bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Tetenal Ultrafin Plus lub inny koncentrat + hp5plus
Hej, czy ktoś z was używał tego Tetenala z HP5+ ? Jak wyniki? Wyczytałem, że przeznaczony do emulsji typu T a z klasycznymi jest ultra drobnoziarnisty. To by mi odpowiadało no i jak na "T" jest dość tani.

Ostatnio zepsuło mi się po pół roku 3 litry Xtola i muszę kupić coś nowego (swoją drogą dziwne, bo stał w butelkach harmonijkowych ściśniętych pod korek, w ciemnym miejscu). Chcę spróbować jakiegoś koncentratu, który dałby dobry efekt z tym ilfordem. Będę naświetlał raczej nominalnie, czasem może na 800. Zależy mi, żeby wywoływać nie działał jak rodinal, bo ten z hp5 daje niezbyt przyjemny dla mnie wynik.
Myślałem jeszcze nad droższym odrobinę TMAXem albo Ilfosol? DD-X jest już za drogi.

Z góry dzięki.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Nie mam skanów by pokazać (znaczy takich co bym mógł :) ) ale ziarno jest czasem prawie nie zauważalne w tym zestawieniu. Mnie się podobało. Ale do cyfry jeszcze daleko :)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
nie no cyfry nie musi być - wystarczy, że ziarno wyjdzie mniejsze niż w Fomadon R09, bo jakoś wyjątkowo ta kombinacja mi nie pasowała. W Fomapanie + R09 już było ok.
Dzięki, w takim razie jutri idę po tetenala.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
bbartlomiej napisał/a:
Ostatnio zepsuło mi się po pół roku 3 litry Xtola i muszę kupić coś nowego (swoją drogą dziwne, bo stał w butelkach harmonijkowych ściśniętych pod korek, w ciemnym miejscu).

Wyczytałem gdzieś, że Kodak nie zaleca do przechowywania X-tolu butelek z tworzywa PET. Do długiego przechowywania tylko szkło. Zaleca się również próbę na działanie X-tola: daje się kroplę wywoływacza na ścinek papieru fotograficznego. Po odczekaniu 30 sek. daje się obok drugą krop[lę i po upływie 30 sek. utrwala. Jeśli na utrwalonym papierku będzie widać plamkę ciemniejszą i jaśniejszą, wywoływacz działa. Czasami X-tol potrafi bez ostrzeżenia zastrajkować.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Są wyniki. Wyszło z lekką ziarnistą kaszką, czy to przez temp. 23st? Ogólnie nie jest źle ale bardziej podobał mi się Tri-X 400 @ 1600 w Xtolu niż HP5+ @ 800 w Ultrafin Plus. Z resztą oceńcie sami (dodam tylko, że to nie wina skanowania, bo na odbitkach na gradacji twardej też to widać. Pewnie skopałem coś przy wywoływaniu - miałem bardzo zakręcony wieczór ciemniowy wtedy :roll: ):





 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
taka kasza to przewołane znaczy ;-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
bbartlomiej, jeśli robiłeś w standardowych czasach to przewołałeś dość znacznie ;-) W Xtol'u jeszcze nie robiłem, ale 3 stopnie wymagają solidnej korekty czasu.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
guerilla, bardzo bardzo możliwe :) iż gdyż ponieważ stoper zawiódł :P
matth, hm robiłem (tzn. miałem zamiar, patrz wyżej) 10min wzięte z pdfa od HP5, do tego oczywiście korekta dla temperatury z tabeli ilfordofskiej.

Aż takiego doświadczenia nie mam, moczyłem dopiero kilkanaście filmów, ale wydaje mi się, że mogłem przewołać max 1min. Aż taki efekt by był?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hyh, a ja sobie tego xtola nie wiem skąd ubzdurałem ;-) Miałem napisać, że w ultrafinie nie robiłem oczywiście. Wydaje mi się, że nie jest przewołany jakoś strasznie mocno, nie wyszedł klasyczny beton. Ultrafin rozpuszcza ziarno? Jeśli nie, to może takie wyjść, jak wywołasz krócej to będzie delikatniej, ale nie sądzę, żeby dużo lepiej to wyszło..
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
bardzo podobnie wychodzą filmy kolegi MvA z forum, też chyba ten koncentrat - ten wywoływacz tak ma najwryaźniej (pomijając przewołanie)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach