dan  Dołączył: 11 Sie 2006
  Dziwne plamy na negatywie
Hej,

Trzeci film i znów ten sam problem - nieregularne jasne plamki na negatywie o średnicy 1-3mm. Tak wyglądają na pozytywie (są ciemne):


wiekszy plik:
http://dan.pentax.org.pl/plamy/plamy_d.jpg

Plamy sa tylko przy gornej krawedzi filmu.

Jes to szeroki Trix wolany w Rodinalu rozrabianym z woda demi. W Xtolu tez byly plamki. Przerywany kranowka z octem. Utrwalacz swiezy (rozrobiony w demi). Film pakowany do koreksu w worku ciemniowym. Poza tymi plamami negatyw czysciutki, idealnie plaski, bez zaciekow, rys itp. Aparat sprawny (z kolorem nie ma zadnych problemow).

Nie mam zadnej hipotezy. Co to moze byc?

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ile zalewasz na jeden szeroki film? Na pewno jest cały zanurzony?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Na niektórych klatach nie ma ich wcale. Ten przykladowy wycinek pokazuje klatke z najwieksza iloscia plamek.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a jak suszony ?
Zmieniales koreks?
to jest z szerokiego czy z mikrofilmu?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth napisał/a:
Ile zalewasz na jeden szeroki film? Na pewno jest cały zanurzony?

Zalewam tyle co zwykle - 600ml. Koreks Kaiser - zalecaja minimum 580ml dla jednego filmu. 600ml zakrywa z zapasem, sprawdzilem na sucho.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jak suszysz film? tzn obejrzyj film - na ile to jest faktycznie w emulsji a na ile malo dostrzegalne plamy na krawedzi - pozostalosci po plynach - kiedys tak mialem - niby normalnie niewidoczne, ale dopiero 2 czy 3 cie plukanie z ludwikiem dalo im rady

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A ten trix jest zdrowy?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
a jak suszony ?

Wisi sobie spokojnie. Plamki widac juz na mokrym filmie (ale trzeba sie przyjzec dokladnie)

Fafniak napisał/a:
Zmieniales koreks?

Nie.

Fafniak napisał/a:
to jest z szerokiego czy z mikrofilmu?

Szeroki.

[ Dodano: 2009-10-26, 23:30 ]
matth napisał/a:
A ten trix jest zdrowy?

Tak, swiezy. Kupowany z dwoch zrodel. Z tych trzech felernych 1 szt. kupilem na gieldzie, 2 szt. u duzego dystrybutora w DE.

[ Dodano: 2009-10-26, 23:32 ]
Fafniak napisał/a:
a ile to jest faktycznie w emulsji a na ile malo dostrzegalne plamy na krawedzi - pozostalosci po plynach - kiedys tak mialem - niby normalnie niewidoczne, ale dopiero 2 czy 3 cie plukanie z ludwikiem dalo im rady

Sprawdzam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Hmm... film na podswietlarce ogladany pod kazdym katem nie ma nic na powierzchni. To musi byc w emulsji.

Aha, wszystkie te 3 filmy wywolane zostaly po przeprowadzce. Mam tu bardzo twarda wode. Tylko jaki ona moze miec wplyw, skoro wywolywacz i utrwalacz sa rozrobione w demi?

[ Dodano: 2009-10-26, 23:45 ]
Moze tworzy sie jakas piana przy powierzchni? Tam gdzie jest powietrze, nie dociera wywolywacz i stad ciemne plamy na pozytywie?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dan, nie może, od płukania się nic takiego nie robi. Obstawiam trefny film (może źle przechowywany?), załóż hp5 i zobacz co będzie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth napisał/a:
Obstawiam trefny film (może źle przechowywany?), załóż hp5 i zobacz co będzie.

2 trixy kupione na gieldzie. Jeden wywolany u rodzicow. Drugi u mnie. Ten pierwszy nie ma plam. Drugi ma. Kolejne dwa wywolane u mnie, ktore przyjechaly z wieksza partia z DE tez maja plamy.

I jeszcze jedno. Zmienilem wode demi. Wczesniej mialem z Reala (niebieska nakretka), teraz mam z Carrefoura (zolta nakretka). Wszystkie z plamami byly kapana w roztworach z woda z Carrefoura. Ale dlaczego plamy sa tylko na niektorych klatkach, na niektorych jest jedna-dwie, na kilku 10-12.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
na jednej klatce t-max'a też miałem, pierwszy raz w życiu chyba.

hc110:B tmax400 w małym obrazku



Wygląda jak tłuste plamy od kurczaka na papierze pakowym cienkim ;-)

[ Dodano: 2009-10-27, 00:01 ]
tylko na jednej klatce to jest, na bank. Negatyw czyściutki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tez mialem takie! Ino duzo mniej.

Ładnie, ładnie.. używacie przerywacza? Bo od kiedy przestalem, chyba juz nie mam.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ja przerywam wodą, 3 razy napełniam i ch*** koreksem - ale bez przerywacza.

Ciężko stwierdzić czy przerywacz mi pomoże, bo pierwszy raz w życiu to złapałem :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Ładnie, ładnie.. używacie przerywacza?

Tak. Woda 9 czesci, ocet 10% 1 czesc. Na 30 sekund, intensywne beltanie, do zlewu, utrwalacz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
Ciężko stwierdzić czy przerywacz mi pomoże,


No mi wlasnie szkodzil.

[ Dodano: 2009-10-26, 23:15 ]
dan napisał/a:
Woda 9 czesci, ocet 10% 1 czesc


O taki, tylko slabszy.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ja przerywam kranówą. W kranówie też robię chemię, nie mam nigdzie w okolicy marketu z demi na półce :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
swoją drogą nie powinno się rozrabiać chemii z wodą demi - ona jest chemicznie demineralizowana i podobno może być chemicznie nieobojętna czasami - w sensie - to moze być urban legend ;-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
guerilla, albo darkroom voodooo ;-) Stwierdziłem, że nie będę popadał w jakieś przesady i staram się tego trzymać :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach