Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
SNS-HDR
Stworzyłem proste narzędzie, przeznaczone do automatycznego łączenia ekspozycji w obrazy HDR. Doszedłem do wniosku, że tak prosta czynność jak łączenie ekspozycji, nie powinna wymagać od użytkownika wiedzy na temat możliwych ustawień parametrów programu.

Duży nacisk w programie, został położony na jakość algorytmu łączenia ekspozycji. Do minimum zostały zredukowane niepożądane efekty, takie jak poświaty czy cienie. Starałem się aby wygenerowane obrazy HDR były w jak największym stopniu naturalne. Niestety, algorytm w znacznym stopniu wzmacnia szum, tak więc na ile to tylko możliwe, zdjęcia powinny być wykonywane w taki sposób aby minimalizować jego występowanie.

Zapraszam do testowania programu SNS-HDR w wersji Lite. Wersja ta jest dostępna na licencji freeware, posiada jednak ograniczenie w stosunku do wersji pełnej w postaci limitu wielkości generowanych obrazów HDR, ustalonego na 1600px. Program jest jeszcze w fazie rozwoju i nie posiada pełni docelowej funkcjonalności.

Aktualna wersja programu (0.9.7.10), generuje obrazy HDR na podstawie popularnych plików graficznych oraz plików RAW (dcraw). Przeprowadza także mapowanie tonów obrazów HDR, przechowywanych w formacie OpenEXR (*.exr) oraz Radiance HDR (*.hdr). Program wyposażony jest w mechanizm automatycznego wyrównywania ekspozycji (tylko przesunięcia).

Program działa jedynie pod kontrola systemu Windows i wymaga aby w systemie zainstalowane było środowisko Microsoft .NET Framework 2.0 (środowisko to jest częścią systemu Windows Vista oraz 7), oraz biblioteki z pakietu Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86). Wersja programu działająca pod kontrolą innych systemów operacyjnych, planowana jest na początek przyszłego roku.

Obsługa programu sprowadza się do przeciągnięcia plików ekspozycji na ikonkę programu.

W sieci oglądać można dwie galerie obrazów HDR (wersja SD oraz Full HD), wygenerowanych w programie SNS-HDR. Źródłem ekspozycji dla obrazów z galerii były pliki OpenEXR, dostępne na stronie Marka D. Fairchilda.

Przykładowy obraz wygenerowany w programie SNS-HDR.

Zainteresowanych przetworzeniem tego zdjęcia w innym programie, zachęcam do pobrania pliku źródłowego w formacie OpenEXR (format czytany przez PS i Photomatix).

Wszelkie uwagi mile widziane.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
1. Na początek poproszę o pełną obsługę formatu DNG :-)
Niestety ale DCRaw nie jest doskonały i nie obsługuje wszystkich aparatów np.: Samsunga GX-20.

2. Po drugie proszę o zniesienie ograniczeń wersji lite skoro to wersja rozwojowa to ograniczenia należy wprowadzić później w pełnej wersji a teraz nie ma co zrażać użytkowników.

Pozdrawiam MK
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Markus napisał/a:
1. Na początek poproszę o pełną obsługę formatu DNG :-)
Niestety ale DCRaw nie jest doskonały i nie obsługuje wszystkich aparatów np.: Samsunga GX-20.

Pliki RAW zaleca się wywoływać w dedykowanym oprogramowaniu. SNS-HDR czyta pliki RAW, ale należy to traktować jako ciekawostkę.

Markus napisał/a:
2. Po drugie proszę o zniesienie ograniczeń wersji lite skoro to wersja rozwojowa to ograniczenia należy wprowadzić później w pełnej wersji a teraz nie ma co zrażać użytkowników.

Nie ma znaczenia czy oprogramowanie jest w wersji rozwojowej. Jest funkcjonalne i takie zostało udostępnione. Wersja nie posiadająca ograniczeń jest dosyć niestabilna i nie mogę jej jeszcze udostępnić. Wersja ta pojawi się na początku przyszłego roku, wraz z pojawieniem się wersji wieloplatformowej.
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Efekty bardzo ciekawe, faktycznie bardzo naturalnie wyglądający hdr, nierażące cukierowatością. Prawie jak nie-hdr.

Niestety dla mnie podstawową wadą jest fakt, że nie pozwala na jakąkolwiek ingerencję w efekt końcowy. Program dość powolny - to jednak jest akceptowalne. Obrabia jeden plik na raz - do przełknięcia, rozwiązałem to sobie lekko go oskryptowując (bash).

Będę z zainteresowaniem śledził rozwój programu. Zapowiada się bardzo smakowicie :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nieźle się spisuje. Dla porównania- z twojego porgramu:


I z K7 HDR2:
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
kesek napisał/a:
Niestety dla mnie podstawową wadą jest fakt, że nie pozwala na jakąkolwiek ingerencję w efekt końcowy.

Taka jest idea programu, aby nie wymagał ustawiania jakichkolwiek parametrów.
To jak zostanie wygenerowany obraz HDR, zależy głównie od plików ekspozycji. Wbrew pozorom, możliwe jest jednak kształtowanie efektu końcowego. W przypadku, gdy wygenerowany HDR ma zbyt ciemną partię cieni, wystarczy dołożyć dodatkową ekspozycję, otrzymaną poprzez skopiowanie najjaśniejszej ekspozycji i podniesienie jej jasności o 1EV.

kesek napisał/a:
Program dość powolny - to jednak jest akceptowalne.

Niestety, występuje tutaj silna zależność pomiędzy jakością mapowania gradientu a wydajnością. Przyjąłem jakiś kompromis, choć zdaję sobie sprawę z tego, że program jest powolny. Jestem przekonany, że znacznie dałoby się program zoptymalizować, choćby poprzez wykorzystanie instrukcji SSE procesora. Niestety, nie leży to obecnie w granicach moich możliwości.


kesek napisał/a:
Obrabia jeden plik na raz - do przełknięcia, rozwiązałem to sobie lekko go oskryptowując (bash).

W przypadku plików *.exr oraz *.hdr, możliwe jest przetwarzanie większej ilości obrazów.

[ Dodano: 2009-11-21, 11:25 ]
pawelek-79 napisał/a:
Nieźle się spisuje. Dla porównania- z twojego porgramu:
Obrazek

I z K7 HDR2:
Obrazek

Jeżeli wrzucisz drugie zdjęcie do programu SNS-HDR, to po przetworzeniu będzie miało ono bardzo zbliżony kontrast do pierwszego zdjęcia. Niestety, ponieważ na zdjęciu tym widoczne są poświaty (wokół korony drzew), zostaną one w programie SNS-HDR wzmocnione.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
pawelek-79, niestety, HDR robione przez Pentax'a są "zamglone".
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
SeizeThePicture napisał/a:
pawelek-79, niestety, HDR robione przez Pentax'a są "zamglone".

SNS-HDR zwiększa lokalny kontrast, co w praktyce powoduje usunięcie zamglenia. Wrzuć jakiegoś pierwszego z brzegu HDR-a z Pentax'a do programu SNS-HDR.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
1. Zdjęcie zwykłe z Pentaxa K-x:


2. SNS-HDR z powyższego zdjęcia zwykłego:


3. HDR Standard (1) z Pentaxa K-x:


4. SNS-HDR z powyższego zdjęcia HDR Standard:


Jakieś wnioski?
 

Andre53  Dołączył: 31 Lip 2009
SeizeThePicture napisał/a:
Jakieś wnioski?


Piszę się na pełną wersję SNS-HDR. :lol:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SNS-HDR ostro wyostrza.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
plwk napisał/a:
SNS-HDR ostro wyostrza.

Jest to częściowo spowodowane działaniem algorytmu zwiększającego lokalny kontrast a częściowo ostatecznym ostrzeniem, algorytmem mojego autorstwa.
W przyszłej wersji pojawi się opcja, umożliwiającą wyłączenie końcowego ostrzenia.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Re: SNS-HDR
Pebal napisał/a:
Aktualna wersja programu (0.9.7.10), generuje obrazy HDR na podstawie popularnych plików graficznych
Czy format JPEG można uznać za popularny? Bo każdorazowe upuszczenie czy to jednego czy kilku takich plików na okno programu powoduje jego natychmiastowe zamknięcie.

Poza tym, dlaczego konsola? :) Konsola i drag&drop jakoś do siebie nie pasuje ;-)
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Re: SNS-HDR
Marooned napisał/a:
Czy format JPEG można uznać za popularny? Bo każdorazowe upuszczenie czy to jednego czy kilku takich plików na okno programu powoduje jego natychmiastowe zamknięcie.

Bez żadnego komunikatu o błędzie?
Masz zainstalowane wszystkie wymagane biblioteki?

Marooned napisał/a:
Poza tym, dlaczego konsola? :) Konsola i drag&drop jakoś do siebie nie pasuje ;-)

Konsola służy jedynie do wyświetlania komunikatów. Czy potrzebujesz czegoś więcej?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Gdybym nie miał jakiejś dll, to bym raczej dostał komunikat z błędem. Poza tym to się chyba wraz z Visual Studio instalowało o ile mnie pamięć nie myli. A .NET też mam, bo w nim piszę czasem.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Marooned napisał/a:
Gdybym nie miał jakiejś dll, to bym raczej dostał komunikat z błędem.

Cokolwiek by źle nie było, program nie powinien się od tak zamknąć chyba, że skończył pracę i zapisał plik HDR. Co pojawia Ci się w oknie konsoli?

Marooned napisał/a:
Poza tym to się chyba wraz z Visual Studio instalowało o ile mnie pamięć nie myli. A .NET też mam, bo w nim piszę czasem.

Wymaganych bibliotek nie trzeba instalować, jeżeli posiadasz zainstalowane VS 2008.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
miałem VS 2k5 i teraz 2k8 express dla C#
A co się pojawia w konsoli.. nie mam w oku 1/2000s ;-) - ale przekierowałem strumień do pliku i.. jak widać, nic szczególnego:

Drag and drop the exposure files on the application icon.

Copyright (c) 2009 Sebastian Nibisz
snibisz@skrytożerczym.spambotom.mówimy.nie
"
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Marooned napisał/a:
miałem VS 2k5 i teraz 2k8 express dla C#

To może nie wystarczyć bo wymagane są biblioteki języka C++.

Marooned napisał/a:
A co się pojawia w konsoli.. nie mam w oku 1/2000s ;-) - ale przekierowałem strumień do pliku i.. jak widać, nic szczególnego:

Drag and drop the exposure files on the application icon.

Copyright (c) 2009 Sebastian Nibisz

Ten komunikat pojawia się tylko wtedy, gdy nie przekaże się do programu żadnego parametru (w przypadku drag&drop nazwy pliku). Co ważne, po wyświetleniu tego komunikatu, lub komunikatu innego błędu obsługiwanego przez program, okno konsoli nie powinno zostać zamknięte do czasu naciśnięcia dowolnego klawisza.

Czy masz zainstalowany .NET Framework 2.0 z dodatkiem SP2?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Mam .NET 2.0, 3.0 i 3.5 więc to raczej nie problem.

O, odpalenie z konsoli ze ścieżką do pliku jako parametrem działa [zaraz obadam, czy kilka plików można po spacji przekazać] - czyli jednak ten nieszczęsny D&D
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Marooned napisał/a:
Mam .NET 2.0, 3.0 i 3.5 więc to raczej nie problem.
No nic, szkoda zaśmiecać wątek pojedynczym problemem [jak widać, innym śmiga].

Domyślam się, że masz zainstalowane te biblioteki, skoro posiadasz zainstalowane Visual C# 2008 Express Edition. Pytałem, czy zainstalowana wersja biblioteki .NET Framework 2.0, wyposażona jest w dodatek SP2.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach