Adiemus  Dołączył: 16 Lis 2009
Adam, powinno się dać.
A czy taka skala odwzorowania (pominąwszy jakość) dla taniego makro

cię interesuje? ;)
bo możesz to wycisnąć ze swojego kita 18-55, niezbędny wydatek to 25zł na pierścień odwrotnego mocowania (+ewentualne koszty przesyłki) i kilka złotych na dyfuzor
 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
Adiemus, a cóź to za diabelstwo? :shock:
skala odwzorowanie faktycznie imponujaca jak na niezbedne wydatki.

Co do mojego pytania o 55-300 znalazlem tutaj posrednio odpowiedz na moje pytanie (moze komus sie kiedys przyda): http://www.pentaxforums.c...x-55-300-a.html

No cóz, narazie pewnie kupie tego pentaxa i pozniej zadecyduje co z tym macro. Jezeli kupie do niego tez raynoxa i efekty nie beda mnie zadowalaly, mysle ze predzej czy pozniej i tak go wykorzystam przy innym zakupionym obiektywie, wiec nie beda to wyrzucone pieniadze.

dziękuje wszystkim za pomoc :-B
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rafi - głębia ostrości którą uzyskujesz wynika ze skali odwzorowania i użytej przysłony. To, czy osiągnmłąłeś tę głębię przy użyciu Sigmy, DA55-300 z Raynoxem czy też Heliosa z pierścieniami nie ma nic do rzeczy. Niestety im większa skala odwzorowania tym głębia mniejsza - i to przy makro jeden z podstawowych problemów.
To, że kompaktem cyfrowym uzyskujemy przy takim samym kadrze większą głębie ostrości wynika z mniejszych rozmiarów matrycy kompakta - przy mniejszej matrycy uzyskamy ten sam kadr już przy znacznie mniejszej skali odwzorowania.
Adam - DA55-300 bardzo ładnie współpracuje z Raynoxami. Z DCR-250 uzyskasz wypełnienie pełnej szerokości kadru motywem o wielkości ok. 8mm z odległości ok. 11cm od przedniej soczewki.
Nie mam w tej chwili żadnego ciekawego owada do sportretowania (niestety nie sezon na takie zdjęcia) ale ten motyw powinien Ci pokazać możliwości takiego zestawu:
 
sieman
[Usunięty]
er_es napisał/a:
Mam Tamrona 90 i Sigmę 70-300. Różnica w skali odwzorowania jest znana i oczywista (T 1:1, S 1:2) ale ważny jest też przedmiot fotografowania. Sigma jest całkiem niezła "na motylki" bo ma dość dużą odległość ostrzenia a Tamron jest lepszy do mniej płochliwych modeli. Nie narzekam na jakość fotek z mojej Sigmy i kilka osób z forum używa jej z Raynoxem. Może podzielą się opiniami.


nie wiem jak to jest naukowo,ale przy dobrym świetle i po podkręceniu BF ...Sigma APO trafia 100/100 - głębia mogłaby być ostrzejsza - za taką cenę to chyba Sigma najlepsza /wersja 70-300 APO/ -duża wada to "śrubokręt" ..jak nie trafi to robaczki uciekną zanim trafi ponownie..

[ Dodano: 2010-01-14, 19:50 ]
miałem dodać fotkę z Sigmy ale się nie wkleja....http://foto.onet.pl//2qsmz,iakapaw4zig2,mcatj,u.html#mcblz

[ Dodano: 2010-01-14, 20:45 ]
sooryy walczę z materią ..
 
Adiemus  Dołączył: 16 Lis 2009
Adam napisał/a:
Adiemus, a cóź to za diabelstwo? :shock:
skala odwzorowanie faktycznie imponujaca jak na niezbedne wydatki.
oko zdechłej ćmy, z gatunku chyba sówek. znalazłem w suszarni, ale zanim rozpoznałem dokładniej, żona zobaczyła, czym bawię się na stole w kuchni... i modelka poszła do kosza :D
to nie jest max możliwości kita; z 66mm pierścieni (manualne to wydatek około 50zł) i na 18 mm dostajesz 5:1, łebek zapałki w kadrze się nie mieści ;)
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
A majac kita krótkiego długiego i heliosa co bedzie lepsze Raynox czy pierścienie?
Ceny Raynoxa zwariowały 200zł więc z tąd te wachania
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Ceny pierścieni też poszły do góry - mam na myśli takie ze stykami i popychaczem przysłony.
Poluj na używki ;-)
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
ale raczej w gre wchodze bez styków - czy wszystkie do PEntaxa maja popychacz przysłony?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie wszystkie - te np nie mają: http://www.allegro.pl/ite...lne_pentax.html
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
A jak sie pracuje z pierścieniami bez popychacza przysłony i z popychaczem?
Czyli bez popychacza to tylko manualne szkła gdzie rećznie mogę ustawić przysłonę - np. mój Helios? A do Kitów musze coś mieć z popychaczem przysłony?

To w koncu lepiej wziasc Raynoxa czy te pierścienie ?
 
Adiemus  Dołączył: 16 Lis 2009
pinus napisał/a:
Czyli bez popychacza to tylko manualne szkła gdzie rećznie mogę ustawić przysłonę - np. mój Helios? A do Kitów musze coś mieć z popychaczem przysłony?
dokładnie tak, bo kity nie mają pierścienia przysłony.
weź może na początek pierścienie (bo tańsze)+ ewentualnie pierścień odwrotnego mocowania (do kita, ja otwieram przysłonę w tej pozycji paseczkiem złożonej folii aluminiowej z tacki do grilla, żeby mieć otwór ok. 11) i popróbuj, jak makro Cię rajcuje :)
tu masz przykład osiągów heliosa:

góra -goły, tylko na adapterze PK/M42, dół z kompletem 66mm pierścieni. oczywiście pełna klatka z matrycy w obu wypadkach. jakość taka sobie, ale jako zdjęcie poglądowe chyba wystarczy ;)
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
dzieki już próbowałem zodwróconym Heliosem i fajna zabawa -ale zastanawiam sie czy Raynox to na razie nie najlepszy wybór-na latajace owady byłby jak znalazł. A odwrócony helios na mniej ruchliwe
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Odwrócony Helios zamontowany bezpośrednio na korpusie zapewni jedną, stałą skalę odwzorowania bez jakiejkolwiek możliwości jej regulacji - dlatego nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Można założyć odwróconego Heliosa na długiego kita - przy ogniskowych bliskich 200mm będzie to całkiem ładnie pracowało, przy skracaniu ogniskowej poniżej jej pewnej wartości (niestety nie mam Heliosa, więc nie mogę sprawdzić jakiej) pojawi się winietowanie. Musisz mieć jednak świadomość, że taki zestaw daje duże skale odwzorowania - możesz skalę oszacować dzieląc nastawioną na zoomie ogniskową przez ogniskową Heliosa. Portret motylkowi tym, zrobisz, całego motylka raczej w kadrze nie zmieścisz (nawet jeśli nie ucieknie - bo ostro będziesz miał gdzieś tak ok. 4cm przed tylnym gwintem Heliosa). Takie skale nie są łatwe do opanowania - efekty bywają piękne, ale zrobienie ostrego i właściwie skadrowanego zdjęcia żywemu motywowi jest dość trudną sztuką. Dlatego jeśli możesz sobie pozwolić na Raynoxa DCR-250 - zacząłbym właśnie od niego.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
dzieki -bawiłem sie Heliosem przyczepionym do DA50-200 ale szkoda mi tego obiektywu bo troche wazy ten helios a to co mi wyszło (oczywiscie mucha wysuszona znaleziona na strychu)



Jednak ten Raynox nawet majać pierścienie do czegoś również moze sie przydać. Wiec trzeba sie obejrzeć za Raynoxem -swoja droga swietny biznes robi ta firma-kiedyś sie zastanawiałem jak był ponizej 100 a teraz prosze 200zł czysty zysk 100% przebicia
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
pinus, sądzę że nie firma, a głównie dystrybutor lub sklepy. Kurs dolara też swoje zrobił (jak kupowałem swojego za 120zł dolar chodził po 2,15zł).

Co do zestawów makro zdecydowanie odradzam pierścienie bez popychacza - w wizjerze będzie czarno, w południowym słońcu może coś tam zobaczysz. Już samo założenie pierścieni zabiera światło, przymknięcie obiektywu do f/11-16 (w makro raczej takich wartości się używa) sprawia że ostrzenie jest po prostu mordęgą.

Natomiast jak ktoś nie używa lampy w p-ttl, albo ma szkło bez pozycji A na pierścieniu przysłon i koniecznie z tym pierścieniem, może spokojnie zainwestować w pierścionki bez styków ale koniecznie z popychaczem - jedne takie leża właśnie na allegro w nietypowym dla pierścieni dziale obiektywy Pentax :-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przed chwilą sprawdzałem - był też na Allegro w dziale makro Raynox DCR250 dość tanio - chyba 135zł...
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
dzieki zaraz sprawdzę
No i jest za 139 zł dzieki

 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
ja kupiłem pare dni temu uzywany za 160 zł
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
a co powiecie o ekstremalnym makro ? da się jakoś wyciągnąć z tych tamronów, ruskich szkieł itp. skalę np 2:1, 3:1 lub nawet 4:1 ?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Da się wycisnąć bez problemu. Zakładasz Heliosa na Tamrona 70-300 i przy najdłuższej ogniskowej masz skalę 300/58=5.17:1. Nie jest sztuką samo uzyskanie ekstremalnej skali - sztuką jest zrobienie przy tej skali dobrego zdjęcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach