MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Robienie testu na innej niż 55mm(w kitowym) mija się z celem bo obiektyw dość ciemny jest a przy szerokim kącie GO i tak niemal wszystko kryje. Na 55 mm mimo f:5,6 jednak widać czy jest FF czy BF. Dla uściślenia - = FF (czyli ostrość PRZED obiektem) ; +=BF (ostrość ZA miejscem ustawiania)?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
To są może poprawne ale moim zdaniem dość nieścisłe definicje. Bo definicję odnosi się względem fotografa czy obiektu? Jeśli według obiektu to gdzie on ma przód a gdzie tył? Każdy to może interpretować inaczej - ja do tej pory nie wiem, który to jest FF a który BF. Według mnie powinno się mówić o ostrości "między aparatem a obiektem" lub "poza tą strefą".
 
rejmi  Dołączył: 28 Cze 2011
piotrecius napisał/a:
Każdy to może interpretować inaczej - ja do tej pory nie wiem, który to jest FF a który BF.


ale to jest akurat bardzo dobrze sprecyzowane
FF czyli ostrzy przed obiekt na ktory powinno
a BF za obiekt ktory powinno

a punktem wzgledem ktorego jest rozpatrywane "przed" czy "za" jest zawsze aparat
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
rejmi napisał/a:
punktem wzgledem ktorego jest rozpatrywane "przed" czy "za" jest zawsze aparat
Raczej ciężko by aparat ostrzył za siebie :shock:

Ostrzymy na fotografowany obiekt i aparat nie jest tu żadnym punktem odniesienia.

Problemem są pewnie skróty myślowe.
FF- FrontFocus to "focus in front of object" (ostrość ustawiona przed fotografowanym obiektem)
Analogicznie
BF - BackFocus to "focus in back of object" (ostrość ustawiona za fotografowanym obiektem)

Może to rozwieje wątpliwości ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tłumacząc na polski : FF jest od strony facjaty modelki, a BF od strony d..y modelki. Właściwie to powinno się nazywać DF to zjawisko :-P
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Czy aby na pewno :evilsmile: :?: A co gdy robimy zdjęcie
Dada napisał/a:
d..y modelki
:?: ;-)
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Dada napisał/a:
Tłumacząc na polski : FF jest od strony facjaty modelki, a BF od strony d..y modelki. Właściwie to powinno się nazywać DF to zjawisko :-P
A jak się modelka ustawi plecami do obiektywu? :mrgreen:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Zawsze musicie wszystko komplikować ? :-P Założcie, że chodzi Wam standartowo o buzię. Chyba że ktoś standartowo tylko d... foci.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
No właśnie ;-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
JackDeJack, ale przecież rejmi napisał dokładnie to samo :mrgreen: albo przynajmniej ja to tak samo odczytałem
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Re: menu serwisowe K-x
przemoo napisał/a:
witam

niestety po wykonaniu kilku testów na wzorcowych tablicach okazało się że moj k-x z kitem ma mały FF. Jaki jest sposób wejścia w menu serwisowe w k-x?


Witam, mam dokładnie taki sam problem z tym że oprócz kita testy robiłem też tamronen 28-75 /2,8, i wyglądało to mniej więcej tak tamron na 75 i przysłona 2,8 https://lh3.googleusercontent.com/-ren4ceIvq1Q/TzuwTU4aDII/AAAAAAAAAA0/3hR_PhQFeNg/s700/_IGP2350.jpg
a tak kit na 55 i przysłonie 5,6 https://lh3.googleusercontent.com/-tGEX0C1w3Z8/Tzuwb5_M7cI/AAAAAAAAAA8/eMvRlrpDfAg/s700/_IGP2351.jpg
jak to rozwiązać.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
sumisat,zdjęcia to podlinkowałeś po byku :mrgreen:
Odpuść sobie te linijki. Weź kilka flakonów po dezodorancie albo puszek z piwem i sprawdź w realu jak szkła ostrzą.
Jak prześledzisz wątek od początku,to znajdziesz linki do instrukcji,jak wejść do Debug Mode.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
sumisat, nie możesz zapomnieć o tym żeby ustawić centralny punkt AF - widziałem akcje gdy ktoś próbował sprawdzić AF na takim ukośnym teście a miał automatyczny wybór punktu - łatwo zgadnąć że co zdjęcie to płaszczyzna ostrości była w innym miejscu. Najpierw zrób testy w jasnym świetle dziennym, potem możesz porównać w sztucznym ale też zadbaj aby było odpowiednio mocne.
Niestety niektóre obiektywy mają inną wartość na skrajnych ogniskowych i wtedy zostaje tylko kalibracja szkła w serwisie.
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
andybond napisał/a:
sumisat,zdjęcia to podlinkowałeś po byku :mrgreen:
Odpuść sobie te linijki. Weź kilka flakonów po dezodorancie albo puszek z piwem i sprawdź w realu jak szkła ostrzą.
Jak prześledzisz wątek od początku,to znajdziesz linki do instrukcji,jak wejść do Debug Mode.

Witam andybond, dziękuję za odpowiedz, ale w próby z ostrzeniem bawię się już od prawie dwóch miesięcy i były już bateryjki puszki z piwem i inne tablice oraz w różnym świetle i wynik zawsze ten sam +,- jeden cm(teraz przy świetle dziennym),a instrukcję znalazłem (tylko wstyd się przyznać nie potrafię przenieść tekstu z notatnika na kartę) :oops:

[ Dodano: 2012-02-16, 08:56 ]
pyciar napisał/a:
sumisat, nie możesz zapomnieć o tym żeby ustawić centralny punkt AF - widziałem akcje gdy ktoś próbował sprawdzić AF na takim ukośnym teście a miał automatyczny wybór punktu - łatwo zgadnąć że co zdjęcie to płaszczyzna ostrości była w innym miejscu. Najpierw zrób testy w jasnym świetle dziennym, potem możesz porównać w sztucznym ale też zadbaj aby było odpowiednio mocne.
Niestety niektóre obiektywy mają inną wartość na skrajnych ogniskowych i wtedy zostaje tylko kalibracja szkła w serwisie.

Witaj pyciar, mam cały czas ustawiony centralny AF, a to było robione przy świetle dziennym
Pozdrawiam.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
[quote="arob"]MacRayers napisał:
action01, sprawa wygląda tak.
Na komputerze (np. z Windows) odpalasz notatnik i wpisujesz
[OPEN_DEBUG_MENU] dajesz ENTER (przejście do nowej linii)
Plik zapisujesz jako MODSET.492 (pamiętaj by przy zapisie zmienić typ z tekstowego na inny, bo normalnie notatnik doda ci MODSET.492.txt)

Następnie wkładasz kartę do Kiksa;
Przytrzymujesz przycisk +/- (Av) i włączasz aparat
Pojawi się okienko DEBUG MODE - zmieniasz w pierwszej linii z des na en (enable - włączony) przy pomocy wybieraka krzyżowego
Zatwierdzasz i... w menu pojawi się opcja korekty FF..."

Witam, zrobiłem według załączonego wzoru i mi nie wychodzi, (wkładam kartę z tekstem do kiksa, włączam z przyciskiem AV )aparat startuje normalnie tak jak zawsze, dodam mam soft wgrany 1,02, może tu jest pies pogrzebany,za ewentualne odpowiedzi z góry dziękuję.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
sumisat, czy plik ma rozszerzenie *.492 a zawartość to [OPEN_DEBUG_MENU]?
Nie wiem jak w K-x ale w GX20 klapka od karty musiała być otwarta.
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
andybond napisał/a:
sumisat, czy plik ma rozszerzenie *.492 a zawartość to [OPEN_DEBUG_MENU]?
Nie wiem jak w K-x ale w GX20 klapka od karty musiała być otwarta.


Tak właśnie napisałem , i próbowałem otwartą klapką i z zamkniętą i z świeżo naładowanymi aku.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Pobierz ten plik
http://dl.dropbox.com/u/51996225/MODSET.492
Sformatuj kartę i spróbuj
Jako że on się nie pobiera,tylko otwiera,ściągnij i rozpakuj zipa
http://dl.dropbox.com/u/51996225/MODSET.zip

EDIT
W tym wątku kolega ma F/W 1.02 i w Debug Mode wchodzi
http://www.pentaxforums.c...fs-success.html

 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Do debug mode możesz też wejść przy pomocy programu PK-Tether.
Opis działania: http://ricehigh.blogspot....ode-of-k-r.html
Programu się nie instaluje, uruchamia się po rozpakowaniu. Aparat podłączamy do komputera, włączamy go i uruchamiamy PK-Tether. Po zidentyfikowaniu aparatu należy zaznaczyć opcję "Camera debug mode On" w prawym dolnym rogu i gotowe, możemy otworzyć debug mode.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach