Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Z góry pzrepraszam, proszę o opinie/porady
Od dłuższego czasu zbieram się w sobie by kupić dSlr'a co poniektórzy pewnie pamiętają że udzielałem się w zeszłe wakacje w wątku o k100d. od tamtego czasu zmienił sie tyle że odłożyłem co nieco z pensji, a aparatu jak nie miałem tak nie mam :mrgreen:

W końcu w dniu wczorajszym staniałem przed gablotą z Pentaxami w krakowskim Saturnie i juz już miałem wziąć k100d w dual kicie gdy mój podstępny tato zapytał a czemu nie ten obok (k10d) przecież jest nie wiele droższy. k100d 3699, a k10d (z kitem + karta 2GB) 4099 (wiem że można taniej ale 20 rat zero procent to całkiem niezła oferta, a zamierzam dokonać zakupu właśnie na raty im więcej tym lepiej :mrgreen: ). Nio i właśnie zgłupiałem skoro zaproponowano mi pomoc finansową i zasięgu ręki jest i k100d i k10d na prawdę nie potrafię się zdecydować?? i nie wiem co zrobić?
najśmieszniejsze jest w tym wszystkim fakt że zdecydowałem się na k10d - ekspedient wyjął już pudełka z gabloty i poszedł po gratis kartę - w tedy się rozmyśliłem i zrezygnowałem z zakupu przepraszam bardzo pana z Saturna).
Kurde czekać rok na aparat a potem wycofać się z własnej woli ciężki przypadek skretynienia :mrgreen:

Naszły mnie bowiem wątpliwości dwojakiej natury i prosiłbym o pomoc w ich rozwianiu.

1. Jestem foto hobbystą i totalnym amatorem – zdjęcia robię bo lubię nie zarabiam na foto i sprzęt kupuje do „zabawy” - czy naprawdę potrzebuje k10d??? może k100d jest w sam raz??
2. Problemy z k10d raz AF dwa problemy z „bandingiem” na zdjęciach – boję się że trafie na feralny model a zakup puszki to dla mnie spory wydatek

Co przemawia za k100d tańszy od razu mam w zestawie tele ale trzeba dołożyć na ładowarkę i akumulatorki (+/- 150zł)

Co przemawia za k10d lepsza ergonomia, akumulator, wygodniejszy grip, pewnie tez lepszy AF, ale punkt2 :cry: no i czy faktycznie jest mi taka pucha potrzebna może jednak lepiej k100d i dodatkowe szkło??

Może jakieś sugestie?? a to wszystko wina czytania forów w necie gdyby nie to zgłebiałbym instrukcje k10d :mrgreen: pomocy?

cześć
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
1. Jestem foto hobbystą i totalnym amatorem – zdjęcia robię bo lubię nie zarabiam na foto i sprzęt kupuje do „zabawy” - czy naprawdę potrzebuje k10d??? może k100d jest w sam raz??
Moim zdaniem lepiej weź K100D, naprawdę jest wystarczający. W dodatku dostaniesz dwa szkiełka, które są naprawdę niezłe. K10D ma przewagę ( szczególnie wizjer i możliwość konfiguracji), ale dla amatora w zupełności wystarczy K100D. Poza tym zakup puszki i szkiełek to nie wszystko. Trzeba dokupić ze dwa komplety akumulatorków, ładowarkę czy torbę na sprzęt. Karta także się przyda :mrgreen: ( najlepiej Sandisk 1-2 GB lub Goodram, chwalona i dużo tańsza) Po jakimś czasie pewnie będziesz chciał mieć lampę :mrgreen: . Po drugie pamiętaj, że ważne są szkiełka, którymi się robi. A te kity są ok ( 18-55 mam, 50-200 słyszałem wiele pochlebnych opinii). Jeżeli weźmiesz K100D, to proponuje zakupić akku Eneloop firmy Sanyo ( trzymają dłużej pojemność nieużywane). Ale to już nie w Saturnie.

[ Dodano: 2007-02-04, 14:15 ]
awakqwq napisał/a:
2. Problemy z k10d raz AF
Akurat miałem ten problem z K100D, (K10D nie ma tej przypadłości) ale dopiero jak zrobiłem test na centymetrze :mrgreen: , wcześniej mnie to nie przeszkadzało. Poza tym zawsze można sobie na miejscu sprawdzić puszkę w sklepie. Poza tym chyba nie ma problemu z wymiana body w Saturnie. To jest zaleta tego rodzaju sklepów.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trudna sprawa...
Myślę, że raczej jestem za K100D + krótki DA 18-55. Krótkie uzasadnienie:
- mam DS-a. Ze zdjęć jestem zadowolony (ale RAW + PS). W stosunku do niego KaSetka ma tylko wizjer mniejszy (taki, jak DL).
- redukcja wstrząsów to jedyne, co mi brakuje w DS-ie - a KaSetka ma :-)
- koszt akumulatorków i ładowarki nie jest dramatyczny, a dodatkowo na początek wystarczą baterie z kompletu oraz jeden komplet akumulatorków. Drugi kupisz za miesiąc :-) czyli wydatek rzędu 60 zł. A do K10D też pewnie byś chciał zapasowy akumulator.
- taki zestaw (K100D + DA 18-55) kosztuje u Piotra na allegro 2289 zł, dzwoń i negocjuj :-) , wadą tego rozwiązania jest sprzedaż za gotówkę, więc tu jest problem do zastanowienia....
- rozważ potrzebę długiego zooma - może odłóż zakup na później?

Nie wiem, czy te rady w czymmkolwiek Ci pomogą, ale K100D dla "normalnego" ;-) człowieka, który chce robić zdjęcia nie jest złym rozwiazaniem...
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
A ja napisze wrecz przeciwnie, trzeba bylo wziac K10 (calkiem niezla cena z karta i kitem). To nowszy korpus, dajacy o wiele wiecej mozliwosci. Obiektywy kitowe w K100D szybko Ci sie znudza, bedziesz je musial sprzedac (za grosze), zeby kupic cos lepszego... Pamietaj, jak kupisz K100 za kilka miesiecy bedziesz zalowal, a sprzedaz cyfrowej lustrzanki w obecnych czasach wiaze sie z wielka strata finansowa. Wiem, bo to rzobilem. Zmienilem D70 na D80 i z pewnoscia zrobilbym to jeszcze raz bez namyslu. Mam zreszta przed soba wydruki 100x150 cm z obu korpusow, jakosciowo to przepasc...
Jeszcze jedno, zakup lustrzanki to tylko poczatek wydatkow :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
taki zestaw (K100D + DA 18-55) kosztuje u Piotra na allegro 2289 zł, dzwoń i negocjuj :-) ,
W dodatku na Allegro ten długi kit jest za chyba 500-600 zł.

[ Dodano: 2007-02-04, 14:25 ]
bogusz napisał/a:
A ja napisze wrecz przeciwnie, trzeba bylo wziac K10
Ale mu mieszamy w głowie :mrgreen: :-P
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Ale mu mieszamy w głowie :mrgreen: :-P


No przecież o to chodzi.

A... najważniejsze są szkła oczywiscie :!: :!: :!:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bogusz napisał/a:
Zmienilem D70 na D80 i z pewnoscia zrobilbym to jeszcze raz bez namyslu. Mam zreszta przed soba wydruki 100x150 cm z obu korpusow, jakosciowo to przepasc...
Wszystko zależy od osobistych preferencji - ja w życiu nie zrobiłem nic w wiekszym formacie, niż A4 :-) A do A4 6 MPix wystarcza...
bogusz napisał/a:
Jeszcze jedno, zakup lustrzanki to tylko poczatek wydatkow :mrgreen:
Święta prawda 8-)

[ Dodano: 2007-02-04, 14:30 ]
argawen napisał/a:
Ale mu mieszamy w głowie :mrgreen: :-P
Sam się o to prosił :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq, może pobaw się dłużej obydwoma Pentaxami. Porób fotki, jeśli masz kartę. Obejrzyj w domu i zdecyduj. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć z K10D i K100D, na razie nie mam na ten temat opinii( kiepska pora na trzaskanie fotek, przynajmniej dla mnie). Wziąłem K10D dla wizjera, funkcjonalności, troszkę dla szybkości AF. Bryzgoszczelność też jest fajna, ale nie było to kryterium wyboru. Najlepiej pobawić sie obydwoma w sklepie. Jeżeli chodzi o akku do K10D, to można kupić zamienniki już za 30 zł. Więc nawet tanio i niepotrzebna ładowarka. Ale osobiście uważam, że jeśli nie masz za dużo kasy, to lepiej K100D.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jeszcze jeden głos za kasetką - nawet z jednym obiektywem. A to dlatego, że nikt nie zwrócił uwagi na jedną rzecz.

awakqwq, dlaczego chcesz tak masakrycznie przepłacić? :-) DA 50-200 chodzi na allegro za 6 stówek (nówka nierdzewka), co biorąc pod uwagę, że body z kitem można wyrwać za 2300 oznacza, że masakrycznie nie opłaca się kupować tego double kita. Ja bym zrobił tak:
1. Kupił kita za 2300
2. Za miesiąc - 50-200
Całość za 2900. W tym momencie kadyszka nie jest już "nieco" droższa, tylko duuużo droższa i stawia to sprawę w innym świetle. Dla mnie za kasetką przemawiają jeszcze "ładniejsze" szumy na wysokich ISO - rzecz może dla szumofobów (ja nim nie jestem ;-) ), ale zawsze coś. Zasilanie na paluszki też ma swoje zalety. Oczywiście - nie mówię, że kadyszka nie jest lepsza, ale - bez przesady. Ja się cieszę, że wziąłem kasetkę - mam teraz pewne rezerwy kasy na zakupy do niej (nie wierz samemu sobie, jeśli myślisz, że nie będziesz chciał dokupować sprzętu ;-) . A tak - będziesz spłacał kredyt i z konieczności focił kitem - długiego końca szybko może zabraknąć, szczególnie właśnie w hobbystycznym pstrykaniu.

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
nie wierz samemu sobie, jeśli myślisz, że nie będziesz chciał dokupować sprzętu ;-)
Popieram, nawet nie zauważysz, że będziesz chciał coś dokupić.

[ Dodano: 2007-02-04, 14:52 ]
Tylko nie zapominajmy, ze awakqwq, bierze sprzęt na raty.
 
daniello  Dołączył: 18 Sty 2007
Ja bym wziął zdecydowanie k10D. Też jestem na etapie spłacania 20 rat:) Jeśli masz płacić ratę np 150 a 210 pln to myslę że jakoś to przeskoczysz. A puszka będzie zdecydowanie lepsza.

Bo jak się wciągniesz w temat to zacznie Ci brakować pewnych rzeczy i zanim skończysz spłacać raty z tańszej opcji już będziesz chciał zmieniać na coś lepszego. k10D wydaje się na obecną chwilę aparatem który w zupełności wystarcza do wszystkiego.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Tylko nie zapominajmy, ze awakqwq, bierze sprzęt na raty.

Nie zapominam - spokojnie za 2300 można kupić k100 w kicie też na raty, choćby w jakimś sklepie netowym, DA50-200 też na raty za 6 stówek pewnie się da, wystarczy poszukać. Po prostu nie wiem, dlaczego chce spłacać tych rat 3600 zamiast 2900 :-) Tzn mogę się tylko domyślać - jesteś tak blisko upragnionego sprzęcicha, że yh! to się wyłącza kalkulacja - sam to miałem nie raz :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
daniello napisał/a:
zanim skończysz spłacać raty z tańszej opcji już będziesz chciał zmieniać na coś lepszego
Niby racja, ale jak skończy spłacać raty za K10D, to się okaże, że jest K10Ds. Który jest lepszy od K10D :mrgreen: .
A co ja będę pisał. Sam w końcu mam ten K10D :mrgreen:

[ Dodano: 2007-02-04, 14:59 ]
bEEf napisał/a:
DA50-200 też na raty za 6 stówek pewnie się da, wystarczy poszukać.
nie jestem tego tak pewny, tylko na Allegro są te dłuższe kity w tej cenie. W sklepach netowych chodzą najniżej po ok. 1000 złociszy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To może jeszcze jedno: wydatki związane z komputerem i softem - o tym nic awakqwq nie pisze, ale to też trzeba miec na uwadze. Chociażby monitor ;-) Sprawa jest rozwojowa :mrgreen:

 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Brać k100d!

Najlepiej w Aster z kitem dopiero potem dokupić tele (poniżej 2300 to naprawdę wyjątkowo dobra cena).
Bardziej prawdopodobnie przyda Ci sie manualna pięćdziesiatka którą kupisz za 130-250 zł. w zależności czy ze stykami, czy bez.

Kasetka jest świetnym aparatem w zupełności wystarczającym dla kogoś kto nie zarabia przy pomocy tego sprzętu. Pamiętaj że do aparatu warto dokupić przynajmniej ze 2 stałki manualne, przyzwoity filtr polaryzacyjny (130-190 zł), i szarą połówkę do krajobrazów (te różne fajne szkiełka zapewnią Ci większe efekty niż droższy aparat...), do tego akumulatorki, ładowarka, czytnik, karta itd... Jak kupisz na raty tylko będziesz żałował że spłacasz je, spłacasz i nie możesz sobie nic do tego dokupić... Lepiej sie sprężyć, albo zrobić debet i brać k100d i jak najszybciej stałkę 50mm - zdjęcia z tego obiektywu to poezja... A jakie fajne portrety ;-)

Na teleobiektyw masz jeszcze czas i możesz dopiero później zastanowić sie jaki wziąść. Ja osobiście używam tele tylko do przyrody, a tak naprawdę to do ptactwa bo jak często spotyka sie na swojej dorodze lisa czy jelenia? Do ptactwa 200 mm natomiast i tak zwykle nie wystarcza...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mcgyver napisał/a:
brać k100d i jak najszybciej stałkę 50mm
Popieram, popieram. Stałoogniskowy 50mm to jest to.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Uważam że jeśli w tym sklepie to tylko K10D - bo cena na K10D jest rozsądna, natomiast K100D z dual kitem za taką cenę to ewidentne szukanie jelenia. Można natomiast faktycznie rozważyć to, co proponuje bEEf - kupić K100D gdzie indziej - i wtedy pzry cenie z dual kitem 2900 rzeczywiście jest nad czym się zastanawiać. O porównaniu możliwości samych puszek nie bedę się rozwodził, bo już chyba wszystko na ten temat napisano.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
wydatki związane z komputerem i softem
Kompa pewnie ma, a soft to na razie pewnie PPL wystarczy. Poza tym, nie wiemy, czy awakqwq będzie robił w Rawach.

[ Dodano: 2007-02-04, 15:11 ]
Wiecie, my tu sobie gadamy o innych opcjach, ale pewnie jednym z podstawowych kryteriów jest jednak zakup na raty( zerowe). Więc za dużo opcji nie ma. Może awakqwq poszukaj w innych sklepach tych dwóch puszek. Nie tylko te wielkie molochy mają 0% raty. Sam w Vobisie kupiłem monitor Eizo taniej na raty ( zerowe :-) ), anizeli w sklepach typu Saturn.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Panowie jesteście Wielcy. dzięki za wszystkie odpowiedzi. Kurcze to forum się zmienia 17 odpowiedzi i zero off topic :shock: nie wiem czy to dobz :)

Sprawa wygląda tak:
"pamiętaj matołku nie "przypalaj się" tylko spokojnie sonduj rynek" - to do mnie. Własnie byłem w MM w Krakowie k100d z kitem 2199 zl + 10 rat 0% (jak słusznie zauważono 55-200 można dokupić za jakieś +/-800zł) problem uważam za rozwiązany. Takiemu amatorowi jak ja k100d w zupełności wystarczy.

Co do pytań które pojawiły się w wątku mam zamiar robić zdjęcia głównie w RAW;ach - jak zabawa to zabawa jpg tylko do zdjęć na konferencjach organizowanych w ramach pracy.

Co do innych wydatków jestem świadom. Monitor mam i pochwalę się a co? Kupiełm wczoraj Samsunga 971P i jestem mega szczęśliwy (kurcze normalnie gwiazdka w lutym najpierw monitor teraz aparat!!) szkoda tyko że w pracy siedzę zwykle po 9 h i jak wychodzę to światła brak dobrze, że k100d ma iso 3200 :-P

co do kolejnych zakupów to w momencie zakupu zaczynam zbierać na sigme 17-70 aaaaaaa

pozdrawiam i dziękuje wielki

ps
gdyby nie tak drastyczna różnica w cenie to problem jest na prawdę poważny zwłaszcza że k10d piękne mi leżał w ręce ech. Niestety czasem odczuwam istotne braki w zdrowym rozsądku i wtedy wyskakują takie marzenia jak k10d.
K100d na pewno mi wystarczy, obecnie focę olkiem 7070 i uważam że to świetny aparat ale ma 2 wady AF woolny i nie radzi sobie w słabym świetle, brak kontroli nad GO. Gdyby nie te dwie wady w życiu nie myślałbym nad zmiana aparatu.
Niestety miał tez wielką zaletę obiektyw 27-110 2,8-4,8 do Pentaxa takiego nie dostane ale myślę że sigma 17-70 tez ujdzie.

ps
brak drugiego kółka nie jes taki straszny całkiem przyjemnie w sklepie bawiło mi się k100d i kombinacją 1 kółko przycisk do korekty ekspozycji. A tak przy okazji dzięki anonimowemu miłośnikowi pentaxa (chyba pentaxa) - ekspedient w sklepie nie wiedział jak w k100d w trybie M zmieniac czy kółko steruje czasem otwarcia migawkia czy przysłoną. Pomógło dopiero ten anomimowy osobnik dzieki!!

Ergo kupuję k100d

Cześć i dzięki
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Własnie byłem w MM w Krakowie k100d z kitem 2199 zl + 10 rat 0%

To całe 1zł taniej niż ja kupiłem (w tym samym miejscu, 3 tyg temu), damn it :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach