andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
[andrusz] Wystawiam się... do bicia ;-)
Dojrzałem chyba do tego, a by coś pokazać publicznie. Sam jestem dość krytyczny, ale łatwiej mi oceniając innych niż siebie :-) Dlatego proszę o krytykę, najlepiej konstruktywną ;-)

Dopiero zaczynam z portretem, więc proszę o wyrozumiałość. Co jest nie tak, średnio, a co całkiem źle?

1.


2.


3.


4.


5.


Jeśli chodzi o kolorystykę, to też oczekuje komentarzy, bo zdjęcia robione były późnym popołudniem, światło było bardzo ciepłe, ale starałem się je złagodzić w postprocesie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Mnie się osobiście najbardziej podoba czwórka ze względu na światło, dobrze że unikasz światła mieszanego przebijającego się przez gałęzie, modelka wydaje się mieć większy potencjał (ładna i bardzo naturalna) także trzymam kciuki i czekam co pokażesz dalej.

Aha w jedynce bokeh trochę przegięty, zbyt nachalny i nerwowy, a szkoda bo zdjęcie całkiem przyjemne, tylko można było tak skadrować/przesunąć się w lewo, żeby pozbyć się z kadru tej przepalonej postaci, do tego takie kadry można śmiało robić centralnie, bo po za modelką nie ma wokół nic co by przyciągało wzrok więc pozostawienie po jednej stronie więcej miejsca nie ma za bardzo sensu.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Moim zdaniem na każdym zdjęciu (głównie na 1) tło dominuje nad modelką.
Ratowałbym je poprzez inne kadrowanie, np tak:
http://izbkp.info/pentax.forum/poprawka-01.jpg
http://izbkp.info/pentax.forum/poprawka-02.jpg
http://izbkp.info/pentax.forum/poprawka-03.jpg
(jeśli mam je wykasować to napisz).
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
andrusz, ja odnoszę takie wrażenie, tak jakbyś za daleko był od modelki, no i większość patrzonych w obiektyw.

Ale ja tam się nie znam

:-P
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Eldred ja właśnie nie lubię kadrów centralnych - pewnie dlatego, że to był mój podstawowy błąd jak zaczynałem przygodę z fotografią i teraz staram się tego unikać ;-) Jeśli chodzi o bokeh, to chyba masz rację ;-) Kolejne zdjęcia będą pod tym względem lepsze :-)

izbkp tło masz na myśli we wszystkich? Zbyt ostra zieleń? I nie ładują mi się twoje wersje, timeout :(

darkduch no właśnie z tym patrzeniem w obiektyw, to nie jestem zdecydowany. Ja wolałem jak patrzyła, ale chyba masz rację, że nie zawsze powinna.

Dzięki :-B
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
andrusz, podtawowy błąd, to to, że postawiłeś dziewczę w cieniu (to jeszcze ok), ale na tle oświetlonego słońcem parku. I zobacz co się dzieje. Przepalone, jaskrawe, krzyczące i kopiące po oczach tło. Czasem to można wykorzystać oczywiście jakoś ciekawie, tu mi nie pasuje zupełnie. Straszna szkoda, ze nie wydobyłeś z tej dziewczyny jakichś emocji. Jest piękna, ma wspaniały uśmiech, tylko że na zdjęciach stoi jak ten słup soli.. Czemu nie pociągnąłeś tego co się zaczeło dziać na 2? Ona się musi chyba oswoić też z obiektywem, poczuć swobodnie, ona też musi chcieć tych zdjęć.
Męcz ją, maltretuj, molestuj.... :evilsmile:
Kadrowo najgorzej to 4 i 5. 4ka jest zbyt centralna, za dużo wokół (ten ktoś włażący w kadr? ). 5ka ręce. Najbliżej byłeś przy 2-ce.
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
Arti napisał/a:
Jest piękna, ma wspaniały uśmiech, tylko że na zdjęciach stoi jak ten słup soli..
Musisz jednak przyznać,że akurat ten słup soli jest słodki. :-P
Arti napisał/a:
Męcz ją, maltretuj, molestuj....
Do oporu.Jak na pierwsze próby nie jest źle,niejeden nie ustrzeli takich nigdy.Dawaj więcej,trzymam za Ciebie kciuki. :-)
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
specem portretowym nie jestem ale z amatorskiego punktu widzenia jest calkiem przyjemnie. Ladna kolorystyka i bokeh. Tak jak pisali Koledzy wczesniej za duzo jest nad glowa i troszke przeszkadzaja poucinane konczyny na ostatnich dwoch zdjeciach
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
andrusz, bo serwer nam padl, teraz jest ok. Nie mniej zgadzzam się z izbkp, że należałoby ciaśniej skadrować.

[ Dodano: 2009-08-26, 22:05 ]
IMHO 5-ka sympatyczna
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
izbkp, ladyhawke tak teraz działa - dzięki. Wiem o co chodzi, chociaż teraz chyba ciut zbyt ciasno.

Arti racja z tym tłem, to zawaliłem. Ale dajcie szansę się zrehabilitować ;-) A w 4 za dużo góry czy coś jeszcze nie tak?

A co sugerujecie z 5. umieścić ręce do końca czy je obciąć? ;-) Na początku chciałem z rękami, ale wtedy było za dużo tła, a za mało modelki ;-)

Cytat
Męcz ją, maltretuj, molestuj....

Trochę ją pomęczyłem (za chwilkę kolejne zdjęcia) - teraz niech dziewczyna trochę odpocznie :mrgreen:

[ Dodano: 2009-08-26, 23:17 ]
Dzięki BartekKw za miłe słowa :-B

[ Dodano: 2009-08-27, 00:32 ]
Zmiana tła :-)

6. (wiem, noga obcięta)


7.


8.


9.


10.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
izbkp napisał/a:
Ratowałbym je poprzez inne kadrowanie, np tak:

Psujesz w miarę przyzwoite zdjęcia, nie rób tego więcej. :roll: Takie nienaturalne proporcje boków i wycięcie samej postaci aż bije po oczach.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Na 6 znowu mam wrażenie, że ważniejsze od postaci jest tło, czyli woda z odbitym w niej krajobrazem - dużo lepiej jest na 8 gdzie tło jest tłem. 9 podoba mi się :) 10 wygląda trochę na bardzo awangardową reklamę butów marki Puma ;P
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Arti napisał/a:
podtawowy błąd, to to, że postawiłeś dziewczę w cieniu (to jeszcze ok), ale na tle oświetlonego słońcem parku. I zobacz co się dzieje. Przepalone, jaskrawe, krzyczące i kopiące po oczach tło.


A ja się z tym całkiem nie zgadzam....
W cieniu stać musiała, bo sądząc po tle, świeciło południowe słoneczko, i gdyby ją postawił w słońcu to żeby poradzić sobie z cieniami musiałby mieć stado pomagaczy, trzymaczy blend, świateł i nie wiadomo czego jeszcze....
A jeśli chodzi o tło, to mnie osobiście dużo bardziej podoba się rozświetlone, błyskające jasną zielenią tło niż to samo tło w cieniu - bo wtedy zrobi się ciemnozielonoponure, co nijak nie będzie pasowało do modelki.
Ja bym próbował po prostu lepiej doświetlić modelkę - blendą np.

Z pierwszej serii najlepsze 2, między innymi przez tło właśnie ( w pozostałych w tle zawsze coś przeszkadza, a kadrowanie leży)
Z drugiej serii - 7ka fajna, tylko perspektywa ciut zbyt żabia dla mnie, i 9 - bardzo miły portrecik

Aha - ale ja się nie znam zupełnie.
 

pl65  Dołączył: 25 Maj 2009
7 Jest w niej coś ciekawego co mówi że to jest fotka. Na pewno dobre dobranie barw. Schody nadają głębi. Przemyślana głębia ostrości.
Przemawia jeszcze do mnie 10. Dobre uchwycenie chwili :-) . Można by się czegoś czepić ale biorąc pod uwagę uchwycenie chwili nie wszystkim da się pomyśleć w sekundzie :-P

Czekam na więcej :-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
wojtek_c napisał/a:
W cieniu stać musiała, bo sądząc po tle, świeciło południowe słoneczko, i gdyby ją postawił w słońcu to żeby poradzić sobie z cieniami musiałby mieć stado pomagaczy, trzymaczy blend, świateł i nie wiadomo czego jeszcze....

A ktoś mu kazał ją stawiać w słońcu?! :shock:
Tu nie pierwszy plan jest problemem, a tło. Spójrz na 1kę. Nie razi Cię ta przejarana kobieta w tle? biała trawa?
Z drugiej serii tylko 9 się broni.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Arti napisał/a:
Z drugiej serii tylko 9 się broni.
jestem w szoku, zdjęcie ewidentnie nie trafione a Arti pisze że się broni :shock:

Jak dla mnie 8 i 9, tylko brakuje mi jakiegoś konkretniejszego światła na tych zdjęciach, a może wystarczyło by dodać kontrastu.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Eldred, z tej serii..... :evilsmile:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Arti, ;-) :-B

andrusz, rozumiem że robisz te zdjęcia szkłem które mi się ostatnio śni po nocach, czyli 50-135/2.8? czy poddajesz je jakiejś obróbce? czy są prosto z puszki? (bo tak wyglądają swoją drogą). Rzeczywiście po tych drugich zdjęciach widać że idziesz w dobrym kierunku a i modelkę masz śliczną także trzymam kciuki i czekam na więcej.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andrusz napisał/a:
Jak dla mnie 8 i 9, tylko brakuje mi jakiegoś konkretniejszego światła na tych zdjęciach, a może wystarczyło by dodać kontrastu.

a to na pewno, bo zdjęcia są jakieś takie przydymione - pobawiłem się suwaczkami w Picasie, i IMO po zwiększeniu kontrastu jest lepiej
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
9 zwraca uwagę, najswobodniejszy wyraz twarzy dziewczyny. Nic nie rozprasza w tle, tylko chyba nie celnięte trochę :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach