noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
  K2, K1000, ME Super i jaka zmywarka do tego?
Chwilowo jestem w trakcie podejmowania decyzji o zakupie manualnej budy, biorę pod uwagę trzy modele (jak w tytule). Zależy mi na metalowej migawce, czasie nie dłuższym niż 1/1000, preselekcji przysłony i czasu, w miarę pancernej obudowie. Opisy na necie niewiele mi dają, chodzi mi o opinie użytkowników.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
cześś.
wszystkie trzy modele to dobry wybór jeżeli są w dobrym stanie technicznym.
ja osobiście polecałbym ci me super

K2 ma jedną zasadniczę przewagę nad pozostałymi - podnoszone lusterko poza tym jest troszke ciężkawy

K1000 to prawdziwy dinozaur wśród lustrzanek, produkowany bardzo długo, ma tylko najbardziej niezbędne funkcje potrzebne fotografowi (i płucienną migawkę)

ME super, najmniejszy, najlżejszy, ogromny wizjer, komfort obsługi i kultura pracy - gdyby miał podnoszone lusterko to był by ideał, ale to i tak mój typ number one

pozdrawiam
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Jestem przyzwyczajony do dużej budy, mam poprostu wielkie łapy zatem potrzebuję czegoś większego. Płócienna migawka eliminuje K1000 (jest to jeden z powodów dla których sprzedałem moją X-700).
Teraz mam problem, wielki wizjer to ogromna zaleta, zwłaszcza jak się foci D7 a i używało D9, z drugiej strony niewielki rozmiar może być dla mnie problematyczny. Powiedz mi jakie są zasadnicze różnice między K2 a ME Super. Oba mam okazję kupić po sensownej cenie.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
noel napisał/a:
Zależy mi na metalowej migawce, czasie nie dłuższym niż 1/1000, preselekcji przysłony i czasu, w miarę pancernej obudowie.


Hmm, powinieneś jednak poczytać opisy. Wg Twoich wymagań, pierwszym korpusem Pentax'a, który spełni te wymagania, będzie SuperA.
1. Metalowa migawka zaczyna się chyba dopiero od ME/MEsuper (niech się mądrzejsi wypowiedzą).
2. Tryb Tv będziesz miał dopiero w korpusach obsługujących obiektywy serii SMC-A, więc - jak pisałem - nie niżej niż SuperA/Super Program (jest ich teraz parę na Allegro).
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
noel napisał/a:
preselekcji przysłony i czasu

Żaden z wymienionych tego nie ma. K2 i K1000 mają tryb manualnuy, K2 dodatkowo priorytet przysłony. Podobnie ME Super - M i Av. Priorytet czasu wymaga obiektywów z pozycją A na pierścieniu przysłon (aparat musi móc sterować tymże) która pojawia się w serii SMC-A wprowadzonej z serią A korpusów (Tv jest tylko w modelu superA / SuperProgram - skądinąd fajny korpus). Serii P tak dokładnie nie znam - nie wiem jak to tam dokładnie wygląda, późniejsze SF, Z, MZ i ist* miały już tą funkcjonalność (może z niewielkimi wyjątkami). http://www.pentax.osw.pl/korpusy/korpusy.html

[ Dodano: 2007-01-31, 09:47 ]
Mertz napisał/a:
Metalowa migawka zaczyna się chyba dopiero od ME/MEsuper

K2 też ją ma (o ile nie pomyliliśmy nic z Sectorem przy tłumaczeniu i tworzeniu tabelek) - ww źródło wskazuje na elektroniczną, metalową, o przebiegu pionowym zarówno w ME Super jak i K2. (nie żebym się miał za mądrzejszego - miałem akurat ten fragment przed oczami przed momentem)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Oczywiscie - K2 ma metalowa migawke. Tez polecalem Ci Super A ale piszesz na priva, ze chcesz "kalasznikova" - to K2:-)

Pzdr
Spinner

 
asklop
K 2 ma metalową migawkę.

ale faktycznie na twoim miejscu wybrał bym któryś z korpusów z serii Program.
mają możliwość obsługi obiektywów ze stykami, możesz podpiąć obiektywy Af i mieć zachowane wszystkie funkcje aparatu, a wizjer w tych aparatach też pierwsza klasa.
poza tym posiadają malutki uchwycik pozwalający lepiej uchwycić aparat, co nie jest bez znaczenia, jeżeli podepniesz cięższy obiektyw.
w wizjerze korpusów serii Program zamiast diód informujących o ekspozycji jest wyświetlacz elektroniczny. To bardzo fajne korpusy. :-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
ten ostatni post to mój, ale nie wiem czemu się bez zdjęcia wyświetlił. pewnie nie byłem zalogowany :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ja wrócę jeszcze na początek wątku. Z trzech podanych:
K1000 - klasyka, ale ja nigdy nie zdecydowałem się na posiadanie
ME Super - zamiast niego wybrałem MX (oba mają płóciennamigawkę) [błąd, po spawdzeniu: MES - metalowa, MX płótno]
K2 - mój pancernik na górskie, morskie wyprawy. Duży, ciężki (trochę innaczej niż malutkie małpo-cyfrówki :-P znajomych), ale biorę go zawsze z kilkoma gorszymi szkłami, żeby mi szkoda nie było i śmigam. Piękny sprzęt. Migawka metalowa. Jakbyś mógł kup K2 DMD (blokada ekspozycji, możliwość wpięcia motoru). Poza tym jak idzę z nim w góry i spotykam starszych turystów to się do mnie uśmiechają znacząco patrząc w stronę korpusu :mrgreen:

 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
Problem z manualnymi korpusami Pentaksa jest taki, ze z punktu widzenia dzisijszego uzytkownika, ktory jest swiadom jakie funkcje moze miec manualny korpus, to zawsze jest "cos za cos" lub jak kto woli "cios za cios".
Skoro pytasz o "opinie uzytkownikow" to do moich ulubionych naleza: ME Super, LX, KX, SuperA (tego ostatniego nie mialem, ale mialem blizniaczy ProgramA) - pech chical, ze zaden z nich nie ma blokady ekspozycji...
ME Super jest "magiczny', wizjer jak telewizor, wyjatkowo cichutko i delikatnie pracuje migawka i lustro... nadaje sie do robienia zdjec np. na koncercie jazz-owym.
LX - nie komentuje poza tym, ze jest jak sam Pentax, czyli unikalny, drogi, trudno dostepny...(brakuje mu tylko blokady ekspozycji, choc tu po czesci, ma ja chyba rekompensowac OTF), LX to jakby system w systemie Pentaksa.
KX - najbardziej zaawansowany "Kalasznikow"
SuperA - nie pracuje tak jak ME Super, ale ma to Tv i wygodniej sie go trzyma...

Reszte wyczytasz z podanych powyzej przez Maćka tabel.
Nie zazdrosze wyboru, ja bym chcial miec je wszystkie! ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
tref napisał/a:
Poza tym jak idzę z nim w góry i spotykam starszych turystów to się do mnie uśmiechają znacząco patrząc w stronę korpusu


hehe, bo mysla, ze to Zenit albo Practica ;-) Moj LX juz kilka razy byl brany przez 'zoom-fachowcow' za Zenita ;-) Z reguly wyglada to tak: jakas tam impreza z potencjalem do fotografowania, pod sciana stoi dwoch gosci, rece w kieszeniach, na szyjach Nikon albo Canon - jakis entry model z kitem, na pasku wielkimi, swiecacymi literami marka, na ramieniu torba z ta sama inskrypcja. Goscie nie robia zdjec, tylko wszystko komentuja, a najbardziej innych fotografujacych. Gdy sie do nich zblizam, pada sakramentalne pytanie (z nutka wspolczucia oczywiscie) - Czym focisz? Zenitem?

Mi z tym dobrze ;-)

pozdrawiam

dz.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dzerry, właśnie nie, chodzi mi o staryszch turystów, którzy rozpoznają ten sprzęt (tak jak MX'a). Ostatnio jak się zaparłem i spod Morskiego Oka fotografowałem Bulę pod Rysami (wiało na ganku schroniska jak głupie, a ja w samym podkoszulku w środku zimy) to z dołu z błyskiem w oku patrzyli na stary, dobry sprzęt. Wiedzieli co to za maszyna :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
tref napisał/a:

ME Super - zamiast niego wybrałem MX (oba mają płóciennamigawkę)

Me Super ma metalowa :-P

ME Super jest maly, ale mi trzyma sie go swietnie (lapke mam z tych wiekszych - bez problemu chwytam pilke do kosza jedna dlonia ;-) ) P30n, ktory jest wiekszy i ciezszy niz ME Super, a takze ma wyprofilowany uchwyt, dla mnie jest zdecydowanie mniej poreczny.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dan napisał/a:
Me Super ma metalowa
faktycznie spawdziwlem, zaraz na górze dopiszę, że popełniłem błąd
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Ok, wystarczy że dobiorę przysłonę a buda wykona pomiar. Nie będę zapinał nic poza 50mm, może 35 lub 28 (o ile gdzies ten ostatni dostanę). Sprzęt ma być pancerny ze względu na wycieczki górskie i czasmi do strzelenie jakiegoś kiczyku (dlatego kompakt odpada).
A! Tabelka jest rewelacyjna, ale ciężko ją znaleźć jak się nie wie gdzie kliknąć, dzięki wielkie za linę :)
Sprawa się wyjaśniła, postawię na K2 (korekta ekspozycji to podastawa, do głowy mi nie przyszło że lustro może tego nie mieć ;)). No i wszystkim dzięki za rady :)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Hmmm. A po grzyba korekcja ekspozycji w aparacie, który nie ma trybów Tv ani Av, a tylko manual? (bo rozumiem, że K1000 masz na myśli, pisząc o lustrze, które jej nie ma)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
dan napisał/a:
ME Super jest maly, ale mi trzyma się go swietnie


Potwierdzam... ja w dodatku, w jednym ze swoich egzemplarzy wsadzilem sobie tylna scianke od Super A i swietnie sie kciuk zachacza teraz :-P - mysle teraz jak zamontowac przedni "gripik" od Super A - juz czeka w szufladzie... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
8-) A do mnie dziś dotarła mała czarna bestja - ME super.

Potwierdzam to co chłopaki zauważyli.
Choć mam dłonie wsam raz do wzrostu, a wzrostu mam ponad 190 to to maleństwo wpasowuje się idealnie.

Jak już zakołysze się pomiędzy kciukiem i wskazującym to aż nie chce mi się dziewczyny łapaż za dłoń ;-) 8-) :roll:

ME Superek rządzi, choć nie powiem trochę staję się kolekcjonerem tego systemu.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
kup ME Super i zacznij zbierać na LXa to dopiero zabawa się zacznie
Pzdr
sebostek
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
noel napisał/a:
Sprzęt ma być pancerny ze względu na wycieczki górskie

A co Ty masz zamiar nim robic poza zdjeciami, sledzie do namiotu wbijac? :shock:
Do tego lepszy jest Zenit :mrgreen:
Ja na gory mam MZ-50 (najlzejszy korpus Pentaxa) oraz leciutki "plastikowy" zoomik i wszytko gra i bucy. Chyba ze chcesz robic zdjecia w gorach a nie focic podczas wycieczek gorskich...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach