bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
K10D i 3 konkretne pytania do użytkowników
Jest to mój pierwszy post na tym forum, w związku z tym witam wszystkich serdecznie.

Jakis czas temu sprzedałem EOS 5, wraz z obiektywami (obiektywy kitowe, poza tym chciałem od początku wybrać system), w celu zakupu lustra.
Wczoraj byłem w sklepie i natrafiłem na K10D. Na wstępie nalezy zaznaczyc, że poszedłem do sklepu pobawic się Nikonem D80, na którego PRAWIE byłem zdecydowany. No i po kilku chwilach zabawy obydwoma, zostałem z zagwostką. Wiem, że dośc było juz wątków o porównywaniu różnych aparatów... Niestety jako człowiek słaby i podatny na pokusy :), wydaje mi sie, że nigdy bez porównań sie nie obedzie. W szczególności gdy ma sie dylemat co nabyć. I tu dochodzę do sedna, w zasadzie K10D podobał mi sie dużo bardziej z wyjątkiem jednej rzeczy - AF.

No dobrze, a teraz 3 konkretne pytania:

1. AF w K10D z kitowym obiektywem wydał mi sie znacząco wolniejszy od D80 z kitowym obiektywem. Czy inny obiektyw da znacznie lepsze rezultaty w tym względzie (np. Sigma 18-50), czy też przyczyna ograniczonej prędkości AF tkwi gdzies w korpusie?

2. Jak oceniacie kitowy obiektyw K10D? Czy prównywalny pod względem ostrości z kitowym Nikkor 18-70? (przepraszam, że znowu porównuję :). Innymi słowy czy waszym zdaniem brać obiektyw, czy kupic samo body i w cenie kitowego cos lepszego?

3. Powiązane z pytaniem 2. Czy sa dostępne same korpusy, bez kita? W jakiej cenie można je znaleźć? (drożej od body D80?) Podkreślam - szukałem :) i nic.....

4. No może jeszcze ostatnie drobne :). Z uzytkowaniem obiektywów M42 nie ma problemów?

Pozdrawiam serdecznie. I zgóry dzięki za odpowiedź.

Bossini
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie jestem użytkownikiem K10D, ale:
Ad.1 Nowe obiektywy Pentaksa USM bedą miały bardzo szybki AF.
Ad.2. Obiektyw DA 18-55 jest niezły. Jest to głowne moje szkiełko obiecnie.
Ad.3. przeszukaj to Forum "K10D w sprzdaży". Body jest dostępne, cena ok. 3500,- zł.
Ad.4.Z obiektywami problemów nie ma, ale: najlepiej aby miały przysłonę manualna, albo przełącznik A/M. Dodatkow należy używać przejściówki PK/M42. Do pomiaru światła przy przysłonie roboczej służy dedykowany przycisk.

A teraz zrugają mnie posiadacze KaDyszki i zaraz poprawią ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Porownywales AF w D80 z silniczkiem w obiektywie - tak wiec to inna bajka - zaloz na D80 "srubokreta" i wtedy porownaj:-)

A jak wejdza za dwa-trzy miesiace szkla Pentaksa z silniczkami w szkle to bedzie mozna wtedy popatrzec i porownac:-)

http://manufactura.home.p...load.php?id=302

Pzdr
Spinner
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Witam!
A ja dodam tylko:
w wątku: LINK
Bronek napisał/a:
Dla tych ktorzy jeszcze zastanawiaja się nad wiarygodnoscia testow PCComputerWorld i ich wiarygodnoscia w ogole jako testerow sprzetu foto :lol: , mam kilka zdjec dla porownania:

Pentax K10D z obiektywem DA 16-45/4 (niezupelnie to samo co kit)
http://dc.watch.impress.c...-5136-16-2.html

Canon 400D z EF-S 18-55/3.5-5.6 II USM (na japonskim rynku Kiss Digital X)
http://dc.watch.impress.c...-5136-17-1.html

Nikon D80 z DX 18-135/3.5-5.6
http://dc.watch.impress.c...-5136-17-2.html

Sony a100 z DT 18-70/3.5-5.6
http://dc.watch.impress.c...-5136-18-1.html


A co do szkieł, wklejam cytat z wątku (polecam, dobra lektura) LINK
Marek Wyszomirski napisał/a:
Interpretacja wyników wymaga sporej pracy (w sumie jest tego wraz z testami dynamiki ponad 1GB RAW-ów do przekopania) ale po wstępnych dość wyrywkowych oględzinach ocena Radka jest taka, że 18-55 to bardzo dobry kit - pod względem rozdzielczości wyraźnie lepszy od Nikkora 18-70. Ma natomiast sporą beczkę na krótkim końcu (nie wiem jeszcze czy większą niż Nikkor) i prawdopodobnie będzie miał zauważalną aberrację chromatyczną (znów nie umiem jeszcz epowiedzieć, jak się będzie ona miała do innych obiektywów).


aha, z roadmap'y wynika, że ma być też DA 17-70 i DA70-300 (ale kiedy?)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Do wad kita 18-55 mozna jeszcze dodac winietowanie na dlugim koncu. Nie jest specjalnie mocne, ale powyzej przecietnego w zoomach o tym zakresie. Natomiast ostrosc jest rzeczywiscie niezla, z wyjatkiem krotkiego konca niestety. Ale ja jestem rozpuszczony, bo porownuje z najlepszymi obiektywami AF w historii :mrgreen: :-P , a nie z innymi kitami.

[ Dodano: 2007-01-23, 10:58 ]
Wracajac do pytan:

Ad 1. wiadomo, srubokrecik, ale chyba jest znosnie. W sprzyjajacych warunkach K10D moze byc nawet szybszy od D80, z tego co jak pamietam bylo testowane na popphoto. Nie wiemy jeszcze jak beda sie zachowywac obiektywy z wlasnym napedem (spodziewane na wiosne), ale bardzo bym sie zdziwil jezeli nie beda szybsze. Te nowe obiektywy to nie jest segment amatorski.

Ad 2. juz pisalem wyzej, w skrocie: jest zupelnie przyzwoity.

Ad 3. zorzyk napisal gdzie szukac

Ad 4. przejsciowka jest niewygodna bo mala, ale wiecej problemow nie zgloszono. Z obiektywami M42 jest pomiar swiatla, potwierdzenie ostrosci i stabilizacja matrycy (trzeba ustawic recznie w menu ogniskowa obiektywu) , i oczywiscie ostrzenie w calym zakresie. Chyba ze kupisz sobie (wygodniejsza) przejsciowke z kolnierzem, wtedy nie bedzie nieskonczonosci.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Dziekuję wszystkim za informacje.

Co do ostrości to oglądałem zdjęcia do których linki nadesłał [tref]. Rzeczywiscie na dole kadru obiektyw pentaxa jest wyraźnie ostrzejszy. Nietstety jednak, jesli chodzi o ranty budynków to wypadł moim zdaniem najgorzej z ostrością. Może to tak abberacja obraz rozmazuje.... Czy w kicie zuważyliscie jakieś większe problemy z abberacją (w stosunku do konkurentów)?

No a teraz pytanie z kosmosu ;-) . Ktoś słyszał jakąs plotkę czy te USM moga mieć lepszą optykę od kita no i ile może waszym zdaniem takie coś kosztować? (roumiem że Pentax robi troche tańsze szkiełka niz Canon i Nikon).

Co prawda zostaje jeszcze Sigma, ponoć trochę szybsza w AF od kita......
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
bossini napisał/a:
Ktoś słyszał jakąs plotkę czy te USM moga mieć lepszą optykę od kita
Na pewno, przecież to szkiełka z *. Ale cena także dużo wyższa, ok 700-1000$
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
bossini napisał/a:
Ktoś słyszał jakąs plotkę czy te USM moga mieć lepszą optykę od kita

spodziewane szkla maja miec oznaczenei gwiazdkowe (DA*) co u Pnetaksa oznacza najwyzsza jakosc optyki i wykonania.

bossini napisał/a:
roumiem że Pentax robi troche tańsze szkiełka niz Canon i Nikon

o od kiedy to lepsze jest tansze? ;-]
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bossini, Szkielka SDM (supersonic direct-drive motor) maja oznaczenia DA*, czyli optyka powinna z wysokiej polki, podobnie budowa. No i cena.

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
bossini napisał/a:
Ktoś słyszał jakąs plotkę czy te USM moga mieć lepszą optykę od kita no i ile może waszym zdaniem takie coś kosztować?
lepsze na pewno będą i to bez porównania. MHO Pentax nawet nie musi się silić, żeby przebijać dotychczasowe Ltd czy *, wystarczy, że utrzyma ich poziom, a my i tak będziemy sikać po nogach. Ceny... Bronek dobrze napisał - to nie będą szkła amatorskie. . .
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
No dobrze, więc kolejne lamerskie pytanie (i zaraz pewnie posypią się kamienie, ale miejcie na względzie, że to nie jest prowokacja tylko brak wiedzy :) )

No więc jesli założę że, nie stać mnie na szybkie szkła Pentaxa za 700-1000 USD to przykładowo :) taki NIKON ;) zaoferuje mi szkła w korzystnej cenie, o podobnej optyce jak tanie szkła Pentaxa (do 1500 zł), ale ze znacznie szybszym autofocusem?

Jesli tak, to sam już nie wiem......

No chyba że optymalnym rozwiązaniem bedzie Pentax + Sigmy w tym wzgledzie?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
bossini napisał/a:
No więc jesli założę że, nie stać mnie na szybkie szkła Pentaxa za 700-1000 USD to przykładowo :) taki NIKON ;) zaoferuje mi szkła w korzystnej cenie, o podobnej optyce jak tanie szkła Pentaxa (do 1500 zł), ale ze znacznie szybszym autofocusem?
O to najlepiej pytać się na forum Nikona. Jedyne co wiem na temat szkiełek N, to że te z silnikiem w szkle są szybsze od zwykłych Pentaxa. Ale cen nie znam. Popytaj na innych forach. Chyba, że ktoś od nas zna się na szkłach Nikona.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Bronek napisał/a:
ja jestem rozpuszczony, bo porownuje z najlepszymi obiektywami AF w historii , a nie z innymi kitami.


Hmmm... a jakimi to :?: bo baaardzo mocno powiedziane :shock: :-P :mrgreen:

No chyba, ze mowimy jedynie o maloobrazkowych szklach AF Pentaksa... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Widze, ze osoba majaca rebus jak ja do rozwiazania, czyli "D80 vs K10D" :-)
Jesli chodzi o AF D80 z Nikkorem 18-70 to rzeczywiscie mozna sie w tym zakochac,działa to błyskawicznie i nawet w niezbyt dobrych warunkach trafia szybko... Gdyby jeszcze Nikon dał w D80 stabilizacje.... No, ale na to raczej liczyc nie mozna. Zarowno Canon jak i Nikon raczej nie zrezygnuja z wpływow kasy za obiektywy z stabilizacją... No, chyba ze za jakis czas wymusi to na nich rynek (konkurencja).
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
argawen napisał/a:
Chyba, że ktoś od nas zna się na szkłach Nikona.


oprócz K10D mam d200 ale uzywam tylko szkieł 2.8, jeżeli chodzi o amatorskie wiem od znajomego, że Nikkor AF-S DX 18-135 IF-ED jest bardzo ostry (w tej klasie oczywiście), wiem też, że chwali sobie Nikkora AF-S DX VR 18-200, pomimo iż rospiętość ogniskowych sugerowałaby niską jakość obrazu, tak nie jest.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
chwali sobie Nikkora AF-S DX VR 18-200, pomimo iż rospiętość ogniskowych sugerowałaby niską jakość obrazu, tak nie jest.

zapomniales dodac, ze chodzi o dobra jakos obrazu, jak na szklo 18-200. No nie ma sie co oszukiwac, ze hiperzoom dorowna czemus z mniejszym zakresem. Kupic d40 i tego 18-200 i problem z glowy :mrgreen:
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Pentagram napisał/a:
jeżeli chodzi o amatorskie wiem od znajomego, że Nikkor AF-S DX 18-135 IF-ED


To ja przy okazji mam pytanko. Mozna gdzies w sieci zobaczyc fotki Twojego znajomego wlasnie robione tym szkłem?
Jesli moja decyzja padnie na D80 to wlasnie albo z 18-70, lub to 18-135... Choc niby to ostatnie jest troche gorsze jakosciowo niz 18-70... Ale tez wlasnie gdzies czytalem ze bardzo ostre.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
naturalnie, pisałem o jakości dla amatora, który rzadko robi format A4 nie mówiąc o większych. Niestety jeżeli chce się mieć jakość prof to trzeba wywalić tonę kasy nie zależnie od systemu.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
pxm napisał/a:
18-135... Choc niby to ostatnie jest troche gorsze jakosciowo niz 18-70

I w odróżnieniu od 18-70 ma plastikowy bagnet.
Cena identyczna, więc przy większym przełożeniu zooma czego się można spodziewać?
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
emigrant napisał/a:

I w odróżnieniu od 18-70 ma plastikowy bagnet.


tak, wiem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach