MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Pentax k-x - testy, recenzje - kiks
No i mamy pierwszy test Kiksa :
http://www.ephotozine.com/article/Pentax-Kx-12172

Bardzo dobra ocena, naprawdę w tej klasie sprzęt chyba jest bezkonkurencyjny... (ISO i tak ma lepsze niż K7 ;-) )
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Koleś wspominał w teście o akumulatorach litowych (chyba miał na myśli RCR-V3), ciekawe czy będzie można ich używać w K-x, bo starsze modele (prawdopodobnie K200D oraz K-m) miały blokadę sprzętową nie pozwalającą na używanie tych ogniw.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
LDevil, faktycznie, tutaj małe wyjaśnienie dla osób nie znających angielskiego: jedynym w sumie minusem (obok braku kontrowersyjnego dla niektórych uszczelnienia) była słaba praca na baterii. Pozostałe aspekty ocenione zostały bardzo wysoko (jakość obrazu, ISO, dynamika, menu).
Zastanawia mnie fakt, czy lepiej będzie działał system na akumulatorkach (np. Eneloopach). Jestem przekonany, że tak.
Mała dygresja: marzy się komuś K7 z matrycą z Kiksa ? Może nie jestem sam :)

P.S. Na forach okołopentaksowych pojawiła się informacja, że od modelu K-x zależy przyszłość Pentaksa w koncernie HOYA. Wydaje się, że można być spokojnym... (pytanie czy lepiej by w końcu Pentax odszedł z HOYA czy nie, oraz inne dywagacje pojawią się zapewne w innym, stosownym wątku - tutaj nie śmiećmy i trzymajmy się tematu testów i recenzji Kiksa).

 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
MacRayers napisał/a:
(ISO i tak ma lepsze niż K7 )


Heca. No to teraz przydał by się następca K20d, z tą matrycą.

[ Dodano: 2009-10-12, 09:45 ]
A tak na marginesie, w którym modelu Sony jest ta matryca?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
gin z tonikiem, A500 :?:
tyle że w A500 nie ma filmowania, więc nie wiadomo do końca, czy to ta sama matryca, czy tylko jej inny wariant

w każdym razie chyba nie ma aparatu (ani Sony, ani Nikon), który miałby dokładnie tą samą matrycę co k-x

a500 ma podobny zakres czułości, nikon d90 ma taką samą rozdzielczość plików i kręci filmy

widać więc że nie jest to dokładnie taka sama matryca jak w obu tych modelach
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
Czy mi się zdaje, czy nie ma w tym artykule słowa o autofokusie?

kasz
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
opiszon napisał/a:
a500 ma podobny zakres czułości, nikon d90 ma taką samą rozdzielczość plików i kręci filmy

widać więc że nie jest to dokładnie taka sama matryca jak w obu tych modelach


Nawet ta sama matryca może dawać zupełnie różne efekty (vide k10d/A100/D200). Swoją drogą to zdumiewające, że Sony nie dodaje opcji filmowania do swoich lustrzanek. Kto jak kto, ale Sony w kwestii filmowania powinno być na początku stawki.
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
gin z tonikiem napisał/a:
Swoją drogą to zdumiewające, że Sony nie dodaje opcji filmowania do swoich lustrzanek. Kto jak kto, ale Sony w kwestii filmowania powinno być na początku stawki.
I psuć sobie rynek tanich kamer dla niedzielnych filmowców? po co? ;-)

kasz
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
kasza napisał/a:
psuć sobie rynek tanich kamer dla niedzielnych filmowców? po co?


No, to jest jakiś motyw :-) .
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
kasza napisał/a:
Czy mi się zdaje, czy nie ma w tym artykule słowa o autofokusie?

Autor pewnie nie zauważył, żeby był z nim jakiś problem - więc nic nie pisał :-)
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
po tych wstępnych fotkach wiedziałem że będzie nieźle z iso ale nie widziałem że będzie aż tak dobrze po tych fotkach testowych. Porównałem sobie iso 200 z iso 3200 owszem szczegółowość jest mniejsza po zbliżeniu ale bardzo zaskakuje mały szum na iso 3200.
Dopiero w iso 12800 ten szum wyłazi.
Żeby tylko AF był przynajmniej jak ten z K7
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Czy na tych samplach jest jakieś duże odszumianie?
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
Eee, 12800 jest interpolowane. Mam tez dziwne wrazenie jakoby ISO 100 było takie mydlane. Podobne wrazenie odniosłam w K200D. Czyżby domyslna najmniejsza czuloscia jest ISO200, a wszelkie interpolacje wpływaja juz na szczegóły?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Eee, 12800 jest interpolowane.

a znasz jakąś lustrzankę popularną na rynku teraz, która ma rzeczywiste ISO 12800 :?:

pamiętaj że maksymalna rzeczywista czułość w k20d/k-7 to ISO 3200, czyli 6400 w tych aparatach jest sztuczne

k-x ma zakres czułości ISO 200-6400 rozszerzalne do ISO 100-12800

w k200d czułość jest ISO 100-1600

jakby nie było jest to zdecydowanie lepiej niż w k200d

pamiętaj że k100d i wszystkie wcześniejsze aparaty Pentaxa też miały czułość natywną od ISO 200

ogólnie ISO 200 to taki standard - dzięki czemu aparaty mogą osiągać wyższe czułości bez szumów

myślę że jest wiele osób które oddadzą zakres ISO 100-3200 na ISO 200-6400 rozszerzalne do 100-12800

oczywiście są jeszcze inni, którzy woleliby zakres ISO 25-800 ;-)

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
ladyhawke, w k-x'ie natywną czułością jest iso200 (stąd lepsze wyższe iso). W k200d było to iso100 - chyba najlepsze iso100 jakie widziałem produkowała dla mnie k10d, a to praktycznie ta sama matryca.
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
opiszon, chodzilo mi o to, ze nie ma co sie czepiac, ze szumy wychodza na 12800, skoro to i tak interpolowane.

opiszon napisał/a:
myślę że jest wiele osób które oddadzą zakres ISO 100-3200 na ISO 200-6400 rozszerzalne do 100-12800


hehe, masz absolutną rację :) u mnie używalne jest ISO 800, wiec zaczne chyba powaznie rozwazac zmiane korpusu... Tylko zaczekam, az sie rozsypie :)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A teraz wracamy do tematu - czyli rozmawiamy o testach i recenzjach.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
"Kaekis" - jeśli się komuś znudził angielski
- filmik o k-x po hiszpańsku:

http://www.quesabesde.com...ideos,4449.html

Jak się komuś nie chce słuchać całości to można dotrwać tylko do dźwięku migawki (druga minuta), ale nie trzeba bo brzmi ona tak samo fajnie jak sam hiszpański ;-)

Jeśli ktoś polubił pana, to jeszcze o k-7 "Kasiete"
http://www.quesabesde.com...s,4324.html#346

Ciekawy jest dla mnie news (odbiegając nieco)
http://translate.googleus...kDESE9uvEFI-5nw

w wersji japońskiej nic nie mówi mi.

Ale na optycznych jako tłumaczenie z angielskiego, który wcześniej został przetłumaczony
z japońskiego wyszło im takie zdanie:

"(...)Nie ma konieczności trzymania oddziału aparatów Pentax, jako części Hoya Corporation. Może on zostać sprzedany innej firmie albo też stać się niezależną firmą.(...)"

to ten artykuł na optycznych: http://www.optyczne.pl/22..._Pentaksa_.html

Natomiast tu jest hiszpańskie tłumaczenie japońskiej wersji
http://www.quesabesde.com...i-suzuki,1_5716

które z kolei tłumacząc na nasz rodzimy język można zrozumieć jako:

"(...)H. Suzuki, stojący na czele firmy Hoya powiedział gazecie Nikkei Business że jest konieczne utrzymanie podziału w ramach struktury korporacji, po to aby zostawić otwarte drzwi (ułatwić) ewentualną sprzedaż (działu aparatów foto) pentaxa innej firmie lub wyodrębnić go ponownie jako osobny podmiot(...)"


Niby podobnie, a mniej dramatycznie i w sumie jednak trochę inaczej...

 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Muszę przyznać, że K-x wygląda imponująco. Ciekaw jestem ile w rzeczywistości zdjęć można nim wykonać na aku lub bateriach alkalicznych, przy założeniu, że do kadrowania używany jest wizjer a po zdjęciu mamy podgląd na LCD.

Który z forumowiczów kupuje pierwszy? :-D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
rjan,
mygosia napisał/a:
A teraz wracamy do tematu - czyli rozmawiamy o testach i recenzjach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach