dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Z-1p ma przede wszystkim jasną matówkę. A seria SF niestety jest dosyć badziewna. :-P I nie daje takiego fun-factor przy fotografowaniu. A to przecież również chodzi. Jak dla mnie najfajniejszy feel przy robieniu zdjęć mają: LX, Z-1p, Super A, Program A, MX (w takiej kolejności chyba). Seria SF byłaby chyba na samym końcu, nawet za MZ-kami. :-P

Jakbyś chciał Z-1p, to daj mi znać - powinniśmy się dogadać.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
dsk napisał/a:
Jakbyś chciał Z-1p, to daj mi znać - powinniśmy się dogadać

Oj raczej się nie dogadamy, budżet za skromny ;-) Mnie według papierowych danych bardzo się podoba Z-20. Pasuje też cenowo, bo to pułap około 100zł.
Czy inne Zetki poza "jedynką" mają słabe wizjery? Porównując pole krycia i powiększenie wszystkie są dość zbliżone, no i dla mnie do ręcznego ostrzenia niekoniecznie jasna = dobra. Mam jasną i ostrą matówkę w E-410. Powiększenie 0,95 jak w ME-Superze - ale jest tak ostro, że nie wiadomo gdzie się zaczyna a gdzie kończy.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ryszard, chcesz za stówę kupić Z-20 :?: To tyle kosztują teraz, czy tylko sobie tak marzysz?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
matb, według obserwacji Allegro jest tak: Z1(p) - około 500PLN, Z5 - zupełnie niespotykane, reszta Zxx - od 80 do 150PLN - zależnie od stanu i "bajeru" sprzedającego.
No to jak jest z tymi dwucyfrowymi Zetkami? Dobre wizjery do ręcznego ostrzenia? :-/
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ryszard napisał/a:
No to jak jest z tymi dwucyfrowymi Zetkami? Dobre wizjery do ręcznego ostrzenia?
Hmmm... A po co ostrzyć manualnie? Przecież one świetny AF mają ;-)
Tak sobie zerknąłem na swoje Z-20 i przestawiłem na manualne ostrzenie. W sumie dało radę, nawet potwierdzenie ostrości mi pipkało wtedy, kiedy się spodziewałem, że powinno. Ale jednak wolę klin i raster. Ewentualnie matówkę z P67 :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Sęk w tym, że szukam jakiegoś większego body do używania z ciężkim manualnym zoomem. ME-S jest do tego za mały, więc szukam w starych body AF - żeby był jakiś "grip" i jeszcze w miarę dobra matówka.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Ryszard napisał/a:
ME-S jest do tego za mały, więc szukam w starych body AF - żeby był jakiś "grip"
http://kmp.bdimitrov.de/misc/winders/wME.jpg
http://kmp.bdimitrov.de/misc/winders/wME_II.jpg
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
dickkett, winder to rzeczywiście całkiem dobry pomysł, dzięki!

Ale mam pytanie do właścicieli Z-10. Specyfikacja podaje, że ten sprzęt naświetla tylko w trybie P albo M. A co z Hyper-Manual? Według opisu to wygląda jak preselekcja przysłony z blokadą ekspozycji - mam rację? Czy funkcjonalnie to jest zbliżone?
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Ryszard napisał/a:
szukam jakiegoś większego body do używania z ciężkim manualnym zoomem

Jeśli takie specyficzne wymagania to dalej z uporem maniaka polecałbym SFX lub SFXn. Mam taki model i także Z1, ale pomimo że Z1 jest (moim zdaniem) najbardziej ergonomicznym aparatem, to jednak duży i cięzki obiektyw lepiej obsługuje się z SFX`em, który jest także dość duży i ma dalej od osi odsunięy grip. Jeśli wystarczy Tobie 1/2000 sek to bierz SFX, jeśli nie to SFXn (1/4000).
Oczywiście zrobisz jak zechcesz, ale jeśli pytasz to taka jest moja rada.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Yeti napisał/a:
z uporem maniaka polecałbym SFX lub SFXn

Ano mam jednego SFX-a na oku na Allegro. Szybsza migawka mi niepotrzebna, a rozmiarami to już faktycznie niezły "mebel". Dzięki! :-)
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
A czy jest gdzieś instrukcja do MZ-7? chodzi mi o polską, angielską znam...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ja mam ksero, co je dawali w polskiej dystrybucji.
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Zapytałem w Apollo, może uda się w pdf-ie od nich, jeśli nie to będę mógł się uśmiechnąć do Ciebie?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Yeti napisał/a:
duży i cięzki obiektyw lepiej obsługuje się z SFX`em


Wczoraj odebrałem paczkę i mogę potwierdzić, że faktycznie z dużym zoomem SFX daje radę. Ma do tego całkiem elegancki wizjer i dobrze rozwiązane przełączanie trybów i funkcji. No i hardkorowe brzmienie :mrgreen: Po naciśnięciu spustu jest fflop - brrzzdęk - zzzzziut. Dla porównania MESuper ma tylko to pierwsze fflop, a Olek E-410 krótkie flop - kwik. Krótko mówiąc, niezłą bestię sobie sprawiłem :evilsmile:
Aha, no i potwierdzenie ostrości jest całkiem przydatne i działa w takich warunkach, gdzie myślałem że już wyciągnie kopyta.

[ Dodano: 2009-11-23, 04:29 ]
matb napisał/a:
chcesz za stówę kupić Z-20 :?: To tyle kosztują teraz, czy tylko sobie tak marzysz?


Obserwowałem ostatnio aukcję Z-20 + F35-80 + Sigma 70-200 - wynik końcowy troszeczkę ponad 200 złotych. Przy tym mój goły SFX za 120 wydaje się lekko przepłacony :-)
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
mam takie pytanie - Z-70 czy mz-7 ? Chcę wydać tak ok. 200 zł (choć za jakość mogę dopłacić).

jeśli chodzi wiedzę z analogów to leżę :/ to co piszą na stronach to zwykłe liczby. Chciałbym wiedzieć jak z praktyki...


Mam masę szkieł na pełną klatkę ze stykami (2 torby m42)

Zależało by mi na czymś na czym mógłbym się porządnie nauczyć tradycyjnej fotografii. (a czasami znajomi mnie proszą żebym im coś cyknął na uroczystościach to tele bym załanczał do jednego body, a szeroki kąt do drugiego).
Nie chcę wydawać teraz 50 zł na puchę, którą za rok będę zmieniał na coś co kosztuje 100. Wolał bym raz a porządnie. Dodam, że mam k20.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
jaczes napisał/a:

Mam masę szkieł na pełną klatkę ze stykami (2 torby m42)

M42 ze stykami? Na pewno? Możesz pokazać?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
thrackan napisał/a:
M42 ze stykami?


Te wszystkie szkła na M42 z napisem electro mają styki :-)
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
thrackan napisał/a:
jaczes napisał/a:

Mam masę szkieł na pełną klatkę ze stykami (2 torby m42)

M42 ze stykami? Na pewno? Możesz pokazać?


oj, nie dopisałem "PLUS 2 torby m42". aby było poprawnie:
"mam kilka obiektywów ze stykami:
Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL II
Pentax FA 50mm f/1.4
Tamron AF SP 17-50 XR Di-II As (podobno nie jest z nim tak źle na analogu)
Sigma 70-200 mm EX DG HSMII APO
oraz ojcowe m42 =(PLUS 2 torby DODATKOWO szkieł m42)"

Kwestię dokładnego sformułowania i zrozumienia pytania mamy już chyba za sobą... czy teraz jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć?

[edit:]
Dodam, ze mam dostęp do ciemni(o ile to coś zmienia) - w sumie to mnie ostatecznie przekonało, do poważnego rozejrzenia się za analogiem.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Ja używałem SF7 - duże, bardzo wygodne body ze świetnym wizjerem. Solida konstrukcja, lampla wspomagania AF, sanki z prawej strony, bardzo go lubię. Zakupiłem ostatnio MZ-50 i jestem zachwycony. Plastikowe ale wyjątkowo solidnie złożone body, nic nie skprzypi. Mimo, że płaskie bardzo dobrze się trzyma i szczególnie ze stałkami jest bardzo wygodnie. Do tego małe, płaskie i nieprzyzwoicie lekkie [waży pewnie połowę tego co SF7. Dzięki temu noszę zawsze jako drugie, zatkane zatyczką na bagnet mało miejsca zajmuje i aż się prosi o naleśnika. :mrgreen: AF chciałbym mieć taki w cyfrze, toto w ogóle się nie myli.. A bardzo długo myślałem, że to zabawka nie warta uwagi... 8-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
mcgyver napisał/a:
A bardzo długo myślałem, że to zabawka nie warta uwagi...

i ten dźwięk migawki :-) trochę mi brakuje takiego z mzetki w kiksie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach