Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
chomik napisał/a:
czarnym kwadracikiem w czerwonym koleczku... jak na TVN
o ile sie nie myle to nie jest TVnowski wynalazek tylko naszej krajowej rady .....i wszystkie telewizje majazielony zolty i czerwony znaczek
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
To znaczy, ze ja jak pisze, to juz musze uwazac? Bo jak u mnie 10 wieczor, to u Was jest godzina 2 po poludniu. :-P :-P :mrgreen:
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
PiotrB. oczywiście, że musisz. ONI są wszędzie i nie znasz dnia ani godziny.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Przepraszam że się wtrącam, ale czy z DS będzie ta sama historia tzn szkło typu M będzie można stosować tylko w "programie" naświetlania manualnym oznaczonym jako M? Pytam bo oczywiście chciałbym kupić starą dobrą stałkę a na Allegro widzę tylko i wyłącznie obiektywy M, żadnych tam A czy innych. Co ciekawe tylko 28 i 50mm podczas gdy najchętniej wziąłbym 31 lub 35 -gdzie one są? Czy jestem skazany na Pentax-M 28mm 2,8 i pracę w trybie M? jakoś zawsze wygodniej w Av lub Tv...
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niestety z obiektywami bez styków elektrycznych pomiar światła działa tylko przy przysłonie roboczej - w manualu jednym naciśnieciem przycisku przymykasz pzrysłonę, aparat mierzy swiatło, otwiera pzrysłonę i ustawia czas odpowiedni dla zmierzonej ilości światła. W trybie Av automatyka ekspozycji działa prawidłowo, ale... aparat nie przymyka przysłony - niezależnie od nastaw pierścienia przysłon robi zawsze zdjęcie przy człkowicie otwartej przysłonie. Można oczywiście wymontować z obiektywu dźwigienke sterowania pzrysłoną i wtedy będzie moiżna z niego korzystać w trybie AV podobnie jak z obiektywów M42 - tylko ze coś za coś - z kolei przysłona będzie się przymykała od razu po pzrekręceniu pierscienia a nie dopiero po wciśnięciu spustu migawki.
 
-szu-  Dołączył: 23 Maj 2006
Mam pytanie co do wbudowanej lampy w trybie M. Czy wali pełnym błyskiem (tak mi się wydaje) czy działa też P-TTL? Podpinając manuala do K100d zauważyłem że pomiar swiątła nie uwzględnia błysku lampy i mierzy swiatło zastane. Jake nie ustawię przesłony i czasu ręcznie to to mi delikatnie przepala :mrgreen: (jak bym Łaciate fotografował :mrgreen: )
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
pełna moc (jak to mawiają... cała naprzód ;))

 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zalezy co rozumiesz pzrez tryb M. Jeśli pracę z manualnymi obiektywami bez styków (lub innymi obiektywami z pierścieniem pzrysłon w innej pozycji niż A) to P-TTL nie ma prawa zadziałać - a TTL-a błysku nie ma - więc lampa błyśnie pełną mocą.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
to i ja sie podlacze z tematem, dotyczy to co prawda kasetki, ale mysle watek czytaja wszyscy ;) Otoz znudzony monotonia hotelowych scian polazlem dzis z wieczorka poszwedac sie po Pabianicach z aparatem. Najpier kilka fotek zrobilem kitem, a potem przestawilem sie na piecdziesiatke. Praca oczywiscie na M i przycisk AE-L (kasetka nie ma zielonego przycisku :mrgreen: ) Jakiez bylo moje zdziwienie kiedy najdluzszy czas jaki aparat mi dobral to 1,5 s Oczywiscie od razu mi sie to nie spodobalo, troche grzebania jedna scena, zmiana przeslon. Do 1,5 s dobiera czas prawidlowo a pozniej czym mniejsza przeslona czas sie nie wydluza. Podpialem obiektyw M42 i tu zonk. Mam dokladnie to samo :( Mysle moze baterie slabe, zimno albo inne cholerstwo. Wrocilem do hotelu, i dalej to samo, zmienilem baterie i dalej dno... nie wydaje mi sie zeby tak mialo byc. moze ktos zna odpowiedz na moje watpliowsci ?
Pozdrawiam
Grzesiek
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Aspius napisał/a:
moze ktos zna odpowiedz na moje watpliowsci ?

mam to samo w deelu - "It's not a bug, it's a feature" :mrgreen:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aspius - a przez wizjer z tyłu światło Ci czasem nie wpadało? To czasem potrafi ogłupić światłomierz - szczególnie gdy ciemno pzred obiektywem.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
dzielnie przykladalem mordke do wizjera w czasie pomiaru, wiec raczej tedy sie swiatlo nie dostalo... byc moze wlasnie jest jak pisze l_uka, troche to dziwne dla mnie poniewaz trudno mi sobie wyobrazic jakies technologiczne ograniczenia dla pomiaru dluzszego czasu ... szkod aby bylo.
Grzesiek
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Może byłeś poza zakresem czułośći światłomierza. Nie wiem jakie miałeś ISO i liczbę przysłony - spróbuj policzyć ile EV dawało ten czas 1.5s.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Powiedzmy, ze podszedlem do tematu bardziej od strony prakatycznej a mianowicie siedzac juz w cieplym hotelu, podpialem kita ustawilem ogniskowa 50 na M i zmierzylem czas... porownalem sobie najpierw na przeslonie 5,6 pokazal taki sam na 8 piecdziesiatka pokazywala 1 s i kit 1 s za to na 11 piecdziesiatka 1,5 s a kit 2 s na 13 piecdziesiatka swoje a kit 3s.. i tak dalej ;)
Swiatlomierz zatem mierzy prawidlowo ale na kicie.. ISO 200
Pozdrawiam
Grzesiek
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Marek Wyszomirski, o wlasnie. To samo chcialem napisac :-)

[ Dodano: 2007-02-06, 23:30 ]
Aspius, 0EV to taka ilosc swiatla ktora da poprawna ekspozycje z czasem 1s , przeslona f/1.4 na filmie 200 ISO (albo f/1 na 100 ISO). To teraz sobie policz ile tego swiatla wpadalo do aparatu po przymknieciu przeslony do wykonania pomiaru, tak jak to się robi w obiektywach M. Niewiele chyba? A Pentaxy maja taki "feature" ze jezeli ilosc swiatla jest ponizej minimalnej (to chyba -1 dla kasetki??) to nie zwiekszaja dalej czasu, i tylko ew. mrugaja czasem zeby pokazac ze "za ciemno, ale jaki czas ma byc to juz nie wiem, poza zakresem pomiarowym". Inne aparaty zgaduja i trafiaja, albo nie, ale uzytkownik nic o tym nie wie ze pomiar jest juz mocno niedokladny.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Bronek, dzieki za wytlumaczenie. A teraz sprawdzimy czy zrozumialem ;)
Oznacza to ze przy obiektywach bez stykow nie nastepuje zadne szacowanie czasu podaje do pewnej wartosci granicznej czyli u mnie do 1,5s i ewentualnie mruga jesli pomiar nie jest prawidlowy. Wyciagajac wnioski z moich wczorajszych zabaw z obiektywami typu A szacuje sobie czas na oko nie robiac dokladnego pomiaru (przypomne ze przez kitowy obiektyw spokojnie ustawial dluzszy czas) Mogloby sie to zgadzac, poniewaz robiac wczoraj zdjecia na dlugim czasie faktycznie musialem korygowac +2EV zeby fotki byly dobrze naswietlone...
Wot technika,jak to wszystko zebralem do kupy to jakos tak mam wrazenie ze juz o tym czytalem, wiedzialem kiedys gdzies... jednak dopuki czlowiek nie przecwiczy tego na wlasnej skorze to w pamieci nie zostaje ;)
Grzesiek
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Aspius, dobrze zrozumiałeś. Dla trudniejszych warunków warto zastosować "digital preview".
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
1. Jak mogę osiągnąć takie coś, że mam ustawioną przysłone np. na f/8 i chciałbym
żeby aparat automatycznie dobrał mi do tego czas migawki.
Zielony guzik

[ Dodano: 25-01-07, 14:16 ]
Inaczej niż w K100D, tam naciskało się AEL.


Czy nie da się ustawić jakoś w aparacie, żeby jednak w k10D tę funkcję aktywowało się przyciskiem AEL, tak jak w k100D???
Rozwiązanie z K10D jest dla mnie o wiele mniej wygodne...
 

kosmoski  Dołączył: 31 Lip 2011
Jako że to mój pierwszy post na forum pragnę powitać użytkowników forum. Ale do rzeczy, odkopuję ten wątek gdyż mam mały problem jeśli chodzi o mojego k10d i szkła manualne. O ile w trybie av pomiar światła działa w miarę dobrze, to przy zmianie przesłony pierścieniem w trybie M, po dokonaniu pomiaru "zielonym" aparat tak dobiera czas migawki że każde zdjęcie wychodzi mniej lub bardziej prześwietlone. Metodą prób i błędów doszedłem do tego że, na przykładzie smc m 50mm 1.7, robiąc zdjecie na f5.6 i zmierzonym czasie 1/60 aby nie przepalić zdjęcia zwiększam czas ręcznie za każdym razem o "3 działki" do 1/125. Ktoś się z tym spotkał wcześniej czy to po prostu taki urok współpracy k10d z szkłami manualnymi ?
Kolejna sprawa ;) Jako że żyjemy w XXI wieku czy możliwe byłoby zainstalowanie na forum pluginu do aplikacji takich jak np. Tapatalk celem wygodnego i szybkiego przeglądania forum na urządzeniach mobilnych?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
kosmoski napisał/a:
czy to po prostu taki urok współpracy k10d z szkłami manualnymi ?

nie to nie jest taki urok K10D - mam kopie 1:1 (no prawie bo to GX-10) i zobacz w mojej stopce, że większość moich szkieł to manuale z którym dobrze mierzy światło pod warunkiem, że styki są zwarte

kosmoski napisał/a:
ile w trybie av pomiar światła działa w miarę dobrze

Av mierzy światło tylko na pełnej dziurze (bagnet KAF2) w kadyszce

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach