bardziej czuły niż w DSie/Samsungu? Czy problemy z FF/BF dotyczą także K100 czy przeważnie K10?

5.
Bufor(y)
Samsung ma większy bufor ale czy to objawia się tylko w robieniu fotek w serii czy także ma wpływ na zapis pojedyńczej klatki???

6.
JPG.
Pewnei pomyślicie że właśnie gwałcę możliwości aparatu ale:
prawdopodobnie w większej ilości wypadków będę robił fotki w JPGach - oczywiście RAW
nie jest mi obcy.
JPG w K100D podobno poprawili w stosunku do DSa nie mówiąc juz o N 50D (którego bardzo chciałem ze względu na jego wielkość i ergonomię)
Jak sprawa ma się w Samsungach?
7.
PIXELE

jakie max zdjęcie uda mi sie zrobić z tej matrycy?
Nie ukrywam lubię duże wydruki 20x30 - oczywiście nie każde zdjęcie wywołuje w takiej wielkości :D
Czy fotki nadadzą się do takiego wymiaru?Nie zgubią szczegulów?Nie będa rozmazane?
(właśnie do takich fotek będe robił w RAWach :D )
Jaka jest granica wydruku dla tej matrycy?
Kurczę mam nadzieję że nie będę musiał rozglądać się za 10mpixelowcem (a tu wiadomo tylko soniacz albo ca**n jest w podobnej cenie)

8.
Szklarnia

posiadam szkiełka z bagnetem k:

XR Rikenon f 1,7/50mm
Exakta f3,5 - 4,8/35-70mm
RMC Tokina f2,8/28mm
MC SOLIGOR f2,8/28mm

któreś nie będzie pasowało do cyfry?
Które warto a które nie warto trzymać?
IMHO są to wszstkie manualne szkła i nie posiadają styków ale mają kołnierze roznej długości, szerokości, czy czasem nie zablokują się w body "na zawsze"?
Pytam bo nie jestem znawcą Pentaxa a w/w obiektywy udało mi sie zdobyc za przysłowiowego litra - a może przepłaciłem :D???

Doradzcie coś o wyborze body :/
Bo już sam niewiem co brać a cena k110D jest tak smakowita że aż sie slinię :D
Kurcze SR faktycznie działa? Nie wiecie czy w Minoltach D7D/D5D były jakies usterki? i jak było z ich żywotnością?o SR chodzi :)
Zamieszałem troszkę ale chće kupić jak najszybciej aparat bo pogoda piękna: ślicznie wiatr wieje i porywa ludzi.
Pozdrawiam i dzieki z góry.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
nie mam nawet ułamka doświadczenia z jakimkolwiek SR, nigdy nie miałem nic takiego ani w puszce ani w słoju. Pentax ma to w body, częściowo plus, ale jak to działa?i czy działa?
O ile działek zwiększa Wam to margines nieporuszonych fotek?


Działa bardzo dobrze. Niektórzy twierdzą, że nie aż tak dobrze, ale u mnie świetnie - czasy 1/5, 1/6 - spoko, bez problemu. Nie robiłem statystyk, ale większość zdjęć wychodzi mi nieporuszone z SR przy tych czasach, 0 (zero) szans na takowe bez SR. Sądzę, że działa tym lepiej, im mniej ma do korygowania (nic odkrywczego), a ja mam dość stabilne ręce i nie "odpuszczam" sobie tradycyjnych metod stabilizacji - uspokojenie ręki, wdech itp ;-) Jeśli komuś ręce trzęsą się jak osika to oczywiście nic z tego i tak. Co do żywotności, to raczej nikt Ci nie odpowie, bo pucha za nowa.

Postaram się wrzucić wieczorem jakieś foty z SR.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
bEEf napisał/a:
Postaram się wrzucić wieczorem jakieś foty z SR.


O super!Dzieki jakbys mógł jakiś mały tescik fotka z Sr i to samo bez :)
Ja także focę na bezdechu dodatkowo mocno "przyklejam" aparat do czoła (takie stare nawyki ;) )
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:
1/5, 1/6 - spoko, bez problemu. Nie robiłem statystyk, ale większość zdjęć wychodzi mi nieporuszone z SR przy tych czasach, 0 (zero) szans na takowe bez SR


na 1.7 bez problemu ;)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tak, jak obiecałem:
najpierw dwa pod rząd z SR (cropy 1:1)



Teraz to samo bez SR:



[ Dodano: 2007-01-22, 20:52 ]
Kilka słów komentarza: zdjęcia robione kitem DA18-55 na ogniskowej 55, coby spotęgować efekt, czas ustawiłem na 1/6s, ISO 200. Acha, to w tle to nie banding, tylko tapeta :-)

Zdjęcia robione z "marszu", bez ściemy (napinałem się zawsze tak samo ;-) ). Dla mnie to po prostu działa.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Ho ho!
Wielkie dzięki
ogniskowa 55mm F 5,6 , czas 1/6s ..., nienajgorszy ten SR.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A żeby tak jeszcze do końca i z przytupem, to efekt działania SR ze starym obiektywem od zenita (helios 44M) wyciągniętym z szafy (Spróbujcie tego z aparatem wiodących systemów, można pokazywać znajomym posiadającym takowe, w celu powkurzania :mrgreen: ):

58mm, też 5.6 i 1/6. Ogniskowa w menu dała się ustawić najbliżej na 55mm, więc minimalnie mniej. Przy wnikliwej analizie widać malutkie drgnięcie, ale nie ma to żadnego wpływu na zdjęcie oglądane w całości, nie na 100%, po prostu żyleta, ło:

:mrgreen:

[ Dodano: 2007-01-22, 21:27 ]
Zresztą - zrobiłem kolejne i już nie było drgnięcia. Nie będę już zaśmiecał forum, musisz mi uwierzyć na słowo ;-)
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Hi hi :)
Ja swojego heliosa 44 będę jako portretówkę brać bo jest strasznie miekki (dla mnie to plus) :)
to co tu widzę to obraz niczym z jupiterka :)

Dodatkowo tak sobie kombinowałem i wymyśliłem że SR powinien zniwelować drgania od lustra :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Ja swojego heliosa 44 będę jako portretówkę brać bo jest strasznie miekki (dla mnie to plus) :)
to co tu widzę to obraz niczym z jupiterka :)

Ano, jak tam im się śrubki poskręcało, tak wychodziło ;-)

Cytat
Dodatkowo tak sobie kombinowałem i wymyśliłem że SR powinien zniwelować drgania od lustra :)

To oczywiście trudniej wytestować, ale wydawało by się logiczne. Nawet nie pomyślałem o tym :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
TomiTom napisał/a:
posiadam szkiełka z bagnetem k:

XR Rikenon f 1,7/50mm
Exakta f3,5 - 4,8/35-70mm
RMC Tokina f2,8/28mm
MC SOLIGOR f2,8/28mm


Będą chodziły, generalnie rzecz biorąc. Co więcej, będzie też działać SR w k100, choć dla zooma wypadałoby dla każdej ogniskowej (czyli po pokręceniu pierścieniem) ustawić wartość w menu. Nie wiem, jak z winetowaniem i telecentrycznością tych szerokich (28mm) - byś musiał sprawdzić. Na krótkich ogniskowych ze szkieł "analogowych" podpiętych do cyfry pojawia się taki problem, że rogi kadru zostają nieostre/niedoświetlone. Choć przy 28mm ten problem już nie powinien za bardzo dokuczać.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
matb,
Dzięki za info. właśnie o takie cos mi chodziło :D
Czytałem instrukcję do kasetki i własnie wyczytałem ze po zmianie szkła na manualne automatycznie pojawia się pole do wpisania ogniskowej nowego szkła.
Rozumiem że w przypadku tego zooma po kazdej zmianie bede zmuszony dokopywac tej funkcji aby sr zadziałał prawidłowo...trochę to niewygodne, opłaca się trzymać tego zooma?

Kolejna sprawa, winietowanie.
Czyli jak będę chciał zaopatrzyć się w jakiś obiektyw szerokokątny max do 18mm wymagany jest dedykowany obiektyw?bo w przeciwnym wypadku to tylko kadrowanie w PSie? - ostatnio mam bzika na punkcie szerokich szkiełek :D
W sumie to to mnie troszkę zmartwiło bo myślałem że wyłowie cos taniego , szerokiego z Allegro :/ a tu nic z tego.

Co do wydruku to już wiem, wszystko ładnie podzieliłem i wyszło mi że na 200dpi w 21x30 powinno spokojnie starczyć, a nawet więcej bo dłuższy bok na 37cm by poszedł :D
(juz panowie z fotolabu zacierają ręce :) )

Powiedzcie mi moi drodzy jak u as jest z ostrzeniem w manualu ? Układ luster daje radę?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Powiedzcie mi moi drodzy jak u as jest z ostrzeniem w manualu ? Układ luster daje radę?

Patrz wyżej :mrgreen: Tzn brakuje mi troszkę mikrorastra (przyzwyczajenie z zenita), ale sądzę, że to kwestia przyzwyczajenia. No i jest potwierdzenie ostrości - lampka Ci mrygnie, czasem pomaga, zwłaszcza jak jest ciemniej.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
TomiTom napisał/a:
matb,
Dzięki za info. właśnie o takie cos mi chodziło :D
Czytałem instrukcję do kasetki i własnie wyczytałem ze po zmianie szkła na manualne automatycznie pojawia się pole do wpisania ogniskowej nowego szkła.
Rozumiem że w przypadku tego zooma po kazdej zmianie bede zmuszony dokopywac tej funkcji aby sr zadziałał prawidłowo...trochę to niewygodne, opłaca się trzymać tego zooma?

Bez przesady. SR ma pewną "tolerancję", więc zmiany jego ustawienia są konieczne jedynie przy bardziej znaczących zmianach ogniskowej. IMO przy krótkim zoomie, np. 35-70 ustawienie SR na 50 mm załatwia sprawę i nie ma potrzeby regulacji. Przy dłuższych trzeba "podkręcić", ale napewno nie za każdym razem.
TomiTom napisał/a:

Powiedzcie mi moi drodzy jak u as jest z ostrzeniem w manualu ? Układ luster daje radę?

To nie pryzmat, ale idzie wyżyć. Problemem jest nie jasność wizjera, lecz jego wielkość, choć i tak aparaty z tej samej półki ze stajni C, N i O mogą się schować.
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
Witaj!
Mam kasetkę od kilku miesięcy i zdążyłem ją już dość dobrze poznać, dlatego spróbuję odpowiedzieć na pytania, które nie dotyczą SR.

TomiTom napisał/a:
5.
Bufor(y)
Samsung ma większy bufor ale czy to objawia się tylko w robieniu fotek w serii czy także ma wpływ na zapis pojedyńczej klatki???


Wpływ na zapisis pojedynczej klatki ma przede wszystkim szybkość karty. Mam taniego Goodrama 1GB x150 i pliki jpg zapisuje błyskawicznie, a RAWy na tyle szybko, że mnie to nie irytuje.

TomiTom napisał/a:
JPG w K100D podobno poprawili w stosunku do DSa nie mówiąc juz o N 50D (którego bardzo chciałem ze względu na jego wielkość i ergonomię)
Jak sprawa ma się w Samsungach?


Nie wiem jak w poprzednich puszkach, ale JPG-i z K100D są dla mnie rewelacyjne. Początkowo bawiłem się RAW-ami, ale jako zwyczajny amator fotografowania nie zauważyłem żadnej różnicy - czy wołane z RAW-ów, czy JPG-i prosto z puszki. Problem pojawia się dopiero, jak chcę coś w zdjęciach poprawiać. Mam jednak zboczenie z aparatów analogowych i nad każdym kadrem długo myślę :-)

TomiTom napisał/a:
jakie max zdjęcie uda mi się zrobić z tej matrycy?
Nie ukrywam lubię duże wydruki 20x30 - oczywiście nie każde zdjęcie wywołuje w takiej wielkości :D
Czy fotki nadadzą się do takiego wymiaru?Nie zgubią szczegulów?Nie będa rozmazane?
(właśnie do takich fotek będe robił w RAWach :D )


Mam na razie 6 zdjęć w formacie 20x30 i żadnemu z nich technicznie niczego nie brakuje. Oczywiście wybrałem je z 1000 zrobionych ;-) Z tego tylko jedna odbitka była z RAW-a (wcześniej wołanego w PS). I tylko w nią ingerowałem. Pozostałe dałem do odbicia praktycznie prosto z puszki. Podobają mi się bardziej niż te, które mam z analogów. Choć może to subiektywne, bo tamte mi się opatrzyły
W tym tygodniu jeszcze może odbiorę dwie odbitki w formacie 30x45, wówczas napiszę, czy to nie aby za dużo na K100D.

Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim jest nią dla mnie wartość aparatu. Zbierałem na niego długo i teraz boje się z nim wychodzić w niepogodę (brak uszczelnień). Boję się nosić go przy sobie w ciemnych ulicach. Na rower też raczej go nie zabiorę. Nie to, co mój pancerny Z-10. Przez to ucieka sporo interesujących kadrów.

Poza tym K100D mógłby być nieco większy.

Nie wiem na jaki aparat się zdecydujesz, niemniej życzę Tobie, abyś był tak zadowolony z wyboru, jak ja jestem szczęśliwy z możliwości, jakie daje mój Pentax K100D.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
TomiTom czy ten Rikenon ma styki? Czasami się zdarza, że styk od Rikenona wchodził w coś w bagnecie Pentaksa i blokował obiektyw. Było już o tym na forum
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
djack napisał/a:
TomiTom czy ten Rikenon ma styki? Czasami się zdarza, że styk od Rikenona wchodził w coś w bagnecie Pentaksa i blokował obiektyw. Było już o tym na forum


Obiektyw czysty, pełny manual, bez styków, tylko łebki śrubek :)

[ Dodano: 2007-01-25, 23:06 ]
Snorg napisał/a:
Boję się nosić go przy sobie w ciemnych ulicach

Kiedyś nosiłem się z g3 i to w dzień w zakopcu, potem się obudziłem i miałem nieprzyjemne spotkanie z szpitalem i panem medykiem :/
Wiem że gdybym miał wtedy przy sobie Zenita, sytuacja wyglądała by inaczej (może nawet poszedłbym siedzieć za zabójstwo :mrgreen: )
Takie doświadczenia troszkę stopują moje foto zapędy, nigdy nie wybierałem ciemnych uliczek, niepewnych miejsc, w nocne plenery wychodziłem zazwyczaj z drugim zapalonym foto-maniakiem.
Co do roweru - właśnie dlatego mam wątpliwości co do stabilizacji - obawiam sie ze to może troszkę uszkodzić aparat - z drugiej strony wiem że lustra nie powinno się wozić, ale nie zamierzam z tego rezygnować.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Co do jazdy rowerem z aparatem to chłopaki od pentaxa DL chwalili się, że nie oszczędzają go zbytnio i wszystko wytrzymał ;-) . Ja z 2 kompaktami zrobiłem kilka tys. km (np. górskie drogi w Rumunii) i nigdy nie miałem żadnych problemów. Dodam, że woże aparat w tanim futerale umieszczonym w dużej sakwie pod ramą, gdzie drgania są niewątpliwie większe niż w plecaku, ale znacznie mniejsze niż na bagażniku. Przyjdzie wiosna to potestuję kasetkę i pod tym względem ;-)

Co do Twoich pytań - brać zdecydowanie k100d - stabilizacja naprawdę przyzwyczaja do siebie i naprawdę działa, a jak sie podepnie obiektyw z f1.7 to już bajka...
Poza tym nawet z kitem zdarzyło mi sie robić zdjęcia nocne na starym mieście z iso 1600 (i to po :-B , albo :-B :-B ).

Ostrzenie manualne - bardzo szybkie potwierdzenie ostrości w wizjerze. To jest naprawdę wygodniejsze niż myślałem... Ja czasem stosuję jeszcze jeden trik. Jak chcę np. wyostrzyć na poruszający sie obiekt to przestawiam ostrzenie z MF na AF i kręcę pierścieniem przyciskając jednocześnie spust migawki - wciska sie on jedynie wtedy gdy akurat złapię ostrość - w innych ustawieniech jest zablokowany - taka opcja czasem sie przydaje, choć niezbyt często z niej korzystam (ostatnio jakąś pticę pod Sanokiem w ten sposób złapałem :mrgreen: )

Miło zaskakuje zasilanie - ostatnio wypstrykałem ok. tysiąca fotek bez ładowania (spora część na manualnych szkłach)

Problemy z FF i BF jak najbardziej dotyczą również k100d - ja jestem tego szczęśliwym przykładem :mrgreen:
Mam FF, dopiero sie wybieram do serwisu, ale jedno muszę przyznać - i tak nie wziąłbym innego aparatu... ;-)

Tyle ode mnie - generalnie bardzo polecam ;-) [/b]
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
z tym rowerem to żartujecie oczywiście?
bo moje aparaty wiele razy spadały w terenówce z siedzenia na podłogę podczas gwałtownego hamowania lub w innej awaryjnej sytuacji i zawsze działały, a tu opory przed wożeniem na rowerze? Przecież ten sprzęt jest do używania, nie do patrzenia na niego
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Apollo chyba nie jest taki zły :)

Szukałem instrukcji do kasetki, była tu taka na forum zassałem i niestety jakas trefna, to napisałem do Apollo czy by mogli zapodac instrukcje do 100/110 i k10 i po 1! godzinie w skrzynce jest nowa wiadomość od apollo a w niej 3 TRZY instrukcje :) tego to się nie spodziewałem :)

Za to co do treści mejla to się nie postarali cytuję:

W zał.
Pozd.


:-B :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
TomiTom napisał/a:
Za to co do treści mejla to się nie postarali cytuję:
W zał.
Pozd.

Krotko, rzeczowo i na temat - jak chciales zeby Ci dpupe podetrzec, to mogles poprosic :P ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach