chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
K10D i szkła Pentax-M (Manualne)
jak to jest bo czytam tą instrukcję i nie rozumiem
mam staaaaaare szkiełko Pentax-M 28mm 2.8 podłączone do K10D
Ustawienie: Using Aperture ring jest na: Permitted

0. W jakich trybach mogę pracować zeby to miało sens...

1. Jak mogę osiągnąć takie coś, że mam ustawioną przysłone np. na f/8 i chciałbym
żeby aparat automatycznie dobrał mi do tego czas migawki.
2. Czy podgląd głębi ostrości mam tylko w trybie M i B z takim szkłem?
3. Gdzie moge znaleźć jakieś wskazówki dot. współpracy K10D z Manualnymi szkłami pentaxowymi

A teraz będą pytania jeszcze bardziej lamerskie (wiem co to GO i Hiperfokalna), ale...

4. Dlaczego przesłona na pierścieniu ma cyferkę "8" na czerwono ;)
5. Dlaczego cyferka 10 na skali odelgłości też jest czerwona ;)
6. I dlaczego na skali przysłony kreseczka niedaleko środka jest też na czerwono (to chyba ma coś wspólnego z fotografią w podczerwieni... ale oświećcie mnie proszę
7. Dlaczego obiektyw DA 18-55 ma podgląd głębi ostrości na każdym programie, skoro tak naprawdę ten sam popychacz służy do przymykania przysłony i w kicie, i w pentax-m

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
chomik napisał/a:
1. Jak mogę osiągnąć takie coś, że mam ustawioną przysłone np. na f/8 i chciałbym
żeby aparat automatycznie dobrał mi do tego czas migawki.
Zielony guzik

[ Dodano: 25-01-07, 14:16 ]
Inaczej niż w K100D, tam naciskało się AEL.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
dziękuję... ;) a reszta pytań? może ktoś podpowie
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Re: K10D i szkła Pentax-M (Manualne)
chomik napisał/a:
jak to jest bo czytam tą instrukcję i nie rozumiem
mam staaaaaare szkiełko Pentax-M 28mm 2.8 podłączone do K10D
Ustawienie: Using Aperture ring jest na: Permitted

0. W jakich trybach mogę pracować zeby to miało sens...
[...]
7. Dlaczego obiektyw DA 18-55 ma podgląd głębi ostrości na każdym programie, skoro tak naprawdę ten sam popychacz służy do przymykania przysłony i w kicie, i w pentax-m

Szkiełko jest stare, ale jare... :-)

Ad 0. Można używać trybu M (pomiar światła przez "zielony guzik") i trybu Av (ale cały czas na pełnej dziurze obiektywu)

Co do pytań odnośnie kolorków na obiektywie, to sam jestem ciekaw (też wydaje mi się, że chodzi o pracę na hiperfokalnej).
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
"Szkiełko jest stare, ale jare... "
hm... no wlasnie nie jestem specjalnie zadowolony z ostrosci tego szkla. Moze ktos zerknac? 2 sample wrzucilem na http://nieprzeplacaj.ovh.org
czy czasami DA 18-55 nie daje ostrzejszego obrazu ???
albo to byla wina pogody (wilgotne powietrze)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Linki nie banglają

Cytat
Witamy na stronie serwisu firmy OVH.

Nie masz prawa dostępu do żądanego katalogu. W katalogu nie ma indeksu lub katalog jest zabezpieczony przed odczytem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
chomik napisał/a:
hm... no wlasnie nie jestem specjalnie zadowolony z ostrosci tego szkla. Moze ktos zerknac? 2 sample wrzucilem na http://nieprzeplacaj.ovh.org
linki nie działają, sprawdź nazwy plików na serwerze.

[ Dodano: 2007-01-25, 16:13 ]
wyprzedził mnie
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
juz powinno byc dobrze
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
juz powinno byc dobrze

Ale nie jest ;-)

[ Dodano: 2007-01-25, 16:18 ]
Dobra, pośpieszyłem się - po chwili zaczęło działać
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
http://nieprzeplacaj.ovh.org/index.html a teraz ????

[ Dodano: 2007-01-25, 16:53 ]
no to co myslicie o ostrosci?

no i w sumie dalej nie wiem co w sprawie:
4. Dlaczego przesłona na pierścieniu ma cyferkę "8" na czerwono ;)
5. Dlaczego cyferka 10 na skali odelgłości też jest czerwona ;)
6. I dlaczego na skali przysłony kreseczka niedaleko środka jest też na czerwono (to chyba ma coś wspólnego z fotografią w podczerwieni... ale oświećcie mnie proszę
7. Dlaczego obiektyw DA 18-55 ma podgląd głębi ostrości na każdym programie, skoro tak naprawdę ten sam popychacz służy do przymykania przysłony i w kicie, i w pentax-m
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ostrość tych zdjęć?
Jeśli robiłeś je z odległości 5 m to dla przesłony 2 głębia ostrości jest od 4 do 6,7 m czyli ostre tylko dwie choinki na pierwszym tle. Dla przesłony 2,8 głębia ostrości od 3,7 do 7,8 m.
Teraz oceń ponownie czy zdjęcia są ostre czy nie.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
[ Dodano: 2007-01-25, 18:00 ]
przysłona była 8, ustawienie blisko (chyba) hiprefokalnej, o ile dobrze kolorowe znaczki na pierscieniach odczytuje
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
chomik napisał/a:
przysłona była 8, ustawienie blisko (chyba) hiprefokalnej, o ile dobrze kolorowe znaczki na pierscieniach odczytuje


Hiperfokalna byla obliczana dla "pelnej ostrosci" na odbitkach 10x15

Dla 1:1 z 10mpix na ekranie takie pojecie nie istnieje - musisz ostrzyc w punkt, nie ma zmiluj...
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
i wszystko powoli robi sie jasne... stosowany tryb to AP.... shit bez przymykania przyslony ;)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
chomik napisał/a:
Dlaczego obiektyw DA 18-55 ma podgląd głębi ostrości na każdym programie, skoro tak naprawdę ten sam popychacz służy do przymykania przysłony i w kicie, i w pentax-m

tutaj sprawa jest troche bardziej skomplikowana, niz Ci sie wydaje - jest wyjasniona na tej stronie http://bdimitrov.de/kmp/technology/K-mount/Ka.html
dokladnie w tym fragmencie:
Cytat
Linear Operation of the Diaphragm Actuator

The least-noticeable change is in the movement of the diaphragm actuator. In the original K-mount its displacement is proportional to the diameter of the diaphragm opening. In the KA mount, it is proportional to the area of the diaphragm opening, and thus to the selected f-stop. This leads to an identical stop-displacement between any two consecutive f-stops, and thus greatly simplifies the operation of the body in the Tv and P operating modes. All KA lenses have the same stop-displacement.

The diaphragm actuator's change in operation does not lead to any incompatibilities with older camera bodies. This is because the diaphragm release of these bodies always moves all the way up, and allows unrestricted travel of the lens' diaphragm actuator.

W skrocie: sposob dzialania dzwigni przeslony w obiektywie zostal zmieniony wraz z wprowadzeniem stykow (obiektywy A i pozniejsze). Chodzi o to, ze ruch dzwigni jest w tych szklach proporcjonalny do liczby przeslony, a w oryginalnym bagnecie K (w tym szkla M) ruch jest proporcjonalny do srednicy otworu. Przy szklach K,M aparat wykonuje pelne odchylenie dzwigni, a przeslona domyka sie do wartosci ustawionej pierscieniem. Ze szklami A, dzwignia wykonuje ruch tylko do zadanej wartosci przeslony (a nie do konca, jak w K,M), co umozliwia latwe sterowanie tej wartosci z aparatu.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
czyli do szkiel pentax-m JEDYNIE tryb M tak?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
chomik napisał/a:
czyli do szkiel pentax-m JEDYNIE tryb M tak?

tak. Moze byc tez Av, ale pod warunkiem, ze interesuje Cie tylko pelna dziura.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
JAK CHODZI O "DZIURY" to interesują mnie rozmaite, niekoniecznie "pełne" (fuj...)
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Posty po 22 pisane trzeba będzie oznaczać czerwonym kwadracikiem.
Nieziemskie.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
czarnym kwadracikiem w czerwonym koleczku... jak na TVN

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach